Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Ασφάλεια στις προπονήσεις

Ασφάλεια στις προπονήσεις

Αυτό το θέμα περιέχει 3 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Nikolas 1 μήνας, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)
  • Συντάκτης

naftony
    Δρομέας

Ορμώμενος από το τραγικό συμβάν με τους ποδηλάτες στη Πτολεμαΐδα, αναρωτιέμαι πλέον που μπορείς να προπονηθείς με ασφάλεια εκτός σταδίου. Κάτι τα σκυλιά, κάτι οι ασυνείδητοι οδηγοί με έχουν φοβίσει υπερβολικά. Πλέον τις λίγες φορές που βγαίνω εκτός σταδίου, έχω άγχος, δεν το πολυευχαριστιέμαι διότι έχω συνέχεια στο νου μου μήπως μου την πέσουν αδέσποτα ή και ελεύθερα δεσποζόμενα που τρελαίνονται όταν βλέπουν δρομείς και ποδηλάτες, μιας και η τελευταία συνάντησή μου με αγέλη δεν ήταν ευχάριστη. Έχω στο νου μου τους οδηγούς που πολλοί είναι αφηρημένοι, που ορισμένοι περνούν δίπλα μου τόσο γρήγορα που με ταρακουνά ο αέρας, αν και άμα συμβεί κάτι αμφιβάλω αν θα προλάβω να αντιδράσω. Δεν έχω και τη τύχη να έχω κοντά μου κάποιο πάρκο για προπόνηση, τουλάχιστο να γλυτώσω από τα δίποδα. Σκέφτομαι που θα κάνω τα long στην επόμενη προπόνηση μαραθωνίου και με πιάνει σύγκρυο.
    Υ.Γ. Καλό παράδεισο παιδιά

tazi
    Συντονιστής

Ontos auto pou sinebi einai pragmatika tragiko. Einai omos nomizo ena ejairetika spnio gegonos opos kai tosa alla pou simbainoun kathimerina. Tapeini mou apopsi einai oti de prepei na mas epireazoun para poli, apla na mas kanoune pio prosektikous stis dikes mas exormiseis

Γιώργος Κ
    Δρομέας

@tonykyr
    όπου και να τρέξεις, πάντα κάτι μπορεί να συμβεί. Κατά την εκτίμησή μου το πιο συχνό είναι να σου επιτεθούν σκυλιά. Η λύση είναι μόνο η ομαδική προπόνηση (2 άτομα και άνω). Αλλιώς πας πάντα με μια επιφύλαξη που σε κουράζει τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά.

Nikolas
    Δρομέας

Σε νιώθω. Κι εγώ που εχω πάρκο δίπλα μου και γλυτώνω τα αυτοκίνητα, δεν γλιτώνω τα σκυλιά. Μια φορά δέχθηκα επίθεση απο τα μόνιμα του πάρκου. Γενικά υπάρχει πρόβλημα όταν σ ενα χορό προσπαθούν να χωρέσουν οι ανάγκες δρομέων παιδιών σκυλιών χωρίς υποδομές (οριοθετημενα πάρκα σκύλων οπως η Καισαριανή).

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 1 έως 4 (από 4 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.