Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Τενοντίτιδα η κάταγμα κόπωσης ;

Τενοντίτιδα η κάταγμα κόπωσης ;

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Αυτό το θέμα περιέχει 5 απαντήσεις, έχει 3 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Echetlos 9 μήνες, 4 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης

Vasilis Giannaris
    Δρομέας

Καλησπέρα είμαι στήν προετοιμασία για τον δεύτερο μαραθώνιο, πέρσι είχα στόχο μόνο τον τερματισμό και αυτό έκανα χωρίς πίεση καί απολαμβάνοντας την εμπειρία, φέτος έχοντας βάλει περισότερα ΜΕΓΑΛΑ τρεξιματα ειχα στόχο ενα 45λεπτό καλύτερα απο πέρσι… Αυτά μέχρι αυτή την εβδομάδα πού άρχισαν τα προβλήματα. Την Κυριακή έκανα ενα 2μισαωρο στην διαδρομή πάνω από το νεκροταφείο Παπάγου όλα πήγαν καλά, ημουν μετά το τέλος σε πολύ καλη κατάσταση ,απο πνευμονια σούπερ και 15 δευτ το χλμ κάτω από το πέρασμα που θα τρεξω στον μαραθώνιο. Και αρχίζουμε μετα απο 3 ημέρες γυρίζω πολύ λίγο το πόδι στην δουλειά ,την επόμενη στις διατασεις νιώθω ενα τράβηγμα στην φτέρνα δεξια ΚΑΙ αριστερά στο πλάι οχι στον αχίλλειο κανω ενα 5αρι ετσι καί έτσι, την άλλη μέρα ενα 7αρι στο οποίο ειχα απο την αρχή ως το τέλος ενωχληση πίσω και εξω στην φτέρνα λες και με έβρισκε το παπούτσι (εχω κάνει 120χλμ μέ αυτό) .του εχω βάλει 3 ημέρες πάγο, ενα πόνο που είχα στην εξω πλευρά της φτερνας έχει μειωθεί αλλά εχω εναν πόνο απο κάτω δεξιά στην φτέρνα σαν να παταω και να εχω μελανιά απο κάτω (που κοίταξα και δεν εχω). Αύριο θά παω γιατρό αν ειναι τενοντίτιδα ξεκούραση και αν με αφήσει θα τρεξω με την προπόνηση που εχω κάνει μέχρι τωρα και οτι βγεί.. Αν ειναι το αλλο…. καληνύχτα για φέτος

vasilis lar
    Δρομέας

Λίγο μπερδεμένα τα αναφέρεις αλλά το σίγουρο είναι ότι έχεις υποπέσει σε κάποια προπονητικά λαθάκια όπως το να βγάλεις 7 χλμ. τρέξιμο με ενόχληση από την αρχή(γιατί δεν σταμάτησες στο 2ο, στο 3ο η έστω στο 4ο χλμ.;) η να σου έχει ψιλογυρίσει το πόδι και να του κάνεις διατάσεις. Μακάρι να είναι κάτι ελαφρύ, που εγώ αυτό πιστεύω, για κάταγμα κόπωσης θα σε ενοχλούσε στο περπάτημα, θα είχε πρηστεί και θα πονούσε ακόμη και στην ανάπαυση, ακόμα και στον ύπνο.

Vasilis Giannaris
    Δρομέας

Τελικά ήταν μικρη κάκωση την οποία επιδεινώνει το παπούτσι (clifton 4) που φοραω γιατί πιέζει το σημείο που ποναω.Από τότε έχω κάνει 3 οκταρια και σήμερα ενα 21 χλμ με λιγες ενοχλήσεις φορώντας όμως το παλιό μου παπούτσι Clifton 3 το οποιο δεν με ενοχλεί αλλά έχει πολλά χλμ και με κουράζει σε σχέση με το 4.το δίλημμα είναι 1 τρέχω με το c3 που είναι ποιο αργό και κουραστικό απο το c4.2 αγοράζω παπούτσι στιλ hoka με στρογγυλό κολάρο στην φτέρνα οπως το c3. 3 ξαναδοκιμαζω το c4 με κίνδυνο να με ξαναπιασει πόνος λίγες μέρες πριν τον αγώνα.μακαρι να μπορούσα να βρω καινούργιο το 3 .

Echetlos
    Συντονιστής

@vasilis_giannaris Πόσα χλμ έχουν τα C3, Βασίλη;

Vasilis Giannaris
    Δρομέας

Καλημέρα Νίκο έχουν 450 + την επιβαρυνση οτι τα φοραω και στο γυμναστήριο μίας και ετρεχα κυρίως με τα c4 και τα ετρεχα σπάνια φέτος , εξωτερικα είναι σε πολύ καλη κατάσταση αλλά έχουν μαλακώσει (είμαι καί 93 κιλα).Χθές που τα ετρεξα 21χλμ με κούρασαν είχα απορόφηση αλλά όχι επαναφορά όπως το 4 πού τρεχω τον τελευταίο ενα χρόνο.

Echetlos
    Συντονιστής

@vasilis_giannaris Δεν έχεις κι άλλη επιλογή, εφόσον πρέπει να δοκιμάσεις το κολάρο σε οτιδήποτε πάρεις.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.