Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Αυτό το θέμα περιέχει 966 απαντήσεις, έχει 58 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Kalogeridis 3 μέρες, 20 ώρες πριν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 841 έως 855 (από 967 συνολικά)
  • Συντάκτης

Roberto4Carlos
    Δρομέας

Συμφωνώ Γιάννη οτι πλέον το GPS καθώς και το εσφαλμένο pace που δείχνει στον στίβο, δεν έχουν να προσφέρουν κάτι παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Όπως λέει και ο Νίκος πολλές φορές, με ενα απλό χρονόμετρο στην ουσία γίνεται η δουλειά. Απλά αυτα τα smart watches χρειάζονται για να μαζεύουν τα δεδομενα να τα αποθηκεύουν και να μας παρουσιάζουν αναλύσεις και reports. Εκτός στίβου είπαμε…. εκεί αναβαθμίζεται κατά πολύ ο ρόλος τους.

Kalogeridis
    Δρομέας

Ξέχασα να αναφέρω ότι μετά το σημερινό τρέξιμο έκανα και μια άσκηση πλάτης (τροχαλία τέσσερα σετ των 15) και μια για στήθος (πάγκο 4#15). Μετά από κάποιο ευκολότερο workout θα κάνω και πόδια.

Echetlos
    Συντονιστής

@sotiris_diamantopoulos Το ίδιο υποστηρίζει κι ο @stratus περί ακρίβειας, Σωτήρη.
    Εμένα πάλι, π.χ. στα 600 προσέθετε 10-20m, ενώ τα 200 μου τα έβγαζε από 190 έως 220. Αυτά με το Fenix, δεν αναφέρομαι στο μηχανισμό των Αντικυθήρων που είχα (310).

YannisV
    Δρομέας

@echetlos Μηχανισμός Αντικυθήρων…Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι για καινούργιο….
    Πάντως και εμένα σταθερά μου βγάζει 10 με 20 μέτρα παραπάνω στο στίβο, γιαυτό και δεν αποχωρίζομαι ένα χρονόμετρο χειρός (αξίας 14 ευρώ) στις γρήγορες (τρόπος του λέγειν) προπονήσεις. Για έξω συμφωνώ ότι το gps είναι απαραίτητο.

Sotiris Diamantopoulos
    Δρομέας

Να δεις τι ακρίβεια σου δίνει ένα ηλιακό ρολόι με μεγάλη σκιά! Κάνεις μια χαρακιά για κάθε split και στο τέλος μετράς με το διαβήτη τόξα και μοίρες. Πού ξέρω εγώ ότι το timex δεν χάνει microsecond; Άσε, σας έχω καταλάβει τι νεολουδίτες είστε, δεν με ξεγελάτε (αυτό το τελευταίο σκεφτείτε το με ύφος Δήμου Βερύκιου).
    Σοβαρά τώρα, είναι ό,τι βολεύει τον καθένα. Απλά είναι ένα πράγμα να βλέπεις τον άλλον να κάνει κομμάτια και να κοιτάει κάθε 10μ το ρολόι να δει αν είναι στην «ζώνη” κι άλλο αυτό που λέει ο @roberto4carlos, να καταγράφεις απλώς το workout για να ξέρεις ότι έκανες 8χλμ χθες ή και να κάνεις την ανάλυσή σου μετά, αν θέλεις. Ούτως ή άλλως μπορείς να αγνοήσεις το gps pace και distance και να κρατάς manual laps πατώντας ένα κουμπί (που το βρίσκω πιο εύκολο από το να πρέπει να πατήσω την οθόνη αλά timex ή garmin 620 – όχι ότι έχω δοκιμάσει κάποιο από τα δύο). Μετά είναι και στοιχεία, όπως πχμ το heart rate στο on interval ή κατά το recovery, τα οποία μπορώ να τσεκάρω περιστασιακά για να εκτιμήσω (ή να επιβεβαιώσω, ιδανικά έχω κάνει self-assessment) την κατάστασή μου κατά τη διάρκεια του workout.

Πριν πατήσω το «Υποβολή” σκέφτηκα ότι είναι πολύ πιθανόν η ακρίβεια του gps να εξαρτάται από την ταχύτητα. Έτσι, άλλη ακρίβεια είδα εγώ που πήγαινα στο 3.50-4.00/χλμ και άλλη ο Νίκος στο 3.30 και άλλη ο Γιάννης στο 3.00.

YannisV
    Δρομέας

@sotiris_diamantopoulos Και εγώ μαζί με το χρονόμετρο χειρός χρησιμοποιώ τον μηχανισμό των Αντικυθήρων ως καταγραφέα των προπονήσεων και καρδιοσυχνόμετρο.
    Παρεμπιπτόντως και προς αποφυγή πάσης παρεξηγήσεως δηλώνω ότι δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον Γιάννη του 3.00/χλμ

Elda
    Δρομέας

Ούτως ή άλλως μπορείς να αγνοήσεις το gps pace και distance και να κρατάς manual laps πατώντας ένα κουμπί (που το βρίσκω πιο εύκολο από το να πρέπει να πατήσω την οθόνη αλά timex ή garmin 620 – όχι ότι έχω δοκιμάσει κάποιο από τα δύο). Μετά είναι και στοιχεία, όπως πχμ το heart rate στο on interval ή κατά το recovery, τα οποία μπορώ να τσεκάρω περιστασιακά για να εκτιμήσω (ή να επιβεβαιώσω, ιδανικά έχω κάνει self-assessment) την κατάστασή μου κατά τη διάρκεια του workout.

Αυτο ακριβως ετοιμαζομουν να γραψω κι εγω. Ενα lap πατας ολο κι ολο στο garmin οταν κανεις κομματια, σαμπως και στο χρονομετρο δεν πατας start και stop? Δεν καταλαβα ποια ειναι η ευκολια του χρονομετρου εναντι του ρολογιου?

Elda
    Δρομέας

Και εγώ μαζί με το χρονόμετρο χειρός χρησιμοποιώ τον μηχανισμό των Αντικυθήρων ως καταγραφέα των προπονήσεων και καρδιοσυχνόμετρο.

Κι εγω εδω χωρις το χρονομετρο ομως. Πλακα πλακα μετραει ηδη 6 χρονια απειρων καταγεγραμμενων προπονησεων και φτου φτου δεν παρουσιαζει το παραμικρο προβλημα, απεθαντο!

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 μήνες πριν από  Elda.

stratus
    Δρομέας

Προπονηση 10 χλμ στο γηπεδο Χαλανδριου μου την εβγαλε 10.06 δηλ 6 μετρα επιπλεον το χλμ

stratus
    Δρομέας

2 χλμ ζεσταμα,9 χλμ στο 4.19,1 χλμ διαλλειμα,9 χλμ στο 4.12,1 χλμ διαλλειμα,4Χ2 χλμ στο 4.05 με 4 λεπτα διαλλειμα,3 χλμ στο 4.16.Συνολο 36 χλμ σε 2.41.36
    Βεβαια καθε 2.5 χλμ σταματαγα να πινω νερο.Τις προηγουμενες φορες αφηνα ποτηρακια για να μην σταματαω,αλλα μια πηγαναν γατες σκυλοι και επιναν,την αλλη μου τα επαιρναν (αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου),οποτε σημερα ημουν με μπουκαλια και αναγκαστικα σταματαγα.

Echetlos
    Συντονιστής

«Νεολουδίτες”… Χαχαχα, καλό!!! 😀
    Εννοείται πως παίζει ρόλο κι η ταχύτητα, Σωτήρη, αφού αυξάνεται η αδυναμία καταγραφής των σημείων από τους δορυφόρους.

Μα κι εγώ με το GPS απλά το χρονόμετρο χρησιμοποιούσα, αγνοώντας όλες τις υπόλοιπες ενδείξεις που καταγραφόντουσαν.
    @elda Αναφέρομαι συγκεκριμένα στο tap screen, όπου απλά έχεις να ακουμπήσεις το χέρι σου σε οποιοδήποτε σημείο της οθόνης (έχει τρία επίπεδα «πίεσης”).
    Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σ’ άλλους, πολλές φορές πάντως μου έχει τύχει να μην πατήσω καλά το κουμπί του lap. Είτε λόγω ιδρώτα, είτε επειδή είναι φαγωμένο πλέον (310), είτε επειδή είναι στο πλάι (Fenix).

Elda
    Δρομέας

Το GPS είναι καλό για αυτούς που δεν ξέρουν να τρέχουν και δεν έχουν αίσθηση του ρυθμού. Είναι σαν το ποδήλατο. Στην αρχή κάνεις με βοηθητικές ρόδες. Όταν όμως αποκτήσεις ισορροπία δεν τις ξαναχρησιμοποιείς ποτέ.

@iwannhs-vafeiadhs σωστο αυτο που λες, ομως αντε να μαθεις ποδηλατο πρωτη φορα στα 40-50σου, δε μαθαινεται ευκολα το ατιμο, τις θελει τις βοηθητικες του.

Elda
    Δρομέας

Λοιπον, αν καταφερω να κρατηθω σε ενα καλο επιπεδο μεχρι τελος Σεπτεμβρη και αποφασισω να παω για κατι καλο στα Λιοφιλεια (αν γινουν τοτε), θα χρειαστω ενα λαγο να με τρεξει να βγουν οι 25 γυροι χωρις να κοιταξω ουτε μια φορα το ρολοι. Καθοτι δεν τρεχω σε στιβο, δεν εχω ιδεα απο ρυθμο ανα γυρο, οποτε θα μου ηταν τεραστια ευκολια απλα να τρεχω χωρις να σκεφτομαι τιποτε αλλο. Ποιος καλος ανθρωπος θα προσφερθει? (δελεαζω με brownies δημιουργια του συζυγου!)

Echetlos
    Συντονιστής

Ενώ «τολμώ” να ισχυριστώ ότι μπορώ να σε περνάω στον χρόνο που θες, χωρίς ούτε κι εγώ να κοιτάζω το ρολόι, για 25 γύρους μάλλον θα χρειαστώ ζουρλομανδύα!

Elda
    Δρομέας

@echetlos κανε παραγγελιά του αγαπημενου σου φαγητου/γλυκου αποκαταστασης και θα σκεφτεσαι αυτο οσο θα τρεχεις!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 841 έως 855 (από 967 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.