Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Πρόταση για παπουτσια

Πρόταση για παπουτσια

• Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 1 μήνα πριν από τον χρήστη dimitrisdalamagas.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    dimitrisdalamagas
    Συμμετέχων

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι εντελώς αρχάριος δρομέας, ουσιαστικά ξεκίνησα εδώ και ένα τρίμηνο. Τα παπούτσια που χρησιμοποιώ είναι τα vomero 14 αλλά δεν με ικανοποιούν,τα βρίσκω αρκετά σκληρά.
    Θα ήθελα κάποιες προτάσεις με βάση τις ανάγκες μου. Είμαι 1.90cm στα 100kg με ελαφρά χονδροπαθεια στα γόνατα. Κυρίως θέλω προστασία από κραδασμούς αφού τρέχω σε άσφαλτο. Το να είναι γρήγορο το παπούτσι η ελαφρύ είναι δευτερεύουσας σημασίας για μένα
    Προσανατολίζομαι στα clifton 7 ή rincon 2 της hoka.
    Υπάρχει κάποιο άλλο παπούτσι που προτείνετε;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πρόταση και για τη φιλοξενία στο forum.

Echetlos
    Συντονιστής

@dimitrisdalamagas Καλωσήρθες, Δημήτρη.

Επειδή έχεις μεγάλο κορμί, συν το ότι τώρα ξεκινάς, καλό θα ήταν να πάρεις ένα παπούτσι συνολικά προστατευτικό. Και από πλευράς cushioning, αλλά και σταθερότητας. Όπως έχουμε πει πολλές φορές, το να πατάς σε μία στιβαρή βάση είναι εξίσου σημαντικό με την απορροφητικότητα, την οποία έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα μοντέλα διαθέτουν. Βοηθάει και τις αρθρώσεις.

Τα Hoka που αναφέρεις έχουν χαμηλό drop και είναι ίσως λίγο ρίσκο στα πρώτα σου βήματα.
    Θα πρότεινα μοντέλα όπως τα Triumph, Glycerin, 1080, Vomero 15.

dimitrisdalamagas
    Συμμετέχων

Κατάλαβα,δλδ θα ψάξω στην κατηγορία cushioning με drop στα 8-10 mm. Καλημέρα κι ευχαριστώ.

sotosdiam
    Συμμετέχων

@dimitrisdalamagas Δημήτρη καλησπέρα. Απλά για να έχεις υπόψη, cushioning είναι κάτι σαν τα αμορτισέρ στο αυτοκίνητο. Όπως δεν υπάρχουν αυτοκίνητα χωρίς αμορτισέρ (εκτός από συγκεκριμένες ειδικές περιπτώσεις), έτσι ακριβώς δεν υπάρχουν και παπούτσια χωρίς cushioning (εκτός και πάλι από ειδικές περιπτώσεις, τα παπούτσια χωρίς σόλα). Άρα αν πας και ζητήσεις ένα παπούτσι της κατηγορίας cushioning (που δεν υφίσταται ως κατηγορία), μπορεί ο άλλος να σου δώσει την Άρτα και τα Γιάννενα, συμπεριλαμβανομένων παπουτσιών φανταστικών έως και απαράδεκτων. Μια καλή αρχή λοιπόν είναι να ξεκινήσεις με αυτά τα 4 παπούτσια που σου πρότεινε ο Νίκος παραπάνω, γιατί και τα 4 είναι αρκετά μαλακά για τα πόδια σου, ενώ παράλληλα παρέχουν και την απαιτούμενη σταθερότητα στο πάτημά σου. Πιο μαλακά (cushiony) παπούτσια μπορείς να βρεις, αλλά δεν αποκλείεται να σε ταλαιπωρήσουν λόγω εγγενούς αστάθειας (σκέψου πόσο μαλακή αλλά και ασταθής είναι η άμμος της παραλίας).
    Τέλος, η καλύτερη συνταγή για να ελαχιστοποιήσεις ενοχλήσεις και τραυματισμούς είναι να ακούς το σώμα σου, να είσαι συντηρητικός όταν νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Δώσε τον απαιτούμενο χρόνο στους μύες σου, τα οστά σου, τα πνευμόνια σου και την καρδιά σου ώστε να προσαρμοστούν στις ανάγκες του τρεξίματος. Κάπου στην εξίσωση αυτή υπάρχει και το παπούτσι, αλλά με αρκετά μικρή βαρύτητα σε σχέση με τη διαχείριση του φορτίου που πρέπει να κάνεις εσυ.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από sotosdiam.
    dimitrisdalamagas
    Συμμετέχων

Κατανοητό,να είσαι καλά για την ανάλυση. Αυτό το να είμαι συντηρητικός το έχω καλά στο μυαλό μου και το εφαρμόζω,δεν με παίρνει να κάνω κι αλλιώς.

Τα τσεκαρα όσα μου πρότεινε ο Νίκος σε reviews και θα διαλέξω ένα από αυτά.
    Και πάλι ευχαριστώ.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.