Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,396 έως 1,410 (από 1,622 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #128632
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Propel v4.

    το κατω αριστερα ειναι το ρεμπελ3;

    #128665
    Spyros
    Συμμετέχων

    Καλημέρα

    Όταν υπάρχει ρήξη έξω μηνίσκου (συντηρητική αντιμετώπιση, με φυσικοθεραπείες), θα βοηθούσε καλύτερα κάποιο συγκεκριμένο παπούτσι για καθημερινή χρήση (περπάτημα) ή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πόσο μαλακή ή σκληρή είναι η σόλα του παπουτσιού;

    #128703
    mixalis1111
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα συντρέχτες.
    Τρέχω με Novablast, είχα και τις 3 εκδόσεις και απολαμβάνω τον “αέρα” που έχει το toebox μιας που έχω φαρδύ πόδι.
    Πρόσφατα πήρα τα endorphin speed 3. Έκανα μαζί τους 65 χλμ και εντυπωσιάστηκα με τις δυνατότητες του παπουτσιού, αλλά δυστυχώς τα έδωσα καθώς μου ήταν στενά. Δοκίμασα και το μεγαλυτερο νούμερο αλλά μου άφησε την ίδια αίσθηση.

    Οπότε η ερώτηση μου είναι απλή. Θέλω ένα παπούτσι σαν το speed 3 αλλά να είναι φαρδύτερο μπροστά. Καμία πρόταση;

    #128722
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @mixalis1111 Ακριβώς σαν το Speed 3 δεν θα βρεις, Μιχάλη.
    Θα μπορούσες να δεις το Superblast, έχει αντίστοιχη γραμμή με το ΝΒ3. Δεν έχει πλάκα αλλά δουλεύει με παρόμοιο τρόπο.

    #128749
    mixalis1111
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ Νίκο, το βλέπω με καλό μάτι το superblast. Η τιμή λίγο αλμυρή βέβαια.

    #128750
    Orfeas26
    Συμμετέχων

    Καλημέρα! Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την αλλαγή drop?
    Θέλει κάποια προσαρμογή για αποφυγή τραυματισμών?
    Για παράδειγμα από 8mm στα 5mm.
    Θέλω ένα cushion παπούτσι γιατί είμαι 89kg και σκεφτόμουν Nimbus 25 ή Triumph 20.

    #128754
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @orfeas26 Όπως έχουμε ξαναπεί, η μετάβaση σε χαμηλότερο drop δεν είναι ίδια για όλους.
    Άλλα σώματα προσαρμόζονται αμέσως, άλλα θέλουν κάποιο διάστημα και μερικά δεν προσαρμόζονται σχεδόν ποτέ. Οπότε πρέπει αναγκαστικά να δοκιμάσεις για να δεις πώς θα το εισπράξει το σώμα σου.
    Και τα δύο όμως μοντέλα που αναφέρεις, δεν έχουν χαμηλό drop.

    Καλημέρα! Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για την αλλαγή drop?
    Θέλει κάποια προσαρμογή για αποφυγή τραυματισμών?
    Για παράδειγμα από 8mm στα 5mm.
    Θέλω ένα cushion παπούτσι γιατί είμαι 89kg και σκεφτόμουν Nimbus 25 ή Triumph 20.

    #128756
    Orfeas26
    Συμμετέχων

    Σκεφτόμουν να πάρω το Clifton 9. Αλλά δεν έχω την δυνατότητα να το τρέξω.

    #128764
    harris_vak
    Συμμετέχων

    Νίκο θεωρώ ότι είσαι ο πλέον κατάλληλος να ζητήσω πρόταση για παπούτσι.Τα τελευταία δυο χρόνια σε όλους τους αγώνες υπεραπόστασης,αλλά και στις βασικές προετοιμασίες φοράω τα Hoka Clifton 8.Μου προσφέρουν άριστη απορροφητικότητα και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.Θέλω να πειραματιστώ σε κάποια άλλο παρόμοιο μοντέλο και θα ήθελα τις προτάσεις σου. Ευχαριστώ!

    #128766
    aroulio
    Συμμετέχων

    Χάρη και Νίκο το νου σας… κρυφακούω.

    ΥΓ Τα τελευταία 2 χρόνια τρέχω κυρίως με τα novablast (v1, v2, v3 tr) της asics. Ta clifton 2 και 4 που δοκίμασα παλαιότερα δε με βόλεψαν καθόλου.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 11 μήνες πριν από aroulio.
    #128768
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @zeelias Εγώ θα πρότεινα το More v4. Αρκετά πιο μαλακό και ελαστικό αλλά εξίσου σταθερό. Στο μόνο που υστερεί έναντι του Clifton, είναι το βάρος.
    Με την πολιτική επιστροφών της Nike, θα μπορούσες να δεις και το Invincible. Αν σου ταιριάξει, θα σε πάει τρομερά άνετα. Αλλιώς το επιστρέφεις.
    Αν και δεν έχω εμπειρία από τέτοιους αγώνες, γενικά θεωρώ κορυφαίο μοντέλο για αργά τρεξίματα το SC Trainer.

    #128832
    Panos
    Συμμετέχων

    Τα Nimbus 25 που τα βρίσκω στα 125 ευρώ αξίζουν;
    Τώρα τρέχω με Pegasus Odyssey 5 χλμ μέρα παρά μέρα.
    Στα Nike φοράω 45.5 πλέον από 46,στα Asics τι νούμερο να διαλέξω;

    #128837
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @tiniakos Ναι, αξίζει. Μπορεί τα 205€ αρχική να ήταν υπερβολικά αλλά στα 125€ είναι πολύ καλή τιμή.
    Δοκίμασέ το το παπούτσι, η Asics είναι λίγο περίεργη στα νούμερα.

    Τα Nimbus 25 που τα βρίσκω στα 125 ευρώ αξίζουν;

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 10 μήνες, 2 εβδομάδες πριν από Nikos Pilikas.
    #128839
    ico
    Συμμετέχων

    echetlos το review του invisible 3 πότε θα ανέβει; Μια πρώτη άποψη με 2 κουβέντες;

    #128840
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @icowanda Λίγο πιο σταθερό και λίγο πιο κοντρολαρισμένο σε συμπίεση και rebound.
    Προσωπικά προτιμώ το παλιό αλλά όσοι είχαν θέματα με εκείνο, πιθανώς να βρουν πιο ισορροπημένο το ν3.

    το review του invisible 3 πότε θα ανέβει; Μια πρώτη άποψη με 2 κουβέντες;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,396 έως 1,410 (από 1,622 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.