Πόνος στον αστράγαλο

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Συντάκτης
    tazi
    Συντονιστής

Καλημερα, εδω και 3 μερες δηλωνω ελαφρα τραυματιας.
    Το επομενο πρωι μετα απο ενα συνεχομενο, σε εβδομαδα με λιγα χιλιομετρα και καμια ενοχληση κατα τη διαρκεια των προπονησεων ενιωσα εναν εντονο πονο στην εξωτερικη μπροστινη πλευρα του ποδιου μου απο το υψος του αστραγαλου και πιο επανω (ωρα 10.30 περιπου…). ο πονος ηταν σε τετοιο σε βαθμο που δε μπορουσα να κατεβω σκαλες. Σταδιακα αφου ζεσταθηκε υποχωρησε αισθητα ενω πηγαινοντας με το ποδηλατο στη δουλεια μειωθηκε παρα πολυ. Γυρνωντα σπιτι το απογευμα πηρα Βολταρεν αλλα δεν ειδα αλλαγη, πηρα και δευτερο πριν κοιμηθω και ξυπνησα μια χαρα. Την επομενη, Σαββατο δλδ δεν ετρεξα. Αποφασισα να βγω τη Κυριακη για ενα εικοσαλεπτο. Στο τεταρτο πανω ενιωσα ενοχληση, αλλα ενα χλμ και γυρισα σπιτι. Σημερα παλι το πρωι ο πονος υπαρχει, πολυ μειωμενος ομως. Any thoughts? Δε το εχω ξανανιωσει αλλα για να πω την αληθεια δε το αξιολογω ιδιαιτερα. Νομιζω απλα θελει λιγη ξεκουραση απο καποιο ενδεχομενο περιεργο σταρβοπατημα που δεν εγινε αντιληπτο. Παντως ψαυοντας τη περιοχη μπορω να πω οτι το ολο πραμα ξεκιναει απο την ακρη του αστραγαλου εκει ακριβως που τελειωνει το κοκκαλο, νομιζω πως υπαρχουυν πολλα και διαφορα εκει τριγυρω.

• Το θέμα τροποποιήθηκε 10 μήνες, 3 εβδομάδες πριν από Echetlos
    Echetlos
    Συντονιστής

Σαπάκι…

tazi
    Συντονιστής

Θα το ριξω στο λαθρεμποριο μου φαινεται…. 🙂

sotosdiam
    Συμμετέχων

@tazi μήπως η ενόχληση είναι στο ίδιο πόδι που είχες το άλλο θέμα τις προάλλες; Αν ναι, η νέα ενόχληση θα μπορούσε να είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας του οργανισμού να αποφορτίσει το σημείο ενόχλησης στα μετατάρσια. Πχ μπορεί να πατάς πιο έξω και να πρηνίζεις λιγότερο, κι έτσι να επιβαρύνεται περισσότερο η περιοχή του αστραγάλου. Επεκτείνοντας την παραπάνω σκέψη, δεν θα απέκλεια να σχετίζεται η προηγούμενη ενόχλησή σου ακόμη κι αν ήταν στο άλλο πόδι. Κι εκεί δηλαδή θα μπορούσες να ρίχνεις το βάρος στο άλλο πόδι ασυναίσθητα κι έτσι να προκύπτει το νέο πρόβλημα. Δεν έχω κανέναν τρόπο να τα επιβεβαιώσω όλα αυτά όμως, οπότε μιλάμε υποθέσεις. Τα περαστικά μου.

Echetlos
    Συντονιστής

Συμφωνώ με τον Σωτήρη. Παρότι δεν ήταν μεγάλο το διάστημα, τα compensation patterns που φτιάχνει το σώμα, είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσουν πρόβλημα κι αλλού.

than
    Συμμετέχων

@tazi Α ρε Νίκο!!! Μηχανή turbo σε σασί για πέταμα….!!
    Πέρα από το (πικρό) χιούμορ, ξαφνιάστηκα που σε ανακουφισε το ποδήλατο…περίμενα να σε ζορισει περισσότερο λόγω της κλίσης που παίρνει το πόδι στο πετάλι. Εγώ όταν είμαι επιβαρυμένος από το τρέξιμο, το πρώτο σημείο που ενοχλεί στο ποδήλατο είναι αυτό που περιγράφεις.
    Περαστικά!!!

tazi
    Συντονιστής

@echetlos @@sotosdiam @thanasiskypraios

Οχι ειναι στο αλλο ποδι, το σκεφτηκα και εγω Σωτηρη αυτο που ειπες αλλκα δε νομιζω οτι ειναι η περιπτωση. Το αλλο με τα μεταταρσια με ενοχλησε κυριως μονο σε ενα τρεξιμο. Σταματησα πολυ συντομα οποτε εκτιμω οτι δεν αλλαξε για πολυ τη βιομηχανικη του της κινησης για να δημιουργησει στρεβλο και δυνητικα προβληματικο κινησιολογικο pattern. Θα μπορουσε καλλιστα αν ηταν κατι που το ενιωθα καιρο, οσο μικρο και αν ητανε οποτε και ενστικτωδως φυλαγομουνα.
    Θανο, αυτο ξαναπεστο!!!! 🙂 Που εισαι εσυ ρε ψυχη, εχεις χαθει. Να σου πω και εγω πιστευα οτι το ποδηλατο θα το ερεθιζε, αντιθετα νομιζω οτι επειδη το κινητιποιησε μαλλον καλο του εκανε. Δεν εκανα βεβαια ορθοπεταλο ουτε εβαλα δυναμη, με τη τσιμπλα στο ματι αλλωστε δεν εχω και πολλη διαθεση για τετοια.

mashine
    Συμμετέχων

Συμφωνώ με την τοποθέτηση @echetlos…. Σαπάκι!

@tazi
    Μια ζωή τραυματισμένος είσαι! Πάρτο απόφαση και μην πολυδίνεις σημασία!

tazi
    Συντονιστής

@mashine Εσυ δεν ησουν τισ προaλλες που εριχνες μπανανοφλουδες για να γλιστρησω…., νιωθεις την ανασα μου γι αυτο τα λες αυτα….:)

Jeremyalfisti
    Συμμετέχων

@tazi
    Νίκο καλημέρα! Λογικά είναι οι περονιαοι σου μαζί με σφιγμενους τους μύες στην πατούσα και στο γαστροκνήμιο. Θα δοκίμαζα μπαλάκι στην πατούσα, ρολ και διάταση στους περονιαιους και ήπια διάταση στον γαστροκνήμιο. Η διάταση στου περονιαιους θελει προσοχή. Θα βάλεις κάποιο μακρόστενο αντικείμενο στο έδαφος όντας όρθιος κάθετα σε εσένα και θα πατήσεις με το μισό ball of foot έτσι ώστε να γύρει το πόδι όπως πχ όταν πάει να γυρίσει ο αστράγαλος. Ήπια και μαλακα μέχρι να νιώσεις τράβηγμα μέχρι ψηλά στην εξωτερική πλευρά του γόνατου. Δεν ξέρω αν το περιγράφω καλά. Αν θέλεις κάτι παραπάνω μου λες. Δες και λίγο τον υποκνημιδιο σου.

tazi
    Συντονιστής

@chousidisieremias Ευχαριστο πολυ Ιερεμια, σε αντιθεση με τα απολυτως κακεντρεχη σχολια των υπολοιπων 🙂 🙂 να κι ενας που με καταλαβαινει!!

tazi
    Συντονιστής

Μαζι με τον Σωτηρη βεβαια, κανε φιλο να δεις καλο λενε…..

mashine
    Συμμετέχων

@tazi Με μπέρδεψες με άλλον…Λάδια στις βρεγμένες πέτρες έριχνα εγώ! :p

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.