Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Παπουτσια και τραυματισμοι

Παπουτσια και τραυματισμοι

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 1 έως 12 (από 12 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Elda
    Συμμετέχων

Σας εχουν τυχει τραυματισμοι που να ξερετε σχεδον σιγουρα οτι τους προκαλεσαν συγκεκριμενα παπουτσια?

Εγω με τα kinvara 6 οσο ετρεχα μεχρι 10 χλμ (και 2-3 φορες και μεχρι 15) δεν ειχα προβλημα. Οταν ανεβασα χλμ, καθε φορα που ξεπερνουσα τα 15-20, ενιωθα ενοχληση μεχρι και εντονο πονο στο εσωτερικο του αστραγαλου του δεξιου ποδιου, λιγο πιο δεξια απο εδω null (δεν ειναι δικο μου το ποδι, βρηκα τυχαια τη φωτο ψαχνοντας). Οταν αλλαζα παπουτσια ο πονος υποχωρουσε και εξαφανιζοταν, αν τα εβαζα ξανα το ιδιο. Ειναι η πρωτη φορα που μου συνεβη κατι τετοιο απο παπουτσι και δεν εχω ιδεα που μπορει να οφειλεται, μεχρι και το δεσιμο χαλαρωσα αλλα διαφορα δεν ειδα. Δυστυχως αχρηστευτηκε ενα παπουτσι με λιγα χλμ και σε πολυ καλη κατασταση, σαν καινουριο ειναι, γιατι εχοντας πλεον την ευαισθησια, δεν μπορω να τα φορεσω ουτε σε 10αρακια, ο πονος ξαναεμφανιζεται.

Kalogeridis
    Συμμετέχων

Μαρία υπάρχει η σπάνια περίπτωση του κατασκευαστικού λάθους. Επειδή όμως είναι εξαιρετικά σπάνια θα σου πω τη γνώμη μου. Τα πόδια και όλο μας το σώμα έχει κάποιες αδυναμίες , διαφορετικές σε κάθε άνθρωπο που προκύπτουν από παράγοντες που δε θα αναλύσω όπως παλιοί τραυματισμοί, κληρονομικότητα κ,α. Το παπούτσι έχει κάποια δυνατότητα να κρύβει ως ένα βαθμό τις αδυναμίες του ποδιού. Με την πάροδο του χρόνου μειώνεται αυτή η δυνατότητα του παπουτσιού. Στην περίπτωση σου, ο χρόνος ή η αποσταση που κρατούσε το καμουφλάζ ήταν όσο περίπου κρατάει το 10 αρι. Μετά έπεφταν οι μάσκες. Αν τα κρατήσεις και τα φοράς στο μέλλον πιθανόν να αρχίσουν να ενοχλούν σταδιακά και σε μικρότερες αποστάσεις. Κάπου εκεί θα καταλήξουν για να τα φοράς για ψώνια!
    Με μεγάλη προσωπική εμπειρία σε αρβύλες και με μεγάλο χιλιομετρική όγκο ανα έτος, έχουν περάσει από τα πόδια μου δεκάδες ζεύγη. Από αρβύλες που μου δίναν ενοχλήσεις στη μέση και στις γάμπες στα 5 χλμ έχω βρεθεί σε άλλες που γράφω +20 χωρίς υποψία ενόχλησης. Οι πρώτες δωριζονται σε αγρότες φίλους και οι δεύτερες γίνονται σύντροφοι Ζώης.

Echetlos
    Συντονιστής

@elda Δεν είναι ακριβώς τραυματισμός, μάλλον μικροενοχλήσεις. Γενικότερα, είμαι της άποψης ότι πολύ δύσκολα μπορεί ένα παπούτσι να σε τραυματίσει. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, π.χ. drop.

Στην περίπτωσή σου τώρα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι το εξής:
    Μιας και το Κ6 είναι αρκετά πιο μαλακό στην φτέρνα από τα παλιότερα Kinvara που φορούσες κι είχες συνηθίσει, ίσως σου δημιουργεί μια αστάθεια στην ποδοκνημική που δεν της πολυαρέσει της άρθρωσής σου. Βέβαια, το σημείο που το εντοπίζεις, είναι απλά οστό (της κνήμης), δεν έχει τένοντες ή άλλους ιστούς εκεί.
    Έχεις φορέσει άλλο εξίσου μαλακό μοντέλο; Για να δούμε και με το Freedom…

Elda
    Συμμετέχων

Ναι, ειναι οστο εκει και ο πονος ειναι σα να το εχω χτυπησει. Η αισθηση ειναι σα να με χτυπαει το παπουτσι μετα απο καποια χλμ και σταδιακα επιδεινωνεται η ενοχληση. Λεω τραυματισμος γιατι υπαρχει κατι εκει και αν πιεστει η περιοχη ποναει. Μεχρι και μποτακια που φορεσα για βολτα πονουσα εντονα την επομενη στο σημειο αυτο.

Παρατηρωντας τωρα τις προπονησεις μου τα ειχα βαλει προτελευταια φορα στις 17/12 σε 27 χλμ (εχοντας ηδη ομως την ενοχληση απο προηγουμενες προπονησεις) οπου ο πονος ηταν πολυ εντονος κατα τη διαρκεια και μετα το τελος της προπονησης. Μετα φορουσα μονο τα ζαντε (τα οποια εχουν εχουν σκιστει απο κατω στο μπροστινο μερος και τα 2 πλεον στα 800χλμ, το δεξι σκιστηκε απο τα πρωτα 200-300) και δεν ειχα προβλημα. Ξαναφορεσα τα Κ6 στις 31/12 σε 30αρι και ο πονος ηταν πολυ εντονος οποτε και τα απεσυρα.

Με τα freedom χθες στα 10χλμ δεν ειχα καμια ενοχληση, το σημειο αυτο εχει ηδη την ευαισθησια πλεον, οποτε καταλαβαινω απο νωρις αν το παπουτσι θα με χτυπησει η οχι.

Echetlos
    Συντονιστής

Βέβαια, ξανακοιτώντας την φωτο, το σημείο που δείχνεις είναι κάτω από τον σφυρό, οπότε από εκεί περνούν αρκετοί σύνδεσμοι.
    Όπως και να ‘χει, ας μείνουν στο ράφι…

Lachaniaris
    Συμμετέχων

@elda Θα ξεκινήσω από τα απλά… Πάγο βάλαμε;
    Είμαι σίγουρος για αυτό.
    Επόμενα λοιπόν. Τι χιλιόμετρα έχει το παπούτσι; (το Kinvara δεν είναι για το κλασικό 600-800km…) Το παπούτσι είναι για τις ανάγκες μας; Πόσο καιρό τρέχουμε; Κιλά, αποστάσεις που τρέχουμε, ρυθμός… Ιδίως με τα Kinvara έχω μια ευαισθησία γιατί από στόμα σε στόμα, έχουμε μάθει ότι είναι τα σούπερ παπούτσια αλλά, δεν είναι για όλους μας… Αν γνωρίζεις ότι ο πόδι σου είναι ουδέτερο, με τρέξιμο σχετικά ανάλαφρο (φορφουτ που λέμε στην Ελλάδα) και είσαι σε χρόνους κοντά στα 45-50 λεπτά 10km, θα έλεγα ΟΚ. Διαφορετικά συνεχίζουμε με το Freedom για αργότερους χρόνους.

Elda
    Συμμετέχων

Καλημερα @giakamozisfotis. Αν και δεν ειμαι φαν του παγου, (γενικα προτιμω την αρνικα και τον κουρκουμα βεβαιως βεβαιως @echetlos 😛 ), ναι, παντα βαζω παγο στο σημειο αυτο μετα τα LR οπου ακομα το νιωθω να με ενοχλει προς το τελος της προπονησης. Πχ την Κυριακη που ετρεξα 32 στα τελευταια 5 ειχα εντονη ενοχληση (με τα freedom ετρεξα). Παγο και αρκετη αρνικα και σχεδον υποχωρει, σημερα δεν το νιωθω καθολου αλλα δεν εχω τρεξει ακομα απο την Κυριακη.

Το οτι με χτυπησανε τα kinvara (ΤΟ kinvara για την ακριβεια γιατι το αριστερο παραμενει αθωο), δεν πιστευω οτι εχει να κανει με το αν μου ταιριαζει ως παπουτσι στο τρεξιμο. Κρινοντας απο το σημειο που νιωθω τον πονο την ωρα που φοραω το παπουτσι, θα ελεγα οτι δε μου εβγαλε δρομικο τραυματισμο, αλλα με χτυπησε οπως θα με χτυπουσε ενα οποιοδηπτε καθημερινο παπουτσι βολτας ή εργασιας, ολους μας μας εχουν χτυπησει κατα καιρους καποια παπουτσια σε διαφορα σημεια του ποδιου φανταζομαι. Το ενιωθα δηλ. να με πιεζει στο σημειο αυτο την ωρα που ετρεχα (μετα απο 10χλμ περιπου) κι οσο συνεχιζα να τρεχω ο οπονος επιδεινωνοταν.

Οσον αφορα στις αλλες ερωτησεις, το Kinvara (το 6 ειναι για την ακριβεια) ειναι στα 500χλμ. Τρεχω 6.5 χρονια, τα kinvara τα γνωρισα το 2013 αφου μετα τα boston που φορουσα, περασα στο midfoot πατημα μεσω των ride και στη συνεχεια στα kinvara και εκτοτε εχω φορεσει 2 ζευγαρια K3 και 4 ζευγαρια Κ4, κοντα στα 800χλμ εκαστο. Εχω τρεξει με αυτα 5 μαραθωνιους (συν αλλους 3 πιο πριν) με τον καλυτερο στο 3:56 το ’16. Ποτε δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση. Το 10αρι μου ειναι 49:36 με τα type A5, επισης το ’16. Παρεμπιμπτοντως να πω οτι τα Α6 που αγορασα μετα μου ταιριαξαν τρομερα στο ποδι και τα ετρεξα μεχρι και σε 30αρι. Τωρα εχω τα type A για τα γρηγορα κομματια. Α, και τα κιλα μου ειναι 50-51 (υψος 1.64).

Μου κανει εντυπωση που λες οτι το freedom ειναι γι αργοτερους χρονους, εγω το αισθανθηκα πολυ πιο αναλαφρο και γρηγορο στο ποδι μου σε σχεση με το kinvara, σα να μη φορουσα παπουτσι ενιωθα, μου αρεσε τρομερα η αισθηση αυτη, το ιδιο που εινωθα και με το type A.

thesalos
    Συμμετέχων

στο κλιφτον το 2 μου εχει τυχει να βγει ενοχληση – πονος περιπου στο σημειο που δειχνης προς τον αστραγαλο.τα χιλιομ του παπουτσιου ηταν στα 1240 -τα κρατω στο connect-.2 φορες λοιπον τα αφησα για 1 εβδ.και οταν τα ξαναφορεσα περιπου στο 6 χιλ.ξανα η ιδια ενοχληση. και εγω πιστευω οτι δυσκολα ενα παπουτσι θα σε τραυματισει,και ειδικα αν την ενοχληση αυτη δεν την εχεις ξανανιωσει θα καταλαβεις πιστευω οτι κατι τρεχει με το παπαπουτσι,και θα κανεις αλαγες. δεν τα αλαζω ευκολα τα παπαπουτσια ,τα βαζω χιλ,και εκτος απο το κλιφτον μου εχει τυχει και στο νιμπους το 9 με ενοχληση στο γονατα εξω. το κλιφτον ειχα σκοπο να το φτασω στα 1500 ,δεν μου ειχε βγαλει τιποτα εκτος απο ενα μικρο ροζο στο μεγαλο δαχτυλο-χωρις πονο- και την ενοχληση -πονο μου την εβγαλε στις τελευταιες 4-5 προπονησης

Lachaniaris
    Συμμετέχων

@elda Ο λόγος είναι ότι έχει μεγαλύτερη απορρόφηση σαν παπούτσι όπως και διάρκεια! Επίσης, δεν είχα δει το ιστορικό σου στους δρόμους, γιαυτό και στα ρώτησα. Καμία φορά σε νεότερους στον χώρο, υπάρχει διαφορά στο πάτημα χρόνο με το χρόνο. Για παράδειγμα, εμένα το πόδι μου “άπλωσε” από όταν το γύρισα στον Μαραθώνιο, μαζί με την ορθοστασία στη δουλειά το αποτέλεσμα είναι οτι ανεβηκα 2 νούμερα και πλέον φοράω από 44 έως 44,5. Σαν αποτέλεσμα είχα μικρούς πόνους στην καμάρα (πελματιαια). Γιαυτό και οι ερωτήσεις μου. 🙂

Μανώλης
    Συμμετέχων

παιδια καλημερας σας καλως σας βρηκα καθως και νεος στο φορουμ θελω την βοηθεια σας και ιδιαιτερα του γκουρου του Νικολα echetlou αφου ξερω της πολλες του γνωσεις απο αλλου,εχω προβλημα με πελματιαια,φοραγα παντα brooks andrenaline εκτος απο το τελευταιο soucony gouide για το προβλημα που εχω μηπως μπορειτε να μου πειτε τη παπουτσι χρειαζομαι? μηπως να παω προς ΗΟΚΑ και σε ποιο? υψος 1.90 βαρος 94 ενασχοληση με το τρεξιμο 7 χρονια. ευχαριστω εκ τον προτερον

Echetlos
    Συντονιστής

@manolo13 Μανώλη, καλωσήρθες!
    Μακάρι να μπορούσε να διορθωθεί η απονευρωσίτιδα με αλλαγή παπουτσιού, αμέτρητοι δρομείς θα ήταν ευτυχισμένοι!
    Δεν υπάρχει συνταγή δυστυχώς και δε νομίζω ότι κάποια μελέτη έχει δείξει ανάλογο συσχετισμό.
    Είναι πολύ “θολός” τραυματισμός και δύσκολα διαγνώσκεται το αρχικό αίτιο. Αν το έχεις ψάξει, θα έχεις δει ότι σε αρκετούς έχει πάρει καιρό η αποκατάστασή της. Έχει επισκεφτεί κάποιον ειδικό;

Μανώλης
    Συμμετέχων

οχι Νικο δεν εχω παει ακομη σε ειδικο αλλα θα παω αμεσα. με αποχη,μπαλακια του τεννις μπουκαλια παγωμενα διατασεις αλλα…

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 1 έως 12 (από 12 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.