Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / Μαραθώνιος Ναυπλίου 2022

Μαραθώνιος Ναυπλίου 2022

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)
  • Συντάκτης
    harris_vak
    Συμμετέχων

Ήμουν ανάμεσα σε Θεσσαλονίκη και Ναύπλιο για ανοιξιάτικο μαραθώνιο.Μάλλον θα τρέξω στο Ναύπλιο,μιας και δεν τον έχω τρέξει ποτέ στο παρελθόν. Πληροφορίες άντλησα αρκετές από το φίλο Βασίλη!Το μόνο που με ξενίζει λίγο είναι ότι στην ουσία αποτελείται από δύο στροφές ο αγώνας και η γενικά μικρή συμμετοχή.

• Το θέμα τροποποιήθηκε 5 μήνες, 1 εβδομάδα πριν από τον/ην Echetlos.
    Elda
    Συμμετέχων

O μαραθωνιος Ναυπλιου ολα τα χρονια γινοταν την πρωτη Κυριακη του Μαρτιου, αυριο σα να λεμε και τις περισσοτερες χρονιες (να μην πω ολες) ειχε πολλη ζεστη και υγρασια. Φετος που θα γινει 1.5 μηνα αργοτερα (γιατι αραγε?) ουτε να το σκεφτω ποση ζεστη μπορει να εχει.

Echetlos
    Συντονιστής

@zeelias Η διαδρομή είναι εντελώς επίπεδη και με ελάχιστες στροφές.
    Οι δύο γύροι είναι όντως ένα θέμα, αν ο αγώνας δεν πάει όπως τον σχεδίαζες. Στο 21ο που ξαναμπαίνεις στην πόλη, λογικά θα είσαι καλά. Στο 32ο-33ο όμως, που περνάς πάλι από το κέντρο, δίπλα από το αμάξι σου, το ξενοδοχείο ή τα καφέ, αν δεν είσαι καλά, σου μπαίνουν ιδέες.

Για την μικρή συμμετοχή στα 42, θεωρώ ότι ευθύνονται οι δύο πρώτες χρονιές της διοργάνωσης. Κακός χρονικός προγραμματισμός, με τους πιο αργούς μαραθωνοδρόμους να πέφτουν επάνω στην λαοθάλασσα των 2.5Κ. Παιδάκια, γονείς, καροτσάκια και οι 42άρηδες να ψάχνουν χαραμάδα να περάσουν. Κακές πρώτες εντυπώσεις, οι οποίες χάλασαν την εικόνα ενός πολύ καλού, κατά τ’ άλλα, αγώνα.
    Ο καιρός είναι σίγουρα ζαριά, όπως λέει και η Μαρία.

naftony
    Συμμετέχων

Η αλήθεια είναι ότι φέτος έγινε προσπάθεια αλλαγής της διαδρομής του μαραθωνίου, ώστε να πραγματοποιηθεί σε 1 στροφή, επεκτείνοντάς την από τη μεριά του Αργολικού κόλπου. Όταν όμως μπαίνεις στα όρια άλλου Δήμου, αρχίζουν τα γνωστά προβλήματα.
    Οι διοργανωτές άργησαν να προκηρύξουν τον αγώνα, ίσως γιατί η κατάσταση ήταν λίγο ρευστή ακόμα και ήθελαν να αποφύγουν νέα αναβολή, γι αυτό και πιθανώς την μετέθεσαν ενάμιση μήνα μετά.

GeorgeKap
    Συμμετέχων

Θα πάω κι εγώ στο Μαραθώνιο Ναυπλίου με σχετικά μικρή περίοδο προετοιμασίας και μη περιμένοντας πολλά.
    Φόβητρο η ζέστη και ο αέρας που μπορεί να φυσήξει στην περιοχή. Το τι θα γίνει ως αποτέλεσμα άγνωστο

Καθηγητής
    Συμμετέχων

καλησπέρα.

έπειτα από προσωπική επιθυμία συμμετοχής στον συγκεκριμένο ημιμαραθώνιο , των 21 και κάτι χλμ, και, καθότι το Ναύπλιο αποτελεί το δεύτερο σπίτι μου, μπορώ να σας πώ τα εξής:

προτίθεμαι μεν να εγγραφώ, αλλά υπάρχει τεράστια αντίρρηση από τοπικούς φορείς και συγκεκριμένα ξενοδόχους αλλά και αντιδικία, μεταξύ τους σχετικά με το γιατί ο Μαραθώνιος…επιλέχτηκε και συνέπεσε με την Κυριακή του Πάσχα των ΚΑθολικών, όπου και αναμένεται μεγάλη τουριστική προσέλευση από το εξωτερικό.

Το πρόβλημα, που διαπίστωσα και προσωπικά ο ίδιος, είναι πως κυκλοφορεί ακόμα λίστα με ξενοδοχεία και δωμάτια, που συμμετέχουν σε 15% ξεκάθαρη έκπτωση με τον κωδικό συμμετοχής των ενδιαφερόμενων δρομέων, όπως και late check out για τους ίδιουςτην Κυριακή των Βαϊων. οι 2 αυτές όμως προσφορές….στην ουσία ΔΕΝ υπάρχουν, αφού σχεδόν καμία επιχείρηση δεν δέχεται αφενός να προσφέρει 15% έκπτωση λόγω της μεγάλης προσέλευσης από το εξωτερικο (?), αφετέρου όλες απαιτούν 2 24ωρα, δηλαδή 2 νύχτες διαμονή. Κάποιες επιχειρήσεις δε εχουν το θράσος να απαιτούν να προσέλθεις το Σάββατο του Λαζάρου και να αναχωρήσεις…την εργάσιμη Μ. Δευτέρα στις 12, οπότε το late check out πάει περίπατο!

Επικοινώνησα και διαμαρτυρήθηκα προσωπικά στον πρόεδρο του τοπικού ξενοδοχειακού συλλόγου , κο Μιχόπουλο, ο οποίος και με ενημέρωσε πως δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ο πολύ έμπειρος και υπεύθυνος της διοργάνωσης του συγκεκριμένου Μαραθωνίου με πολλές διακρίσεις κτλ επέλεξε το συγκεκριμένο Σαβ/κο, ενώ αναμενόταν κάποιο από τα προηγούμενα.

Δεν σας λέω για τιμές, όπου το 100άρι τη βραδυά πάει σύννεφο (ελάχιστο ποσό για τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις), ενώ airbnb δεν βρίσκεις κάτω από 100 Ε αξιοπρεπές, ειδικά αν μετακινηθείς με οικογένεια.

καλή εβδομάδα

Echetlos
    Συντονιστής

Το Ναύπλιο άργησε να προκηρύξει τον αγώνα και οι “καλές” ημερομηνίες είχαν πλέον κλειστεί.
    Ουσιαστικά, η μόνη διαθέσιμη ήταν η περασμένη Κυριακή, που “αντίπαλο” θα είχε μόνο την Μεσσήνη. Αλλιώς, θα έπεφτε επάνω σε Ημί Αθήνας, Μ. Αλέξανδρο, Τρίκαλα, Καθαρά Δευτέρα και 25η Μαρτίου. Και μετά είναι το Πάσχα.

Όσον αφορά τους ξενοδόχους, στην πόλη γίνεται χαμός εδώ και πολλά ΣΚ, ούτως ή άλλως. Δε νομίζω ότι περιμένουν τους δρομείς για να γεμίσουν. Οπότε, από εμπορικής πλευράς, κάνουν το αυτονόητο. Απ’ την άλλη, δεν παύει να είναι ένα σημαντικό event της πόλης και θεωρητικά θα έπρεπε κι αυτοί να συμβάλλουν με τον τρόπο τους στην προώθησή του.
    Η αλήθεια πάντως είναι πως οι περισσότεροι ξένοι δρομείς έρχονται αυθημερόν.

GeorgeKap
    Συμμετέχων

Θα είμαι εκεί με τη λιγότερη προετοιμασία που έχω κάνει ποτέ για μαραθώνιο. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Έτρεξα ένα 30αρι στο 4:11 μέσο όρο πριν από 10 μέρες και μου έδωσε αυτοπεποίθηση σε έναν κατά τα άλλα ξεγραμμενο αγώνα. Μπήκα στον πειρασμό να πάρω alpha για τον αγώνα μιας και η Nike τα έχει-40% αλλά αποφάσισα ότι μία χαρά είναι και τα Vaporfly που χρησιμοποίησα στον ΑΜΑ και δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης αυτήν τη στιγμή (100κμ έχουν μόνο).
    Πάντως αυτό το πράγμα με τα ξενοδοχεία είναι πρόβλημα. Δεν παίζει ούτε να δώσω 100 ευρώ για δύο μέρες (με διπλά έξοδα σε φαγητό κτλ για δύο μέρες) ούτε να ξυπνήσω 5 το πρωί και να πάω αυθημερόν. Αυτά τα προβλήματα υπήρχαν και το 2020 που ο αγώνας ακυρώθηκε τελευταία στιγμή. Μάλιστα τότε, υποτίθεται ότι θα είχαμε έκπτωση και στα λεωφορεία. Εγώ είχα ρωτήσει στα ΚΤΕΛ και δεν είχαν ιδέα για τι πράγμα μιλάω 😂😂😂.
    Μάλλον θα κλείσω κάτι μέσω μπουκινγκ ανεξάρτητα από τον αγώνα.
    (Επίσης ελπίζουμε σε ευνοικο καιρό και όχι 40βαθμοι λιώνει το κορμί) μπας και δούμε επιτέλους 2 μπροστά από το πρ μας.
    Καλή επιτυχία σε όλους

Vslis
    Συμμετέχων

Θα είμαι στον αγώνα ως θεατής 😎 αφενώς για να ενθαρρύνω και φυσικά να απολαύσω την εκδρομή. θα βρίσκεται κάποιος άλλος συντρέχτης εκεί; Αν επιθυμεί κάποιος να βρεθούμε από κοντά, πολύ ευχαρίστως. Τα προσωπικά μυνήματα είναι ανοιχτά.

Καλή επιτυχία σε όλους! 🙌🏃

GeorgeKap
    Συμμετέχων

Πολλή βροχή και αέρας αλλά τέλος καλό όλα καλά! 2:59:03 και 6η θέση γενικής!

Echetlos
    Συντονιστής

@georgekapousi Πολλά συγχαρητήρια!

Ήμουν κι εγώ στα 21Κ αλλά δεν μας πρόλαβε η βροχή. Για εμάς ήταν από τους καλύτερους καιρούς που έχω τρέξει ποτέ.

GeorgeKap
    Συμμετέχων

Στον πρώτο γύρο (0-21,1κ) ήταν καλά. Είχε ένα ελαφρό αέρα αλλά τίποτα τραγικό.
    Με το που περνάω την αψίδα εκκίνησης τερματισμού για να μπω στο δεύτερο γύρο (21,1-42,2k και βγαίνω αριστερά στην παραλία… λέω ωχ. Τα χιλιόμετρα 22-28 ήταν μαρτύριο, είχε πάρα πολύ δυνατό αέρα κόντρα, και ήθελε υπομονή μέχρι το σημείο της αναστροφής όπου θα τον είχες μετά στην πλάτη.
    Μετά τα 30κ άρχισε να βρέχει και στο τέλος δυνάμωσε πολύ. Ειδικά το σημείο της δεύτερης αναστροφής ήταν πολύ δύσκολο γιατί είχες και ανηφόρα, και βροχή και αέρα, και 37-38 χιλιόμετρα στην πλάτη.
    Ήθελε προσοχή στην τακτική και πολλή υπομονή ειδικά στο δεύτερο μισό.

Echetlos
    Συντονιστής

Όντως, μετά τις ~10:20 έλαξε πολύ ο καιρός.

TAKISSS
    Συμμετέχων

Ωραίος μαραθώνιος για μένα. Τον ευχαριστήθηκα με την βροχή. Αν δεν με ζόριζε και η ανηφόρα στο 38 θα έσπαγα και το 3:30, αλλα δεν πειράζει. Την επόμενη.

harris_vak
    Συμμετέχων

Αρκετά καλός αγώνας με μικρή ωστόσο συμμετοχή και λίγο βαρετή η δεύτερη στροφή.Ο ήμι κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή επιλογή. Δυστυχώς ο καιρός μας τα χάλασε στη δεύτερη στροφή και ειδικά από το 22χλμ έως και την αναστροφή στο 28χλμ είχε πολύ δυνατό κόντρα άνεμο και δυστυχώς δεν το διαχειριστηκα όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα να βγω εκτός ρυθμού στα τελευταια 6χλμ όταν έπιασε και η έντονη βροχή. Όπως και να έχει έγραψε λίγο κάτω από 3.10, αλλά δυστυχώς δεν ευχαριστήθηκα τα τελευταία χλμ. Να είμαστε καλά και την επόμενη φορά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 16 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.