Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Reebok FOREVER FLOATRIDE ENERGY 2 – Ερώτηση

Reebok FOREVER FLOATRIDE ENERGY 2 – Ερώτηση

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Συντάκτης
    kounkoun
    Συμμετέχων

Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την άποψη σας. Σκέπτομαι να αγοράσω το Reebok
    FOREVER FLOATRIDE ENERGY 2, τώρα χρησιμοποιώ το Adidas solargide 19, n.42,5 (27cm).
    Δοκιμάζοντας το αντίστοιχο Reebok n.42 (27cm), ενώ μου φαίνεται καλό σε μήκος
    αλλά νομίζω ότι είναι στενό το κουτουπιέ. Είναι ιδέα μου ή όντως είναι στενή η φόρμα
    και πρέπει να πάω σε 42,5 (27,5cm)? Πόσοι πόντοι πρέπει να είναι η απόσταση από νύχι
    στην άκρη του παπουτσιού? Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη από το foroum.

Echetlos
    Συντονιστής

@antonis1968 Ο “γενικός κανόνας” λέει ότι μετράς το μήκος του ποδιού σου (όποιο δάχτυλο είναι μακρύτερο) και προσθέτεις 1.5 cm.
    Αν δηλαδή το πέλμα σου είναι 25cm, τότε πας σε παπούτσι 26.5cm.

Hadabis
    Συμμετέχων

Επειδή έχω χοντρό κουτεπιε και εμένα μου φάνηκε στενό αλλά το μήκος ήταν ακριβώς στο νούμερο μου. Θα ανοίξει λίγο με το καιρο θα είναι λίγο πιο άνετο.

Spyros
    Συμμετέχων

Είχα το solardrive 19 (σε νούμερο 43 1/3 – 27,5 εκ.) και πήγα στο floatride 2 σε 42.5 (27,5 εκ.). Δε μου φάνηκε και τόσο στενή η φόρμα του, σε σχέση με το adidas. Ίσως σου φαίνεται διαφορετικό το floatride, γιατί το adidas είναι πιο bootie νομίζω, σε σχέση με το reebok.

Κώστας Σκοτίδης
    Συμμετέχων

Έχω και γω το Reebok Floatride 2 σε 41 νούμερο και το χρησιμοποιώ για τις διαλειμματικές αλλά και τα long run μου και μου κάθεται καλά στο πόδι..Προχθές που πήγα σε ένα κατάστημα δοκίμασα (ευτυχώς πρόλαβα) το NB fuelcell prism για να δω σε τι νούμερο είμαι στην NB και μου καθόταν καλά το 42..Έχω κολλήσει με το NB fuelcell rebel και θέλω να το “τσιμπήσω”..Ξέρετε αν πρέπει να το πάρω σε 42 ή μισό μεγαλύτερο/μικρότερο καθώς είναι τύπου κάλτσας?? Επίσης γτ δεν το έχουν τα μαγαζιά στην Ελλάδα??

tazi
    Συντονιστής

@skot Κωστα εγω φοραω το Floatride σε EUR 40.5 και σε Prism EUR 41.5, αμφοτερα ομως εχουν μηκος 26cm οπως αναφερεται στο ταμπελακι στη γλωσσα. Το NB ειναι κλασσεις ανωτερο απο το Reebook απο καθε αποψη. Με την ευκαιρια να πω πως σημερα μετα απο πανω τρεις μηνες ξαναφορεσα το energy για λρ και ακομα σιχτιριζω.

noobas04
    Συμμετέχων

@skot έχω και τα rebel Και τα prism και τα δύο σε 42 νούμερο,το Rebel μου είναι στενό και οριακά μικρό (Μετά την μια ώρα ενοχλεί στο ποδι),το prism πάλι στο ίδιο νούμερο είναι ότι πιο άνετο έχω φορέσει.τελείως διαφορετικά καλούπια,σε κάθε περίπτωση προτείνω να το δοκιμάσεις πριν το πάρεις το rebel

Κώστας Σκοτίδης
    Συμμετέχων

@tazi @noobas04 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Έχω δει πολλές κριτικές καθώς και βιντεάκια στο youtube ότι το rebel είναι φανταστικό αγωνιστικό παππούτσι (ελαφρύ,μαλακό) αλλά με προβλημάτισες με αυτό που είπες φίλε @noobas04 και το θέμα είναι ότι για να το δοκιμάσω πρέπει να πάω Αθήνα στο κατάστημα της NΒ (με την καραντίνα χλωμό) αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού,και είμαι από Βόλο!!

Echetlos
    Συντονιστής

@skot Εντελώς true to size είναι το Rebel, τόσο σε μήκος όσο και πλάτος.
    Παρ’ όλα αυτά, παίζει και το εξής: ο εσωτερικός πάτος του είναι πάρεα πολύ λεπτός. Αν κάποιος λοιπόν θέλει να βάλει έναν παχύτερο, για πιο μαλακή αίσθηση, θα μπορούσε να πάει και μισό νούμερο πάνω.

tazi
    Συντονιστής

Επειδη εχω και το Rebel, βασικα δυο ζευγαρια απο το καθενα, rebel και prism, τοσο πολυ μου αρεσουν, να πω πως το Rebel ειναι σαφως πιο γρηγορο. Δε συναντησα το παραμικρο προβλημα με κανενα απο τα δυο τους στο μεγεθος. Η αισθηση, η καλυτερα η μη αισθηση που σου δινει το rebel οταν το φορας, σαν το πιδι να ειναι τελειως ελευθερο, ειναι καταπληκτικη. @skot

Κώστας Σκοτίδης
    Συμμετέχων

Όσο πάει και το αγαπάω αυτό το παππούτσι (rebel)..Σε ευχαριστώ @Echetlos

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 1 έως 11 (από 11 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.