Βοήθεια για Hoka

Αυτό το θέμα περιέχει 8 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Katerinahb 3 εβδομάδες, 6 μέρες πριν.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)
  • Συντάκτης

Katerinahb
    Δρομέας

Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με τα παπούτσια που σκέφτομαι να αγοράσω.
    Λόγω προβλημάτων μέσης κλπ βρήκα την υγειά μου όταν τις 2 τελευταίες φορές αγόρασα Hoka, πρώτα το Vanguish 3 (μακράν το καλύτερο που είχα ποτέ), και τελευταία το Bondi 5. Με αυτό είχα τις εξής παράξενες συνθήκες: Ενώ στα αργά μεγάλα ένοιωθα ότι μου τραντάζει την μέση, και γενικά ότι είναι κουραστικό, στα γρήγορα (διαλειμματικές, τέμπο) μου έδινε φτερά! Ηταν πολύ σταθερό και κυριολεκτικά πηδούσα! (Να σημειώσω ότι είμαι 1,62 ύψος και 55 κιλά, και πολύ αργή δρομέας – 5:50 επαναληπτική, 7:40 LR). Τώρα σκέφτομαι για το Clifton, αλλά αν έχετε εσείς να μου προτείνετε κάτι άλλο θα σας ακούσω. Σίγουρα έχω ανάγκη το cushion…
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων…

thestria
    Δρομέας

Αν μπορείς δοκίμασε και τα Hupana. Έχουν προστασία, είναι γρήγορα και δεν είναι κακομούτσουνα…

nikpap
    Δρομέας

σαν χρηστης hoka κ εχοντας φορεσει τα ποιο πολλα της μοντελα ανεπιφυλακτα clifton 5 ,για μας που μας αρεσει το ‘μαξιλαρι’ της hoka…

Katerinahb
    Δρομέας

Ευχαριστώ! Δεν τα ήξερα…Θα κοιτάξω πού μπορώ να τα προβάρω.

Katerinahb
    Δρομέας

Σε ακούω @nikpap. Και άλλος δρομέας Hokaκιας μου τα σύστησε. Τα έχω δοκιμάσει σε κατάστημα. Ημουν μεταξύ αυτών και του Bondi. Μάλλον για κει πάω…

Echetlos
    Συντονιστής

@katerinahb Γεια σου, Κατερίνα.
    Σε αργές ταχύτητες, το πόδι σου βουλιάζει μέσα στην πολύ μαλακή σόλα του Bondi, κάτι που προκαλεί αστάθεια στο πάτημα. Αυτή η αστάθεια, συνήθως έχει αντίκτυπο στις αρθρώσεις ή τη μέση. Επιπλέον, ο 7:00+ ρυθμός εκ των πραγμάτων μεγαλώνει την διάρκεια επαφής με το έδαφος, οπότε το διάστημα που το πόδι σου βρίσκεται σε “κατάσταση αστάθειας”, αυξάνεται. Λογικά, αυτός είναι κι ο λόγος που τα πράγματα φτιάχνουν όταν ανοίγεις ρυθμό, αφού μειώνεις το ground contact.
    Κατά την γνώμη μου, δεν σου χρειάζεται τόσο μαλακό cushioning όπως του Bondi. Μείνε στο πολύ σταθερότερο Vanquish ή στο πιο σφιχτό αλλά επίσης σταθερό, Clifton. Και στα δύο h προστασία είναι υπεραρκετή, χωρίς όμως το mushiness του Bondi.

Katerinahb
    Δρομέας

Ευχαριστώ @echetlos. Τώρα κατάλαβα τι συνέβαινε με το Bondi! Και αυτό είναι κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν μπορούσα να καταλάβω όταν δοκίμασα και τα 2 (bondi, clifton) στον διάδρομο.
    Ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες!

Echetlos
    Συντονιστής

@katerinahb Ρίξε εδώ μια ματιά.

Katerinahb
    Δρομέας

Πολύ κατατοπιστικό @echetlos. Παρόλο που δεν καταλαβαίνω όλες τις τεχνικές έννοιες, “νοιώθω” τι εννοείς. Το δύσκολο είναι ότι πρέπει να αποφασίσεις με λίγη δοκιμή στον διάδρομο. Το ιδανικό θα ήταν να τα δοκιμάζεις για μερικά χιλιόμετρα και μετά να προχωράς σε αγορά.
    Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.