Πρόβλημα με Zante V2

  • Αυτό το θέμα έχει 5 απαντήσεις, 3 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 7 έτη, 2 μήνες πριν από τον χρήστη georgeb.
Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #45616
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bougasgeorge Γιώργο, μια επιλογή είναι το Kinvara, έχει παρόμοια χαρακτηριστικά.
    Επίσης το Skechers GoRun 5 αλλά δεν ξέρω πότε θα έρθει Ελλάδα.
    Και το Freedom μπορεί να σου κάνει, αν και λογικά θα είναι πιο μαλακό. Το upper του μοιάζει με του Zante (unstructured).
    Και τα τρία έχουν κανονικό toe spring.

    ΥΓ: άνοιξα ξεχωριστό θέμα ώστε να μην χαθεί η ερώτησή σου ανάμεσα στα γενικότερα ποστς του άλλου νήματος. Ελπίζω να μην σε πειράζει…

    Καλημέρα και από εμένα. Εχω κάποιο πρόβλημα με το ZANTE V2,καθώς από κάποια χλμ και πάνω (14 με 15) , με χτυπουν έντονα στα μεγάλα δάχτυλα και ήδη έχω 2 μαύρα νύχια (το ένα μάλιστα έφυγε ολόκληρο πρόσφατα). Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι έχει πιο έντονα σηκωμένο το μπροστινο μέρος και βρίσκουν πάνω τα δάχτυλα και όχι στο νουμερο. Βασικό παπούτσι για LR έχω το Lunarglide 7 και πολύ λιγότερο πλέον το Kayano που χρησιμοποιούσα παλαιότερα . Η μετάβαση μου από Kayano στα Zante έγινε σταδιακά και άνετα, με αποτέλεσμα πέραν του ανωτέρω προβλήματος να μην έχω κάποιο άλλο πρόβλημα και πραγματικά να το ευχαριστιεμαι στις προπονήσεις .
    Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο αντίστοιχο παπούτσι του Zante που θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και σε πιο μεγάλες προπονήσεις ?

    #45618
    georgeb
    Συμμετέχων

    @Echetlos Ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση.Το kinvara σκεφτόμουν και εγώ. Υπάρχουν διαφορές μεταξύ των εκδόσεων (7 και 6 βασικά) που βρίσκω σε ιντερνετομαγαζα? Σα νούμερο είναι το ίδιο με το Zante? Ρωτάω γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να το βρω στο Ηράκλειο που μένω για να το δοκιμάσω.

    Υ.Γ. Όχι βρε Νίκο, τι να με πειράζει 😁

    #45619
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bougasgeorge To K6 έχει κανονικό toe box, το Κ7 ελαφρώς φαρδύτερο.
    To 7 έχει ένα τικ πιο προπονητικό πάτημα αλλά και πάλι, πρέπει να κάνεις άμεση σύγκριση για να το διακρίνεις.
    Προσωπικά, θα πήγαινα στο 6, θα το βρεις και φθηνότερα.
    Πάντως, αν δεν βιάζεσαι νομίζω ότι αξίζει να περιμένεις το Gorun 5.
    Στην ίδια κατηγορία είναι και τα PureFlow αλλά έχω χρόνια να φορέσω την συγκεκριμένη σειρά και δεν έχω άποψη.

    #45620
    manolee
    Συμμετέχων

    Γιώργο , σε Kinvara 6 και 7 ανέβηκα μισό νούμερο σε σχέση με το Zante v1 .
    Όπως λέει και ο guru πολύ καλή επιλογή σε κατηγορία zante , αν και διαφωνώ λιγο , μου φαίνεται ότι το 6 είναι λίγο πιο μαλακό και προπονητικό απ το 7 , πολύ όμοια και τα 2 όμως
    Μόλις κυκλοφόρησε και το 8 που είναι ακόμα πιο ελαφρύ , και απ το λίγο που το έβαλα στο πόδι μου σε κάποιο κατάστημα μου φάνηκε το ίδιο καλό

    #45621
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @manolee Το θέμα του fit είναι εντελώς προσωπικό τελικά, πάντα πρέπει να το δοκιμάζουμε.
    Για το πάτημα μεταξύ 6 και 7 δεν θα επιμείνω, έχω τρέξει 2 φορές μόνο με το δεύτερο, οπότε αφού έχεις και τα δύο, η γνώμη σου μετράει πολύ περισσότερο.
    To 8 μοιάζει να είναι επιστροφή στο “κανονικό” Kinvara, δηλαδή Κ1-Κ4. 😉

    #45622
    georgeb
    Συμμετέχων

    @echetlos @manolee Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας. Ελπίζω να βρω είτε το 6 είτε το 7 σε κατάστημα και να το δοκιμάσω. Διαφορετικά θα διακινδυνεύσω το μισό νούμερο παραπάνω και βλέπουμε.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.