Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Συμβουλές σε αρχάριο. Καλώς σας βρήκα!

Συμβουλές σε αρχάριο. Καλώς σας βρήκα!

  • Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις, 5 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 5 έτη, 1 μήνα πριν από τον χρήστη AngelDel.
Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #97884
    timxon
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Έχω ξεκινήσει τους τελευταίους 5-6 περίπου μήνες να ασχολούμαι με το τρέξιμο και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πολύ, ακόμα και κατά την διάρκεια του καλοκαιριού περιμένω να πέσει η ζέστη και φεύγω με την γυναίκα μου από την παραλία για να πάμε παρέα για τρέξιμο (είμαι από τους τυχερούς που ζούνε δίπλα στην θάλασσα).
    Διαβάζοντας στο internet έφτιαξα κάποιες προπονήσεις και σταδιακά άρχισα να βλέπω διαφορά και να μπορώ να τρέξω 10 χμ σε 1:10 με 2 μικρά διαλλείματα των 3 λεπτών στην αρχή και μετά 40 λεπτά συνεχόμενου τρεξίματος. Είμαι 34 ετών, ύψος 1.85 και αρκετά παραπανήσια κιλά, 94 αυτή την στιγμή.
    Δυστυχώς δυσκολεύομαι πολύ να χάσω βάρος αν και κάνω 3 με 4 προπονήσεις την εβδομάδα. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου. Σκοπός μου δεν είναι οι επιδόσεις αλλά το να μπορέσω να χτίσω φυσική κατάσταση να είμαι υγιής και να προσπαθήσω να φτάσω στα 85 κιλά. Μελλοντικά ίσως να συμμετάσχω σε κάποιον από τους ανοιχτούς αγώνες 5-10 χμ με φίλους μόνο για την εμπειρία.

    Οποιαδήποτε συμβουλή για προπονήσεις και διατροφή θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.
    Ευχαριστώ πολύ!

    #97886
    thestria
    Συμμετέχων

    Καλώς ήρθες στην παρέα!
    Εγώ να σε πρότεινα, Υπομονή και ΟΧΙ Υπερβολές με το τρέξιμο. Αν τα τηρήσεις σε συνδυασμό με περιορισμό της κατανάλωσης φαγητού, σίγουρα θα πετύχεις τον στόχο σου και θα είσαι υγιής.

    #97890
    big-blue
    Συμμετέχων

    Καλώς τον.
    Τι παραπανίσια, εγώ ξεκίνησα με 96,5kg με ύψος 1,76.
    Τα κιλά στην αρχή έφυγαν χωρις ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή, βέβαια δεν έτρωγα σαβούρα, αλλά η ζυγαριά κόλλησε για χρόνια στα 84-87. Μόνο όταν πήγα σε διατροφολόγο πήγα στα “κανονικά” μου, τα 78+-.
    Χαλάρωσε, απόλαυσέ το, πρόσεξε λίγο τη διατροφή κ θα έρθουν όλα.
    Αν βάζεις μικρούς στόχους (πχ να τρέξεις ένα δεκαρι στη μια ώρα, σε ενα εξάμηνο πχ), ίσως σε βοηθήσει.

    #97892
    nikos19
    Συμμετέχων

    Τελικα ρε εσυ ηλια big blue το προβλημα σου δεν ηταν οτι ησουν χοντρος, κοντος ησουν αλλα δεν το ειχες καταλαβει.
    Πλακιτσα κανω μην με παρεξηγεις φιλε καλο κουραγιο με την ζεστη στις προπονησεις.

    #105478
    AngelDel
    Συμμετέχων

    Συμφωνω και εγω για το να μην υπερβαλλεις απο την αρχη με το τρεξιμο,σιγουρα με τα παραπανω κιλα θα επιβαρυνθουν πιο εντονα τα γονατα.Καλη προσπαθεια!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 1 έως 5 (από 5 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.