Ιατρικές εξετάσεις

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 32 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tazi
    Συντονιστής

Εκανα χτες εξετασεις αιματος, ολα τα βασικα καλα, αιματοκριτης 43,4 αν και περιμενα παραπανω, φεριτινη 53, σιδηροσ 84. Αρκετα αυξημενη η CPK, 762 με οριο τα 195, αποτελεσμα πιστευω των 4 συνεχομενων αγωνων και της εντης διαλλειματικης που εκανα τη προηγουμενη μερα. Η αληθεια ειναι οτι νιωθω αρκετα κουρασμενος μυικα και πρεπει να χαλαρωσω. Κομμενα τα γρηγορα για τις επομενες δυο με τρεις εβδομαδας, μονο αεροβια!!!!

stratus
    Συμμετέχων

Πριν 2 εβδομαδες εκανα και εγω με καλα και κακα.Σιδηρος 90 απο 120 πριν 9 μηνες,φεριτινη στο πατο δηλ. 14 θεωρουμε πια οτι εχω αναιμια και μαγνησιο 1 με οριο το 1,5.Με πλακωσαν στα σιδερα και στα μαγνησια οι γιατροι.Βασικα ειχα υποψιαστει οτι κατι τρεχει διοτι ενω δεν ανεβαζα περιεργως παλμους λαχανιαζα.Θεωρεισα οτι κατι εχει η ζωνη,ετσι δοκιμασα και μια δευτερη με τα ιδια αποτελεσματα.Επισης κοιμουνα σαν μωρο γυρω στις 9 ωρες και παλι νυσταζα.
    Τα υπολοιπα ευτυχως πολυ καλα,ειδικα το psa που ειχε αρχισει λιγο και μας ανησυχουσε

dimitrissss
    Συμμετέχων

Εγώ είχα κάνει στις 16/5 20 μέρες πριν το μαραθώνιο. Είχα ερυθρά 4.45, αιμοσφαιρίνη 13, αιματοκρίτη 39, σίδηρο 54, φερριτίνη 21,76 και CPK 172. Μου είπαν να κάνω και όταν δε προπονούμε για να δούμε διαφορά. Οπότε επειδή θα κλείσω διακόπτες σε 10 μέρες θα κάνω άλλη μια αρχές Ιουλίου να δω το σίδηρο.

tazi
    Συντονιστής

@dimitrissss Μη ξανακανεις αφου κλεισεις διακοπτες αλλα μολις πριν τους ξανανοιξεις ωστε να δωσεις χρονο στο σωμα σου να επανελθει και να δεις την εικονα του εκεινη τη στιγμη.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μέσα Ιουλίου θα τις κάνω αφού τέλη Ιούλη ξαναρχίζω. Θα πηγαίνω γυμναστήριο κανονικά για ενδυνάμωση εκείνη την περίοδο αλλά χιλιόμετρα δε θα κάνω καθόλου. Να ξεκουραστεί και το μυοσκελετικό λίγο.

Elda
    Συμμετέχων

@stratus Χρηστο, τι συμπληρωμα σιδηρου σου εδωσαν? Εγω παλιοτερα επαιρνα τα resoferon τα οποια με εκαναν τουρμπο (ειχα φτασει τη φερριτινη μου απο 9 στο 110 και τον αιματοκριτη απο 34 στο 41, οχι με συνεχομενη χορηγηση, σταματουσα για 2-3 μηνες αναμεσα στους μαραθωνιους οπου και ολες οι τιμες που επεφταν), αλλα ηταν παμφθηνα και τα καταργησανε. Μετα πηρα τα Microfer spansule (υποτιθεται του ιδιου στυλ) αλλα δε μου εκαναν απολυτως τιποτα. Τελικα αυτα που με επιασαν ηταν τα ferro sanol duodenal, και μαλιστα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. (παντα μιλαμε για χαπια, τα σιροπια ειναι σα να μην τα παιρνεις).

stratus
    Συμμετέχων

Μαρια,ο γιατρος ηθελε να μου δωσει τα δικα του,κοινως της εταιρειας που συνεργαζεται,αλλα τον παρακουσα και παιρνω feofol.Ο λογος που το εκανα δεν ειναι οτι ξερω καλυτερα απο το γιατρο,αλλα πριν 12 χρονια ειχα βρεθει σε κατασταση εκτακτου αναγκης,οπως λεει και το τραγουδι.Ειχα σιδηρο 5 και φεριτινη 9.Οτι χαπι και αν μου εδωσαν δεν εβλεπα βελτιωση,μεχρι που αρχισα τα feofol.Απο οτι εχω διαβασει ειναι τι ταιριαζει στον οργανισμο του καθενα.Αυτο το εξηγησα στον γιατρο που πηγα,αλλα δε μου εδωσε καμια σημασια.Η δοση που παιρνω καθε μερα ειναι υψηλη δηλ 4 χαπακια την ημερα με αδειο στομαχι.Ευτυχως χωνευω και πετρες και δε εχω κανενα προβλημα

Elda
    Συμμετέχων

Aκριβως οπως τα λες Χρηστο, τι ταιριαζει στον καθενα ειναι. Εγω δεν παω καν σε γιατρο, πηγα την πρωτη φορα και εκτοτε κανω μονη μου τις εξετασεις μου και αναλογως των τιμων κρινω και τη δοσολογια. Ειχα βολευτει με τα resoferon (ηταν και τα πρωτα που μου ειχε δωσει γιατρος), αλλα απο τοτε που καταργηθηκαν ψαχνομαι. Τα feofol δεν τα ειχα ακουσει καθολου και μου κανει εντυπωση γιατι νομιζα πως ηξερα ο,τι κυκλοφορουσε σε μορφη θειικου σιδηρου. Ευτυχως κι εγω οπως κι εσυ εχω γερο στομαχι (σημαντικο αυτο και κυριολεκτικα και μεταφορικα! 😉 )

dimitrissss
    Συμμετέχων

Τελικά έκανα εξετάσεις την προηγούμενη Πέμπτη στο νοσοκομείο της πόλης λόγω ασθένειας. Τα ερυθρά ψιλοανεβασμένα, το CPK πολύ χαμηλότερο και ο αιματοκρίτης κάπου στα ίδια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι οι φυσιολογικές τιμές που αναγράφονται πάντα στο φύλλο των αποτελεσμάτων, δηλαδή το χαμηλό και το υψηλό όριο κάθε δείκτη, είναι διαφορετικές από το φύλλο που είχα πάρει στις εξετάσεις που είχα κάνει σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Τελικά τι ισχύει; Κάποιες διαφορές δε μου φάνηκαν και πολύ μικρές. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια, δεν είμαι ειδικός απλά περίεργος!

mashine
    Συμμετέχων

@dimitrissss
    Τα όρια διαφέρουν μεταξύ τους από εργαστήριο σε εργαστήριο νομίζω γιατί χρησιμοποιούν διαφορετικά αντιδραστήρια; μηχανήματα.Το σημαντικό είναι να βλέπεις πόσο πάνω ή κάτω είσαι στο συγκεκριμένο εργαστήριο.Δηλαδή μια απόκλιση από τα όρια της τάξεως του 3-5% δεν είναι αξιοσημείωτη.Τώρα αν κάθε φορά κάνεις και σε διαφορετικό δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Εγώ είχα κάνει στις 16/3 20 μέρες πριν το μαραθώνιο. Είχα ερυθρά 4.45, αιμοσφαιρίνη 13, αιματοκρίτη 39, σίδηρο 54, φερριτίνη 21,76 και CPK 172. Μου είπαν να κάνω και όταν δε προπονούμε για να δούμε διαφορά. Οπότε επειδή θα κλείσω διακόπτες σε 10 μέρες θα κάνω άλλη μια αρχές Ιουλίου να δω το σίδηρο.

Φρέσκα κουλούρια σήμερα. Εξετάσεις αίματος μετά από προπονησούλες 2 εβδομάδων μετά από 30 μέρες αποχή. Ερυθρά 4,51, αιμοσφαιρίνη 13, αιματοκρίτης 40,5, σίδηρος 48, Φερριτίνη 35,34 CPK 93. Η μικροβιολόγος πρότεινε το αυτονόητο, να πάρω σίδηρο. Θα τις δείξω και στο δόχτωρα μήπως μου γράψει κάποιο σκεύασμα.

dimitrissss
    Συμμετέχων

Παραλαβή εξετάσεων που έγιναν 2,5 βδομαδες πριν τον αγώνα. Σε σύγκριση με αυτές που είχα κάνει 3 βδομάδες από το μαραθώνιο Θεσσαλονίκης τα αποτελέσματα φαίνονται καλυτερα και ας έχω κάνει περισσότερα χιλιόμετρα αυτή τη φορά.

Αιμοσφαιρίνη 14,1 από 13
    Αιματοκρίτης 42,5 από 39
    Σίδηρος 74 από 54
    Φερριτίνη 56 από 21

Για πρωτη φορά πείρα συμπληρώματα σιδήρου. Λογικά βοήθησαν.

Elda
    Συμμετέχων

Μπραβο, μια χαρα ειναι. Για ν ανεβουν ετσι οι τιμες παρά τα πολλα χλμ σημαινει πως ο οργανισμος σου ειχε αναγκη για σιδηρο και τα χαπια δουλεψαν καλα (μερικες φορες η αναιμια μπορει να μην οφειλεται σε ελλειψη σιδηρου οποτε τα χαπια δε θα κανουν τιποτα). Ποια πηρες? (κραταω σημειωσεις εγω, ποια δουλευουν και πια οχι)

dimitrissss
    Συμμετέχων

Μαρία πήρα τα ferro sanol duodenal που είχες προτείνει εδώ εσύ. Έπαιρνα 1 την ημέρα με άδειο στομάχι όπως έλεγε μέσα στις οδηγίες 2 ώρες πριν το φαγητό ή μετά. Σύμφωνα με τις οδηγίες η συγκεκριμένη δοσολογία είναι μικρή αλλά οι γιατροί που έχουν δει τις εξετάσεις δε θεώρησαν ποτέ ότι έχω “κανονική αναιμία” αλλά πέφτουν οι τιμές λόγω προπόνησης. Κάποιες μέρες που το ξέχασα πήρα 2 την επόμενη. Το Σαββατοκύριακο θα πάρω τα τελευταία και μετά θα σταματήσω γιατί θέλω την τελευταία βδομάδα πριν τον αγώνα να είμαι στομαχικά εντελώς ΟΚ. Πάντως είναι η πρώτη φορά που κάνω 2 προετοιμασίες μέσα στην ίδια χρονιά και η τελευταία είχε τα πιο πολλά χιλιόμετρα που έχω κάνει ποτέ και παραδόξως αισθάνομαι πολύ πιο ξεκούραστος από άλλες φορές και με τους λιγότερους πόνους. Ίσως είναι και ο σίδηρος που βοήθησε για το πρώτο ειδικά. Ο γυμναστής από την άλλη στο γυμναστήριο πιστεύει ότι είναι λόγω της ενδυνάμωσης. Μπορεί να είναι και συνδυασμός των δύο.

Elda
    Συμμετέχων

Eιναι τελικα τουρμπο αυτα τα χαπια και το καλο ειναι οτι αρκει μονο 1, αντε το πολυ 2 για μεγαλυτερη αναιμια. Σιγουρα η αυξηση των τιμων σου συντελει στο να αισθανεσαι πιο ξεκουραστος, η ενδυναμωση μπορει να συνδεεται με το να μην εχεις τοσους πονους οσους ειχες τις αλλες φορες, αλλα η απουσια κουρασης ειδικα μετα απο πολλα χλμ οφειλεται στην ενισχυση του οργανισμου. Ευχομαι να συνοδευτει και απο PB!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 32 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.