Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Λοιπά θέματα / Όριο πρόκρισης μαραθωνίου

Όριο πρόκρισης μαραθωνίου

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #130452
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Η WA ανακοίνωσε πως από του χρόνου το όριο πρόκρισης για το Παγκόμιο πάει στο 2:06:30 από 2:09:40 που είναι τώρα.
    Μοιάζει τρελό αλλά αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι.

    #130455
    Μαρία
    Συμμετέχων

    Από τη στιγμή που οι χρόνοι των αθλητών πέφτουν με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς σε παγκόσμια κλίμακα, είναι λογικό να πέφτουν και τα όρια ευρωπαϊκων, παγκοσμίων πρωταθληματων και Ολυμπιακων Αγώνων. Υπάρχουν εντωμεταξυ ένα σωρό μη επαγγελματίες αθλητές που μπορούν να πιάσουν αυτα τα όρια και όχι μόνο από Αφρικανικες χώρες. Εδώ στην Ελλάδα βέβαια είμαστε πολύ μακριά από το ννα προσεγγίσει κάποιος αθλητής τέτοιες επιδόσεις.

    #130456
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Σωστά. Είναι πλέον επιβεβλημένη η μείωση του ορίου.
    Eρασιτέχνες δεν τους πιάνουν αυτούς τους χρόνους βέβαια και δεν ξέρω αν θα τους πιάσει και λευκός.

    #130457
    Μαρία
    Συμμετέχων

    Από λευκούς ο Νορβηγός ο Moen και ο Ισπανός Νavarro έχουν χρόνους κάτω από 2.06 (θα υπάρχουν και άλλοι που μου διαφεύγουν) και είμαι σίγουρη ότι θα το πετυχαίνουν όλο και περισσότεροι από εδώ και πέρα. Και ο απίθανος Γάλλος Gressier που έκανε πρόσφατα Ευρωπαϊκό ρεκόρ στο 10ρι δρόμου, θα μας δείξει φοβερά πράγματα στο μέλλον σε μεγαλύτερες αποστάσεις (προσωπική μου γνώμη).

    #130459
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    O Navarro ίσως αλλά ο Νορβηγός έχει περάσει τα prime του εδώ και πολλά χρόνια.
    Τον Gressier τον θεωρώ αιώνιο ταλέντο. Εκτός αν το φυλάει για τα 42.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.