Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Στρατηγικη ρυθμου (PacePro) by Garmin

Στρατηγικη ρυθμου (PacePro) by Garmin

Αυτό το θέμα περιέχει 8 απαντήσεις, έχει 7 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Στέλιος 3 εβδομάδες, 5 μέρες πριν.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)
  • Συντάκτης

Elda
    Συμμετέχων

Σημερα κοιτωντας το garmin connect ανακαλυψα μια νεα λειτουργια, τη στρατηγικη ρυθμου, ειναι στο πεδιο που λεει προπονηση. Αν καποιος εχει το λινκ ενος αγωνα που σκοπευει να τρεξει, μπορει να κανει το εξης, αναφερομαι σε λαπτοπ:

Παει πανω δεξια και παταει αυτο που μοιαζει με αστερακι και επιλεγει αποθηκευση ως πορεια. Παταει συνεχεια, αποθηκευση νεας διαδρομης και στη συνεχεια επιλεγει δημιουργια στρατηγικης pacepro. Βγαινει ενας προτεινομενος ρυθμος ο οποιος λαμβανει υποψη τις υψομετρικες του αγωνα βασει των πραγματικων υψομετρικων της διαδρομης και οχι αυτων που εχει καταγραψει το ρολοι. Μπορει να ορισει αν θελει positive, even η negative split, αλλαζοντας τη στρατηγικη ρυθμου δεξια αριστερα, το ιδιο και στην προσπαθεια σε ανηφορα. Μετα μπορει να το σωσει και να το περασει στο ρολοι του ωστε την ωρα του αγωνα να εμφανιζεται και ο προτεινομενος ρυθμος.

Δυστυχως απ ο,τι διαβασα δεν ειναι συμβατο με τη σειρα 235, 735, 935, με τα fenix νομιζω ειναι. Το ξερετε, το εχετε δοκιμασει? Για πειτε εντυπωσεις. Προσωπικα μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον ειδικα για κλασικη!

Echetlos
    Συντονιστής

Πάρε το Fenix μου αν θες και μου το επιστρέφεις στην Φειδιππίδου.

Elda
    Συμμετέχων

χαχαχαχα καλη ιδεα, αλλα απ ο,τι ειδα τωρα ουτε με το fenix 5 ειναι συμβατο, μονο με το 6 και με τα 245, 645, 945. Τεσπα, σημασια εχει οτι βγαζει μια στρατηγικη λαμβανοντας υποψη τις ανηφορες και που μπορεις να την προσαρμοσεις στους δικους σου στοχους, μετακινωντας δηλ δεξια αριστερα τη στρατηγικη ρυθμου μπορεις να το πας στο χρονο ημι που θες και να δεις τι σου βγαζει στα επιμερους. Μετα το περνας και στο χερι ή σε ταινια, ο,τι θελει ο καθενας.

stratus
    Συμμετέχων

@elda Ενοικιάζεται 945 στην προνομιακή τιμή των 59 ευρώ Αν το θες στο δίνω και μου το δίνεις στο γνωστό σημείο όπως είπε ο Νίκος
    @echetlos Κοτσαμ άντρας και moderator και δεν έχεις ένα σωστό ρολόι να δώσεις

mashine
    Συμμετέχων

@elda Και ο Bekele ολο το γκαρμιν κοιτούσε και έχασε το ρεκόρ…

Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

@elda Μαρία μου τράβηξε και μένα την προσοχή αυτό το functionality και είπα να το δοκιμάσω (post-mortem) στον αγώνα μου στη Νέα Σμύρνη. Εκεί λοιπόν έτρεξα πρώτα τον αγώνα με σταθερό effort σε ανηφόρες/κατηφόρες (με βάση ισχύ και παλμούς) και σύγκρινα τα αποτελέσματα με τα προτεινόμενα paces του PacePro. Το συμπέρασμα είναι το εξής: Ακόμη και όταν έβαλα τη μπάρα του uphill effort στο easier, το PacePro μου έβγαζε τις ανηφόρες 10» πιο γρήγορα, και τις κατηφόρες 10» πιο αργά σε σχέση με τα πραγματικά μου paces. Να σημειώσω ότι αν πήγαινα με +10»/χλμ στην ανηφόρα, πιθανότατα θα καιγόμουν. Είτε, λοιπόν, είμαι εντελώς άμπαλος στις ανηφόρες, ή δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένη η μπάρα του PacePro. Όπως και να ‘χει, βολεύει μια δοκιμή πριν το χρησιμοποιήσεις. Και επειδή δεν είμαι σαν κάποιους άλλους μαυραγορίτες εδώ στο gorun 😛 😛 , αν σε βολέψει μπορείς να πάρεις το δικό μου το 645 που είναι και πιο ελαφρύ και πιο φιλικό στο χέρι.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 εβδομάδες, 6 μέρες πριν από  Echetlos.

big-blue
    Συμμετέχων

Γέλιο θα έχει να πειραματιστεί κάποιος στην κλασσική:)

Elda
    Συμμετέχων

Kαταρχην σας ευχαριστω ολους για τις προσφορες, μαυραγοριτες και μη 😛 ( @stratus , εσυ Χρηστο κοιτα να παρεις καμια κουδουνα 🔔 για το 39 γιατι η περσινη μου χαλασε με τοσο ντινγκι ντινγκι, η εμψυχωση ειναι πολυτιμοτερη κι απ το καλυτερο ρολοι). Δεν εχω καμια λαχταρα να το περασω στο ρολοι μου, πιο πολυ θα με αποσυντονιζε πιστευω παρα θα με βοηθουσε. Στο χερι καποια περασματα οκ μπορει να περασω.

Σωτηρη, αυτο που λες για τις ανηφορες εχεις απολυτο δικιο, το τσεκαρα κι εγω τωρα σε προπονηση μου στην ανηφορα της Λ. Σαρωνιδας, ειναι μια αποσταση 1640μ ολη ανηφορα 110μ τσεκαρισμενο, το πρωτο χλμ εχει 45μ ανηφορα, τα επομενα 640μ εχουν 65μ, μιλαμε για 10% κλιση. Το προγραμμα της garmin μου τη βγαζει 85μ ολη την ανηφορα και φυσικα μου βγαζει ενα αδιανοητο pace ακομη και για μενα που τολμω να πω οτι ειμαι πολυ καλη στις ανηφορες, το βλεπω και στο βουνο ποσο κοσμο προσπερναω αλλα και στις προπονησεις με την ομαδα στις ανηφορες ειμαι αρκετα κοντα με τους γρηγορους, στις κατηφορες ομως παω σαν κοτα, δυστυχως δεν εχω μαθει να τις τρεχω σωστα και γρηγορα (αλλο μεγαλο κεφαλαιο αυτο). Οποτε καταλαβαινω οτι χωρις να μετραει σωστα τις υψομετρικες δεν μπορει να εχει καμια αξια, αλλα τελος παντων μου αρεσε ως νεα λειτουργια και ως προταση στρατηγικης μια διαδρομης μαραθωνιου λαμβανοντας υποψη τις υψομετρικες, κατι που δε βρισκεις σε αλλα προγραμματα. Απο εκει και περα σαφως και δεν πειραματιζομαστε στην κλασικη οπως ειπε κι ο Ηλιας, κανουμε αυτο που ξερουμε και τρωμε μονοι μας τα μουτρα μας, δε χρειαζομαστε αλλους να μας βοηθησουν σ αυτο!😆😆😆

Στέλιος
    Συμμετέχων

Απο οσα εχω διαβασει, με το pacepro δεν γινεται καταγραφη του activity. Ειναι μονο για να βλεπετε εκεινη τη στιγμη πως πατε σε συγκριση με τον στοχο που εχετε βαλει. Το θεματακι αυτο λυνεται με ενα δευτερο ρολοι που να καταγραφει.

Επισης, σε περιπτωση που μεινετε πισω σε καποιο σημειο, δεν κανει αναπροσαρμογη. Οποτε δεν ξερω πως μπορει να βοηθησει απο εκεινο το σημειο και μετα.

Εναλλακτικα, υπαρχει αυτη η εφαρμογη : https://apps.garmin.com/en-US/apps/23ea0301-30c6-4c33-b4ef-63e2b5394e76
    Σου δειχνει ποσο μπροστα ή πισω εισαι απο τον στοχο, αλλα και τι pace πρεπει να εχεις για να εισαι μεσα στον στοχο (perfect pace το ονομαζει). Αναπροσαρμοζει επι τοπου.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 εβδομάδες, 5 μέρες πριν από  Στέλιος.
Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.