Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Πρήξιμο – μούδιασμα στις γάμπες τρέχοντας.

Πρήξιμο – μούδιασμα στις γάμπες τρέχοντας.

• Αυτό το θέμα έχει 21 απαντήσεις, 7 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη panos66.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Stratos_al
    Συμμετέχων

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς ένα πολύ περίεργο φαινόμενο με ταλαιπωρεί και το αντιμετωπίζω σχετικά καιρό (μετά τον Μαραθώνιο της Αθήνας τον Νοέμβρη).
    Από τότε και μετά λοιπόν όταν ξεκινάω να τρέξω μετά το 2-3 χλμ οι γάμπες πρήζονται αφόρητα σε σημείο να μουδιάζουν τα πόδια (από το μισό της απόστασης γονάτου – αστραγάλου) κάτω, να μην νοιώθω τίποτα και πετάγονται περίεργα εξογκώματα στο δέρμα. Το περίεργο είναι ότι το παθαίνω μόνο όταν τρέχω και όχι στο ποδήλατο ή στο εργόμετρο κωπηλασίας (που δοκίμασα να δω αν θα το πάθω κι εκεί). Ούτε όμως και στο περπάτημα ακόμα κι αν αυτό είναι πολύωρο ή μεγάλης απόστασης.
    Έχω σκοπό να επισκεφτώ παθολόγο (για αρχή και βλέπουμε) γιατί νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με το κυκλοφορικό. Δεν εξηγείται να έκανα πριν τόσα χιλιόμετρα και να μην είχα πρόβλημα (ούτε σε μαραθώνιο δεν μου έχει συμβει) και τώρα να συμβαίνει στο ζέσταμα…
    Σαν αντιμετώπιση (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο) κάθομαι για λίγο οκλαδόν και επανέρχονται. Ξαναξεκινάω αλλά στα επόμενα 2-3 χλμ ξανά μανά τα ίδια.
    Δεν ξέρω αν έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή αν υποψιάζεται στο που μπορεί να οφείλεται.

Echetlos
    Συντονιστής

Στρατο, ακούγεται αρκετά περίπλοκο, οπωσδήποτε γιατρό…

Skakinen
    Συμμετέχων

Πρέπει να σε δει γιατρός, χθες!!

Stratos_al
    Συμμετέχων

@Skakinen υποψιάζεσαι κάτι?
    Το προγραμματισμένο ραντεβού μου με τους γιατρούς για το εξαμηνιαίο check up μου είναι στα μέσα του μήνα…
    Μέχρι πέρσυ έκανα ετήσιο έλεγχο αλλά με τα όσα μου συνέβησαν πέρσυ έγινε έλεγχος εξαμήνου πλέον. Αυτό το γράφω απλά για να μην φανώ ότι είμαι αμελής με τα ιατρικά.

Skakinen
    Συμμετέχων

Δεν είμαι γιατρός αλλά το μυαλό μου θα πήγαινε σε θέμα κυκλοφορικό ή νευρολογικό. Ίσως και σε Σύνδρομο διαμερίσματος.
    Όπως και νά΄χει στη θέση σου δεν θα έτρεχα μέχρι να διαγνωστεί το πρόβλημα.

Stratos_al
    Συμμετέχων

@Skakinen, τα δύο πρώτα τα είχα υποψιαστεί…
    το τεελυταίο όμως μπορώ να πω ότι με τρόμαξε ιδιαίτερα…
    Anyway σε ευχαριστώ…

tazi
    Συντονιστής

Το συνδρομο διαμερισματος ειναι δυσκολο στη διαγνωση, υπαρχει εχω ακουσει ενας ειδημονας, τον ξερει ο Ψαρογιαννης. Σιγουρα παντως θελει ψαξιμο αυτο που εχεις, οσο συνεχιζει κοψε τα τρεξιματα οπωσδηποτε

Skakinen
    Συμμετέχων

Τώρα σκέφτομαι ότι είπες ότι το πρόβλημα αφορά και τα δύο πόδια. Σύνδρομο διαμερίσματος άμφω είναι σπάνιο. Το αμφοτερόπλευρο του πράγματος παραπέμπει σε πιο συστηματική αιτιολογία. Ψάξ’το Στράτο.

Stratos_al
    Συμμετέχων

σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ…
    αν όως υπάρχει πιθανότητα να είναι σύνδρομο διαμερίσματος…. ελπίζω να μην έχει ΕΝΦΙΑ…..
    χαχαχχαχαχαχαχαχαχααχα

Ήδη έκλεισα για τον γιατρό στις 22 του μήνα μιας και νωρίτερα δεν υπάρχει χρόνος λόγω σπουδών…

Stratos_al
    Συμμετέχων

Κυκλοφορικό υποψιάζεται ο γιατρός, σε συνδυασμό με αυξημένη χοληστερίνη και μου έδωσε να κάνω triplex αγγείων και φλεβών στα πόδια για αρχή. Η χοληστερίνη ανέβηκε πάλι ΠΟΛΥ γιατί είχα σταματήσει το χάπι που έπαιρνα μιας και μου ξετίναξε το συκώτι. Τώρα αφού ηρέμησε το συκώτι θα ξεκινήσω άλλο χάπι χοληστερίνης για να δούμε αν το νέο δεν επηρρεάζει τα ηπατικά…
    Ελπίζω σύντομα να έχουμε διάγνωση και θεραπεία γιατί έχει ανοίξει ο καιρός δεν μπορώ να κάθομαι άλλο με σταυρωμένα χέρια και να μην τρέχω… Το έχω ανάγκη…

Stratos_al
    Συμμετέχων

Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ, επιβεβαιωμένο από ορθοπεδικό – νευροχειρουργό που επισκέφτηκα.

Skakinen
    Συμμετέχων

Ότι και νά’ναι εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα Στράτο!

Echetlos
    Συντονιστής

Τι να πω ρε Στράτο, όλα μαζί έπεσαν!
    Θα γυρίσει, που θα πάει…

Stratos_al
    Συμμετέχων

@Echetlos και να ήταν μόνο αυτά…μάλλον πάω και για (ακόμα ένα) χειρουργείο…
    τι δεν είχα τόσο καιρό? το απέκτησα τις 2 τεελυταίες εβδομάδες… ωλένια νευρίτιδα… ΝΕΚΡΟ το μισό αριστερό χέρι και τα 2 μικρά δάχτυλα….
    Είπες τίποτα?????
    Μετά λοιπόν τις κήλες στη μέση (αναγκαίο χειρουργείο κι αυτό) πάρε ένα ακόμα……
    Οι φάπες πέφτουν βροχή από τον Ιούνιο του 2015… και δεν βλέπω να τελειώνουν και ποτέ…

Stratos_al
    Συμμετέχων

Ούτε κυκλοφορικό είναι αφού έκανα triplex αρτηριών – φλεβών… για την ακρίβεια όλα πάνε περίφημα εκεί κάτω στα πόδια και όλοι απορούν…
    Ακόμα στο ψάξιμο, ακόμα στάσιμος χωρίς τρέξιμο, ακόμα φρικαρισμένος, ακόμα…. ακόμα…
    και όσο ψάχνομαι βγαίνουν κι άλλα… κι άλλα… κι άλλα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 22 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.