Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Υποπρηνισμός και παπούτσι

Υποπρηνισμός και παπούτσι

Τοποθέτηση ετικέτας: 

• Αυτό το θέμα έχει 6 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 εβδομάδες πριν από τον χρήστη stratus.
Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Tolis12
    Συμμετέχων

Καλησπέρα,αν και έχετε ξανααναφερθεί, στο θέμα πάσχω αν είναι δόκιμος ο όρος, από υποπρηνισμό αρκετά σοβαρό. Εχω πάθει τέσσερα κατάγματα κοπώσεως, stress fracture, το ένα από αυτά επιβεβαιωμένο μάλιστα από απεικονιστική και σπηνθιρογράφημα οστών, συν ταλαιπωρούμαι αρκετά από θέματα σε αστραγάλους και γενικά η ποδοκνημική μου δεν είναι στα καλύτερα της…αν και προσπαθώ ακόμη να μεταβάλλω και το πάτημα μου όταν τρέχω στην αρχή τουλάχιστον…και από το 2014 τρέχω με τα asics nimbus που μου τα πρότειναν ως ιδανικά για το θέμα μου…έχω αυτή τη στιγμή τα nimbus 22…μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα παπουτσιών για το θέμα μου για να μην αποτρέπουν τη προπόνηση μου ή να πάω για τα nimbus 23 ?? αν και έχω αμφιβολίες. Λόγω των προβλημάτων μου τρέχω σε ταρτάν κυρίως 2 φορές την εβδομάδα σίγουρα και σε άσφαλτο μια βαριά δύο φορές την εβδομάδες ??(κοιτάω να έχω μεγάλα κατ’εμε τουλάχιστον διαστήματα ξεκούρασης αν και παλαιότερα έτρεχα κάθε μέρα και κυρίως δεν θέλω να κόψω το τρέξιμο έστω και με κάποιες ενοχλήσεις παρά τις παραινέσεις ορισμένων…
    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στα παπούτσια τουλάχιστον τον ευχαριστώ προκαταβολικά..

• Το θέμα τροποποιήθηκε 2 εβδομάδες, 1 ημέρα πριν από τον/ην Echetlos.
    Echetlos
    Συντονιστής

@apostolis12 Αποστόλη, καλωσήρθες.

Κάνοντας συζήτηση και μόνο… ούτε διάγνωση, ούτε διαπίστωση, ούτε συστάσεις. Αυτά θα πρέπει να τα κάνει ένας ειδικός. Ή και παραπάνω από ένας, δυστυχώς.

Κάτι δεν κάνεις σωστά ή έστω δεν λειτουργεί εγγενώς σωστά. Συνήθως τα stress fractures οφείλονται σε υπέρχρηση. Είναι τέτοιες οι περιπτώσεις σου; Το παρακάνεις κάθε φορά, αγνοώντας τις ενδείξεις που σου δίνει το σώμα;

Δεν αναφέρεις το σημείο του κατάγματος, κάποιες φορές όμως αυτό οφείλεται σε ανισοροπίες ή αδυναμίες στην ευρύτερη κινητική αλυσίδα και όχι απαραίτητα στο σημείο αυτό καθ’ αυτό. Θα πρέπει να σε εξετάσει κάποιος πιο “συνολικά”.

Ενδυνάμωση έχεις δοκιμάσει; Σφιχτοί/αδύναμοι μύες επιφέρουν επιπλέον τάση στα αντίστοιχα οστά. Η ποδοκνημική είναι από τις πιο παραμελημένες αρθρώσεις σε αυτό το θέμα.

Η φυσιολογική μηχανική του ποδιού είναι ο πρηνισμός, καθώς στην φάση της στήριξης η καμάρα λειτουργεί ως αποσβεστήρας των κραδασμών. Υπτιάζοντας κάποιος, ιδίως σε μεγάλο βαθμό όπως λες, ουσιαστικά ρίχνει όλο το φορτίο στα οστά της εξωτερικής πλευράς του πέλματος. Θεωρητικά, θα έπρεπε να έχεις θέματα και σε περονιαίους και ισχία.
    Αφού λοιπόν η μηχανική παρακάμπτει το φυσικό cushioning (πρηνισμός), ειθίζετο να προτείνονται παπούτσια με έμφαση στην απορροφητικότητα. Εδώ και χρόνια όμως, σχεδόν όλα τα μοντέλα παρέχουν προστασία και με το παραπάνω. Κατ’ εμέ, μικρή σημασία έχει αν θα φορέσεις Nimbus, Glycerin ή Triumph, όλα είναι υπεραπορροφητικά και κατάλληλα. Εννοείται πως θα μπορούσες να δοκιμάσεις και κάτι άλλο στην κατηγορία του Nimbus, απλά μην περιμένεις ότι το πρόβλημά σου θα λυθεί από το παπούτσι.

Συνοψίζοντας, βρες έναν κατάλληλο ειδικό να σε εξετάσει πιο ολοκληρωμένα.
    Περαστικά σου.

stratus
    Συμμετέχων

Τα μη διαγνωσμενα καταγματα σε ποια περιοχη ηταν;

Tolis12
    Συμμετέχων

καλησπέρα στη κνήμη και περόνη ήταν όλες οι ενοχλήσεις.. όντως αρχικά σκέφτηκα την υπερβολική καταπόνηση από προπόνηση και οτι είχε μαζέψει γαλακτικό μέσα ή τενοντίτιδα και έτσι.. και το ξεκούραζα ,αλλά μετά τη τρίτη φορά πήγα σε ορθοπεδικό και με είπε αφού το είδαμε οτι πιθανον να φταίει ο πρηνισμός κάναμε μαγνητική και ένα άλλο και με είπε μικρά κατάγματα stress στη περόνη και κνήμη και εν τω μεταξύ έιχαν αρχίσει και οι αστράγαλοι να ενοχλούν…όλα αυτά δεν έγιναν σύντομα χρονικά αλλά σε βάθος δεκαετίας περίπου…και γι αυτό σκέφτηκα να μειώσω τον όγκο και τα χιλιόμετρα και το χρόνο ακόμη του τρεξίματος σε συνδυασμό με ένα καλύτερο ίσως παπούτσι…για αυτό και ρώτησα για να μου προτείνετε κάποιο παπούτσι με καλύτερη απορρόφηση κραδασμών και γενικά στήριξη κτλ αν έχετε κάποιο υποψιν, γιατί πάντα έτρεχα με asics

Echetlos
    Συντονιστής

Το Nimbus είναι πολύ απορροφητικό, αν και όχι ιδιαίτερα μαλακό το 22.
    Μοντέλα με πολύ και μαλακό cushioning είναι τα Invincible, Novablast, Glycerin, Triumph. Aν δεν σε πειράζει το χαμηλό drop, δες τα Clifton ή More v3. Πλην των τετάρτου και πέμπτου, υπάρχουν και reviews.

Απ’ την άλλη, αν έχεις θέμα με την ποδοκνημική, πέρα από cushioning χρειάζεσαι και στεθερότητα. Οπότε τα δύο πρώτα ίσως δεν σου κάνουν.

Tolis12
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας..

stratus
    Συμμετέχων

Πρηνιζω και εγω πολυ με τα ιδια συμπτωματα ,πονος στους προσθιους κνημιαιους,ειδικα μεχρι να ζεσταθουν.Το προβλημα εχει λυθει κατα 90% ,με διατασεις γαμπες,μπαλακι στο πελμα και ενδυναμωση αστραγαλο και γλουτους.Οταν λεω ενδυναμωση εννοω βαρη οχι λαστιχα και αλλες ηπιες μεθοδους.
    Το ιδιιο ελεγαν και σε μενα για καταγμα κοπωσης,δεν εχω κανει μαγνητικη,αλλα ετσι βρηκα τη λυση
    Παπουτσια δοκιμασα πανω απο 5 χωρις καμια διαφορα.Η μονη διαφορα που ειδα ηταν στο πορτοφολι μου.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.