Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,366 έως 1,380 (από 1,613 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #128314
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Θα σου πρότεινα το Mach 5, αφού το θες και για πιο σβέλτη χρήση.

    #128330
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @alexvalkanos Δεν το έχω φορέσει το Puma αλλά πρέπει να είναι λίγο πιο μαλακό. Και αρκετά βαρύτερο όμως.
    Αν δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις και τα δύο κάπου, εγώ θα πήγαινα για πιο safe στο Speed.

    Καλημέρα, μπορείτε να μου πείτε ποιο θεωρείτε καλύτερο μεταξύ του puma deviate nitro 2 και saucony speed 3? Για αποστάσεις 10 έως 42 και ρυθμο γύρω στο 5λ / χλμ

    #128405
    Alkis
    Συμμετέχων

    Είχα την ευκαιρία και έτρεξα με δύο υπέροχα παπούτσια!
    Το new balance elite v3 που το βρήκα πολύ αναβαθμισμένο σε όλα τα σημεία από το v2.(Ίσως υπάρχει και review από τον Νίκο)
    Τελείως διαφορετικό αλλά εξίσου φανταστικό το adiós pro 3 από την Adidas.O Lightstrike pro είναι σίγουρα από τους κορυφαίους αφρούς και μου αρέσει πολύ.
    Αν δεν είχε και αυτή την κακη εφαρμογή από το Celermesh…

    #128406
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Το Elite θα είναι το μεθεπόμενο review, Άλκη.

    Όντως, το Celermesh είναι περίεργο και δύσκολα το φέρνεις στα μέτρα σου.

    #128434
    dimitris
    Συμμετέχων

    Superblast ή invincible; Έχει βάλει κάποιος και τα δύο να μας πει ποιο είναι πιο bouncy;

    #128440
    aroulio
    Συμμετέχων

    Το στοχευμένο πείραμα της ημέρας ήταν να πάω στο 27αρι βραχώδες trail του Υμηττού με τα Invincible 2. Μια χαρά για τα πόδια μου, αλλά άσχημα για τα παπούτσια στα οποία δημιουργήθηκαν κάποιες ρωγμές-σκισίματα στον αφρό. Με τι τα κολλάμε?

    #128442
    aroulio
    Συμμετέχων

    @Echetlos + ultraδες + βουνίσιοι
    Ψάχνω παπούτσι για μεγάλο αγώνα μικτού τερέν (Ολύμπιος Δρόμος 110 άσφαλτος + 70 χωματόδρομος) ο οποίος μου έχουν πει ότι βγαίνει με απλό δρομικό παπούτσι και για αυτό δοκίμασα τα invincible σε trail. Δεδομένου ότι μια χαρά με στήριξαν στο σκληρό trail, είναι οκ για αυτό που θέλω, απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξουν 70κ χωματόδρομο χωρίς να διαλυθούν. Τα τελευταία 2 χρόνια τρέχω με τα novablast v1 & v2. Με το 2 μάλιστα έκανα ένα 140άρι χωρίς να αλλάξω παπούτσι, αλλά με αρκετά προβλήματα σε δάχτυλα (νύχια & φουσκάλες) με μεγάλες καθυστερήσεις εξαιτίας αυτού. Επίσης χρησιμοποιώ vaporfly 2 για τα γρήγορα & το invincible 2 τον τελευταίο μήνα. Έτσι σκέφτομαι μήπως πάρω και το novablast 3 είτε στην απλή έκδοση ή ίσως και στην TR (trail?) έκδοση του με +40gr + πιο σκληρό πάτο. Τα 2 v1 τα έχω σε US 10.5 & 11, ενώ το v2 σε 10,5. Λογικά το v3 TR θα είναι προτιμότερο στο 11 και λόγω χώματος και λόγω διάρκειας αγώνα.
    Σκέψεις και ιδέες?

    ΥΓ άσχετο, αλλά και τα 3 novablast που έχω φθείρονται εξαιρετικά γρήγορα (πχ 200-300κ)και χαλάνε στο μαξιλαράκι πίσω στον αχίλλειο.

    #128445
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @aroulio Καλημέρεα, Άρη.
    Έχω δει σκισίματα στα πλαϊνά του Invi, σε 2-3 φίλους. Δεν προχώρησαν όμως παραμέσα με τον καιρό.
    Η shoe-goo κάνει θαύματα πάντως.

    Το Novablast TR μοιάζει καλή ιδέα. Δεν αλλάζει το πάτημα και τα lugs θα σου δώσουν κάτι τι παραπάνω στο χώμα.
    Παίζει και το εξής: φίλος έβαλε Vibram οδοντωτή σόλα σε VF4% για να το τρέχει σε χωμάτινη επιφάνεια. 40€ του κόστισε και είναι πολύ ευχαριστημένος.

    #128450
    geomaz
    Συμμετέχων

    Για ultra και μικτή διαδρομή εχω διαβάσει τα καλυτερα για το νέο asics trabuco max v2.

    Πέρα από την ακόμα μεγαλύτερη προστασία σε σχέση με το novablast tr, είναι επισης πιο σταθερό, πιο άνετο ( φαρδύ) και απ’ότι λενε έχει ακόμα καλύτερη ρύθμιση ο αφρός του σε σχέση με το novablast tr.

    Ασε δε που έχει και καλυτερο grip ενώ παραλληλα λενε οτι είναι super και στην άσφαλτο.
    Το έπιασα στα χέρια, απίστευτο εργαλείο.
    Το ζαχαρωνω για προπονητικο στην ασφαλτο έπειτα απ’όσα έχω διαβάσει, αλλά και όπως το είδα από κοντά.
    Θα σου προτεινα να το δεις.

    #128458
    Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

    Unpopular opinion alert
    Από τις χειρότερες εμπειρίες που είχα με παπούτσι -αν όχι η χειρότερη-ήταν αυτή με το invincible 2. Πάρα πολύ βαρύ, bouncy αλλά στο πάνω κάτω και όχι μπροστά, τόσο ογκώδες που μπορεί και να χτυπήσεις το ένα παπούτσι με το άλλο και το χειρότερο μετά την προπόνηση πόνοι στα γόνατα. Δε το μηδενίζω αλλά σίγουρα όχι για εμένα. Rebel γυρνά πίσω.

    #128461
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @chousidisieremias Γεια σου, Ιρεμία. Το Rebel αντικαθίσταται με:
    – Το προφανές… Rebel 3.
    – Streakfly. Ιδανικό trainer για εσένα.
    – Mach 5.

    #128500
    Dionysis_Zaglis
    Συμμετέχων

    καλησπέρα σε όλους! Ως μεγάλος fan του rebel 2, πήρε το μάτι μου το rebel 3 σε ένα review με κλασικά κολακευτικά σχόλια. Έβαλα τo rebel 2 σήμερα μετά από πολύ καιρό και πραγματικά το απόλαυσα! Τι ωραίο παπούτσι! Γι αυτο σκέφτηκα να πάρω το 3, αν είναι τόσο fun to run όσο και το 2! Έχει κάποιος ιδία άποψη; και κυρίως Νίκο @Echetlos, δώσε για ακόμα μια φορά τα φώτα σου!

    #128510
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Διονύση, δεν το έχω δοκιμάσει το ν3 αλλά απ’ όσο ξέρω, σχεδόν ίδιο με το προηγούμενο είναι. Λίγο πιο σταθερό απλά.

    #128517
    aroulio
    Συμμετέχων

    Μετά από τις προτάσεις των Echetlos & geomaz τσίμπησα τα Novablast 3 TR. Στα 107€ με δωρεάν μεταφορικά από τον ιταλό από 160 που έχει εδώ το κίτρινο μοντέλο και το οποίο ψιλοεξαφανίστηκε απότομα από την αγορά, εντός-εκτός.

    Εμφανισιακά πολύ όμορφο και αισθητά μεγάλο. Εξωτερικά ίσως μεγαλύτερο από το κατά μισό νούμερο μεγαλύτερο V1 που έχω. Φορώντας το πάντως είχε καλή εφαρμογή το πόδι, δίνοντάς μου την αίσθηση ότι έχει λίγο πιο στενή φόρμα. Όποιος πάντως είναι ανάμεσα σε δυο νούμερα καλό θα ήταν να το δοκιμάσει καθώς μπορεί να χρειαστεί να κατέβει μισό. Επίσης μου φάνηκε με τη μία πιο σκληρός ο πάτος εσωτερικά συγκριτικά και με V1 και με V2. Αισθητά πιο λεπτή και η γλώσσα, χωρίς όμως να ενοχλεί κάπου. Έκανα το 1ο δοκιμαστικό 10άρι με tempo μέσα. Πιο bouncy το παπούτσι, ίσως λόγω του καλύτερου αφρού. Στο traction από κάτω δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στο τσιμέντο. Μια μικροενόχληση μόνο στο δεξί μετατάρσιο, ίσως λόγω του σκληρότερου πάτου.


    @Echetlos

    στα υπόψιν η shoe-goo,
    vibram στο VF, αμαρτία σε τέτοιο παπούτσι μπιμπελό…


    @geomaz

    ωραίο εμφανισιακά και το trabuco που πρότεινες, αλλά σαφώς για πιο ειδικές trail καταστάσεις

    #128532
    Αντώνιος 91
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σε όλους.μετα και τον ημι στα ποσειδωνια όπου βγήκε με clifton 8 το οποίο ήταν και το βασικό προπονητικό λέω να προβώ σε αγορά νέου διότι έχει γεμίσει με 700 και πλέον χλμ.ηθελα ένα all around προπονητικό και σκεφτόμουν για το triumph 20 θα έχει παρέα στα γρήγορα το pegasus turbo 2.ηθελα να ρωτήσω το εξής είναι ένα εντελώς καινούργιο παπουτσι στην σειρά η μία αναβάθμιση του 19 όπως λέμε πχ pegasus 37 pegasus 38 minor updates.ρωραω διότι ει@α φορέσει το 19 και μου άρεσε το πάτημα όχι όμως τα προηγούμενα της σειράς 18 17.επισης στο ναικ φοράω 42 στο χοκα έπεσα μισό στο saucony σε τι νούμερο πάω?αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση ενημερώστε με. Στα υποψιν ειχα και το novablast 3 αλλα δεν εχω φορεσει ποτε την σειρα και δεν ξερβ και απο αντοχη sizing πως πανε.@echetlos περιμένω απάντηση! Ευχαριστώ

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 11 μήνες, 4 εβδομάδες πριν από Αντώνιος 91.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,366 έως 1,380 (από 1,613 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.