GARMIN 230 ή 235

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #63960
    manp
    Συμμετέχων

    καλησπερα. θα ηθελα τη βοηθεια σας για αγορα ρολογιου .Ειμαι μεταξυ του 230 και του 235 σε garmin.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο το 235 σε καταγραφη παλμων απο τον καρπο.Η να παω σε κατι αλλο?

    #63962
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα @manpmisi. Όντας κάτοχος του 235, μπορώ να σου πω ότι για ψιλοσταθερές προπονήσεις (χωρίς μεγάλες μεταβολές στην ταχύτητα δηλαδή) συνήθως δεν έχει πρόβλημα το ρολόι στην καταγραφή των παλμών. Για διαλειμματική προπόνηση όμως θα σου πρότεινα να το συνδυάσεις με ζώνη μέτρησης παλμών συμβατή με ΑΝΤ+ (πχ της garmin ή της wahoo). Προτίμησα το 235 σε σχέση με το 230 γιατί με ενδιαφέρει και η 24/7 καταγραφή παλμών, καθώς μπορεί να δώσει και μια εικόνα γενικότερης κούρασης ή ασθένειας. Στα χρήματα που κοστίζει νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή, καθώς αφενός μεν προσφέρει περισσότερα πράγματα από ανταγωνιστικά μοντέλα, αφετέρου το βρίσκω πιο user-friendly από αντίστοιχα polar πχ. Σε σχέση με τα ακριβότερα μοντέλα της garmin, υστερεί στο ότι δεν παρέχει κάποιες μετρικές.

    #63978
    Dimitris Voutyras
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα, εχω το 235 2 χρόνια τώρα και επιβεβαιώνω ακριβώς αυτα που έγραψε ο Σωτήρης. Ειδικά τωρα με την τιμή του στα 235€ περίπου το βρίσκεις πιο φθηνά και απο το 230 με ζώνη παλμών. Αν αγόραζα σήμερα ρολόι πάλι το 235 θα έπαιρνα.

    #69410
    Dim77
    Συμμετέχων

    Εχω 2 μηνες το 235, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Η καταγραφη των παλμων ειναι αξιοπιστη, το εχω τσεκαρει αρκετες φορες με το βραχιολι πηχη Scosche Rhythm+, στην ιδια προπονηση χωρις ουσιαστικες αποκλισεις. Παρατηρηση ,οταν η μπαταρια πεσει κατω απο 15% μου εχει δειξει λαθος παλμους, και επισης μου εχει κολλησει 2 φορες , που παιζει να ειναι θεμα συνδεσημοτητας.

    #96824
    JOHNDOUL
    Συμμετέχων

    Σε μένα πάλι οι παλμοί στο 235 χωρίς παλμογράφο δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Μήπως πρέπει να το φοράμε σε συγκεκριμένο σημείο του χεριού;

    #96832
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    Δύο δάκτυλα πάνω από το καρπό είναι η προτεινόμενη θέση για το ρολόι .
    Πάντως, όπως έχει ήδη ειπωθεί, οι παλμογράφοι καρπού δεν είναι πολύ ευαίσθητοι στις γρήγορες και απότομες αλλαγές του καρδιακού παλμού.
    Άρα είναι αρκετά αξιόπιστοι σε σταθερές καταστάσεις και προοδευτικές αλλαγές! Έτσι, μη περιμένεις π.χ σε 200άρια ή 400άρια να καταγράψει όλο το καρδιακό σου προφίλ αξιόπιστα από την αρχή της άσκησης.

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 1 έως 6 (από 6 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.