Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 5ος Νυχτερινός Ημιμάραθώνιος Θεσσαλονίκης

5ος Νυχτερινός Ημιμάραθώνιος Θεσσαλονίκης

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

Η @zinia έγραψε:

Νυχτερινος Ημιμαραθωνιος στη Θεσσαλονίκη μαζί με άλλους 4000 δρομείς !
    Πανέμορφος ειδικά λόγω νύχτας! Πολύ καλή διοργάνωση Και ωραία ατμόσφαιρα. Ωραία προπόνηση τεστ εν όψει μαραθωνίου.
    Είμαι τελικά τρένο 1.45.20 !

tzatzikis90
    Συμμετέχων

συγχαρητήρια Ζήνια! στα δικά μου τώρα,

Παρασκευή βράδυ δεν κρατιέμαι και διασκεδάζω ως τις 3 σε κλαμπ. Σάββατο πρωί δουλειά και καπάκι φύγαμε για Θεσσαλονίκη! φτάνω λίγο μετά τις 16:00 χωρίς να έχω πάρει ακόμα το νούμερό μου. αφήνω τα πράγματα στην κοπέλα, κάθομαι και καμιά ώρα να ξεκουραστώ και ετοιμάζομαι για τον αγώνα. τα πράγματα ήταν λίγο…χαμένα κι έτσι φτάνω (18.00) κυριολεκτικά τελευταία στιγμή στο ραντεβού με το παιδί για τον αριθμό. βέβαια αυτός…έλειπε και 20 λεπτά και αρκετά τηλέφωνα αργότερα, τον βλέπω να έρχεται τρέχοντας με τη σακούλα μου κι ενώ τα βανάκια του ιματισμού ήδη αναχωρούσαν! κάπως έτσι μένω με τη σακούλα στο χέρι κι αφού έχω αρχίσει να ιδρώνω από το άγχος, εμφανίζεται μια από μηχανής θεά (γνωστή, γυναίκα Καβαλιώτη δρομέα) να μου τα κρατήσει ως τον τερματισμό. έχει περάσει πια η ώρα (18.30), έχω χάσει το ραντεβού που ο ίδιος είχα οργανώσει(sak14 κι όποιος άλλος πήγε συγγνώμη!) και πάνω στη βιασύνη μου στερεώνω τόσο λάθος το νούμερο που βάζοντας αργότερα τη ζώνη εφάπτεται στα κάτω μαγνητάκια! δεν υπήρχε περίπτωση να τρέξω έτσι και…50 μέτρα πριν ξεκινήσω τυλίγω τη ζώνη στο χέρι για να μη φύγει το νούμερο!

με τα πολλά, ξεκινάω ζέσταμα με την ψυχή στο στόμα που φυσικά λόγω έλλειψης χρόνου βγήκε πολύ λιγότερο απ΄όσο υπολόγιζα. εκεί βρήκα ευτυχώς το Θανάση και παρά τις ως τότε αναποδιές αποφασίσαμε να παραμείνουμε πιστοί στο στόχο του sub1:40. βέβαια έτσι, χωρίς να το καταλάβουμε είχαμε μείνει τελευταίοι στο σμήνος των 4000 δρομέων! το πόσα ζιγκ ζαγκ κάναμε για να φτάσουμε δρομείς του ρυθμού μας δε λέγεται! ξεκινήσαμε λίγο πιο χαλαρά στα πρώτα 1-2 χιλιόμετρα και όσο περνούσε η ώρα ανεβάζαμε για να “κλειδώσουμε” στο 4:40. ο ρυθμός έβγαινε αβίαστα και ορισμένα χιλιόμετρα χωρίς να πιέσουμε αρκετά πιο κάτω. ήταν νωρίς ωστόσο και δεν το ρισκάραμε. γύρω στο 12 πήρα και το μοναδικό μου τζελάκι και συνεχίσαμε δυνατά. λίγο πριν το τέλος, έχοντας ακόμα δυνάμεις δώσαμε μια τελευταία ώθηση κι έτσι φτάσαμε σε έναν ωραίο τερματισμό παρεούλα με καθαρό χρόνο 1:38:47 και 4:39 μέσο!

στη διαδρομή βρήκα αρκετούς Καβαλιώτες, μεταξύ αυτών και ο ήρωας Σιδερίδης και ο Κατάκαλος. χαιρετούρες, φωτογραφίες.. όμορφες στιγμές!

τέλος, όσον αφορά τα του αγώνα, η διοργάνωση φέτος μου φάνηκε άψογη! 21.26χλμ δείχνει το γκάρμιν, με τα πολλά ζιγκ ζαγκ το πιστεύω. αρκετοί θεατές στη διαδρομή, κάποιες (έστω λίγες, πρώτη φορά ήταν) μπάντες κατά μήκος της διαδρομής που προσωπικά με πορώνει! το μόνο που ίσως θα ήθελα είναι πιο διευρυμένοι σταθμοί τροφοδοσίας αφού είναι δύσκολο μόνο 2-3 τραπέζια να εξυπηρετούν πλήθος δρομέων ταυτόχρονα. προσωπικά έχασα νερό από σταθμό γι αυτό το λόγο. κατά τα άλλα όλα καλά..και του χρόνου!

επόμενη στάση, next stop… Μαραθώνας!

spy
    Συμμετέχων

… συγχαρητήρια Τασο!1:38 είναι μία εξαιρετική επίδοση για προπονητικό ημι!Με την ίδια λογική στην Αθηνα … θα είσαι στις 3,5 ώρες …αλλά φυσικά μην αγχωνεσαι, αλλα τρέξε τον όπως νομίζεις καλύτερα, ωστε να τον ευχαριστήθεις!

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν στον κορυφαίο ημιμαραθωνιο της χώρας και πολλά μπράβο στον Τάσο που τρελαίνει τα ρολογια!

dimitrissss
    Συμμετέχων

Το κορυφαίος από που προκύπτει;

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Προσωπικη εκτίμηση…

George Kar
    Συμμετέχων

πρωτη φορα φετος στον νυχτερινο ημιμαραθωνιο Θεσσαλονικης,ωραιος αγωνας με παρα πολλες συμμετοχες ,από τους αγωνες που χαιρεσαι να συμμετεχεις.Απο θεμα επιδοσεων ,βγηκε καλα.σταθερος ρυθμος δεδομενω κ της τριαθλητικης προπονησης σε 1.31(avg.pace 4.18-φετος ηταν @200 μ μεγαλυτερη η αποσταση).Συγχαρητηρια σε ολους!

than
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά! Μπράβο και καλή συνέχεια στις προπονήσεις!
    Ο αγώνας μπαίνει στην checklist για του χρόνου.

Echetlos
    Συντονιστής

Συγχαρητήρια σε όλους!

costastsico
    Συμμετέχων

Συγχαρητήρια σε όλους για τις φανταστικές επιδόσεις σας . Παρόλο που φετος η διαδρομή ήταν μεγαλύτερη απο πέρσι ( πέρσι ήταν χωρις ΦΠΑ ) ολοι έκαναν καλυτερο χρόνο και απο πέρσι ! Ετσι και γω . Τερμάτισα σε 1:32:37 90″ πιο γρήγορα απο πέρσι . Έχω ανάμεικτα συναισθήματα . Χάρηκα για το χρόνο μου αλλα νιώθω οτι έπρεπε και μπορούσα να πιέσω πιο πολυ . Τερμάτισα και ένιωθα οκ. Ίσως επειδή δεν έχω δουλέψει παρά πολυ σε ρυθμούς κοντα στο 4:00 δεν πίστευα οτι θα αντέξω . Δε πειράζει όμως θα πιέσω στην Αθήνα .
    Υ.Γ. Η εταιρεία χρονομέτρησης ειναι το λιγότερο αστεία . Δεν γίνεται ακόμα και σήμερα να μην μπορεις να δεις αποτελέσματα απο κινητό ή ταμπλέτα . Επίσης ειμαι βέβαιος οτι όλους τους δρομείς τους ενδιαφέρει το περασμα τους στο 1.3χιλ στο 4.0 στο 12.9 χιλ στο 19.0 και δε ξερω που άλλου !!!
    Υ.Γ. Τζατζίκις ειμαι βέβαιος οτι εισαι για πολυ καλυτερο χρόνο . Βλέπω τις προπονήσεις σου και αν θυμάμαι καλα στο μέγα Αλέξανδρο έχουμε φετος τον ίδιο χρόνο . Στην Αθήνα σε θελω κάτω απο 3.30. ( τα λέω σε σένα για να τα ακούσω εγω ).

tzatzikis90
    Συμμετέχων

χαχαχα! ίσως και να το πήγα λίγο συντηρητικά δεν ξέρω.. κι αυτό κυρίως γιατί κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας μου για Αθήνα λείπουν τα τέμπο, τα όποια αντικατέστησα μόνος μου με ελεύθερα τρεξίματα ή τέμπο κατά βούληση με αποτέλεσμα να μην ξέρω καθόλου το ρυθμό μπορώ να κρατήσω και για πόσο. έτσι επέλεξα το μάλλον συντηρητικό sub1:40 όμως αυτό το κατάλαβα με σιγουριά προς το τέλος αφού στο 10ο χιλιόμετρο πχ δε μπορούσα να ρισκάρω πιθανή εγκατάλειψη ανεβάζοντας ρυθμό στα τυφλά.

μικρό το κακό, η Αθήνα είναι ο στόχος και πάλι τουριστικά βέβαια εκτός κι αν δε βρω άτομο για παρεούλα και..καρφώσω στο 30 πηγαίνοντας με τις μπάντες 😛

Vicky
    Συμμετέχων

Καλησπερα.
    Για μενα ο αγωνας αυτος ηταν ο αγωνας στοχος του Φθινοπωρου.
    Η διοργανωση νομιζω τα πηγε πολυ καλα οσο για τη διαδρομη ηταν πολυ ωραια επειδη περνουσε μεσα απο το κεντρο και την παραλία της πολης. Φετος ο κοσμος που παρακολουθουσε ηταν ακομα περισσοτερος οπως και οι μπαντες που εκαναν την ατμοσφαιρα ακομα πιο γιορταστικη..
    Το suunto εγραψε 21380m. Το ιδιο εγραψε και του συζυγου με τον οποιο δεν τρεξαμε μαζι.
    Ειχα στοχο το 1:48:00…..εκανα 1:46:56 μενοντας πολυ ικανοποιημενη….

Echetlos
    Συντονιστής

@vicky Πολύ καλός χρόνος, Βίκυ. Συγχαρητήρια!
    Θα κατέβεις για την κλασική;

Vicky
    Συμμετέχων

Σε ευχαριστω Νικο. Δεν θα κατεβω φετος στην κλασικη. Εκτος απροοπτου θα το κανω την επομενη χρονια…

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 1 έως 14 (από 14 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.