Πόνος στις κνήμες

Αυτό το θέμα περιέχει 22 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  stratus 2 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης

stratus
    Δρομέας

Απο την αρχη του καλοκαιριου εχω ενα περιεργο πονο στις κνημες.Λεω περιεργο γιατι με πιανει παντα στα 4-5 πρωτα χλμ του τρεξιματος και μετα εξαφανιζεται μαχαιρι.Ο πονος δεν επηρεζεται απο την ταχυτητα που τρεχω.Μπορει να τρεχω με 6 λεπτα/χλμ ή 4 λεπτα το χλμ και ειναι ιδιος και απαραλλακτος.
    Περιοστιτιδα εχει ελεχθει και δεν ειναι.Επισης κοπωση δεν ειναι διοτι απο 20 Ιουλιου μεχρι σχεδον τελος Αυγουστου ετρεχα ελαχιστα,παρολαυτα ο πονος ηταν εκει.Εχω δοκιμασει μασαζ ,σε σημειο που μελανιασαν οι κνημες,καθε εβδομαδα,ενδυναμωση,διατασεις και ultrex (οι παλαιοτεροι ξερουν -:)),χωρις αποτελεσμα
    Καμια ιδεα συντρεχτες

• Το θέμα τροποποιήθηκε 5 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από  Echetlos

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Γεια σου Χρήστο,
    Δεδομένου ότι α) δεν είσαι πρωτάρης, και β) δοκίμασες με ultrex και δεν είδες, μάλλον δεν έχεις κάτι προφανές. Το θετικό είναι ότι δεν παίζει κάτι με το οστό της κνήμης, αφού έκανες και τον έλεγχο (και λογικά θα είχες κι άλλο profile πόνου).
    Έχεις εντοπίσει σε ποιο σημείο της κνήμης νιώθεις τον πόνο; Μπρος/πίσω (posterior/anterior), εξωτερικά/εσωτερικά (lateral/proximal), βαθειά/επιφανειακά (deep/superficial), χαμηλά/ψηλά. Η εικόνα πιθανόν να βοηθήσει για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι.
    http://d1yboe6750e2cu.cloudfront.net/i/1190ceccc02519bd9f6ef6e0f7f4182276868122

Περαστικά, όπως και να ‘χει.

stratus
    Δρομέας

Καλημερα Σωτηρη.Κατα μηκος της κνημης νιωθω τον πονο.Απο πανω μεχρι κατω.Γιατρος και φυσικοθεραπευτης δε βρηκαν ακρη.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 5 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από  Echetlos.

stressbuster
    Δρομέας

Στα ιδια φιλε με πιανουν τα καλαμια εσωτερικα περιπου στο κεντρου κάθε καλαμια για 3-4 χλμ, μετα με αφηνει ο πονος και κανω οσα χλμ θελω χωρις ενοχληση.

Η συμβουλη του προπονητη είναι να κανω ενδυναμωση της πατουσας με λαστιχο και η κινηση πανω κατω(σαν να κανεις τσαρουχι και μετα τεντωμα μπαλαρινιστικο).

Είναι μερικες προσαρμογες που θα ερθουν αργα στο σωμα, φαντασου τρεχω εδώ και 5 περιπου μηνες και στις μισες προπονήσεις αρχιζω το τρεξιμο με ενοχληση που όμως φευγει.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Δύο μύες που βρίσκονται στην περιοχή και έχουν επαφή με το κνημιαίο οστό είναι ο Οπίσθιος Κνημιαίος (tibialis posterior) και ο Μακρός Καμπτήρας των δακτύλων (flexor digitorum longus). Έχεις μήπως τσεκάρει αν ενοχλούνται αυτοί οι δύο με διάφορες ασκήσεις και stretches;

Α, και μιλάμε πάντα για την εσωτερική πλευρά της κνήμης, και όχι μπροστά, σωστά;

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 5 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από  Sotiris Diamantopoulos.

stressbuster
    Δρομέας

Σωτηρη αν λες εμενα όχι μονο όταν ακουμπήσω με πιεση η τρεξω στην αρχη.Ναι εσωτερικα αριστερα από την κνημη στο δεξι ποδι και το αντιθετο στο αριστερο ποδι από την δεξια μπροστινη πλευρα της κνημης.

stratus
    Δρομέας

Σωτήρη γάμπα έχω τσεκάρει είναι οκ.Τωρα για τον καμπτηρα θα το ψάξω
    @stressbuster Θέμα προσαρμογών σε μένα δεν τίθεται μιας και τρέχω πάνω από 15 χρόνια συστηματικά και τα τελευταία χρόνια γύρω στα 4500-5000 χλμ το χρονο

stressbuster
    Δρομέας

Α ε, χμμμ πολλα χλμ , ε ενταξει τοτε, stratus, καλη συνεχεια και να σου περασει γρηγορα.

stratus
    Δρομέας

Αυτος (δηλ εγω),αυτη (δηλ η μεση μου ) και τα μυστηρια (οι πονοι στις κνημες) λυθηκαν.Τι αλλο απο τη μεση.Εκανα ηλεκτρομυογραφημα το οποιο εδειξε οτι λογω δισκοκηλης στον Ο5 (μακαρι να ειχα μονο στον Ο5) οι κνημες δεν δουλευουν σωστα.Το κλαμα θα πεσει το απογευμα που θα κανω MRI

big-blue
    Δρομέας

@stratus τι κουλό είναι αυτό σχετικά με κνήμη και κήλες;;;
    Ρε συ, μπας και έχεις καεί από υπερπροπόνηση και χτυπάει στην κνήμη;
    Εγώ έχω μερικές:) αλλά οι κνήμες είναι οκ…
    Με το καλό τη μαγνητική, με τόσους πόνους και τόσα θέματα, μάλλον άργησες να την κάνεις. Εκεί θα δεις τα πάντα.

stratus
    Δρομέας

@big-blue Ηλία οι κηλες βαράνε παντού Υπερπροπονηση δεν υπάρχει ούτε 1 στο 1000000 .Όσο για τη μαγνητική ο γιατρός και εγώ ξέρουμε πολύ καλά τι θα βρούμε, απλά θέλουμε επιβεβαίωση-:) Για τους πόνους δεν κατάλαβα τι εννοείς.Αν εξαιρέσεις τις κνημες που με ενοχλούν από το καλοκαίρι τα τελευταία 5 χρόνια δεν έχω άλλο τραυματισμό.

KostasVer
    Δρομέας

Αγαπημενη κνημη!Με καταγμα κοπώσεως περυσι ακομα και τωρα όταν παω για τρεξιμο νιώθω-πιστευω πως νιώθω!-ενοχληση στο εσωτερικο σημειο (Περιοστεο).
    Διατασεις-Μασαζ (ηλεκτροδιεγερση-βεντουζες) και παγος σε γαστροκνημιους και δεν υπαρχει πρόβλημα!
    Αν υπαρχει δυνατοτητα και για κολυμβηση ακομη καλυτερα (δοκιμασε aqua running!)

stratus
    Δρομέας

@kostasver Κωστα ευχαριστω για τις συμβουλες.Μακαρι η δικια μου περιπτωση να ηταν απλη.Πραγματικα θα ηθελα να ηταν καταγμα κοπωσεως να αραζα και καποια στιγμη να περνουσε.Εμενα με πεθαινουν στα πρωτα 3-4 χλμ,μιλαμε καιγονται και στη συνεχεια ο πονος εξαφανιζεται.Ηλεκτρομυογραφημα που εκανα προχθες δειχνει οτι κνημες δουλευουν στο 80% λογω δισκοκηλης στον Ο5 που πιεζει αμφιπλευρα.Στην ερωτηση μου βεβαια αφου φταιει η κηλη γιατι ο πονος εξαφανιζεται μετα απο καποια χλμ,απαντηση δεν ελαβα.Εχω αρχισει να πιστευω οτι με αυτη τη πληθωρα εξετασεων που υπαρχουν,μαγνητικες,αξονικες,ηλεκτρομυογραφηματα κλπ ο γιατρος στηριζεται σε αυτα και δε σε ψαχουλευει.Τριτη φορα μεσα σε εξη μηνες εχω πονο στον αριστερο δικεφαλο.Οι γιατροι,φυσικοθεραπευτες μολις δουνε τις μαγνητικες της μεση μου το ριχνουν στη μεση.Πριν λιγες μερες το ριξαμε στο γοφο,αλλα μετα αλλαξαμε γνωμη και ξαναγυρισαμε στη μεση.Το προβλημα ειναι το εξης.Σε ηρεμια δεν ποναω πουθενα.Ψαχνουν πχ για λαγοκνημιαια,απιοειδη,θλαση κλπ και σε ολα ειναι αρνητικα.Ακομα και ενδειξεις δισκολης δεν εχω καμια με τις κλασσικες μεθοδους σηκωσε ποδι,περπατα στις μυτες κλπ.Μολις παω ομως να τρεξω ο δικεφαλος ποναει καθε φορα σε διαφορετικο σημειο.Προχθες εκανα μαγνητικη γοφου,μεσης και ο ακτινοδιαγνωστης μου λεει το προβλημα ειναι στο γοφο ,αλλα δεν μπορω να πω τιποτα αλλο.Ελα την Τριτη να παρεις τα αποτελεσματα.Κοινως ειμαι περιπτωση ,κατι σαν gargadua (οι παλαιοτεροι ξερουν τι λεω)-:)Τελικα μου φαινεται μονος θα βρω τι εχω οπως με το ασθμα που δε μου εβρισκαν τιποτα και ενα μου ειχε πει να δω ψυχιατρο διοτι ειναι ψυχολογικο και τελικα με τσαμπουκα απαιτησα σε εναν πνευμονολογο να μου κανει τεστ.Αυτα για την ωρα ελπιζω να σας διασκεδασα ,τα νεοτερα την Τριτη.Μεχρι τοτε ζηστε με την αγωνια και ευχαριστως δεχομαι και στοιχηματα Οι αποδοσεις ειναι οι εξης
    1)Μεση 10%
    2)Γοφος 20%
    3)Ψυχολογικο 15%
    4)Αλλο 35 %

stratus
    Δρομέας

Μη μου πειτε οτι δεν πεθανατε απο την αγωνια να μαθετε τι εχω;
    1)Τροχαντηριτιδα γιαυτο και ο γοφος πονουσε
    2)Και το κορυφαιο θλαση στο γοφο ακριβως πανω στο ισχιακο νευρο.Μιλαμε τζακποτ κανονικο.Γιαυτο ειχα συμπτωματα ισχιαλγιας
    Το καλο ειναι οτι η μεση ειναι ακριβως στην ιδια κατασταση μετα απο 42.000 χλμ
    Τωρα παω να παιξω τζοκερ

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 εβδομάδες, 1 μέρα πριν από  stratus.

Echetlos
    Συντονιστής

@stratus Όταν λες στον γοφό, εννοείς τον γλουτιαίο, Χρήστο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.