Αρχική / Θέματα / Αγοραπωλησίες / Καταστήματα / Ηνωμένο Βασίλειο και τελωνείο

Ηνωμένο Βασίλειο και τελωνείο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 48 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #121977
    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    @@nikrap60 εν μέρη δεν είμαι fun του “ο,τι κυκλοφόρησε” να το εντάξω, εκτός και αν τα παπούτσια μου έχουν φτάσει στα όρια τους, συνεπώς θα πάρω κάτι έκτακτο. Χωρίς υπερβολές. Εχω ρούχα 7+ χρόνων, συνεπώς αντιλαμβάνεσαι πως προτιμώ να δώσω χρήματα σε παπούτσια παρά σε ρούχα.Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετική άποψη.

    Πριν αρκετά χρόνια, είχα ξεκινήσει να κάνε αρκετές αγορές μου στο sportshoes, όχι μόνο ατομικά, αλλά μαζευόταν παραγγελία από συντρέχτες φίλους. Οπως τα αναφέρει σωστά ο @echetlos πριν 7 χρόνια είχα πετύχει πολύ καλύτερες τιμές, ενώ τα ταχυδρομικά ήταν λίγα. Μόλις έβγαινε ένα νέο μοντέλο, η τιμή στο παλιό έπεφτε σχεδόν κατά το ήμιση. Θυμάμαι όταν είχαν βγει τα hoka Clifton 3, στα Clifton 2 έπεσε αμέσως η τιμή, ήταν κάπου στα 70 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Τώρα πλέον δεν παρακολουθώ τόσο στενά τις τιμές, συνεπώς δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη, αλλά γενικά έχω την αίσθηση πως οι τιμές παραμένουν ψηλά. Εχω κάνει αγορές μόνο από sportshoess, startfitness , keller sports δεν έχω προχωρήσει.

    #121980
    nikrap60
    Συμμετέχων

    @Echetlos:…νομίζω πως “διαφωνούμε” συμφωνώντας-και με σενα και με τον Βασίλη…! 🙂
    Αγοράζω πολλά χρόνια από τα sites-οπως πάρα πολλοί άλλωστε- που ανέφερες και ειναι ακριβως ετσι…Δεν χρεωναν μεταφορικά.Απλά τόνισα πως αν δεν βιαζεται κάποιος,μπορει να πετυχει την μεγιστη εκπτωση τών 40-55 %…Γι΄αυτο ,οπως προανεφερα,μπορει να πάρω κατι τις παραπάνω (“στόκ”) σε παπουτσια που βρισκω σε καλη τιμή-και οχι απο το σκρουτζομάγαζα,που αναφέρεις,Νίκο-και λόγω μεγέθους (UK 13 USA 14 JPN 32 cm) αλλά και λόγω ποικιλίας.Κάποτε δε το startfitness,3-4 μηνες μετα την κυκλοφορία τού νεου μοντέλλου,εβαζε ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΛΟ,με 40-50% εκπτωση.Πηρα Nimbus-16 και Cumulus-17 με 102 και 71 ευρώ ,αντίστοιχα…Τωρα δεν ειναι ετσι,πιστεύω ομως πως καποια στιγμη-συντομα ισως-λόγω “συνεπειων” BREXIT να αλλάξουν πολιτική,αν και πολλά απο αυτα εχουν βρεί λύση.Το sportsdirect,εμαθα,εχει αποθήκες σε αλλη χωρα,και μοιράζει απο εκει,για το sportsshoes τα γραψαμε το πρωί…
    Ο,τι μαθαινουμε-για καλές τιμές- ας το “μεταδιδουμε” σε ολους…

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 έτη πριν από nikrap60.
    #122015
    Ανώνυμος
    Ανενεργός

    Απάντηση απο το https://www.wiggle.co.uk/.

    Hi,
    Thanks for your email.

    I am pleased to confirm that all taxes and duties are included in the prices listed on our product pages.

    Orders are dispatched with the relevant documentation and paperwork. You will not be required to pay any import tax or duty when your order arrives at your local customs office.

    This means the price you see at checkout is the final price you pay.

    I hope this information helps.

    Kind Regards,
    Tomoko J
    Customer Services

    #123120
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα, αν υπάρχουν φόροι, δασμοί κτλ σε περίπτωση που ιδιώτης στείλει σε ιδιώτη από UK σε Ελλάδα;

    #123121
    nikrap60
    Συμμετέχων

    Αγαπητέ Νίκο,πριν το Πάσχα,η κόρη μου πήγε στα ΕΛΤΑ (Χολαργού) να στείλει κατι δωράκια σε φίλες της ,στο Ηνωμένο Βασίλειο(Αγγλία,συγκεκριμένα).Τής εδωσαν καποια χαρτιά να συμπληρωσει-δεν ξερω λεπτομέρειες-και μετα τα ταχυδρόμησε κανονικά.Θα μού πεις πως αυτη ειναι η “αντίστροφη διαδρομή” απο αυτό που ρωτας.Φαντάζομαι ομως,πως κατι αντιστοιχο,πιθανότατα,θα ζητηθεί και απο ΗΒ.

    #123122
    Γιάννης Μπ.
    Συμμετέχων

    Γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα, αν υπάρχουν φόροι, δασμοί κτλ σε περίπτωση που ιδιώτης στείλει σε ιδιώτη από UK σε Ελλάδα;


    @echetlos
    . Νίκο, από UK έστειλε η κόρη συναδέλφου που μένει εκεί διάφορα πράγματα και εδώ τους ζήτησαν για εκτελωνισμό ενα μεγάλο ποσό. και από όσο θυμάμαι αρκετά πιο μεγάλο από οσο κόστζαν. Τα έστειλαν πίσω βεβαίως. Αν τον δω αύριο θα τον ρωτήσω τι πράγματα ηταν και πόσο τους ζήτησαν.

    #123123
    Kimonas
    Συμμετέχων

    Καλημέρα

    Μίλησα με φίλο εκτελωνιστή που δουλεύει αεροδρόμιο και μου είπε ότι πια ότι έρχονται από UK είναι σαν να έρχονται από Κϊνα.
    Ανοίγονται όλα είτε από courrier είτε με απλό ταχυδρομείο ( παλιότερο με ταχυδρομείο δεν τα κοιτάζανε )
    Πρέπει να υπολογίσετε ΦΠΑ + ένα μικρό δασμό + εκτελωνιστικά + έξοδα αεροδρομίου που θα πληρωθούν κατά την παραλαβή
    Ισχύει και για ιδιωτικά δέματα

    #123124
    geomaz
    Συμμετέχων

    Αραγε ισχυει και για το sportsshoes; Αυτοι στα δεματα που εχω παραλαβει κατα το παρελθον,εγραφαν απο…Σόφια…

    #123125
    Kimonas
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα

    Αν τα στέλνουν από Βουλγαρία και φαίνεται στη φορτωτική δεν έχεις θέμα, είναι κοινοτικό

    #123126
    barmy
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα, κανονικά πρέπει να ελέγχονται δέματα με δηλωμένη αξία >22 ευρώ. Έχω παραλάβει χωρίς επιπλέον χρέωση τόσο συστημένα όσο και μη συστημένα που η αξία τουw είναι μεγαλύτερη (αναγράφεται υποχρεωτικά επί του δέματος). Εικάζω πως περνούν χωρίς κανένα έλεγχο τα μη συστημένα και τα συστημένα μικρού μεγέθους επειδή έχουν φρακάρει οι αποθήκες στο αεροδρόμιο. Κανονικά ισχύουν οι εξής χρεώσεις (με τρελό μπέρδεμα τις περιπτώσεις που πρέπει να υπάρχει αποδεικτικό καταγωγής): https://ibb.co/TrCkHqx

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 έτη, 10 μήνες πριν από barmy.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 έτη, 10 μήνες πριν από barmy.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 έτη, 10 μήνες πριν από barmy.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 έτη, 10 μήνες πριν από barmy.
    #123131
    nikrap60
    Συμμετέχων

    Αγαπητοί φίλοι…Σάς παραθέτω,την σημερινή-για άλλη μια φορά-απάντηση τού sportsshoes.com σε ερώτησή μου…

    Good Morning Nikos,

    Thank you for getting in contact with us today. You will not pay any tariffs on our items as we run a duty paid service. This means that the price displayed on the website will be the price that you pay and no more. I hope this helps and if you have any further questions please do not hesitate to ask.

    Kind Regards,

    Henry

    #123132
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, συντρέχτες.
    Εμένα θα είναι από ιδιώτη και θεωρητικά μπορεί να αναγραφεί οποιαδήποτε τιμή επάνω. Το θέμα είναι αν θα την δεχθούν.

    #123133
    nikrap60
    Συμμετέχων

    @Echetlos:Νίκο,εικάζω (μετα βεβαιότητος) πως θα ειναι παπούτσια και σού τα στέλνει φίλος απο ΗΒ… 🙂

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 2 έτη, 10 μήνες πριν από nikrap60.
    #123135
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Χαχαχα… Εντάξει, ευκολάκι ήταν η εικασία! 😛

    #123144
    Elda
    Συμμετέχων

    Aπο ιδιωτη σε ιδιωτη ειναι μεχρι 45 ευρω παντως για να μην περασει απο τελωνειο. Απο εμπορο μεχρι 22.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 48 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.