Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,670 (από 1,670 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #119556
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    Καλό το ερώτημα Άρη @aristidi. Η λογική μου ήταν ότι για 5άρι αγώνα το πιο ελαφρύ και παράλληλα σφικτό σε cushioning παπούτσι θα ήταν σχεδόν μονόδρομος. Πέραν τούτου, το Streak 6-7 έχει μια σχετική ακαμψία μπροστά (σίγουρα μικρότερη από αυτή του ZF).

    Θα σε περιμένω αν είναι, αλλά μέσα στο στάδιο και οι δύο την ίδια χρονική στιγμή δεν μπορούμε να είμαστε απ’ ό,τι κατάλαβα.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 έτη, 7 μήνες πριν από sotosdiam.
    #119560
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @sotosdiam Εγώ ψηφίζω Streak. Όχι ότι θα έχει καμιά ουσιαστική διαφορά αλλά θα έχεις πιο racing mentality! 😉

    #119564
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    Κι εγώ προς τα εκεί κλίνω Νίκο @echetlos. Ο κύβος λοιπόν ερρίφθη.

    #119578
    Sokrates Sokratis
    Συμμετέχων

    Λοιπόν δεν κρατιόμουν και αφόρετα όπως ήταν έβαλα χθές για ένα 8αρι τα Under Armour Phantom 2. Το βάρος τους είναι εμφανές πιστεύω μόνο σε μεγάλες αποστάσεις (ή σε καλούς δρομείς) γιατί προσωπικά αν και μαθημένος στα Rbk floatride δεν το ένοιωσα καθόλου. Άριστο πάτημα, ιδανικό για μένα (68kg) και τέλεια εφαρμογή στο πόδι, αν και απάτητα-αφόρετα. Πιστεύω ότι αν γράψουν λίγα χλμ θα κουμπώσουν ακόμα καλύτερα στο πόδι μου. Ομολογώ ότι κάπου μέσα μου ευχόμουν να μην μου ταιριάξουν καλά στο τρέξιμο γιατί ερωτεύτηκα και την εμφάνισή τους και θα τα κράταγα άνετα σαν παπούτσι βόλτας – δουλειάς – καφέ, άλλα τελικά θα μείνουν για δρομικά μόνο.

    #120285
    nikos_splash
    Συμμετέχων

    Καλημέρα στην παρέα.

    Εκεί γύρω στο Μάϊο είχα ζητήσει τη γνώμη σας για να αγοράσω ένα παπούτσι για 5αρια km και κατέληξα να πάρω τα NIKE TURBO 1.
    1000% ικανοποιημένος. Είμαι βέβαια τελείως νέος στο τρέξιμο (μπασκετ παίζω, ας όψεται ο covid19) και δεν έχω και τόσο καλά κριτήρια, αλλά δεν έχω λόγια για το παπούτσι (δεδομενης πλατυποδίας και πελματιαίας που ευτυχώς μου έχει περάσει για την ώρα..). Περιμένω πως και πως να βγει η βελτιωμένη έκδοσή του. Επίσης ξεκίνησα με περίπου 27:30 και τώρα είμαι στο 25:30. Μη γελάσετε, για μένα είναι πολύ καλός χρόνος, με τα κιλά μου και το σώμα μου που έχει προπονήσεις για μπάσκετ και όχι τρέξιμο.


    @echetlos
    ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια (και όλα τα παιδιά για τα σχόλιά τους)!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1,666 έως 1,670 (από 1,670 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.