Αθλητική Αναιμία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

Με αφορμή το άρθρο Αθλητική Αναιμία.

Διαβασα με μεγάλη προσοχή το σχετικό άρθρο στο gorun.gr , αφού εκτός των άλλων με αφορά, καθώς τα τελευταία χρόνια που προπονούμαι και αγωνίζομαι σε αθλήματα υπεραντοχής παρατηρώ μείωση του αιματοκρίτη μου. Έχω δύο απορίες- ερωτήσεις.
    1ον πως συσχετίζεται ο αιαμοτοκρίτης με το είδος των παπουτσιών αλλά και τη σκληρότητα της επιφάνειας που προπονούμαστε και
    2ον. Θεωρείτε/αι αναντικατάστατη διατροφική πηγή σιδήρου για τη διατήρηση του αιματοκρίτη η ζωική πρωτεινη (και δή μοσχαρίσο κρεας/συκώτι) ή μπορει σταδιακά να αντικατασταθει (όχι υποκατασταθει) με εναλλακτικές πηγές (ξηροί καρποί σπανάκι, όσπρια μπρόκολο κλπ).

Elda
    Συμμετέχων

Η κορη μου (15.5) τους τελευταιους 8 μηνες δεν τρωει κρεας απο επιλογη. Καναμε αιματολογικες πριν το σταματησει και επαναλαβαμε 6 μηνες μετα. Παραθετω τις τιμες της, εντος παρανμθεσως οι ΦΤ του εργαστηριου):

25/11/15: Αιμοσφαιρινη 12.3 (ΦΤ 13-17), αιματοκριτης 38.2 (37-45), φερριτινη 11 (Γ 10-291). Περιπου τις ιδιες τιμες ειχε κι ενα χρονο πριν.

17/5/16: Αιμοσαφιρινη 12.9, αιματοκριτης 40.8, φερριτινη 27.

Η διατροφη της για το διαστημα που δεν ετρωγε κρεας περιελαμβανε οσπρια (ρεβυθια, φακες, φασολια μαυροματικα) 2 φορες την εβδομαδα, ψαρι (σαρδελες, γαριδες, λαυρακι, καλαμαρακια) επισης 2 φορες την εβδομαδα, αυγα 3-4 φορες, κινοα, μακαρονια, ρυζοτο με μανιταρια κι ο,τι αλλο ηταν της εποχης πχ αρακα, μελιτζανες, φασολακια, γεμιστα κλπ. Συν μαρουλι, μπροκολο και ντοματα τωρα. Και βεβαια πολλα φρουτα καθημερινα. Για πρωινο γαλα με δημητριακα.

Ομολογω οτι εμεινα εκπληκτη με τις τιμες της γιατι απο τοτε που αρχισα να τρεχω το μονο που κανω ειναι να παλευω με την αναιμια μου. Παντα ειχα οριακες τιμες (περιπου σαν τις πρωτες της κορης μου), αλλα απο τοτε που αρχισα να προπονουμαι συστηματικα οι τιμες μου επεσαν πολυ, το 12 στην προετοιμασια του πρωτου μαραθωνιου ειχα χαρακτηριστικα αιματοκριτη 34, αιμοσφαιρινη 10, φερριτινη 9. Με συμπληρωματα ισα που ανεβηκαν λιγο μεχρι το μαραθωνιο. Η δε διατροφη μου ηταν συκωτια, μοσχαρι, οσπρια με πορτοκαλαδα παντα και χωρις τυρι για να μην κοβει την απορροφηση σιδηρου τρομαρα μου, φρουτα, λαχανικα, κι ολα σωστα κι ωραια. Μια τρυπα στο νερο εκανα, αν δεν επαιρνα συμπληρωματα ΠΑΝΤΑ οι τιμες πηγαιναν στον πατο οταν ανεβαζα ογκο.

Τους τελευταιους 2 μηνες ακολουθω την προσεγγιση της κορης μου και τρωω κρεας 1 φορα την εβδομαδα. Εχω δωσει εμφαση σε οσπρια, ψαρια, λαχανικα και φρουτα και εκοψα εντελως το συκωτι γιατι ειχα και ανεβασμενη χοληστρινη. Σε λιγο καιρο θα κανω εξετασεις να δω.

Echetlos
    Συντονιστής

Απάντηση του Μιχάλη Μακρυλλού:

Αγαπητε Νεστορα, θα προσπαθησω να ειμαι περιεκτικος:
    1. Θεωρητικα οι ακραιες μηχανικες πιεσεις, η καταπονηση, το επιπλεον βαρος, οι σκληρες επιφανειες κτλ μπορει να αυξησουν ενδοαγγειακα το ρυθμο αιμολυσης των ερυθρων αιμοσφαιριων
    2. Ο ζωικος Fe ειναι αναντικαταστατος και λογω απορροφησιμοτητας και λογω βιοδιαθεσιμοτητας. Συχνα σε περιπτωσεις αναιμιας ή/και ανεπαρκειας Fe, χρειαζετσι και επιπλεον συμπληρωμα

Στη διαθεση σου,
    Μακρυλλος Μιχαλης

Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

@echetlos : ευχαριστώ για τις σαφείς απαντήσεις
    @elda : πριν την απ[οχή από το κόκκινο κρέας η κόρη σου είχε εξίσου ισορροπημένη διατροφή? Εννοώ ότι εκτός απο κόκκινο κρέας ακολουθούσε διατροφή πλούσια σε όσπρια, λαχανικά φρούτα που βοηθουν στην απορρόφηση του σιδήρου ή ξεκίνησε πιο ισορροπημένη διατροφή με την αποχή απο το κρεας κάτρι που ανέστρεψε την κατάσταση και ανέβασε τις τιμές σιδήγου κλπ?

Elda
    Συμμετέχων

Οταν ετρωγε κρεας ετρωγε 2-4 φορες την εβδομαδα (κυριως μοσχαρι ή χοιρινο, κοτοπουλο πιο αραια), οποτε εκ των πραγματων δεν ετρωγε πολλα οσπρια, μια φορα την εβδομαδα και αν. Τα υπολοιπα με την ιδια συχνοτητα. Το μοναδικο καινουριο στη διατροφη της ηταν το κινοα λογω των πρωτεινων που περιεχει αλλα και του σιδηρου.

Να σημειωσω επισης οτι ολο εκεινο το διαστημα επαιζε βολευ (καθημερινες 2ωρες προπονησεις και ενα αγωνας καθε ΣΚ).

Nestoras Katsios
    Συμμετέχων

δηλαδή σταμάτησε το βόλλευ με το που ξεκίνησε την αποχή από το κόκκινο κρέας?

Elda
    Συμμετέχων

Οχι, δεν ημουν σαφης. Βολευ επαιζε ολο τον καιρο, γυρω στα 4 χρονια παιζει. Απλα το ανεφερα επειδη μου εκανε μεγαλη εντυπωση οτι παρα το γεγονος οτι ουσιαστικα αντικατεστησε τις πηγες ζωικου σιδηρου με φυτικο και ταυτοχρονα αθλειτο καθημερινα, οι τιμες της οχι μονο δεν επεσαν (το οποιο φοβομουν) αλλα ανεβηκαν.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Όπως ανέφερα και σε άλλο νήμα πριν τον ανοιξιάτικο μαραθώνιο οι τιμές μου ήταν οριακά χαμηλές. Σήμερα τελειώνω 30 μέρες αποχής και ξεκινώ προετοιμασία 18 εβδομάδων. Θα πάω για εξετάσεις την επόμενη εβδομάδα. Έκανα και 3 βδομάδες πριν λόγω ασθένειας χωρίς μέτρηση σιδήρου και αιμοσφαιρίνης. Τα ερυθρά είχαν ψιλοανέβει αλλά ο αιματοκρίτης όχι και η μικροβιολόγος ανησυχεί. Εδώ και 12 χρόνια από τότε που έκανα δίαιτα για να χάσω πολλά κιλά κρέας τρώω σχεδόν κάθε Κυριακή εκτός από περιπτώσεις που βγαίνω έξω με φίλους ή κάνω μόνος μου καμιά “παρασπονδία”. Καθημερινές συνήθως όσπρια, λαχανικά, κηπευτικά κτλ.

Vlod
    Συντονιστής

Το αναντικατάστατο του σιδήρου του κρέατος δεν προκϋπτει από καμία σύγχρονη έρευνα.
    Βρίθουν πλέον οι μέλέτες για την καταλληλότητα της χορτοφαγικής αλλά και βίγκαν διατροφής
    Ας ειμαστε λοιπόν πιο ελαστικοί στις απαντήσεις μας και ειδικά όταν πρόκειται για την υγεΐα και την ζωή των άλλων ανθρώπων και ζώων…
    Οι τελικές απαντήσεις στο χώρο τις επιστήμης μετατρέπονται την επομένη σε αναπάντητα ερωτηματα
    Παραθέτω μια και μονο απο τις πολλες έρευνες της Αμερικάνικης και Καναδικης Διατροφολογικής εταιρΐας που παραδέχονται πως ή χορτοφαγική διατροφή σλλά και η πληρης βΐγκαν διατροφή ενδεικνυται για όλους τους κύκλους ζωής…
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19562864

sonik
    Συμμετέχων

Ας γράψω και γω τα δικά μου σχετικά, μιας και το σκέφτομαι αρκετά το θέμα τον τελευταίο καιρό που βρέθηκα για πρώτη φορά με αιματοκρίτη κάτω από 40. Δεν τρώω κρέας εδώ και 10 χρόνια, ενώ ψάρι και αυγά σποραδικά και όχι σε μόνιμη βάση. Γαλακτοκομικά μόνο λίγο τυρί, όλο και λιγότερο. Όταν σταμάτησα το κρέας ο αιματοκρίτης δεν άλλαξε καθόλου, 42-44 ήταν πάντα μιας και δίνω αίμα πάνω από 20 χρόνια και τον έβλεπα. Μέχρι να αρχίσω το τρέξιμο, μάλιστα, δεν θα έλεγα ότι πρόσεχα ιδιαίτερα τη διατροφή μου αν και δεν έτρωγα και άσχημα. Πριν 3,5 χρόνια περίπου που άρχισα να τρέχω συστηματικά, άρχισα να προσέχω τη διατροφή αρκετά. Πολλά όσπρια, σπόρια, ξηροί καρποί, αρκετά δημητριακά, λαδερά, πράσινες+ σαλάτες καθημερινά, φρούτα όχι και τόσα. Επίσης, μείωσα τις αιμοδοσίες σε 2 το έτος από 3-4, κατόπιν σύστασης των γιατρών της αιμοδοσίας. Φέτος για πρώτη φορά μετά το Πάσχα το ένιωσα, μπορώ να πω, και όντως βρέθηκα στο 39. Είμαι σίγουρος για την περίπτωσή μου ότι φταίει η κούραση τόσο της άθλησης όσο και της καθημερινότητας και ότι το βασικό εργαλείο για τη διόρθωση της κατάστασης είναι η ξεκούραση. Την οποία “θεραπεία” προσπαθώ να εφαρμόσω εδώ και λίγες μέρες που οι συνθήκες το επέτρεψαν. Επίσης, η φεριτίνη είναι μονίμως στον πάτο τα τελευταία 5-6 χρόνια που τη μετράω. Τελευταία φορά στο 12 με κάτω όριο 16 του εργαστηρίου.

Elda
    Συμμετέχων

@sonik, απο τη στιγμη που η φερριτινη σου ηταν στον πατο οπως λες, λογικο ν αρχισει να πεφτει και ο αιματοκριτης σου. Πρωτα αδειαζουν οι αποθηκες σιδηρου και μετα πεφτει ο αιματοκριτης και η αιμοσφαιρινη (αναφερομαι βεβαια στις περιπτωσεις σιδηροπενικης και οχι αλλου ειδους αναιμιας). Στην αναπληρωση (με συμπληρωματα συνηθως) γινεται το αντιστροφο, ανεβαινει πρωτα λιγο η φερριτινη και αφου σταθεροποιηθει αρχιζουν ν ανεβαινουν και τα υπολοιπα. Απορω παντως πώς με τετοια τιμη φερριτινης σου επιτρεπουν (ή να το πω καλυτερα δε σε αποτρεπουν απο το) να δινεις αιμα. Και ειδικα τη στιγμη που αθλεισαι.

marmite
    Συμμετέχων

@Elda Μα για να δώσεις αίμα δεν ελέγχει κανείς τη φερριτίνη σου. Κοιτούν μόνο αιματοκρίτη, αιμοσφαιρίνη και πίεση (κανονικά… Γιατί στο Ιπποκράτειο που είχα δώσει μια φορά μου πήραν μόνο πίεση και είχα μείνει λίγο…. “εεεεε συγνώμη δεν θα μου δει κανένας αιματοκρίτη;”. Ε οπότε δεν ξαναπήγα εκεί για αιμοδοσία)
    Οπότε η συμβουλή που λες θα μπορούσε να δοθεί μόνο από φίλου του γιατρό που γνωρίζει την περίπτωσή του και τις συνήθειές του 🙂

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μα αν δεν πεις στο γιατρό που σου γράψει στις εξετάσεις ότι θες μέτρηση σιδήρου και φερριτινης δε τα γράφει καν. Εγώ πριν ένα μήνα που πήγα στο νοσοκομείο άρρωστος, στις αιματολογικές από τα “ενδιαφέροντα” μόνο CPK είχε.

sonik
    Συμμετέχων

Όπως τα λέτε είναι. Επειδή πάντως δίνω συστηματικά σε νοσοκομείο και επειδή τους λέω ότι κρέας γιοκ και αθλούμαι μια φορά το χρόνο μου κάνουν και φεριτίνη. Συνήθως είναι λίγο πιο πάνω 20-30 αλλά φέτος που κατέβηκε μαζί με τον αιματοκρίτη μου είπαν να σκεφτώ τουλάχιστον να πάρω κάποιο συμπλήρωμα. Πάντως τα υπόλοιπα των εξετάσεων έχουν γίνει τέλεια πλέον, από καλούτσικα προ τρεξίματος και προσεκτικής διατροφής.

prof
    Συμμετέχων

Στο αχεπα μονο πιεση! μου παιρνουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.