Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπονητικά εργαλεία & λογισμικό / Βλεπετε ολοι τι γραφει το ρολοι σας?

Βλεπετε ολοι τι γραφει το ρολοι σας?

Αυτό το θέμα περιέχει 14 απαντήσεις, έχει 8 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  stressbuster 8 μήνες, 3 εβδομάδες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)
  • Συντάκτης

stressbuster
    Δρομέας

Εφτασα αισιως τα 47 αν και δεν πολυσυμφωνω.

Τελος παντων ακουστε έναν προβληματισμο που είμαι σιγουρος ότι τον εχετε και αλλοι δρομείς αλλα δεν το λετε χεχεχε.

Εδώ και 2 χρονια φοραω γυαλια πρεσβυωπιας καθως δεν βλεπω κοντα. Οκ αναμενομενο λογο ηλικιας.Με 0,75 που θεωρητικα είναι η μικροτερη κλιμακα στην μετρηση της παθησης, εχω τον ακολουθο προβληματισμο και προκληση.

Πηρα ένα ρολοι ps το Polar M400 από το οποιο είμαι πολύ ευχαριστημένος, όταν το βλεπω.Εννοω ότι κατά τη διαρκεια της προπονησης εχω να κανω κομματια με συγκεκριμενο χρονο η ρυθμο, διαλλειματικες κοινος.
    Ελα που δεν βλεπω πως παω όμως.Ειμαι μεσα στο στοχο η όχι?Την άλλη φορα αγγαρεψα έναν πιτσιρικα(ελα δω το λεω να διαβασεις κατι στο ρολοι χεχεχε).

Εχω γυαλια αλλα δεν μπορω να τα φοραω και να τρεχω, να ιδρωνω, να τα κανω χαλια αντε να δω μετα.

Για πειτε πως το αντιμετωπίζεται εσεις.

Ανώνυμος

Ευκολακι… Μ’ ενα μικρο μεγεθυντικο φακο στη τσεπη το προβλημα λυνεται. Ουτε 3 εκατοστα χωρο δεν πιανει.

Echetlos
    Συντονιστής

Στις διαλειμματικές, αν γίνονται σε 400άρη στίβο, χρειάζεσαι απλά ένα χρονόμετρο.
    Έχοντας μόνο αυτή την ένδειξη να πιάνει όλη την οθόνη, εξακολουθείς να μην την βλέπεις;

stressbuster
    Δρομέας

Δεν εχω βαλει μια μονο ενδειξη ποτε, ισως όμως να λειτουργησει γιατι το συγκεκριμενο ρολοι εχει μεγαλα ψηφια.Παντα 2 ενδείξεις σε κάθε οθονη εχω.
    Θα το δω και θα σου πω αυριο που εχω παλι κομματια.
    Όταν εχει λιακαδα υπαρχει φως δηλαδή είμαι οκ , όταν εχει λιγο φως είναι το θεμα.

Echetlos
    Συντονιστής

Δεν σου χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το χρονόμετρο, πάντως.

stressbuster
    Δρομέας

Για το γηπεδο συμφωνω.Για εκτος γηπεδου?

Echetlos
    Συντονιστής

Εννοείς κομμάτια εκτός γηπέδου, βάσει GPS;
    (δεν έχει κανένα καμπαναριό κάπου τριγύρω, ε;)

Elda
    Δρομέας

Όταν εχει λιακαδα υπαρχει φως δηλαδή είμαι οκ , όταν εχει λιγο φως είναι το θεμα.

Aυτο ειναι το μονιμο προβλημα μου πλεον στο μενου των εστιατοριων, οπότε αναβω το φακο του κινητου. Οταν εχει λιγο φως, εχε αναμμενο το φως στο ρολοι.

stressbuster
    Δρομέας

Elda μια φορα δεν εβλεπα τιποτα από καταλογο ταβέρνας.
    »Φερε μια χοιρινη και μια μαρουλι» ειπα και επαιξα στα σιγουρα χωρις να εχω διαβασει καταλογο.
    Νικο δεν σε επιασα, εξω κανω τεμπο ελευθερα και μεγαλα τρεξίματα, γηπεδο διαλλειματικες.

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Το θέμα αυτό με απασχολεί και μένα , και ήταν ένας από τους λόγους που άλλαξα δρομικό ρολόι πριν 2 χρόνια. Ευτυχώς πάντως, μέχρι 2 ενδείξεις στο ρολόι μπορώ και τις βλέπω! Άρα μια λύση γενικά είναι (εφόσον το υποστηρίζει το ρολόι) πολλές οθόνες με 1, το πολύ 2 ενδείξεις. Επίσης σε κάποια ρολόγια μπορείς να ορίσεις ένα alarm, δηλαδή να του πεις ότι θες να τρέχεις με ρυθμό από 5.00 μέχρι 5.30 οπότε αν είσαι εκτός ορίου να χτυπάει ειδοποίηση. Έτσι, δεν χρειάζεται καν να βλέπεις το ρολόι!
    Αυτό με το μεγεθυντικό φακό δεν το χα σκεφτεί ποτέ. Ωραία λύση, αρκεί να βρεις έναν διακριτικό χωρίς χερούλι (μόνο το τζαμάκι να έχεις) .

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

10/10 όραση εδώ, κι αν μπορούσα θα έβαζα κι άλλα πεδία στην οθόνη μου
    https://www.flickr.com/gp/58652662@N04/6cu087

Το ξέρω, θέλετε να με δείρετε :p

Σωστό αυτό που λέει η Μαρία @elda, τα περισσότερα ρολόγια δίνουν τη δυνατότητα για πάντα ανοικτό φωτισμό, ενώ σε κάποια άλλα το φως ανάβει μόνο του με την κίνηση του καρπού (αυτό το τελευταίο με έχει καλύψει στο δικό μου).

Vicky
    Δρομέας

@stressbuster: Είμαι και εγώ 47…το ένα μάτι έχει 2:25 και το άλλο 2:75… Μπορείς να καταλάβεις τι αντιμετωπίζω….
    Βρήκα τη σωτηρία μου αγοράζοντας πριν ένα χρόνο το fenix3…όπως γράφει και ο Μανώλης βάζω σε κάθε οθόνη δύο ενδείξεις, οπότε φαίνονται αρκετά καλά. Στους αγώνες που με ενδιαφέρει το pace το έχω σε μια οθόνη μόνο του.
    Τις διαλειμματικές τις έχω όλες σχεδιασμένες. Σε κάθε διαλειμματική έχω βάλει ότι απαιτεί η προπόνηση πχ. 1000m σε 4min:30sec…με συγκεκριμένο διάλειμμα όταν είμαι εκτός ορίων χτυπάει και μου δείχνει πόσο εκτός είμαι….με μεγάλα νούμερα… οπότε βλέπω και διορθώνω ανάλογα…

Vicky
    Δρομέας

Επίσης το έχω ρυθμίσει όπως λέει και ο Σωτήρης με την κίνηση του χεριού να ανάβει οπότε κάθε φορά που το βλέπω είναι αναμμένο …αυτό με βοηθάει….

stratus
    Δρομέας

Παροτι 56,μην ακουτε τον @echetlos που καθε φορα μου λεει οτι ειμαι 65,βλεπω ανετα 4 πεδια στο ρολοι.Εχω πρεσβυωπια αλλα μικρη ακομα

stressbuster
    Δρομέας

θα ασχοληθώ με το σεταρισμα του ρολογιου να βλεπω μια οθονη , τωρα οσον αφορα τα alarms εκτος ζωνης προπονησης ακουω μουσικη οποτε δεν μπορω να ακουσα τα μπιπ του ρολογιου.

Και να παω μια βολτα στον οφθαλμιατρο χεχεχε, παντως τα κουτσοποδαρα μου τα καταφερνουν καλυτερα από την οραση μου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.