2022 Previews

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 1 έως 8 (από 8 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

Μερικές πληροφορίες για τα επερχόμενα μοντέλα.

Saucony
    To Endorphin Pro ψηλώνει κατά 4mm και ελαφραίνει ελάχιστα.
    Το Endorphin Speed ψηλώνει κατά 0.5mm και βαραίνει οριακά. Στο midfoot, η nylon plate σχηματίζει ένα μικρό “φτερό”, καθώς σηκώνεται και στον κάθετο άξονα για λίγη παραπάνω σταθερότητα.

New Balance
    Τα RC και TC καταργούνται και πλέον πάμε στα SC Elite και SC Trainer. SC είναι το ακρωνύμιο του SuperComp(ound?). To Trainer φτάνει τα 47mm, ενώ και στα δύο η εξώσολα αλλάζει εντελώς, έχοντας ένα τεράστιο διαμήκες κενό στο κέντρο της.
    Στο Rebel προστίθενται 1.5mm, τόσο σε ύψος όσο και σε πλάτος.

Asics
    Tα νέα Nimbus και Cumulus θα φορούν τον FF Blast, τον αφρό δηλαδή που έχει και το Novablast. Σημαντική αλλαγή.

Brooks
    Στο Glycerin 20 λανσάρεται ο DNA Loft 3, ένα nitrogen infused υλικό.

• Το θέμα τροποποιήθηκε 8 μήνες πριν από τον/ην Echetlos.
    naftony
    Συμμετέχων

NB SC trainer. Σόλα και λίγο upper για τα προσχήματα.
    Το SuperComp θα σημαίνει μάλλον SuperCompόδεμα
    https://www.instagram.com/p/CW-oGG7N7x-CyP55U_KzUhbIkvn61FgZe3Sim40/

Echetlos
    Συντονιστής

Έχουμε και το FuelCell SC Pacer, ένα carbon plated χαμηλού προφίλ, θεωρητικά racer για 5Κ-10Κ.

Vslis
    Συμμετέχων

Δεν θέλω να γίνει εριστικός, αλλά θυμάμαι πως η Ηoka είχε φέρει πρώτη τον “αφρό” στο παπούτσι με την τόσο μεγάλη σόλα. Τουλάχιστον αρκετά χρόνια πίσω που φορούσα τα hoka clifton 2, ποτέ άλλοτε δεν είχα δει εκείνο τον καιρό τόσο “αφράτο” παπούτσι. Εντάξει να δεχτώ επίσης πως η Hoka ήταν και είναι απ τις πρωτοπόρες στα παπούτσια μεγάλων αποστάσεων, εξού και η πρωτοπορία που έφερε εν μέρη στην αγορά.

Πέραν όλων των άλλων, όσο παρατηρώ τα όσα διαβάζω από εδώ, δύσκολα θα βρείς εταιρεία πλέον που δεν βγάζει καλά δρομικά παπούτσια. Η αγορά είναι τέτοια πλέον που όχι μόνο κερδίζει όλο ένα και περισσότερους, αλλά καλύπτει και τους πιο “απαιτητικούς” δρομείς.

Η τεχνολογία στα παπούτσια είναι τέτοια, που δεν ξέρω σε λίγα χρόνια τι μπορεί να έχει βγεί και σε τι επίπεδα πλέον θα κυμαίνεται η συζήτηση μας. Είδωμεν..

giannis d
    Συμμετέχων

φανατικος του vaporfly εχω παθει πλακα κυριολεκτικα με τα novablast 2 ,ο αφρος που λανασαρε η asics ειναι ονειρο (θα μας ξεφραγκιαζε η nike !!!)…

swimer
    Συμμετέχων

Τη ρηξικέλευθη κίνηση για το 2022, την κάνει η Asics, από όσα παραθέτεις, echetlos.

harris_vak
    Συμμετέχων

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Βασίλη.Όλες πλέον οι εταιρείες βγαζουν καλά παπούτσια. Προσωπικά έχω κολλήσει με τη nike έχοντας δοκιμάσει αρκετά ζευγάρια nike turbo 1-2, pegasus 37-38, vomero 14, Miller react,Fly Flyknit κλπ και από τα περισσότερα έμεινα ευχαριστημένος. Πλέον θα ήθελα να πειραματιστώ και σε κάποια άλλη εταιρεία.Ισως στη hoka για παπούτσι για μεγάλες αποστάσεις. Τα κριτήρια μου είναι να είναι απορροφητικό, σταθερό και να μην έχει μεγάλο βάρος.Μέχρι 260-270γρ. Διαβάζω τα σχόλια σας και παίρνω ιδέες!

Vslis
    Συμμετέχων

Ναι συμφωνούμε πως όλες οι εταιρείες πλέον βγάζουν καλά παπούτσια. Προσωπικά, στις αρχής της δρομικής μου πορείας είχα “κολλήσει” με Hoka, στην συνέχεια με Nike, ενώ τώρα πάω στα ψαχτά. Σε ένα αντίστοιχο θέμα , δεν είχα διαβάσει κάν για τα Deviate Elite και Rebel v2 (να με συμπαθάτε αλλά δεν είναι προσβολή). Είμαι πεποισμένος, πως αν δεν συμμετείχα στις μεταξύ μας συζητήσεις εδω στο forum, τότε θα είχα προσκολήσει ακόμα στην Nike. Χαίρομαι ειλικρινά που είμαι μέλος.

Αλλά βρε παιδί μου να, επιμένω πως ένα σημείο και μετά είναι θέμα marketing. Διαβάζεις ξένα forum, βλέπεις τους advanced-elite runners να φοράνε adidas/nike αντε και Saucony. Κάνεις scroll στο instagram βλέπεις Nike ZoomX/adidas pro σε πολλά σχέδια.. Ανάθεμα και έχω συγκρατήσει Deviate Elite, ή Rebel v2. Θέλωντας και μη, σου μένουν στο υποσυνείδητο ορισμένες εταιρείς παπουτσιών..

Χάρη, δεν είναι κακό να δοκιμάσεις Hoka. Ιδίως σε υπερ αποστάσεις κάνουν πάρα πολύ καλά την δουλειά τους, ίσως και με το παραπάνω θα έλεγα. Super απορροφητικά, ανθεκτικά και αντέχουν αρκετά χιλιόμετρα.

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 1 έως 8 (από 8 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.