Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Γνώμες για παπούτσια!

Γνώμες για παπούτσια!

Αυτό το θέμα περιέχει 14 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Kostas Roussakis 4 μήνες, 2 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)
  • Συντάκτης

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Καλησπερα , θα ψαχτω για παπουτσι γιατι τα alphabounce που αντικατεστησα τα energycloud και τα δυο adidas μαλλον πιο πολυ κακο μου εκαναν παρα καλο !
    Ειμαι αρχαριος στο τρεξιμο , 100 κιλα , 1,95 υψος …περιμενω εναγωνιος τις προτασεις σας !

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Γεια σου Κώστα,
    Είχες κάποιο θέμα με ενοχλήσεις/τραυματισμό; Φαντάζομαι ότι αρκετά από τα προπονητικά παπούτσια που έχει κάνει review ο Νίκος θα σε καλύπτουν (πχ. Nike Pegasus, Saucony Ride και Triumph, Brooks Ghost είναι μια χαρά παπούτσια και μάλλον καλύτερα από τα alphabounce και energycloud) αλλά αν παίζει τραυματισμός, είναι πιθανόν να μην φταίει το παπούτσι.

Kostas Roussakis
    Δρομέας

παιζει τραυματισμος αλλα τα παπουτσια με κουραζαν πολυ περισσοτερο απο τα παλαιοτερα. Ουτοσι αλλως θα περιμενω να περασει και μετα θα αγορασω!

Echetlos
    Συντονιστής

@kostas_roussakis Όπως είπε κι ο Σωτήρης, θα πρότεινα να δεις NB 1080, Brooks Ghost, Saucony Triumph 4, Mizuno Enigma.
    Βασικά, αυτά που χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα, δεν ήταν για τρέξιμο.

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Ευχαριστω και τους δυο να ειστε καλα . Μολις περασει ο πονος θα κοιταξω λογικα 48αρια βγαζουν ολες; ε;

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Λοιπον,το 1080 δεν το βρηκα ,στο μαγαζι που πηγα δοκιμασα τα TRIYMPH kai NIMBUS , Με το TRIYMPH κολλησα με την μια αναλαθρο πατημα και καλο δεσιμο στο ποδι , ελπιζω να δεσει σωστα και στο τρεξιμο και να με κρατησει για πολλα και καλα χιλιομετρα ! Το Νιμπους μου φανικε λιγο πιο σκληρο αλλα με καλυτερα πιασιματα στο ποδι . Θα δειξει . ..

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Και τωρα TRAIL παπουτσια , γιατι τα Nimbus που αγορασα τελικα ΔΕΝ κανουν για χωμα/πετρες/κακοτραχαλα !
    Και που κοιταμε τωρα ρε παιδια ; Καμια προταση; τα κιλα δεν εχουν αλλαξει ..

chamav
    Συντονιστής

Τεράστια ποικιλία @kostas_roussakis, όπως φαντάζεσαι και στα trail παπούτσια. Από όσα έχω δοκιμάσει και μπορείς να βρεις και στην ελληνική αγορά, θα έλεγα τα εξής (και για τα κιλά σου):
    Για πιο κοντά σε δρομικά, για χωματόδρομους και μονοπάτια, Nike Air Zoom Wildhorse 4.
    Για καθαρό trail παπούτσι, για οποιοδήποτε τεραίν/απόσταση και αρκετή προστασία, La Sportiva Akasha.
    Για πιο ορειβατικό, δηλαδή ακόμη πιο ανθεκτικό, αλλά ίσως λιγότερο ευέλικτο, La Sportiva Akyra.

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Ευχαριστω για την απαντηση @chamav
    Στην Αθηνα και στο ιντερνετ σιγουρα ,αλλα εδω κατω πρεπει να ψαχτω λιγο παραπανω … και χωρις μια ερευνα πρωτα θα μου δωσουν οτι να ναι ! Κλεινω προς τα akasha , μιας και η Νικε δεν μου γεμισε ποτε το ματι ,συν οτι απο την εδω αντιπροσωπεια μου ειπαν να μπω στο Νετ και να τα παραγγειλω! Γουρουνι στο σακι που λεμε.

Τα ΑΚΑΣΑ αν ξερεις,θελει πιο μεγαλο νουμερο απο το νορμαλ ,πχ τα Νιμπους ειναι 47 ,να παω σε 48αρι..εαν δεν τα βρω σε καποιο μαγαζι πρωτα .

chamav
    Συντονιστής

Γενικά φοράω 46 και τα Akasha είναι 46,5. Μπορείς να τα βρεις και στην Ελλάδα εύκολα, όπως επίσης και τα Wildhorse (π.χ. alpamayo). Όσον αφορά στο Nike.com, έχω παραγγείλει αρκετές φορές. Βρίσκεις και προσφορές και επίσης τόσο η αποστολή, όσο και η επιστροφή είναι δωρεάν. Ρίξε μια ματιά και στο Internet για αξιολογήσεις να πάρεις κι άλλες γνώμες.

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Φίλε Κώστα,
    μην λες από πριν όχι σε κάποιο παπούτσι. Οι εταιρίες επενδύουν αρκετά λεφτά σε έρευνα, προκειμένου να μην βγάλουν «μάπα» προϊόν (αναφέρομαι στα Nike που απέκλεισεw προκαταβολικά). Δεν λέω να τα πάρεις, αλλά εγώ που τα αγόρασα «στα τυφλά» εξεπλάγην πολύ ευχάριστα. Η αγορά είναι τεράστια, αλλά αν έχεις περιορισμένη πρόσβαση σε αυτή, πας στα σίγουρα με κάποιο τοπικό κατάστημα (αν δεν θέλεις να πάρεις κάτι στα τυφλά) και περιμένεις κάποιο μεγάλο αγώνα, όπου θα υπάρχει έκθεση με αντίστοιχα παπούτσια. Από την δική μου εμπειρία πάντως (που αγοράζω στα τυφλά αρκετές φορές) έχω πέσει έξω ελάχιστες φορές (στο νούμερο, όχι στο αυτό καθ΄εαυτό παπούτσι). Άποψή μου όμως (μέχρι τώρα), σαν τα Saucony Peregrine 7 δεν έχω φορέσει άλλο καλύτερο (για all-round παούτσι).

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Το απορρειπτω γιατι το καταστημα της εδω ,δεν εχει καν το παπουτσι να το δω,και δεν εχει νουμερα! Δεν πιστευω οτι το κοστος ενος παπουτσιου ανα νουμερο ειναι απαγορευτικο για μια αντιπροσωπεια . Συν οτι εαν τα παραγγειλω απο το ιντερνετ ,ερθουν αλλα δεν με ικανοποιουν στο ποδι μου , θα τα γυρισω και θα παρω τα λεφτα πισω ; .
    Προτιμαω τα φυσικα καταστηματα για να μαθω και κατι απο τους πωλητες αλλα και για την αμεσοτητα . Πριν παρω τα Νιμπους ειχα παρει τα Τριαμφ , πολυ ωραιο και καλο παπουτσια αλλα στην πρωτη βολτα μου εβγαλε εναν πονο απο το μικρο δακτυλο να παει πισω , δεν τον εχω ξανανοιωσει απο τοτε , πηγα και τα αλλαξα την επομενη μερα με τα Νιμπους και ολα καλα προς τιμη του πωλητη και του καταστηματος .
    Αχ εδω στην Κρητη στον εναν χρονο που ασχολουμαι με το τρεξιμο δεν εχω δει αγωνα / εκθεση ! κριμα γιατι η δρομικη κοινοτητα του νησιου ειναι πολυ δραστηρια !!! Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

dimitrissss
    Δρομέας

Όταν αγοράζεις παπούτσι από το site της Nike το πρώτο πράγμα που βλέπεις όταν ανοίγεις το κουτί είναι μια έτοιμη φόρμα για να τη συμπληρώσεις σε περίπτωση που θες να τα επιστρέψεις. Η επιστροφή γίνεται με courier και τα έξοδα αποστολής είναι της εταιρείας. Μπορείς να τα δοκιμάσεις για 30 ημέρες και αν δε σε ικανοποιούν να τα επιστρέψεις. Αν πας να αλλάξεις παπούτσι μετά από 30 μέρες σε κατάστημα στην Ελλάδα μάλλον το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετικό.
    Όσο για το τι μαθαίνεις από τους πωλητές αυτό είναι συζητήσιμο. Ο πωλητής 9 στις 10 φορές θα σου πει ότι τον έμαθε να λέει η εταιρεία που πουλάει το παπούτσι γιατί για αυτό πληρώνεται. Τα γνωστά του όχι μη φοράς ελαφριά παπούτσια αν είσαι πάνω από 80 κιλά, ότι αν έχεις υπερπρηνισμό πρέπει να φοράς stability κοκ. Εμένα όλοι οι ειδικοί των ειδικών καταστημάτων μου έκαναν τα περίφημα τεστ και τα «πελματογραφήματα» που μόνο πελματογράφηματα δεν είναι και όλοι μα όλοι συμφωνούσαν ότι πρέπει να φοράω stability παπούτσι για το δεξί πόδι υπερπρηνίζει. Τελικά το δεξί πόδι υπτιάζει με σφραγίδα ορθοπεδικού, εργομέτρη και φυσικοθεραπευτή και μόνο stability παπούτσι δεν πρέπει να φοράει και ας λένε ότι θέλουν οι πωλητές.
    Και εγώ τα φυσικά καταστήματα προτιμώ γιατί θέλω να δοκιμάζω πριν αγοράσω κάτι για πρώτη φορά, απλά δεν ακούω τους πωλητές!

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Δεν το ηξερα αυτο για την ΝΙΚΕ!Στο επομενο με το καλο θα ψαξω και εκει , τωρα τελικα πηρα τα ΑΚΑΣΑ ! Εψαξα και σε ολα τα καταστηματα στο Ηρακλειο πριν τα παρω οι εναλακτικες ηταν το salamon elavate και αλλο ενα τις salomon στο 47 που ομως ειχα θεμα στα δακτυλα , ουτε τερεξ , ουτε sonoma που μου αρεσε τιποτα. Τελος καλο ολα καλα θα γραψω εντυπωσεις στην πρωτη προπονηση !

Kostas Roussakis
    Δρομέας

Παμε παλι για δρομικο παπουτσι ! Κοιταω τα kinvara9 αλλα δεν εχω εμπειρια απο χαμηλο ντροπ! Στα κιλα μου (105),και για την αποσταση που τα θελω(μεχρι Μαραθωνιο).Δεκτες και αλλες προτασεις κοντα στα 100…προς τα κατω !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.