Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 1,460 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@petros_nikolopoulos Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά ψάχνεις, Πέτρο.
    Το Freedom είχε cushioning, rebound, σχετικά ελαφρύ και 4mm drop. Επίσης, αρκετά unstructured επάνω μέρος.

swimer
    Συμμετέχων

Καλημέρα έχω έναν ελαφρύ υποπρηνισμό και τρέχω με τα asics cumulus έχει να μου προτείνει κάποιο άλλο παπούτσι η παρέα; οι αποστάσεις που τρέχω είναι 5 και 10 χλμ με ενδιάμεσα “ανοίγματα”.

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Γεια σου @swimer και καλώς ήρθες. Με το Cumulus πώς ήταν η σχέση σας; Αν σε έχει βολέψει, πιθανόν να μην χρειάζεται να πας σε κάτι άλλο, εκτός κι αν θέλεις επίτηδες να το κάνεις, για ποικιλία πχ. Αν όντως ψάχνεις κάποιο άλλο παπούτσι, η τυπική και μάλλον σωστή επιστημονικά απάντηση είναι ότι ό,τι με έχει βολέψει εμένα, μπορεί να μην σε βολέψει εσένα, και επομένως θα πρέπει να δοκιμάσεις ο ίδιος πριν επιλέξεις παπούτσι. Για προτάσεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις αξιολογήσεις που έχει κάνει ο Νίκος @echetlos. Τα περισσότερα προπονητικά (όχι αγωνιστικά δηλαδή) παπούτσια που θα δεις, μπορούν να μπουν στη λίστα με τις επιλογές σου. Ιδανικά, αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε ένα κατάστημα αθλητικών παπουτσιών μπορείς να δοκιμάσεις αρκετά μοντέλα και να κρίνεις ο ίδιος τι σε βολεύει και τι όχι. Θα σου πρότεινα να μην κινηθείς μόνο σε παπούτσια για υποπρηνισμό γιατί απ’ ό,τι φαίνεται, δεν παίζει κάποιο ρόλο ο τύπος του παπουτσιού στην πιθανότητα τραυματισμού αλλά κατά βάση το πώς νιώθεις το παπούτσι στο πόδι σου όταν περπατάς και τρέχεις. Αν δεν έχεις εύκολη πρόσβαση, υπάρχουν ηλεκτρονικά καταστήματα (πχ nike.com, adidas.gr) που έχουν δωρεάν μεταφορικά και δωρεάν επιστροφή του προϊόντος αν αυτό δεν σε καλύψει (δες τους όρους επιστροφής εννοείται), οπότε το ρίσκο μειώνεται.

swimer
    Συμμετέχων

Sotiris diamantopoulos ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την απάντηση.

Blackdog
    Συμμετέχων

Θα μπορούσε κάποιος να μου κάνει μια σύγκριση μεταξύ Freedom iso και Kinvara 9? Ευχαριστώ

edit, επίσης η μετάβαση από 10σε4 drop είναι απότομη;

Echetlos
    Συντονιστής

@swimer Κατ’ αρχάς, καλωσήρθες!

Όπως ακριβώς σου τα είπε και παραπάνω ο Σωτήρης.
    Αν όμως θες οπωσδήποτε κάποιες προτάσεις, στην κατηγορία του Cumulus είναι τα Brooks Ghost, Saucony Ride, Adidas Solar, Nike Pegasus.

Echetlos
    Συντονιστής
    swimer
    Συμμετέχων

Echetlos ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

Με αφορμή την τελευταία μου παραγγελία παπουτσιών, των adidas solar drive, σκεφτόμουν τις λάθος επιλογές της adidas τα τελευταία 2 χρόνια σε σχέση με τα δρομικά της παπούτσια, και πιο συγκεκριμένα με τα προπονητικά της.

Πριν 2 χρόνια λοιπόν το line up της Adidas στα κατεξοχήν δρομικά της παπούτσια ήταν το Adios Boost για τους αγώνες (από 5 έως 42.2), το Boston Boost (για προπονήσεις αλλά και για αγώνες, ας πούμε από 10 έως 42.2), το Glide Boost, ίσως το καλύτερο προπονητικό παπούτσι της εποχής, με ιδανική αναλογία boost και eva τόσο για αργά τρεξίματα όσο και για τέμπο, αθάνατο continental λάστιχο από κάτω, torsion system, και το Energy Boost, που ήταν κάπως πιο βαρύ, πιο μαλακό και πιο ακριβό. Πιο μαλακό και λιγότερο responsive ήταν και το Ultraboost, που ήταν κι αυτό ακριβό επίσης.

Την επόμενη χρονιά αντικαθιστά το Glide Boost (στο οποίο θα μπορούσε απλώς να εκμοντερνίσει το upper και θα ήταν πάλι best seller) με το Supernova, το οποίο έγινε αισθητά πιο μαλακό, πιο μαουνιάρικο, με χειρότερο upper και με τσιμπημένη τιμή, ενώ τα ίδια πράγματα έκανε και στο Energy Boost, που το έκανε επίσης βαρύ κι ασήκωτο, με ένα ζεστό upper το οποίο είχε και ζητήματα με hotspots.

Φέτος αποφασίζει να στρώσει την κατάσταση και κατεβάζει 3 μοντέλα, το Solar Boost που αντικαθιστά το Energy Boost, το Solar Glide που αντικαθιστά το Supernova, και το Solar Drive που αντικαθιστά το Response Lt, ένα πιο φτηνό παπούτσι με boost midsole αλλά non-continental outsole. Τα βγάζει και τα τρία ταυτόχρονα και αποφασίζει να ρίξει το βάρος της διαφημιστικής της τακτικής στο ακριβότερο μοντέλο, το Solar Boost, το οποίο βγαίνει στα 150-160Ε, με πολύ λιγότερη διαφημιστική πίτα στο Solar Glide, το οποίο κι αυτό βγαίνει στα 130-140Ε, ενώ δεν βρίσκει κανείς τίποτα για το Solar Drive, το οποίο στα 120Ε πλασάρεται απέναντι στα κλασικά προπονητικά παπούτσια των ανταγωνιστών, τύπου Nike Pegasus, Brooks Ghost, Saucony Ride κλπ, έχοντας όμως το μειονέκτημα ότι δεν κουβαλάει την καλή εξώσολα της continental. Ειδικά για το Solar Drive, ειλικρινά μιλάω δεν υπάρχει ούτε μισό review, σε καμία γλώσσα, πουθενά. Λίγα reviews θα βρει κανείς και για το Solar Glide ενώ τα περισσότερα reviews αναφέρονται στο Solar Boost, που το βγάζουν αρκετά καλό, αλλά χαίρω πολύ, και μένα αν μου δώσουν 160Ε καλό παπούτσι θα βγάλω (που λέει ο λόγος).

Δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι τυχαιό το γεγονός ότι έχω πετύχει λίγα Supernova (κυρίως από αυτούς που το πήραν ζεστοί ζεστοί λόγω του Glide Boost), πολύ λίγα Energy Boost και εντελώς κανένα της σειράς Solar (αφού τα καλά και διαφημισμένα είναι πανάκριβα και τα πιο προσιτά δεν φαίνονται πουθενά). Τόσα μα τόσα αυτογκόλ από μια εταιρία που θα μπορούσε ακόμη να βγάζει τα παπούτσια που έβγαζε, χωρίς καμία αλλαγή (βλέπε Adios και Boston), το 2016 και να μοσχοπουλάνε.

Αυτά. Είπα τις σκέψεις μου και ξαλάφρωσα 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Όπως τα λες είναι, Σωτήρη. Το θέμα είναι πως η μεγάλη άνοδος της εταιρείας στις πωλήσεις τα δύο τελευταία χρόνια, δεν ήταν αποτέλεσμα των μοντέλων με Boost στους δρομείς αλλά στο streetwear κοινό. Οπότε, το κάθε μοντέλο της (πλην adizero) προσεγγίζεται με αυτό το σκεπτικό. Εν ολίγοις, δεν βγάζεις χρήματα από τα αμιγώς δρομικά μοντέλα ή καλύτερα, από μοντέλα που απευθύνονται μόνο σε δρομείς, είτε σαν σχεδίαση είτε σαν μάρκετινγκ. Υπάρχουν πλέον πολλές running εταιρείες που παίρνουν μερίδιο από την πίτα, ενώ στο fashion κομμάτι όχι.
    Οκ, best seller το Glide αλλά στο δρομικό κοινό. Από εκεί και πέρα;

Το πρώτο Response το είχα τρέξει δυο φορές. Μια χαρά παπούτσι, πιο μαλακό από το Glide αλλά με περίεργα στενή γραμμή. Και πολύ χαμηλή τιμή.

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@echetlos έψαχνα reports τώρα για να δω πωλήσεις της Nike. Πέρσι ανέβηκε κατά 10% το revenue στο running παπούτσια λόγω της καλής πορείας του Pegasus. Ναι μεν τα περιθώρια κέρδους στα hype προϊόντα είναι μεγαλύτερα για όλες τις εταιρίες, αλλά εκτιμώ ότι δεν είναι αμελητέα τα έσοδα από τον αμιγώς αθλητικό εξοπλισμό. Και εν τέλει, μια χρησή τομή μπορεί να υπάρξει ανάμεσα στο styling και τη λειτουργικότητα. Το Pegasus, ειδικά το τελευταίο, είναι ένα παράδειγμα. Αλλά το θέμα με την Adidas είναι ότι είχε την καρδάρα με το boost και την έχυσε σε ό,τι έχει να κάνει με τα δρομικά της παπούτσια, ενώ πριν 2 χρόνια είχε λύσεις για όλα τα γούστα, από τα πιο lifestyle ultraboost, pureboost έως τα πιο δρομικά Glide. Και ούτε καν στο R&D δεν χρειαζόταν να ξοδέψει, ας συνέχιζε να πουλάει το ίδιο μοντέλο, όπως κάνει με το Adios και το Boston. Πιο πολύ θα πουλούσε απ’ ό,τι τώρα. Όσο για το δρομικό κοινό που λες, τώρα παίρνει μπρος η Κίνα στον τομέα αυτό, με τον μαζικό αθλητισμό. Μεγαλώνει η πίτα που θα μοιραστεί.

Για το πρώτο Response διάβαζα ότι επειδή του είχαν βάλει boost, αποφάσισαν να του βάλουν ό,τι πιο φτηνό σε upper είχαν. Μετά κάπως το έστρωσαν, κάνοντας product differention μέσω και του outsole (σκέψου, για να καταλάβω τι εστί Solar Drive έκατσα και διάβασα reviews για όλα τα response). Θα κάνω report όταν μου έρθει και το δοκιμάσω.

Echetlos
    Συντονιστής

@negro Υποθέτω ότι τα 15χλμ είναι συνολικά εβδομαδιαίως, σωστά;
    Πήγαινε σε ένα μαγαζί που έχει διάδρομο και δες ποιο κάθεται καλύτερα στο πόδι σου. Απλά, αφού το θες και για χρήση γυμναστηρίου, κοίτα να μην έχει πολύ μαλακή σόλα αλλά να είναι σχετικά σταθερό.

Καλημέρα σε όλους. Ασχολούμαι με την γυμναστική αρκετά χρόνια όχι όμως με το τρέξιμο που το έχω βάλει τον τελευταίο καιρό στο ρεπερτόριο μού.Τον τελευταίο καιρό κάνω συνδιαστικη προπόνηση μέσα στην εβδομάδα με βάρη, προγράμματα έντονης αεροβιας γυμναστικής και τρέξιμο 10 με 15 χιλιόμετρα. Θα ήθελα να μού προτείνεται κάποιο παπούτσι για το τρέξιμο μού με τα δεδομένα πως είμαι 1.88 σε ύψος, 85 με 90 κιλά σε βάρος και έχω και έναν μικρό υποπρινισμο, επίσης έχω και αρκετές ενοχλήσεις σε πλάτη και μέση από κάποια προβλήματα πού έχω. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

big-blue
    Συμμετέχων

Τον τελευταίο καιρό δυο φιλαράκια που τρέχουμε παρέα παρατήρησαν πως πλέον ”έχω πρηνισμό”… Έντονο μάλιστα!
    Θέλω να με γράψουν κ σε βίντεο για να το δω. Αυτό με τα Zoom Elite 9 και με τα Pegasus 34 με κάπου 500χλμ το κάθε παπούτσι. Παίζει να αλλάξει το πάτημά μας με τον καιρό;
    Τώρα που έγινα πιο γρήγορος, γέρνω;:)
    * Πάντως τα παπούτσια δε φθείρονται απ’ τη μέσα μεριά, αλλά κλασσικά απ’ την έξω. Επίσης έχω παρατηρήσει πως η έξω μεριά είναι αρκετά πιο ”χαμηλωμένη”, περισσότερο στο Elite. Έτσι ήταν απ’ την αρχή ή πήραν σασί;

Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

Πάντως ο διάδρομος δεν λέει απόλυτα την αλήθεια(θα λεγα αντιθέτως ότι αποκρύπτει μεγάλο μέρος της) όσο αναφορά την δοκιμή καινούργιων παπουτσιών, γιατί εκείνη τη στιγμή τα πόδια μας είναι ξεκούραστα και το πάτημα μας σχετικά αέρινο. Ναι μεν μπορεί να τα νιώσουμε ωραία πάνω μας και βολικό για 1 ή 2 ή 5 λεπτά που τρέχουμε στο διάδρομο, αλλά μόνο αν κάνεις 50-60 χλμ στο δρόμο μπορείς να καταλάβεις αν τελικά το παπούτσι ταίριαξε μαζί σου ή αν απαιτεί από το κορμί σου να κάνει πολλές και μεγάλες προσαρμογές ενεργοποιώντας μύες και τένοντες που με τα προηγούμενα παπούτσια είχαν μπει πιθανόν σε χειμέρια νάρκη.

Όσο αναφορά το θέμα της adidas που σχολίασε ο Σωτήρης, @sotiris_diamantopoulos , πραγματικά και εγώ έχω τις ίδιες απορίες για το πως μπορεί μια εταιρία να έχει βάλει τόσα αυτογκόλ στον δρομικό χώρο, και ενώ είχε ηγετική θέση να φτάσει να είναι απλά στην “ουρά” του απόλυτου άρχοντα NIKE.

Negroruner
    Συμμετέχων

@eEchetlos Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Τα 10 με 15 χιλιόμετρα τα κάνω σε μία μέρα και αυτό το κάνω 2 με 3 φορές την εβδομάδα. Χοντρικά κάνω 30 με 35 χιλιόμετρα την εβδομάδα και τα παπούτσια αυτά τα θέλω μόνο για το τρέξιμο και όχι για το γυμναστήριο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 1,460 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.