London Marathon 2019

Αυτό το θέμα περιέχει 16 απαντήσεις, έχει 7 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  big-blue 3 εβδομάδες, 4 μέρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)
  • Συντάκτης

Echetlos
    Συντονιστής

Confirmed!

PanDex
    Δρομέας

Και Μο

Echetlos
    Συντονιστής

Βεβαίως και ο Μο, απλά αυτός ήταν δηλωμένος εξ αρχής.
    Και Kitata επίσης.

tl1_0817

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας πριν από  Echetlos.

aroulio
    Δρομέας

Όλο οι ίδιοι κι οι ίδιοι κληρώνονται. Αλί σε μας 🙂

geomaz
    Δρομέας

εκει στο βιδεο με τον Kipchoge, στο 0′ 15” ,νομιζω διακρινονται τα νεα vaporfly 5+%

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Κοίτα να δεις @geomaz που κι ο παππούς μου φορούσε τα vaporfly 5+% στο χωράφι.

geomaz
    Δρομέας

Σωτηρη, εκει που ειδα τα buffalo, λεω τι oofos και…χαχαχχ!!!Απορω πως το marketing της nike το επετρεψε κατι τετοιο.

Περα απο την πλακα,πραγματικα φοβερος ανθρωπος και φοβερος αθλητης φαινεται ο Kipchoge.
    Θα χει πολυυυυυ ενδιαφερον να δουμε για αλλη μια φορα ποσο πιο περα μπορουν να πανε τα ανθρωπινα ορια….υπομονη λοιπον!

notaSOL
    Δρομέας

Σήμερα ανακοινώθηκαν τα οριστικά elite fields σε άνδρες και γυναίκες.
    http://london-marathon.s3.amazonaws.com/vmlm2014/live/uploads/cms_page_media/1585/2019_Virgin_Money_London_Marathon_Elite_Mens_Field.pdf

http://london-marathon.s3.amazonaws.com/vmlm2014/live/uploads/cms_page_media/1586/2019_Virgin_Money_London_Marathon_Elite_Womens_Field.pdf

Στους άνδρες προστέθηκε ο Wilson Kipsang, ενώ στις γυναίκες ίσως είναι ακόμη πιο εντυπωσιακές οι συμμετοχές με 7 γυναίκες κάτω του 2.20!
    Και παρούσες τις νικήτριες του 2018 σε Dubai, Tokyo, London, Chicago, Berlin and New York.
    ( κατα σειρά :Roza Dereje,, Birhane Dibaba, Vivian Cheruiyot ,Brigid Kosgei, Gladys Cherono, Mary Keitany )
    https://www.virginmoneylondonmarathon.com/en-gb/news-media/latest-news/item/vivian-cheruiyot-and-mary-keitany-head-up-elite-women-s-field/

Echetlos
    Συντονιστής

PanDex
    Δρομέας

Αυτόματα αυτό βίντεο με βάζει σε σκέψεις. Πόσο θα αντέξει ο Κιπτσόγκε που είναι ένα χρόνο μικρότερος από τον Μο; Όταν το γύρισαν όλοι στον μαραθώνιο ο Μο έμεινε μόνος του στα μικρά και τα έπαιρνε με αλλαγές ρυθμού. Ο Μπεκελε εκτός απο το Βερολίνο και το 2.03, το περασμά του στα μεγάλα δεν το κρίνω σαν επιτυχία, συμπεριλαμβανομένου το αποτυχημένο project της adidas και το τσίρκο που κάνει στους τελευταίους μαραθωνίους. Και οι τρεις έχουν από ενα χρόνο διαφορά ετσι…82-83-84 με μικρότερο τον Ελιούντ. Ο καθένας πάντως έχει πάρει από ένα ξεχωτιστό παράσημο και μόνο ο Μο μπόρει να αποδείξει κάτι πλεόν αν κρίνει κανείς οτι είναι “φρέσκος” στα 42, ο Μπεκελε μάλλον θα μείνει με τα μεγάλα του WR και ο Ελιούντ με τα επιτευματά του στα 42. (Προς Θεού δεν έχουν κάνει μόνο αυτά).

Echetlos
    Συντονιστής

Όπως και να το κάνεις, το 2:05:11 στον 2ο μαραθώνιό του, αφήνει υποσχέσεις για τον Farah.
    Από την άλλη, δεν ξέρω πόσο μπορεί να απειλήσει τον Κενυάτη σε έναν αγώνα μεταξύ τους. Ο Kipchoge θα πρέπει να έχει μία μεγάλη πτώση, π.χ. στο 2:04:00 και αντιστρόφως, ο Μο να ανέβει σε αυτό το επίπεδο. Θεωρώ ότι ο πρώτος απέχει αρκετά ακόμη από αυτό. Εκτός, αν κάνει κάποιος μεγάλο λάθος στην τακτική του, ο Farah κρατηθεί στην δική του και παραμονεύει για την “ευκαιρία” του.

Επίσης, είναι όντως φρέσκος ο Μο ως αθλητής;
    Είναι πιο ξεκούραστο να κοπανιέσαι μέχρι τα 33+ σου στα 5Κ και 10Κ, από το να κάνεις 2 προετοιμασίες τον χρόνο για τα 42Κ; Δεν το γνωρίζω…

PanDex
    Δρομέας

Άλλο η άσφαλτος άλλο ο στίβος, νομίζω. Επίσης πιστεύω πως ο Κιπ έχει σταθερά όλα τα 42κ στο 2.03 για τον επόμενο 1.5 χρόνο σίγουρα. Μετά θα είναι 38άρηδες… Γνώμη μου είναι οτι ο Μο θα τρέχει σαν Ευρωπαίος και θα εκμεταλλεύεται τις συγκυρίες για να φτιάξει στοιχειωμένα Ρεκορ της ηπείρου μας, μέχρι να βρεθεί καποιος Σομαλο-Ευρωπαίος στο μέλλον. Σκυτάλη, στα του παρόντος, θα πάρει η νέα γενιά Αφρικανών που ξεφτυλίζουν τα 10Κ και 21Κ στην άσφαλτο και οτι μπορέσει να κάνει το ψυχοπαίδι του Ελιουντ ο G.K.Kamworor…Ευχάριστη συζήτηση αυτή 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

Ναι, σωστό αυτό περί στίβου, Πάνο.
    Κι εγώ πιστεύω πως ο Kipchoge έχει άνετα άλλους τρεις αγώνες στο 2:03, ψηλό χαμηλό δεν ξέρω, εκεί πάντως. Είναι κι ο τρόπος που προπονείται, απ’ ό,τι λέγεται, με αρκετά ξεκούραστο όγκο χλμ.

Οι 10άρηδες κι οι ημί-δες πρέπει να δουλέψουν πολύ για να περάσουν με αξιώσεις στα 42. Αυτό δείχνει η ιστορία, τουλάχιστον.
    Την συνέπεια και διάρκεια πάντως των Kipchoge – Haile (αλλά και Kipsang), δύσκολα θα την ξαναδούμε στο αγώνισμα.

Echetlos
    Συντονιστής

Ας μας τα πει καλύτερα ο @notasol όμως.

notaSOL
    Δρομέας

!Χειρότερα, μπορώ!

Ο μαραθώνιος δεν πιάνεται ποτέ φίλος. …πάντα θυμάμαι ότι ακόμα και μεις, όσο έτοιμοι κι αν δηλώνουμε, για αυτή την απόσταση, μέσα μας, η αβεβαιότητα για το αποτέλεσμα πάντα θα έχει θέση.
    Θυμάμαι τα περσινά…
    Η κατάσταση υγείας και οι καιρικές συνθήκες θα έχουν τον ρόλο της. Φτάνοντας πια στις 28 Απριλίου, δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν εκεί χρόνοι Βερολίνου.
    Ο Kipchoge θα ζητήσει το πιο γρήγορο πέρασμα και θα υπάρξουν και πάλι 2 ή και 3 γκρουπ. Όποιοι δεν ακολουθήσουν το 1ο, αποδέχονται ψυχολογικά την κατωτερότητα τους και δύσκολα θα καλύψουν την διαφορά. Όσοι ακολουθήσουν ρισκάρουν υπερβολικά και φλερτάρουν με την εγκατάλειψη,αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα και η υπεροχή του Kipchoge.
    Σε κάθε άλλο αγώνισμα, το φαβορί, το έτοιμο φαβορί, επιβεβαιώνεται τη μέρα του αγώνα.
    Στο μαραθώνιο λίγες φορές συμβαίνει αυτό…ποτέ δεν ξέρεις ποιός είναι στη μέρα του και τι θα γίνει.
    Σε αυτό ως σήμερα , μόνο ο Kipchoge, έχει πάει αντίθετα, επιβεβαιώνοντας τον εαυτό του σε κάθε αγώνα.
    Και οι δύο, πάντως, όπως και άλλοι σε αυτόν τον αγώνα, από όλο τον κόσμο, ακόμη και ο Bekele στις 3 Μαρτίου στο Τόκιο, θα αγωνιστούν με στόχο χρόνο για το Παγκόσμιο της Ντοχα τον Σεπτέμβριο.
    …και το Τόκιο δεν είναι μακριά, και η υστεροφημία αυτών των αθλητών δεν βασίζεται σε χρόνους αλλά σε μετάλλια.
    O farah μάλιστα δήλωσε ότι δεν αποκλείει την επιστροφή του στο στίβο για την Ολυμπιάδα.

… αλλά επειδή, θα είμαι ο τελευταίος που θα πιστέψω τον Farah σαν αθλητή, και πάντα θα θυμάμαι πως το 3:46.50 του 2007 (στα 1500)έγινε 3:39.66 το 2008, και το 3:34.66 το 2012 έγινε 3:28.81 (!!!) τον 2013, και το 27:28.86 (στα 10000μ) του 2010 έγινε 26:46.57 (!!!) το 2011, θα προσπεράσω την τωρινή του προσπάθεια με τον Garry Lough…
    …και επειδή , μέσα μου , πάντα νιώθω αβέβαιος, για να είμαι κερδισμένος σε αυτόν τον αγώνα, ποντάρω στα παπούτσια….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 17 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.