Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Επιλογή παπουτσιού για άσφαλτο

Επιλογή παπουτσιού για άσφαλτο

• Αυτό το θέμα έχει 21 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 2 μήνες πριν από τον χρήστη Echetlos.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Orfeas26
    Συμμετέχων

Καλησπέρα είμαι σε αναζήτηση νέου παπουτσιού μιας και με τα Solarboost μετά τα 10χλμ πονάνε τα πέλματα και τα γόνατα.
    Είμαι ανάμεσα στο Novablast, Cumulus 22 και Nimbus Lite.
    Έχετε χρησιμοποιήσει κάποια απ’ αυτά??
    Είμαι 1,80 90 κιλά.

Echetlos
    Συντονιστής

@orfeas26 Καλημέρα, Ορφέα.
    Προσωπικά, το Novabast είναι από τα αγαπημένα μου προπονητικά. Αν θες κάτι μαλακό, πας εκεί.

Orfeas26
    Συμμετέχων

Καλημέρα!! Στα Asic Kayano και Cumulus φοράω 44,5 στα Novablast είναι το ίδιο νούμερο? Ή έχει διαφορετικό καλούπι?

Echetlos
    Συντονιστής

Δεν τα έχω φορέσει αλλά υποθέτω πως ναι. Γενικά, έχει αρκετά άνετη γραμμή.

Orfeas26
    Συμμετέχων

Ναι έχω διαβάσει ότι είναι άνετο παπούτσι και γενικά φοράω λεπτές κάλτσες γι αυτό και σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα το 44.
    Στο misterrunning έχουν καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να τα αλλάξω.

naftony
    Συμμετέχων

@orfeas26 εξαιρετικό παπούτσι το novablast, τα άλλα 2 δεν τα έχω δοκιμάσει. Σε όλα σχεδόν παίρνω 44, στο novablast πήρα 43,5 (το μήκος πέλματός μου είναι 26,5 εκ.) και είναι μια χαρά.

Echetlos
    Συντονιστής

@orfeas26 Έχω δύο Novablast, στο κανονικό μου νούμερο (45). Το κίτρινο μου είναι πολύ άνετο μπροστά, σε σημείο που θεωρούσα πολύ πιθανό να χρειάζομαι να κατέβω μισό.
    Όταν παρήγγειλα το δεύτερο, λευκού χρώματος, πήρα ένα 45 κι ένα 44.5 να δοκιμάσω. Περιέργως, το 45 είχε πιο στενή γραμμή από ότι στο κίτρινο (και πάλι άνετο βέβαια). Το δε 44.5 ήταν ξεκάθαρα κοντό στο μήκος. Προφανώς έχει να κάνει με το ότι πολλές φορές άλλο χρώμα είναι κι από άλλο εργοστάσιο, οπότε υπάρχουν κατασκευαστικές αποκλίσεις.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@orfeas26 και εγώ εχω 2 Novablast, τα είχα πάρει απο τον Ιταλό στα 89 ευρώ, με περίπου 1 μήνα διαφορά.

Πολύ καλό παπούτσι αλλά μήπως να δείς λίγο το θέμα με τα γόνατα και τα πέλματα πρώτα? Φταίει η μηχανική του Solarboost ή απλά έχει κάνει πολλά χλμ και για αυτό ενοχλεί?
    Δηλαδή το Novablast είναι μεν μαλακό, αλλά πολύ responsive (δηλαδή μεγάλη απαναφορά ενέργειας/ελαστικότητα).
    Μήπως χρειάζεται κάποιο μαλακό μεν, αλλά με περισσότερη απόσβεση (και λιγότερη επαναφορά)? Ωστε να μήν φορτίζεται πολύ το πέλμα και το γόνατο?

Δεν έχω τρέξει ποτέ με το Solarboost για να συγκρίνω, ο Νίκος ίσως βοηθήσει παραπάνω εστιάζοντας στο θέμα του πόνου.

Orfeas26
    Συμμετέχων

Τα Solarboost έχουν περίπου 800 χιλιόμετρα!
    Γενικά δεν έτρεχα πολλά χιλιόμετρα γύρω στα 5-7, τον τελευταίο καιρό ξεπερνάω τα 10 αλλά δεν το κάνω συστηματικά. Θα το κάνω μια φορά την εβδομάδα.
    Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο παπούτσι?

pseiras
    Συμμετέχων

Αν το θες το παπούτσι για αργά χιλιόμετρα , τότε δες και το saucony triumph 17 ή 18.
    Aτελείωτη προστασία και ιδανική σόλα για δρομείς πάνω από 80-85 κιλά λόγω πάχους της σόλας.
    Στα 70 κιλά μου , θέλει να τσιμπήσω ρυθμό για να πάρω το φουλ ποπ της σόλας.
    Όπως και να έχει το θεωρώ πολύ καλό παπούτσι για αυτό που προορίζεται (αργά και recovery χιλιόμετρα).
    Με βοήθησαν να ξεπεράσω την περιοστίτιδα που με ταλαιπωρούσε δυο μήνες τώρα και είναι απόλαυση να το τρέχεις και να το περπατάς αν και βαρύ σχετικά.

Orfeas26
    Συμμετέχων

Καλησπέρα!! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!
    Χθες τελικά παρήγγειλα τα Novablast!!
    Δεν νομίζω ότι είναι κακή επιλογή!
    Για να πω την αλήθεια δεν έχω σκοπό να μείνω σε αυτά τα κιλά…όπως από τα 98 έφτασα στα 90 έτσι λέω να φτάσω και στα 80.

naftony
    Συμμετέχων

Χρόνια πολλά και καλή δρομική χρονιά σε όλες και όλους!!

@orfeas26
    καλοφόρετο. Πολύ καλό παπούτσι, ίσως το καλύτερο που έχω φορέσει για long τα τελευταία χρόνια. Και πας και γρήγορα αν θες, χωρίς πρόβλημα. Πιστεύω θα το ευχαριστηθείς

Orfeas26
    Συμμετέχων

Καλησπέρα και πάλι!! Έχω τα Novablast περίπου 4 μήνες τώρα και είμαι σχετικά ευχαριστημένος απορροφούν πολύ καλά τους κραδασμούς. Το μόνο θέμα είναι τελικά έχω υπερπρηνισμο(το παρατήρησε ένας γνωστός μου που κάνει πρωταθλητισμό στον στίβο) και μετά από κάποια χιλιόμετρα νιώθω μια ενόχληση στην κάμαρα.
    Τα παπούτσια έχουν λίγο πάνω από 300χλμ τώρα…να τα κρατήσω ή να πάρω ένα stability παπούτσι?

Echetlos
    Συντονιστής

@orfeas26 Οι περισσότεροι άνθρωποι πρηνίζουν. Σε παπούτσια με πολύ μαλακή σόλα, πρηνίζουν λίγο παραπάνω.
    Δεν ξέρω αν η ενόχληση στην καμάρα οφείλεται σε αυτό, αλλά όπως και να ‘χει, μπορείς να πας σε ένα σταθερότερο ουδέτερο μοντέλο. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις stability.

Orfeas26
    Συμμετέχων

Μου είπε ότι πατάω αρκετά στραβά.
    Ουδέτερο παπούτσι σαν ποιο??

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.