Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Διατροφή / ultra βουνού – συμβουλές τροφοδοσίας

ultra βουνού – συμβουλές τροφοδοσίας

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    chrisbat
    Συμμετέχων

έχοντας ως εμπειρία τον περσινό olympus marathon 44χλμ με +3300μ υψομετρική σε 10ώρες, φέτος θελω να δοκιμασω τον lost trail 57χλμ με +4200μ υψομετρική.
    υπολογίζω οτι θα μου χρειαστεί γύρω στις 14ώρες!!

στον marathon μετα απο πρωινο με φετες ταχινι+μέλι, μπανανα και μια μπάρα δημητριακών κατανάλωσα…
    στο 15, κοντά στις 2ώρες… 1κομματάκι παστέλι με λιγους ξηρούς καρπούς,
    στο 21, κοντά στις 5ώρες… λιγη σουπα απο τον σταθμό και κάποιους ξηρούς καρπούς και
    απο το 4 μέχρι το 31 (πριόνια) ρουφούσα απο καλαμάκι σακιδίου πλάτης μιγμα maurten drink mix 320 5-6 φορές ανα 20λεπτο, έπινα έξτρα νεράκι στους σταθμούς και salt sticks ανα 1ώρα.

φτάνωντας στο 31 λοιπόν σταμάτησα να ξαναφτιάξω μιγμα 1λίτρου (που αποδείχτηκε πάρα πολύ για να καταναλωθεί) και να φάω για να μπω στον ενιππέα. μόλις τελείωσα την παρασκευη του μιγματος κάθισα να φάω την μπαρα. εκεί μου ήρθε να τα βγάλω όλα!! την πέταξα πριν κατεβάσω καν την πρώτη δαγκωματιά και ειπα δεν μπορώ να φάω τίποτα, ημουν ετοιμος να τα παρατήσω!!
    ρώτησα τα παιδια στον σταθμό τι να κάνω έτσι που ενιωθα και μου πρότειναν βραστη πατάτα με χυμα αλάτι. κατέβασα ενα κομμάτι και φεύγωντας κάτι ένιωσα προς το καλυτερο. μπήκα στον ενιππέα και άρχισα να τρέχω πίνοντας πάλι ρουφηξιές μίγματος ανα 15-20λεπτά. φτάνω στο 37 και πίνω κοκκα κολλα, εκεί άλλαξαν όλα! ήταν σαν να αναστήθηκα! δεν ένιωθα τίποτα άσχημο πλέον και έτρεχα καλύτερα ώσπου που τερμάτισα και τον αγώνα εχοντας ως συνολικές καταναλώσεις…
    2 λίτρα νερό με maurten 320 (320γρ υδατάνθρακες), 2 λίτρα νερό, 1 κομματάκι παστέλι, 1 χουφτα ξηρούς καρπούς, 2 ρουφιξιές σούπα στο οροπέδιο (21χλμ), 1/4 βραστή πατάτα με αλάτι, 2-3 μισά ποτηράκια κοκκα κόλλα, 9 saltsticks.

τι θέλει να μου πει το στομάχι μου με όλα τα παραπάνω;;;
    που να δώσω προσοχή και τι να διορθώσω γνωρίζοντας οτι όλα τα στομάχια δεν ειναι ιδια;;
    χρειάζομαι περισσότερα saltsticks σε τόσες ώρες;;
    είναι βαρύ το μίγμα και μήπως χρειάζομαι το 160;;
    η καφείνη απο την κοκκα κολλα με τόνωσε, θέλει πιο συχνά;;
    αυτες ειναι οι σκέψεις μου, ευχαριστώ!!

pseiras
    Συμμετέχων

Χωρίς να έχω την εμπειρία τέτοιων αγώνων και απλά με την λογική , αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι η μπάρα σου χάλασε το στομάχι και κόκα κόλα στο ψιλό έφτιαξε.
    Συν το μπουστ από την καφείνη που σε τόνωσε.
    Στην θέση σου θα χώριζα τον αγώνα σε δυο μέρη.
    Στο πρώτο θα κατανάλωνα τις στερεές τροφές και θα τελείωνα τον αγώνα με maurten και όχι ανάποδα.

aroulio
    Συμμετέχων

Από βουνό έχω φτάσει μόνο μέχρι 30άρι, οπότε για να κάνεις αναγωγή στο χρόνο θα μιλήσω για ασφάλτινα ούλτρα.

Καταρχήν παίζει ρόλο 1)ο καιρός, πχ τα βουνίσια είναι συνήθως καλοκαιρινά, με ότι αυτό συνεπάγεται, 2)η ταχύτητά σου, 3)ο ρυθμός εφίδρωσής σου και 4)το πόσο ανεκτικό είναι το στομάχι σου.
    Δλδ. όσο περισσότερο ζέστη έχει και ιδρώνεις και όσο γρηγορότερα τρέχεις (σε σχέση με τα δικά σου όρια, ΜΚΣ κλπ), τόσο περισσότερο περισσότερο η κυκλοφορία του αίματος τροφοδοτεί/αναλώνεται σε υποστήριξη των μυών σου και του συστήματος εφίδρωσης, άρα τόσο λιγότερο αίμα βρίσκεται στο στομάχι και τόσο δυσκολότερη γίνεται η πέψη, ακόμα και αγαπημένων γεύσεων. Ελπίζω να βγάζει νόημα έτσι όπως το είπα.

Πρακτικά, εγώ που έχω ευαίσθητο στομάχι, σε πιο μικρά ούλτρα, 50-70km που προσπάθησα να τα πάω πιο γρήγορα (ή που έγιναν με πιο ζεστό καιρό) αντιμετωπίζω συχνά στομαχικά θέματα. Αποκορύφωμα στο Κρόνιο Πέρασμα 70km που είχα μείνει τελείως από ενέργεια κι από στομάχι στη μέση του αγώνα. Μου έδιναν μια φρυγανιά και πάλευα καταβεβλημένος 2-3 λεπτά να την κατεβάσω. Μου λέει μια φίλη “γιατί δε δοκιμάζεις coca-cola”, πίνω μια γουλιά και ξαφνικά σηκώθηκα σα να μου είχαν κάνει ένεση αδρεναλίνης. Πήδηξα με άλμα ένα φράχτη κι εξαφανίστηκα γεμάτος ενέργεια, ενώ το στομάχι δε με ξαναενόχλησε…

Σε μεγαλύτερους αγώνες 80-145km, όπου έγιναν χειμώνα, κι όπου έριξα πολύ περπάτημα, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ενδεικτικά σε 24ώρο 140άρι (με σαπόρτ) στους 8-14c, έτρωγα βραστές πατάτες & καρότο (& χοντρό αλάτι), στικς τυριού και πολύσπορα κριτσίνια (αυτό είναι δικό μου γούστο και δεν ξέρω αν ταιριάζει σε άλλους). Γενικά στερεά τροφή κυρίως κι όχι χημικά. Κι ενώ είμαι του γλυκού, αναζητούσα διαρκώς αλμυρές γεύσεις. Αν και έπαιρνα ανά 2 ώρες saltstick και μια ενεργειακή καραμέλα που αντιστοιχούσε σε 1/4 του gel. Επίσης, εκτός από νερό έπινα εναλλάξ powerade και coca-cola. Ο συνδυασμός ζάχαρης και καφείνης ήταν θαυματουργός τόσο από άποψη ενεργειακής τόνωσης, όσο και για το καλμάρισμα του στομαχιού. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια είχα μαζί μου και κάτι μπάρες (high5 και weider), αλλά δε βασίστηκα και τόσο πάνω τους. Για τζελάκια, ούτε συζήτηση. Σε παρόμοιους αγώνες έχω φάει μέχρι και: καλαμάκια χοιρινά, σούπα, ρύζι, σφηνάκι τσίπουρο, λουκάνικο Μάνης (δεν το προτείνω)….

Πρόταση: δοκίμασε σε λονγκ να έχεις μαζί σου ένα απλό τοστ ζαμπόν-τυρί και με βούτυρο για να κατεβαίνει πιο εύκολα. Κομμένο σε 2 τρίγωνα και τυλιγμένο σε χωριστά αλουμινόχαρτα. Και φυσικά coca-cola.

aroulio
    Συμμετέχων

Από βουνό έχω φτάσει μόνο μέχρι 30άρι, οπότε για να κάνεις αναγωγή στο χρόνο θα μιλήσω για ασφάλτινα ούλτρα.

Καταρχήν παίζει ρόλος 1)ο καιρός, πχ τα βουνίσια είναι συνήθως καλοκαιρινά, με ότι αυτό συνεπάγεται, 2)η ταχύτητά σου, 3)ο ρυθμός εφίδρωσής σου και 4)το πόσο ανεκτικό είναι το στομάχι σου.
    Δλδ. όσο περισσότερο ζέστη έχει και ιδρώνεις και όσο γρηγορότερα τρέχεις (σε σχέση με τα δικά σου όρια, ΜΚΣ κλπ), τόσο περισσότερο περισσότερο η κυκλοφορία του αίματος τροφοδοτεί/αναλώνεται σε υποστήριξη των μυών σου και του συστήματος εφίδρωσης, άρα τόσο λιγότερο αίμα βρίσκεται στο στομάχι και τόσο δυσκολότερη γίνεται η πέψη, ακόμα και αγαπημένων γεύσεων. Ελπίζω να βγάζει νόημα έτσι όπως το είπα.

Πρακτικά, εγώ που έχω ευαίσθητο στομάχι, σε πιο μικρά ούλτρα, 50-70km που προσπάθησα να τα πάω πιο γρήγορα (ή που έγιναν με πιο ζεστό καιρό) αντιμετωπίζω συχνά στομαχικά θέματα. Αποκορύφωμα στο Κρόνιο Πέρασμα 70km που είχα μείνει τελείως από ενέργεια κι από στομάχι στη μέση του αγώνα. Μου έδιναν μια φρυγανιά και πάλευα καταβεβλημένος 2-3 λεπτά να την κατεβάσω. Μου λέει μια φίλη “γιατί δε δοκιμάζεις coca-cola”, πίνω μια γουλιά και ξαφνικά σηκώθηκα σα να μου είχαν κάνει ένεση αδρεναλίνης. Πήδηξα με άλμα ένα φράχτη κι εξαφανίστηκα γεμάτος ενέργεια, ενώ το στομάχι δε με ξαναενόχλησε…

Σε μεγαλύτερους αγώνες 80-145km, όπου έγιναν χειμώνα, κι όπου έριξα πολύ περπάτημα, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ενδεικτικά σε 24ώρο 140άρι (με σαπόρτ) στους 8-14c, έτρωγα βραστές πατάτες & καρότο (& χοντρό αλάτι), στικς τυριού και πολύσπορα κριτσίνια (αυτό είναι δικό μου γούστο και δεν ξέρω αν ταιριάζει σε άλλους). Γενικά στερεά τροφή κυρίως κι όχι χημικά. Κι ενώ είμαι του γλυκού, αναζητούσα διαρκώς αλμυρές γεύσεις. Αν και έπαιρνα ανά 2 ώρες saltstick και μια ενεργειακή καραμέλα που αντιστοιχούσε σε 1/4 του gel. Επίσης, εκτός από νερό έπινα εναλλάξ powerade και coca-cola. Ο συνδυασμός ζάχαρης και καφείνης ήταν θαυματουργός τόσο από άποψη ενεργειακής τόνωσης, όσο και για το καλμάρισμα του στομαχιού. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια είχα μαζί μου και κάτι μπάρες (high5 και weider), αλλά δε βασίστηκα και τόσο πάνω τους. Για τζελάκια, ούτε συζήτηση. Σε παρόμοιους αγώνες έχω φάει μέχρι και: καλαμάκια χοιρινά, σούπα, ρύζι, σφηνάκι τσίπουρο, λουκάνικο Μάνης (δεν το προτείνω)….

Πρόταση: δοκίμασε σε λονγκ να έχεις μαζί σου ένα απλό τοστ ζαμπόν-τυρί και με βούτυρο για να κατεβαίνει πιο εύκολα. Κομμένο σε 2 τρίγωνα και τυλιγμένο σε χωριστά αλουμινόχαρτα. Και φυσικά coca-cola!

chrisbat
    Συμμετέχων

@aroulio γίνομαι μούσκεμα λες και μου πετάς ανα χλμ κουβα με νερο πανω μου, τόσο πολύ!! στάζω!! στον μεγαλύτερο αγωνα που εχω συμμετασχει, οπως προανεφερα τον OM, ανέβενα με μέσω όρο 18λ/χλμ και κατέβαινα με 8λ/χλμ. ο αγώνας δηλαδή βγήκε στα 13λ/χλμ οποτε παω πολυ αργά και η κυκλοφορία του αίματος αναλώνεται σε υποστήριξη των μυών και του συστήματος εφίδρωσης κυρίως σε μεγάλες ανηφόρες αρκετών χλμ. δυστυχως ο αγώνας ειναι το σάββατο 19 σεπτ και δεν θα κανω αλλο long run για να δοκιμασω αλλο συστημα.

η πρόταση του @pseiras μου άρεσε και λέω να το δοκιμάσω στα τρία…
    στα πρώτο μέρος 0-16,5…. με στερεές τροφές, το τοστάκι που λες συν μπάρες και αλμυρα απο σταθμούς (και αυτό γιατι θυμαμαι στον ΟΜ στο 21χλμ στις 5:10ώρες άρχισα να δυσφορώ με τις τροφές),
    στο μεσαίο μέρος 16,5-38,5 (22)… μόνο με maurten, νερό και μια δοση αλάτι (στον ΟΜ στο 31χλμ – 7:30ώρες ήταν που ένιωσα πολύ άσχημα και πήρα αλάτι με πατάτα και έστρωσα)
    και στο τέλος 38,5-57 (19) με κοκκα και maurten

το προφίλ της διαδρομής είναι αυτό…
    lost trail

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα, 1 εβδομάδα πριν από chrisbat.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.