Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Αγώνες / 35ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 10 χλμ 26.11.2017

35ος Αγώνας Δρόμου Υγείας Αθήνας 10 χλμ 26.11.2017

  • Αυτό το θέμα έχει 22 απαντήσεις, 8 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 6 έτη, 5 μήνες πριν από τον χρήστη big-blue.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #61216
    mashine
    Συμμετέχων

    Βλέπω να έχουμε τα περσινά (λίμνες,βατραχοπέδιλα κλπ) αν συνεχίσει έτσι ο καιρός.
    Η χάραξη της περσινής έκτακτης διαδρομής ήταν ακόμη πιο γρήγορη γιατί σε βοηθά
    η ελαφρώς κατηφορίτσα του δρόμου για 1χλμ περίπου αν θυμάμαι καλά.
    Οψόμεθα.

    #61226
    Rigelian
    Συμμετέχων

    Μέσα! Για να δούμε!

    #61700
    mashine
    Συμμετέχων

    @Rigelian Οι δυο μας θα είμαστε;
    Μειωμένες οι συμμετοχές φέτος στο “Athens fastest 10k” !

    #61702
    stratus
    Συμμετέχων

    Εγώ θα σας θαυμάσω από τις εξέδρες!

    #61716
    mashine
    Συμμετέχων

    @status
    H παρέλαση των πτωμάτων!
    Η μοναδική φορά που σταμάτησα σε αγώνα γιατί δεν μπορούσα να συνεχίσω!
    Δεν ξέρω αν ήταν υποσυνείδητο ή απλά συνέβη με το που ήπια μισή γουλιά νερό στην επιστροφή μετά από 3″ νιώθω ότι κάτι
    δεν πάει καλά.Κάνω το λάθος και κοιτάω το ρολόι και βλέπω ότι έχω πέσει 10″ σε ρυθμό!!!! προσπαθώ να κάνω αλλαγή αλλά
    μάταια και εκεί μου καρφώθηκε η ιδέα να σταματήσω.Κάθομαι στην άκρη πάνω από 40″ και μετά απλά συνέχισα για 3.5
    χλμ περίπου για τον τερματισμό με έναν άνετο ρυθμό.Περίεργη η αίσθηση του “κόφτη” γιατί πριν το νερό πηγαίναμε τρένο.Μου το είπαν και τα
    παιδια του γκρουπ οτι με το που ήπια ξαφνικά φρέναρα.
    Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία και έχει βρει εξήγηση να μας διαφωτίσει.
    Να διευκρινήσω ότι πήγαινα για PB αρκετών δευτερολέπτων!


    @Rigelian
    Τι αίσθηση είχες εσύ;

    #61722
    Rigelian
    Συμμετέχων

    Λοιπόν, έγραψα αυτό εδώ, μέσα στο οποίο υπάρχει και το garmin link: http://www.dailymile.com/people/Rigelian/entries/38019800

    Ο καιρός ήταν δρομικά κακός αλλά τρομακτικά ύπουλα κακός. Υγρασία πριν την εκκίνηση, είχα να ιδρώσω έτσι προαγωνιστικά από τις Σπέτσες του 12 και του 13. Θα τολμήσω να πω ότι έχασες ηλεκτρολύτες χωρίς να το καταλάβεις και δεν τους αναπλήρωσες.

    Γενικά, διαφορετική ανθρωπογεωγραφία με έντονες παρουσίες γυμναστηρίων.

    #61724
    mashine
    Συμμετέχων

    @rigelian Ωραίο γυαλί!(Εχω και εγώ ένα παρόμοιο που τρέχω-Puma-να ευλογίσουμε και τα γένια μας εμ μουστάκια καλύτερα).
    Μόλις που είδα αυτούς που μοίραζαν το δείγμα τζελακίου!-καλά δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω ούτε και να αναπληρώσω βέβαια
    αν το φανταζόμουν ίσως και να τολμούσα να έχω saltstick; υπερβολή; δεν ξέρω..
    Πάντως νιώθω τώρα το απόγευμα σαν να μην έτρεξα σήμερα.

    #61726
    Rigelian
    Συμμετέχων

    Καμία υπερβολή το saltstick, τουναντίον, θεωρώ ότι αν έπαιρνες 2 ξεκινώντας δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
    Ε, καρδιοαναπνευστικά το είχες, δεν κουράστηκες.
    (το γυαλί το έχω μπορεί και 15+ χρόνια!!!)

    #61728
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    @mashine σε ποιο σημείο του αγώνα συνέβη αυτό; Επίσης, οι παλμοί σου πώς ήταν ως εκείνο το σημείο; Σκέφτομαι ότι στην προσπάθειά σου να πιεις νερό, ίσως έπεσε ο ρυθμός σου λόγω έλλειψης συγκέντρωσης, ενώ και οι παλμοί μπορεί να ανέβουν (πιθανολογώ επειδή χάνουμε 1-2 αναπνόες όσο πίνουμε). Και τς δύο αυτά τα έχω παρατηρήσει σε μένα. Αυτό μπορεί να σε κούρασε και να σε απογοήτευσε ταυτόχρονα, οπότε ο εγκέφαλος να αποφάσισε να εγκαταλήψει την προσπάθεια. Μιλάω για εγκέφαλο γιατί είναι σχετικά απότομη μάλλον η πτώση σου για να οφείλεται σε παράγοντες φυσιολογίας όπως οι ηλεκτρολύτες. Εικασία κάνω, μπορεί να είμαι εντελώς off.

    #61732
    big-blue
    Συμμετέχων

    @mashine είχες καιρό να κατέβεις σε αγώνα, αγωνιστικά;
    Μήπως σου έλειπε το “αγωνιστικό-ανταγωνιστικό σθένος”, ο τσαμπουκας;
    Γιατί να μην το πήγαινες για ένα χλμ ακόμα;
    Σωτήρη είναι σούπερ η επίδοσή σου, μπράβο!!!

    #61734
    geovich84
    Συμμετέχων

    Νέο ρεκόρ για μένα, 2η φορά που συμμετέχω στον συγκεκριμένο αγώνα, που αποτελεί στόχο απ΄την έναρξη του φθινοπώρου. Πέρσι πρώτη φορά που συμμετείχα σε 10άρι χωρίς να ξέρω τη διαδρομή έκανα 53:53. Φέτος με πολύ πιο σοβαρή και ποιοτική προπόνηση έκανα 50:40(ΒΙΒ: 2205).3′ ολόκληρα λεπτά δεν το λες και λίγο. Είχα την κρυφή επιθυμία να κάνω το sub50, είχα υπολογίσει τα περάσματα που θα με οδηγούσαν σ’αυτό το στόχο. Μέχρι το 5άρι ήμουν εντός στόχου, καθώς είχα υπολογίσει να το πάω περίπου 25:20 κ να δώσω στο 2ο μισό. Διαβάζοντας τον @mashine από πάνω ίσως εξηγεί εν μέρει τι με επηρέασε κ ΄μενα και βγήκα εκτός στόχου καθώς 6ο κ 7ο πήγαν 8-10¨ πιο αργά απ’ οτι είχα υπολογίσει. Κάθε άλλο παρά ευχαριστημένος είμαι γιατί έδωσα ότι είχα στον αγώνα, ίσως μου στοίχησε το πρώτο μισό που δεν μπορούσα να ανεβάσω κι άλλο, ίσως μου λείπουν ακόμα χιλιόμετρα, ίσως κ ότι οι μέσοι παλμοί μου ήταν 183 (max 194). Καλη συνέχεια και καλά χιλιόμετρα σε όλους!

    #61738
    mashine
    Συμμετέχων

    @sotiris_diamantopoulos Α συγχαρητήρια για τον ημί!Φίλε τα streak φταίνε δεν εξηγείται…Με μάτιασαν!Δεν τα ξαναφοράω!
    Ηταν κυριολεκτικά κόφτης το νερό σαν να έριξε μια ταχύτητα.Μετά που ξαναξεκίνησα δεν γύριζαν τα πόδια μου απλά πήγανα με έναν
    ρυθμό.Στο τελευταίο έδωσα αλλά η αίσθηση ήταν περίεργη δεν ανέβαζα παλμούς ( δεν φορούσα παλμογράφο έτσι μου φάνηκε) και είχα τερματίσει σε
    ταχύτητα.Κάτι παρόμοιο μου συνέβη και πριν 2 εβδομάδες στο 10αρι του μαραθωνίου.Μετά την Η Αττικού απλά σύρθηκα μέχρι τον τερματισμό.


    @big-blue
    Η αλήθεια είναι ότι γύρισε λίγο το κεφάλι γιατί έβγαινα εκτός στόχου με την εκτροπή αλλά φίλε έπιασα κόκκινα σε χρόνο dt!
    Δεν είναι θέμα τσαμπουκά είναι θέμα επιμονής στην πίεση που θέλει προπόνηση και αυτή απλά δεν έχει έρθει η σειρά της.Ηταν και το δύσκολο έκτο χλμ.Φτιάχνω ταχύτητα πρώτα για να αλλάξω επίπεδο.Σήμερα το πήγαινα για να γράψει 34 μπροστά.


    @george_vichos
    Καταραμένη διαδρομή!Ενώ είναι φαινομενικά φλατ η επιστροφή φαίνεται ανηφόρα!

    #61742
    tazi
    Συντονιστής

    @machine, ego file npomizo oti karfoses, jekinises grigora, kala ekanes, alla isos pio poli apo oso eprepe, apo tis foto to eida. katse ligo akoma sta 35, de blaptei…, den einai kai toso xalia……
    paliogataki

    #61744
    tazi
    Συντονιστής

    @mashine, ego file npomizo oti karfoses, jekinises grigora, kala ekanes, alla isos pio poli apo oso eprepe, apo tis foto to eida. katse ligo akoma sta 35, de blaptei…, den einai kai toso xalia……
    paliogataki

    #61746
    mashine
    Συμμετέχων

    @tazi Νίκο ποιές φωτό;Δεν ήταν κάρφωμα φίλε ήταν κάτι άλλο πολύ περίεργο.Ημουν καλά @328 και πηγαίναμε τρένο.Μετά φαντάσου αφού σταμάτησα
    ξεκίνησα με έναν ρυθμό και μετά απλά πήγαινα ούτε ζέστη ούτε κρύο και το τελευταίο χλμ ανέβασα στο 330.Ηταν μια άρνηση γενικότερη.
    Ρε μπας και ο @rigelian έχει δίκιο για τα αλάτια;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 23 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.