Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 1,613 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #121388
    389 PAP
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα στην παρέα. Παρόλο που εδώ και 2 χρόνια δεν έχω χάσει αξιολόγηση παπουτσιού και έχω διαβάσει πάρα πολλά σχόλια χρηστών σ’ αυτό το φόρουμ, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για αγορά παπουτσιού. Τρέχω περίπου 25 – 30 χλμ. την εβδομάδα συνήθως σε ελεύθερο ρυθμό (5:35 – 5:50 το χλμ.). Τα παπούτσια που χρησιμοποιώ είναι τα Saucony Triumph ISO 5 και Floatride Energy 1. Είμαι 1,86 και 80 κιλά και θα ήθελα κάτι σταθερό, απορροφητικό αλλά να μπορώ να τσιμπήσω και λίγο το ρυθμό. Βρήκα λοιπόν στο site της New Balance κάποια μοντέλα με fuelcell αφρό (Flite, Echolucent, Echo Heritage) σε τιμές 60, 78 και 72 ευρώ αντίστοιχα. Επίσης βρίσκω στο skroutz τα Sketchers go run 7 plus (+) με hyper burst σε τιμή 79 ευρώ (το οποίο έχει βελτιωμένο upper σε σχέση με το απλό 7) και τα Sketchers go run 8 Hyper με 78 ευρώ. Από τα 2 Sketchers, σε σχέση με αυτά που έχω διαβάσει, το 7 υπερτερεί σε εμφάνιση (γκρι σκούρο με πράσινο πάτο) και είναι πιο εύκαμπτο λόγω των pods που έχει, ενώ το 8 είναι μάλλον συνολικά πιο ποιοτικό, η εξώσολα κρατάει καλύτερα και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά εμφανισιακά μου είναι αδιάφορο (στο νούμερο μου υπάρχει μόνο το χρώμα του πάγου). Στα παραπάνω New Balance (Flite, Echolucent, Echo Heritage) δεν έχω διαβάσει ιδιαίτερα σχόλια αλλά ο fuelcell αφρός είναι εγγύηση και είναι και πιο όμορφα. Μια μικρή βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ και καλά τρεξίματα για όλους!

    #121390
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nikos21rerthimno Καλησπέρα, Νίκο.
    Τα ΝΒ που λες, σίγουρα έχουν έναν πιο athleisure χαρακτήρα. Φαίνεται και από το upper τους. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι a priori κακό, απλά θα είσαι εσύ ο πρώτος που θα το διαπιστώσει. Γι’ αυτό δεν υπάρχει και σχετικό feedback. Το Flite πάντως, έχει την σόλα του Propel, όπως φαίνεται.

    Από τα δύο Skechers, προτιμώ το GOrun 7 αλλά και το άλλο είναι πολύ καλή επιλογή.
    Αλήθεια, πού το βρήκες το Plus;

    #121391
    389 PAP
    Συμμετέχων

    Στο e-Stathatos Νίκο. Μάλλον καταλήγω και εγώ στο GOrun 7, άλλωστε μετά από αυτά που έχω διαβάσει από όλους εσάς σχετικά με τον hyperburst είναι κρίμα σ’ αυτή τη σχετικά καλή τιμή να μην το χτυπήσω. Βέβαια και τα 60 ευρώ στο flite είναι πολύ δελεαστική επιλογή αν μοιάζουν και στο propel ως προς τη δρομική συμπεριφορά δεν το συζητώ. Θα δω τι θα κάνω μέχρι αύριο το πρωί. Συνεχίστε την καταπληκτική δουλειά που κάντε και ειδικά εσύ Νίκο με τις αξιολογήσεις σου. Επειδή γενικά το έχω με το διάβασμα και την απομνημόνευση, προσπαθώ μέσα από αυτά που διαβάζω στο forum να βοηθάω όπως μπορώ γνωστούς μου για αγορά παπουτσιού. Καλή συνέχεια!!!

    #121392
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nikos21rerthimno Να ΄σαι καλά Νίκο, ευχαριστώ για την στήριξη! 🙂

    Πρόσεξε μόνο το sizing στην Skechers.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 έτη, 1 μήνα πριν από Nikos Pilikas.
    #121424
    389 PAP
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σας. Μου είπαν από το κατάστημα ότι το sizing των Skechers είναι κανονικό και έχει 45,5 που μάλλον είναι το νούμερο μου. Μήκος πατούσας 29cm, τί λέτε θα έχω κάποιο θέμα με το 45,5; να κάνω και κάποιες άλλες ερωτήσεις σχετικά με τα νούμερα; Φοράω στο Saucony 46, στο floatride energy 44,5 και πιο παλιά στα asics 45,5 και στα adidas supernova glide 45 1/3. Ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ.

    #121425
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nikos21rerthimno Μπερδεμένα τα γράφεις, Νικ.
    Κατ’ αρχάς, η γενικός κανόνας λέει ότι ανεβαίνεις σε μήκος παπουτσιού 1.5cm από το μήκος του ποδιού σου. Θεωρητικά λοιπόν, εσύ θες 30.5cm παπούτσι.
    Οπότε, τα μοντέλα που αναφέρεις είναι:
    Saucony, 29.5cm
    Reebok, 29cm αλλά η γραμμή του είναι σαν 29.5cm.
    Asics δεν βγάζει 45.5
    Adidas, 29cm

    #121426
    Fanis
    Συμμετέχων

    @nikos21rerthimno εγώ με μήκος πατούσας 29,6 στα Skechers φοράω 47-31cm

    #121429
    389 PAP
    Συμμετέχων

    Καλημέρα. Ξαναμετρώντας πιο προσεκτικά κατέληξα σε μήκος πατούσας 28,7cm. Με τη λογική ότι δεν τρέχω πολλά χιλιόμετρα γενικώς και ότι έχω λεπτό πόδι και δεν μου αρέσει το μεγάλο κενό μπροστά, νομίζω ότι θα μου κάνει το 45,5 στο Skechers αν και το νούμερο μου μάλλον είναι το 46. Αν δεν μου κάνει θα το γυρίσω πίσω.
    Υγ. Sorry Νίκο για το μέγεθος των Asics αλλά έχω να φορέσω αυτή τη μάρκα γύρω στα 15 χρόνια, οπότε είναι και η ηλικία βλέπεις, ξεχνάμε…. Αυτά που διαβάζω βέβαια εδώ εντάσσονται στην βραχύχρονη μνήμη μου επομένως όλα καλά!

    #121430
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @nikos21rerthimno Μιλάμε για το Ride 8, Νϊκο;

    #121431
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής
    #121434
    389 PAP
    Συμμετέχων

    Για το Sketchers go run 7 plus (+) μιλάω Νίκο, μου αρέσει το σχέδιο και ο χρωματισμός περισσότερο από τα αντίστοιχα του Ride 8. Θα το ρισκάρω με το μέγεθος (45,5) και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εξάλλου ξέχασα να σου αναφέρω ότι ενώ στα Saucony φοράω 46 σε περσινή παραγγελία του Saucony Triumph ISO 5 μου στείλανε κατά λάθος νούμερο 45 και για να σου πω και το τρελό, επειδή δεν προλάβαινα να τα επιστρέψω, έτρεξα τον πρώτο και μάλλον μοναδικό μου ημιμαραθώνιο του Αρκαδίου (Ρέθυμνο) με μικρότερο νούμερο. Με κατηφόρα περίπου 14 χιλιόμετρα έχασα μόνο ένα νύχι. Το πιο περίεργο όμως είναι ότι επειδή τα τρεξίματά μου είναι σχετικά μικρά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Και κάτι τελευταίο για να γελάσουμε, σήμερα είχα ραντεβού με τον ρευματολόγο μου στα Χανιά (έχω σπονδυλοαρθρίτιδα εδώ και 2 χρόνια) και μου λέει <<πας πολύ καλά, συνέχισε αυτά που κάνεις – μαραθωνοδρόμος δεν είσαι; όχι γιατρέ, ένα ημιμαραθώνιο έχω κάνει, τρέχω για τη χαρά του τρεξίματος>>.
    Συγνώμη αν κούρασα καλή συνέχεια σε όλους.

    #121435
    PanDex
    Συμμετέχων

    @echetlos Νίκο πότε ξαναγοράζουμε novablast;

    #121436
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @panosdimi Δεν σε κατάλαβα, τι εννοείς, Πάνο;

    #121437
    PanDex
    Συμμετέχων

    @echetlos καλή περίοδος επαναγοράς! Τώρα βρίσκω στον σπαγγέτι τα Τόκιο 109. Έχει έρθει και η ανοιξιάτικη σειρά.

    #121438
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Τι να σου πω… Έφτασαν μέχρι 89€, αν δεν κάνω λάθος, στο misterruning.
    Λογικά σε 1.5-2 μήνες θα βγει το ν2. Οπότε, ίσως πέσει κι άλλο το ν1, εκτός αν δεν το βρίσκεις πλέον.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 301 έως 315 (από 1,613 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.