Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Προπόνηση με την Daniels Running Formula

Προπόνηση με την Daniels Running Formula

Αυτό το θέμα περιέχει 9 απαντήσεις, έχει 5 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  aroulio 9 μήνες, 1 εβδομάδα πριν.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)
  • Συντάκτης

big-blue
    Δρομέας

Καλό είναι να έχουμε όλα τα σχετικά θέματα εδώ για να είναι εύκολα στην αναζήτησή τους

big-blue
    Δρομέας

big-blue
    Δρομέας

Ξέρει κάνεις τι εννοεί ο Daniels όταν αναφέρεται σε ποσοστά επί της Vdot;
    Μήπως % για καθε ρυθμό της συγκεκριμένης Vdot;
    Το αναφέρει και εκεί που βαθμολογεί τους διάφορους τύπους προπονήσεων ώστε να τις συγκρίνει (τις επιβαρύνσεις τους), όσο και στο χρόνο αποχής κ πόσο χάνεις σε φυσική κατάσταση (Vdot)

big-blue
    Δρομέας

Μάλλον μόνος μου παλεύω με τον παππού Jack…
    Ερώτηση γενικού περιεχομένου όμως:
    Ο κόουτς λέει πως αν θέλεις να βελτιώσεις μια παράμετρο, τη »στρεσσάρεις», πχ το τρέξιμο στο κατώφλι.
    Αν έχω καταλάβει καλά, το τρέξιμο σε Marathon Pace δεν αποτελεί κάποιο χαρακτηριστικό σημείο της διαδικασίας του αερόβιας άσκησης. Δηλαδή, το να τρέχεις σε αυτό τον ρυθμό έχει κυρίως ψυχολογικό όφελος, άντε και κάποια λειτουργικά θέματα, χρήσης εξοπλισμού, νερό κτλ. Όμως δε βελτιώνεις κάποια παράμετρο, όταν τρέχεις σε MP, όπως το Κατώφλι ας πούμε. Μη βιαστείτε να γράψετε πως για τους elite και το πόσο κοντά είναι το κατώφλι τους στο ΜΡ, μιλάω για εμάς που διαφέρει κάπου 10-15».
    Άρα, όταν έχεις περιορισμένο χρόνο, μήπως είναι καλύτερα να τσιμπάς λίγο σε ρυθμό, το τρέξιμο στο κατώφλι, παρά του MP; Με δεδομένο μάλιστα, πως η προετοιμασία είναι για τον ΑΜΑ, όπου το ΜΡ του αγώνα είναι κάπου 10» απ’ αυτό που προπονείσαι…

tazi
    Συντονιστής

@big-blue
    Apo empeireia tha sou po pos ta MP einai poli euergetika, endurance einai. Gia logous afaleias ta ekana ligo taxitera apo to prosdokomeno MP 5 me 10 sec, oxi polla ston arithmo alla kai ligo pros to telos tou lr. Telika periergos olos o maratyhonios bgike se auto to rithmo tou katati taxiterou MP.
    Se ena marathonio pou den eixa kanei katholou tetoia proponisi eno theoritika tha piana to prosdokomeno MP den antexa kai eskasa. Nomizo loipon oti douleuoun oxo mono psichologika alla kai ousiastika

Iwannhs Vafeiadhs
    Δρομέας

Εννοείται πως οι προπονήσεις σε marathon pace έχουν τεράστιο όφελος. Αποκτάς καλύτερη δρομική οικονομία σε αυτή την υπομέγιστη ταχύτητα και συνεπώς μικρότερη ενεργειακή δαπάνη στο ρυθμό μαραθωνίου. Του @mashine του είχα κάθε βδομάδα marathon pace. Ήταν από τις πιο βασικές προπονήσεις. Τρέχοντας στο αναερόβιο κατώφλι, δηλαδή πιο γρήγορα από το marathon pace, ή τρέχοντας αργά long run δεν βοηθάει στην δρομική οικονονία στο ρυθμό του αγώνα. Όλες αυτές οι προπονήσεις είναι βασικές για την προπόνηση του Μαραθωνίου, ακόμα και μερικές προπονήσεις στη VO2max, αλλά οι πιο »ειδικές» προπονήσεις θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι αυτές που γίνονται σε marathon pace.

big-blue
    Δρομέας

Παιδιά προφανώς είναι απαραίτητα τα ΜΡ. Ο Ντάνιελς τα έχει συνεχώς. Εγώ ρωτάω αν στρεσάρουν κάποιο ερέθισμα ή απλά είναι ψυχολογικό το θέμα και δρομικής οικονομίας όπως σωστά θύμισε ο Ιωάννης.
    Να αναλύσω λίγο παραπάνω το σκεπτικό μου:
    Προπονούμαι με ΜΡ 10» πιο γρήγορο (ΜΡ προπόνησης 04:23) απ’ όσο θέλω να πάω στον ΑΜΑ (04:33), προφανώς λόγω ιδιαιτερότητας της διαδρομής και λόγω εμπειρίας της απόδοσής μου σε αυτή τη διαδρομή. Επειδή μένουν ακόμα κάποιες καλές προπονήσεις, ρωτάω, έχει νόημα να ζορίσω παραπάνω (που μάλλον μπορώ) ώστε να επιδιώξω καλύτερο ΜΡ; Εννοείται πως το τρέξιμο σε ΜΡ το τσεκάρω και με τους παλμούς μου, ξέρω που βρίσκομαι, άρα αν πάω πιο γρήγορα απ’ όσο »πρέπει» χτυπάει καμπανάκι απ’ το καρδιοσυχνόμετρο.
    Μήπως με χρεώσει αυτό και θα ήταν καλύτερο το κάτι παραπάνω να το δώσω σε προπονήσεις Κατωφλιού και VO2max που κ εκεί έχω περιθώριο; Ή όλα μαζί και όσο πάει;
    Φέτος θα πάω ταλιμπανικά, το έχω πει από την αρχή της προετοιμασίας, όσο μπορώ το πιέζω. Αυτά και ευχαριστώ για την κουβέντα:)

angeldiam
    Δρομέας

Καλησπερα στη ομαδα!! Big-Blue… νομίζω οι απαντησεις σε ολα αυτα που ρωτας βρισκονται στο βιβλιο..αν το διαβασεις προσεκτικα ολο..πιστευω θα καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι η προπονηση στο MP..ισως ακομη κ γι αυτους που δεν προκειται να τρεξουν μαραθωνιο!

big-blue
    Δρομέας

@angeldiam το έχω διαβάσει όλο πάνω από δέκα φορές και τα επίμαχα σημεία καμιά εκατοστή:) Έχει κάποια πράγματα που θέλουν εξηγήσεις. Ρωτάω συγκεκριμένο πράγμα εδώ, οκ, το έλυσα μέσα μου με τη συμμετοχή ενός φίλου

aroulio
    Δρομέας
Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.