2ο Σύρος City Trail

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Συντάκτης
    winarg
    Συμμετέχων

Τον συγκεκριμένο αγώνα τον είχα καημό να τον τρέξω από πέρσυ που είχα γραφτεί αλλά δεν κατάφερα να πάω.
    Φέτος λοιπόν είπα πως θα πάω όπως και να έχει. Με τα πολλά, Παρασκευή βράδυ βρέθηκα στη Σύρο :).
    Πάμε στα του αγώνα…
    Έφτασα στην πλατεία Μιαούλη (εκεί που είναι και το Δημαρχείο) κατά τις 16:30 και είχε ήδη κάμποσο κόσμο. Τακτοποίησα αριθμό, ρούχα κτλ και έκανα ένα μίνι ζέσταμα σε κομμάτι της διαδρομής. Μετά διατάσεις, συζήτηση με φίλους, μάζεμα για φωτό, τοποθέτηση στην αψίδα και ξεκινάμε!
    Περάσαμε ΜΕΣΑ από το Δημαρχείο και βγήκαμε στην πίσω πλευρά! Φοβερή ιδέα!
    Ανηφορίσαμε προς την εκκλησία του Αγίου Νικολάου και μετά κατεβήκαμε σε μια ωραία “παραλία” που λέγεται Αστέρια. Το κύμα έσκαγε πάνω στο τσιμέντο και προσπαθούσες να μη βραχείς! Ωραίες εικόνες.
    Ανεβήκαμε κάμποσα σκαλιά, κάναμε ζιγκ-ζαγκ ξανά σκαλιά ξανά ζιγκ-ζαγκ! Πλάκα είχε.
    Το κακό ήταν που είχε στεγνώσει το στόμα μου! Σα να είχα να πιω νερό 3 μέρες!!! Με τα πολλά βγήκε λίγο σάλιο, πήρα και νερό και ήρθα στα ίσια μου.
    Φτάσαμε στην Ανάσταση (ο δεξιός λόφος της Σύρου…) και είχε και σταθμό μαζί με φρέσκο αέρα. Τα πόδια είχαν ήδη πάρει φωτιά με τόσα σκαλιά.
    Ακολουθούσε κατηφόρα αλλά μετά είχε, ναι καλά μαντέψατε, σκαλιά. Πολλά σκαλιά!!! Εκεί έπεφτε αναγκαστικά περπάτημα γιατί θα καιγόμουν 100%.
    Με τα πολλά φτάνουμε στην Άνω Σύρο και συγκεκριμένα στην λεγόμενη Πιάτσα. Ανηφορίζαμε με ευτυχώς πολύ πιο πλατιά σκαλιά.
    Περνάμε και από το σπίτι της γιαγιάς/παππού/θείας… Μελαγχολία που έχουν “φύγει” και δεν είναι εκεί να με δούν και να τους δω. Σίγουρα με έβλεπαν από εκεί που είναι…
    Προχωράμε ακόμα πιο ψηλά, βγαίνουμε σε δρόμο, στροφή 180μοίρες και μπαίνουμε σε βραχώδες μονοπάτι! Όλα τα τερραίν είχε ο αγώνας!!!
    Κατέβαινα γρήγορα αλλά και συγκρατιμένα γιατί οι πέτρες ήταν περίεργες και γυαλιστερές. Ακολούθησαν και άλλα σκαλιά (μη μας λείψουν) και άλλες κατηφόρες πάντα σε σκαλιά! Είχαμε περάσει το πιο ψηλό σημείο της διαδρομής και πλέον ήξερα πως είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
    Περάσαμε και από το Δημοτικό Στάδιο (Δήμαρχε κανόνισε να το φτιάξεις κάποτε…) και με τα πολλά φτάσαμε πάλι πίσω από το Δημαρχείο και στον τερματισμό! Η γυναίκα μου έκανε sprint για να με προλάβει γιατί της είχα πει πως θα κάνω 1 ώρα με 1:10 και τελικά έκανα 59:34!!!

Στα θετικά
    +Πολύ καλή σηματοδότηση με πολλά αυτοκόλλητα στα σκαλιά και βελάκια στους δρόμους (μη βάφουμε και τα σκαλιά)
    +Απαιτητική διαδρομή που συνδίαζε μπόλικα διαφορετικά τερραίν
    +Αποκατάσταση με φρούτα/νερό/χυμό/γλυκά/αναψυκτικά ΚΑΙ ΜΠΥΡΕΣ!!!!!!!!!!!!
    +Αρκετός κόσμος σε όλη τη διαδρομή (νταξ δεν ήταν και ΑΜΑ) που χειροκροτούσε
    +Πολύ καλή φύλλαξη των δρόμων
    +After party

Να πω την αλήθεια αρνητικά στοιχεία δε βρήκα και όχι επειδή είναι ο τόπος μου αλλά μου φάνηκαν όλα καλά οργανωμένα.
    Αν νιαουρίσει κάποιος για τα σκαλία, ας πάει να τρέξει στο δεκάρι του ΣΔΥΑ

sotos-marathon
    Συμμετέχων

Mπραβο φιλε! Απο την περιγραφη σου και μονο πρεπει πραγματικα να ειναι ωραιος αγωνας!! Αφου εχει και μπυρες!!Του χρονου να ειμαστε καλα θα ερθω παρεα σου!!!

spy
    Συμμετέχων

…κι εγω θα ερθω, διοτι, εκτος απο τις μπυρες … ειδα απο φωτογραφιες οτι εχει κι ωραια κοριτσια!!!Μπραβο Αργυρη … πολυ ζορικος δειχνει ο αγωνας παντως!!!

Echetlos
    Συντονιστής

@winarg Δεν ξέρω ο αγώνας αλλά η περιγραφή έσκιζε, Αργύρη! 😀

xipolitakos
    Συμμετέχων

@echetlos o @winarg έσχιζε γενικώς το Σαββατοκύριακο! 😉

tzatzikis90
    Συμμετέχων

πωπω πρέπει να είναι πολύ ωραίος αγώνας..και απαιτητικός όμως! προστέθηκε στους wannarun, ευχαριστούμε Αργύρη!

winarg
    Συμμετέχων

@echetlos είναι κάτι μοναδικό Νίκο το να τρέχεις μέσα σε σοκάκια! Τα σκαλιά δίνουν και μια έξτρα δυσκολία αλλά κάνουν τον αγώνα και πιο παιχνιδιάρικο!

@tzatzikis90 κανόνισε του χρόνου να έρθεις! Εγώ (καλά να είμαστε) θα προσπαθήσω τον συνδιάσω με το τέλος των διακοπών

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 1 έως 7 (από 7 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.