Ειρηνοδρομια 2019

Αυτό το θέμα περιέχει 19 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΛΙΑΚΟΣ 2 μήνες, 4 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 20 συνολικά)
  • Συντάκτης

Kαλησπέρα παιδιά

Θα τρέξει κανεις την Κυριακή σε Ειρηνοδρομία?
    Την έχει τρέξει καποιος την διαδρομή,.Πρώτη φορα θα την τρεξω στο 5 αρι εννοείτε 😉
    Ειναι ευκολη δυσκολη? Καλα εννοιετε οτι δεν εχει κάτι να δεις να παιξεις με το μυαλο σου , να ξεχαστείς να βγει ανετα .. οποτε μουσικη στα αυτιά και παμε.

Melpi84
    Δρομέας

Καλησπέρα Γιώργο την είχα τρέξει πέρυσι, το δεκάρι αλλά είναι η ίδια διαδρομή σε δύο κύκλους. Έχει λίγες ανηφοροκατηφορες αλλά τίποτα το ιδιαίτερο και Γενικά θα την χαρακτήριζα αδιάφορη τελείως και πέρυσι θυμάμαι είχε πάρα πολύ ζέστη!

Καλησπερα melpi και εγω ετσι νομιζω αδιαφορη θα ειναι. Και ειναι 11 παρα τεταρτο το 5 αρι,,, χαχαχα
    Το πολυ πολυ αν δω οτι χαλιεμαι να περπατησω και να αφησω το στοχο να μην τον περπατησω για να κανω pb κατω απο 30 λεπτα
    θα δουμε ανάλογα την διάθεση

Kimonas
    Δρομέας

Καλησπέρα Γιώργο

Και εγώ θα τρέξω το 5άρι με χαρούμενη διάθεση καθώς επιστρέφω από τραυματισμό και είμαι σίγουρος ότι θα είναι μία όμορφη ημέρα

Καλή επάνοδο θα χαρώ να σε δω κ από κοντά.. Αναζήτησε με στο περιπτερο της nova.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Άρτι (σχετικά) μετακομισθείς στην Αθήνα, και ο πρώτος μου αγώνας θα είναι το 10άρι της Ειρηνοδρομίας. Βέβαια με τη φόρμα μου στα μαύρα τάρταρα, βλέπω να το τρέχω σαν tempo run.

Καλησπέρα Σωτήρη καλώς ήρθες σε αυτήν την τρελή μεγαλούπολη.. Σιγά σιγά να μπεις σε ρυθμό. Έχει πολλές επιλογές από αγώνες για να στρώσεις… Λίμνη Μαραθώνα καλοκαιρινός Νιάρχου σε ιππόδρομο σε μαρκοπουλο..

Όλα καλά να σου πάνε.

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Σωτήρη μου, καλά κάνεις και αρχίζεις να ψάχνεσαι για αγώνες στην Αθήνα, αλλά μην ξεχνάς ότι τον Νοέμβριο, έχουμε τον «δικό» μας αγώνα, έτσι?

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

1ος αγώνας της χρονιάς για μένα λοιπόν, 5 μήνες μετά τον τελευταίο μου, και βγήκε το 10άρι στα 43:58, σπάζοντας το φράγμα των 44 λεπτών. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πλησιάσα ούτε κατά διάνοια τα 40άρια της περσινής σεζόν. Μην είναι ο αστείος χιλιομετρικός μου όγκος τους τελευταίους 4 μήνες; Μην είναι η παντελής απουσία long runs και δυνατών προπονήσεων κατά το ίδιο διάστημα; Μην είναι και οι 3 μπύρες που ήπια χθες (για τους ηλεκτρολύτες πάντα);

Όπως και να ‘χει, κατάφερα και συνδύασα τέσσερα είδη τρεξίματος στο ίδιο event:
    1) long run γιατί εκεί φτάσαμε, να θεωρούμε το 10άρι long run,
    2) tempo γιατί στις κατηφοριές κάπου εκεί έβγαινα,
    3) διαλειμματική στις ανηφοριές, και
    4) αγώνας, γιατί στο τέλος έκανα κι ένα kick.

Στα σοβαρά τώρα, ήταν ένα καλό checkpoint ο αγώνας, ξέρω πλέον πού βρίσκομαι και αυτή θα είναι η βάση μου για το πρόγραμμα προπονήσεων της επόμενης περιόδου. Γιώργο @skull αν δεν στρωθώ λίγο, θα έρθω στην Ξάνθη τον Νοέμβρη και θα τρέξω τα 5χλμ, για να μην σου πω το 1χλμ με τους μαθητές :p

Μια χαρά Τα πήγες για απουσία 5 μηνών εγώ με την Σειρα μου έχω βαλθει να ρίξω το 5 αρι κάτω από 30.. Που θα πάει.. Σήμερα έκανα 31.45 με περπτημα 2 Λεπτα μεταξύ 3.2 κ 3.8
    Τελικα παίζει μεγάλο ρόλο στο μυαλό να έχεις μελετησει η ακόμα κ να έχεις περπατήσει την διαδρομή. Δεν ήταν δύσκολη. Μια ανηφόρα σε αρχή και Μια από το σχολείο μέχρι την Αγορα. Αλλά είχε κ ήλιο.
    Καλά να ειμαστε κ συνεχίζουμε.

Kimonas
    Δρομέας

Καλησπέρα.
    Ωραίος αγώνας ήταν με τις ανηφόρες και την ζέστη που έβαζε μία δυσκολία plus.
    Ήθελα ένα χρόνο στα 31᾽αλλά έκανε 32᾽03᾽᾽αλλά το πο βασικό χωρίς καμία ενόχληση μέσης και τετρακέφαλου.
    Βέβαια ότι χθες σε παιδικό πάρτυ έπαιξα μία ώρα ποδόσφαιρο με άλλους μπαμπάδες, μάλλον δεν βοήθησε.. 🙂
    Γιώργο σε έψαξα στο περίπτερο της Nova αλλά δεν σε βρήκα…

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

@kimonas Κίμωνα, επίτηδες ο Γιώργος @giorgos-pliakos σου είπε για το περίπτερο της NOVA για να σε κάνει να χάσεις τη συγκέντρωσή σου πριν τον αγώνα κι έτσι να καταφέρει να σε περάσει για 18» :p

Η ζέστη όντως ήταν πολλή, και δεν την έχουμε συνηθίσει ακόμη, οπότε σίγουρα επηρέασε τους χρόνους μας. Βοηθάει γενικά να ρίχνουμε κρύο νερό στο κεφάλι μας όσο τρέχουμε, αλλά κι αυτό δεν κάνει θαύματα. Έρευνες επίσης έχουν δείξει ότι πιθανόν πολύ ζεστά μπάνια μετά από προπονήσεις να μας προετοιμάζουν καλύτερα για αγώνες σε υψηλές θερμοκρασίες, αλλά ας κάναμε σωστά όλα τα άλλα, και θα το κάναμε κι αυτό 🙂

Γιώργο @giorgos-pliakos σε σχέση με τη μελέτη της διαδρομής που λες, ήταν η πρώτη φορά που έτρεξα σε αγώνα χωρίς να το έχω μελετήσει. Βέβαια ήταν και η πρώτη φορά που έτρεχα σε αγώνα χωρίς να με ενδιαφέρει κάποιος χρόνος. Σε τέτοιες φάσεις πάντως, κόβεις στις ανηφόρες και ανεβάζεις στις κατηφόρες. Ιδανικά το κάνεις προληπτικά, δεν περιμένεις δηλαδή να σκάσεις στην ανηφόρα για να πεις τώρα κόβω ρυθμό, αλλά με το που δεις αλλαγή στην κλίση. Αντίστοιχα και στις κατηφόρες. Αν το ρολόι σου μετράει παλμούς, ρίχνεις μια ματιά κι εκεί για να δεις μήπως έχεις έντονη αύξηση ή πτώση και προσαρμόζεις ανάλογα. Τώρα, σε σχέση με την επίδραση της κλίσης στο τελικό αποτέλεσμα, κάνω την υπόθεση ότι η ανηφοροκατηφόρα όντως επηρεάζει αρνητικά το χρόνο τερματισμού σε σχέση με μια ισόπεδη διαδρομή, οπότε πιθανόν να μην ήταν και ο καταλληλότερος αγώνας να ρίξεις το χρόνο σου κάτω από τα 30 λεπτά. Ήταν και η ζέστη όπως είπες, οπότε δυσκόλευε το πράγμα.

Καλησπερα Παιδια. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πολύ διάθεση να κάνω χρονο. Ξέρεις αυτή η αίσθηση κ η απορία.. Ρε γαμωτη ΑυΤα τα 2 Λεπτα να μην περπατάγα τι θα γινόταν.?? 🤣🤣Αλλα με το αν….
    Ήμουν εκεί αρκετή Ωρα μετά τον τέρματισμο.
    Κρατάω επίσης το ότι είδα πολλά νεαρά παιδιά να τρέχουν..

@kimonas

3 Θεσεις πισω μου τερματισες χαχα και ο τερματισμός ηταν μπροστα σε περιπετερο μας.. Επρεπς να ερχοσουν να πιουμε την μπυρα της αποκαταστασης..

Για την ακριβεια μαζι τερτματισαμε

http://runningnews.gr/item.php?id=41503

31,41 καθαρος απο την στιγμη που περασες το τάπητα 32,17 απο την πιστολιά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 20 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.