Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Παπούτσια και αποφυγή τραυματισμών

Παπούτσια και αποφυγή τραυματισμών

  • Αυτό το θέμα έχει 30 απαντήσεις, 9 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη, 8 μήνες πριν από τον χρήστη spy.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #96664
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Και συνεχίζει ο Bartold! Έχει ιδιαίτερη σημασία βέβαια το disclaimer που βάζει.
    .

    #96676
    dimitrissss
    Συμμετέχων

    @sotiris_diamantopoulos Τον έκανα follow στο tweeter εξαιτίας σου! Το κρίμα στο λαιμό σου 😛

    #96678
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    @dimitrissss το καλό με δαύτον είναι αυτά τα infographics που κάνει, στα οποία αναφέρει και τις πηγές, ώστε να μπορεί κανείς να ανατρέξει αν θέλει να δει σε βάθος την εκάστοτε έρευνα.

    #96878
    geomaz
    Συμμετέχων

    Με αφορμη την αναφορα στα μαξιμαλιστικα παπουτσια,παραθετω δυο ενδιαφεροντες αναφορες που υπεπεσαν στην αντιληψη μου.
    Τις οποιες και θεωρω αποκαλυπτικες,σχετικα με την επιτυχια των κατεξοχην μαξιμαλιστικων εταιριων Hoka και Αltra.

    Το ενα παρουσιαζει ποιοι ειναι οι πιο ‘πιστοι’ πελατες,με βαση την εταιρια προτιμησης the-highest-brand-loyalty.

    https://www.runningshoesguru.com/2018/04/altra-running-shoes-have-the-highest-brand-loyalty/

    Και το αλλο,ειναι μια ποσοστωση,αναφορικα με το ποια εταιρια επελεξαν οι δρομεις σε αγωνα μεγαλων αποστασεων, στις Δυτικες Πολιτειες στην Αμερικη.

    Gepostet von Bartold Clinical am Freitag, 6. Juli 2018

    Gepostet von Bartold Clinical am Freitag, 6. Juli 2018

    #96886
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Γιώργο, επειδή βλέπω ότι μάλλον έχεις μετοχές Hoka/Altra στο χρηματιστήριο… 😛 😀

    Αν έχεις δοκιμάσει διάφορα μοντέλα και εταιρείες και έχεις καταλήξει ότι το eldorado σου είναι αυτές οι δύο μάρκες, stick to them.
    Το τι μπορεί να λένε οι έρευνες, οι στατιστικές, ο Πήλικας ή ο Σωτηρόπουλος, μικρή σημασία έχει. Αν είσαι ικανοποιημένος, είναι οι καλύτερες.-
    Και τα maximal μοντέλα, επίσης.

    #96890
    geomaz
    Συμμετέχων

    Νικο,η αληθεια ειναι οτι εμενα αλλα και καποιους φιλους που εχουν ψιλοπροβληματακια στα ποδια πχ γονατο,μας εχουν οντως βολεψει.
    Εγω μαλιστα,ενω την ειχα βρει με τα vanquish 2 [τα clifton 4,δεν μου κατσαν],πλεον ειμαι ‘κολυμενος’με την altra,αφου οντως δεν μπορω να βαλω αλλο παπουτσι [ή τουλαχιστον ετσι νομιζω μεχρι στιγμης].
    Περα ομως αυτων,βρισκω ιδιαιτερα ενδιαφερουσα την οποια συζητηση σχετικα με το ολο θεμα,περι μαξιμαλισμου.
    Θα σου πω μαλιστα ενα [για μενα] αξιοπεριεργο [μερος του οποιου βασιζεται και η λατρεια μου ως προς τον συγκεκριμενο τυπο παπουτσιων].Απο την παρεα οσοι προσπαθησαν να γυρισουν στα ‘κλασικα’ stack high,ειχαν τα θεματα τους πχ πονοι στα γονατα και τα καλαμια.
    Μπορει να μην λεει τιποτα αυτο οντως,περα απο το οτι μας εκατσαν .Οπως και σε ολους αυτους που δειχνουν οι συγκεκριμενες αναφορες/ερευνες [?],που παρεθεσα.
    Προς Θεου,δεν διαφωνουμε καπου,απλως παρουσιασα και την αλλη αποψη.
    Ελπιζω να μην εγινα ενοχλητικος/θεωρηθει διαφημιση.

    #96892
    Dkoukou
    Συμμετέχων

    Rotation με διαφορετικης φιλοσοφιας (σε drop, cushion και stack height) παπουτσια μεσα στην ιδια εβδομαδα μαζι με εναλλαγες τεραιν ειναι για μενα ο σιγουροτερος τροπος να αποφυγεις τραυματισμους. Ειδικα αν αλλαζουμε και μαρκα κατασκευαστη ακομα καλυτερα. Προφανως βεβαια απαιτειται κοινη λογικη, κανενα max cushion δεν θα σε προστατεψει επαρκως αν ξαφνικα αρχισεις να βαρας 25αρια ασφαλτινα long run απο εκει που εκανες πχ 10-12 χιλιομετρα καθε Κυριακη-και κανενα ultralight racer δεν θα σε ωφελησει αν εισαι βαρυς δρομεας και αποτομα βαλεις προπονηση 12x200m καθε εβδομαδα απο εκει που δεν εκανες ποτε διαλειμματικες.

    @geomaz
    φιλε μου το γεγονος οτι αναφερεις πως μολις γυρισετε σε “κλασσικα stack height” εχετε θεματα αυτο εμενα μου λεει οτι υπαρχει κρυμμενο προβλημα που απλα “μακιγιαρεται” με τη χρηση μαξιμαλιστικων παπουτσιων. Ειδικα δε οταν ακουω για πονους στα καλαμια και δεν μιλαμε για δρομεα που γραφει πολλα χιλιομετρα σε τακτικη ετησια βαση, το μυαλο μου πηγαινει 9 στις 10 φορες σε ατομο που “φορτωσε” αποτομα προπονητικα.
    Εντελως φιλικα και χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης. Σιγουρα δεν ειμαι απο τους εμπειρους εδω μεσα, απλα ο,τι αναφερω ειναι αυτο που εγω πιστευω. Στην τελικη αλλωστε και εγω απολαμβανω τα Hoka και Altra μου…

    #96894
    geomaz
    Συμμετέχων

    DKoukou,συμφωνω με οτι γραφεις και ναι οντως οπως προανεφερα και εγω,υπαρχουν θεματα με τα γονατα σε δυο απο τους φιλους.Εκει ειναι το θεμα μας ομως….οτι με τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ [μαξιμαλιστικα] παπουτσια,μπορεσαν να ξανα αρχησουν το τρεξιμο και μαλιστα να γραφουν χιλιομετρα,που για τα δικα τους δεδομενα-ηταν αδιανοητο/ξεγραμμενο.
    Αυτο που δυσκολευομαι να καταλαβω,ειναι πως αν δεν παρεχουν παραπανω προστασια,πως ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο [placebo κατασταση;].

    Τελος τα παραπανω στοιχεια τα παρεθεσα,γιατι θεωρησα οτι μπορει να σχετιζονται με την ολη συζητηση,σαν προβληματισμο και μονο.

    #96896
    Dkoukou
    Συμμετέχων

    Εγω ειμαι βεβαιος οτι τα max cushion προστατευουν παραπανω, ως ενα βαθμο ομως και υπο προϋποθεσεις. Αν δεν υπαρχουν ομως οι προσαρμογες απο τη μερια του δρομεα μπορει να κανουν ακομα και χειροτερα τα πραγματα, αυτο θελω να τονισω.
    Αν τα βαλει πχ ο @spy η ο @Etien , που για μενα ειναι δυο παιδια-παραδειγματα που μπορει να φτασεις με επιμονη υπομονη και μεθοδικοτητα, για να βγαλουν μια απαιτητικη προετοιμασια με μεγαλους χιλιομετρικους ογκους φυσικα και θα τους βοηθησουν.
    Αν ομως τα φορεσω εγω που κανω ενα πενταρι και αγκομαχαω και πω: “παπουτσαρα, αφου τα ποδια μου ειναι τοσο φρεσκα ας βγαινω για μια-μιαμιση ωριτσα πλεον” τοτε θα χαμογελασω προσωρινα και θα το πληρωσω ακριβα στη συνεχεια.
    Αν υπαρχουν παλιοι τραυματισμοι εγω παντα πιστευω οτι η πολυ αργη, πολυ σταδιακη προσαρμογη ειναι προτιμοτερη απο το να στηριζεις τις ελπιδες σου στο cushion του οποιουδηποτε υποδηματος. Ειναι ομως και πολυ πιο αχαρη διαδικασια φυσικα αφου ολοι μας θελουμε να τρεξουμε και το θελουμε τωρα.

    #96898
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    @geomaz Γιώργο, κι όμως, αυτό που περιγράφεις, ότι δηλαδή σας έχουν βολέψει τα maximal παπούτσια, μπορεί να είναι απόλυτα συμβατό με τις έρευνες που λένε ότι έχεις αυξημένες επιταχύνσεις με τα ίδια παπούτσια. Κάτι που συχνά ξεχνάω κι εγώ είναι ότι μια έρευνα πολύ συχνά σου βγάζει το μέσο όρο από ένα δείγμα, ενώ δεν έχεις ιδέα για το τι γίνεται μέσα στο δείγμα αυτό. Έτσι, στατιστικά μπορεί να έχεις ένα αποτέλεσμα σημαντικό σε σχέση με το μέσο όρο, αλλά αν δεις δρομείς έναν έναν, να έχεις responders και non-responders ή responders σε διαφορετικά επίπεδα έκθεσης. Δηλαδή αν εμένα αρχίζει να με ενοχλεί ένα παπούτσι α μαλακό, εσύ να χρειαστείς ένα 2α για να σε ενοχλήσει. Καταλήγουμε μάλλον στο ότι φοράμε ότι μας βολέψει κι αν βρούμε αυτό που μας βολεύει, είμαστε τυχεροί.

    #96902
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @geomaz Καλημέρα Γιώργο!
    Κατ’ αρχάς, ούτε ενοχλητικός έγινες ούτε διαφήμιση θεωρείται το να υποστηρίζεις ένα προιόν που σε ικανοποιεί. Αλίμονο…
    Άλλωστε κι εγώ το αρχικό infographic, για να αρχίσει συζήτηση το παρέθεσα.
    Επίσης, εννοείται πως δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης για τέτοια ζητήματα, προς θεού…

    Κάθε φιλοσοφία γύρω από την σχεδίαση μιας κατηγορίας δρομικών παπουτσιών, στηρίζεται σε κάποιες αρχές αλλά και “θεωρίες”.
    Ας δεχθούμε ότι οι πρώτες είναι “αναμφισβήτητες” και λίγο πολύ βασιζόμαστε επάνω τους.
    Οι θεωρίες όμως αποτελούν ένα πιο σύνθετο αλλά και “ρευστό” είδος προσέγγισης. Είτε προκύπτοντας ως ενδείξεις μέσα από κάποιες μελέτες, είτε από αυτό που θεωρούμε “φυσιολογικό” με την κοινή λογική, είτε και μέσα από την πράξη.

    Στα δρομικά παπούτσια, όπως και σε αμέτρητα άλλα πράγματα, υπάρχουν δύο τρόποι αξιολόγησης.
    Ο κυριότερος είναι ο υποκειμενικός. Αν έχοντας δοκιμάσει διάφορες προτάσεις, καταλήξεις ότι το Χ μοντέλο σου ταιριάζει κι είναι αυτό ακριβώς που έψαχνες, η κουβέντα κλείνει πριν καν αρχίσει. Κι ας λένε ό,τι θέλουν οι έρευνες, οι reviewers ή τα νούμερα πωλήσεων.
    Έχοντας ζήσει την εποχή του minimalism, γνωρίζω ουκ ολίγες περιπτώσεις ανθρώπων που προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να υιοθετήσουν την συγκεκριμένη τάση. Ο λόγος; Πολύ απλά επειδή είχε επικρατήσει η εντύπωση ότι ο “ικανός” δρομέας δεν φοράει χοντροπάπουτσα. Άρα το minimal παπούτσι ήταν ένα είδος “διαπιστευτηρίου” την εποχή εκείνη. Κι έβλεπες κόσμο να ταλαιπωρείται, να τραυματίζεται και κυρίως, να τρέχει με παπούτσια που δεν του άρεσαν, προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό του για το αντίθετο. Οπότε, αυτό που σου αρέσει, είναι και το καλύτερο, period.

    Απ’ την άλλη όμως, δεν γίνεται να αφήσεις κι εντελώς εκτός συζήτησης κάποια επιστημονικά δεδομένα που κατά καιρούς προκύπτουν. Είτε επιβεβαιώνοντας θεωρίες είτε ανατρέποντάς τις. Δεν γίνεται να μην τα λάβεις υπ’ όψιν, έστω και ως πληροφορία. Κάτι τέτοιο είναι και το συγκεκριμένο infographic που σε εξόργισε. 😛

    Καλές οι μεμονωμένες, προσωπικές περιπτώσεις γνωστών και φίλων. Βοηθούν σίγουρα να συμπληρωθεί η εικόνα για ένα παπούτσι. Είναι όμως προσωπικές. Θες ένα ακραίο “προσωπικό” παράδειγμα; Τρέχω κάμποσα χρόνια και αθλούμαι μια ζωή. Παράλληλα, είμαι καπνιστής των 2.5-3 πακέτων/ημέρα. Τι αποδεικνύει αυτό; Οδηγεί σε κάποιο συμπέρασμα; Ή καταργεί τις βλαβερές συνέπειες αυτής της συνήθειας και την ανακολουθία της με όποια μορφή άθλησης;

    Στο τελευταίο του post, ο @dkoukou πολύ σωστά τονίζει τις παγίδες που κρύβει η τεχνητή αίσθηση ασφάλειας των max cushion παπουτσιών.
    Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει αλλά ρίξε μια ματιά στην “τριλογία”.

    #96904
    tazi
    Συντονιστής

    Μια και αναφερθηκε οτι το rotation συμβαλλει στην αποφυγη τραυματισμων.
    Ολοι αν οχι οι περισσοτεροι φανταζομαι οτι θα εχετε ακουσει για τον Παυλο Μπασδεκη. 70+ ετων με αντικειμενικο «προβλημα» στο ενα ποδι, που οπως του ειχαν δηλωσει οι γιατροι δε θα τον αφηναν να τρεξει ποτε.
    Ο Παυλος λοιπον διαπρεπει σε οποια αποσταση τρεξει, απο πενταροδεκαρια μεχρι και Σπαρταθλο. Οπως υποστηριζει ενας απο τους λογους για τους οποιους δεν τραυματιζεται ειναι οτι ποτε δε τρεχει δευτερη μερα με το ιδιο παπουτσι.

    #96906
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Το όνειρό μου είναι να μην τρέχω δεύτερη φορά με το ίδιο παπούτσι…

    …ειναι οτι ποτε δε τρεχει δευτερη μερα με το ιδιο παπουτσι.

    #96908
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Τότε Νίκο @echetlos λίγο πολύ το ζεις το όνειρό σου 🙂

    #96912
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    😀 😀

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.