Coros

Τοποθέτηση ετικέτας: 

  • Αυτό το θέμα έχει 24 απαντήσεις, 15 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη πριν από τον χρήστη demetris.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 25 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #120291
    PanDex
    Συμμετέχων

    Αξίζει να δώσω μια ευκαιρία στην εταιρεία; Έχω βάλει στο μάτι το pace 2 . Αποτι έχω δει μόνο στο πρόγραμμα του κινητού υστερεί.

    #120292
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Να σου πει ο @nikolas_simonovikis, το έχει ψάξει πολύ.

    #120303
    skandi
    Συμμετέχων

    Εγω που εχω το Coros vertix ειμαι πολυ ευχαριστημενος Γενικα τα ρολογια της εταιριας ειναι ομορφα κατα πρωτων εκει ομως που υπερτερουν εναντι των αλλων ειναι η διαρκεια της μπαταριας τους, πραγματικα ξεχνας να τα φορτισεις Στο προγραμμα του κινητου οντως υστερει Εχει αυτα πυ χρειαζεσαι οχι ομως τα παντα Στα συν της εταιρειας ειναι οτι εξελισεται, κανει uptades ,βαζει καινουργια features γενικα ψαχνεται Για μενα ειναι μια καλη επιλογη, προσωπικα δεν τοεχω μετανιωση καθολου και πιστευω ουτε και εσυ αν αποφασισεις να το παρεις φυσικα

    #120307
    cranfield
    Συμμετέχων

    Επιβεβαιωνω οσα αναφερει οσα αναφερει ο @skandi εγω εχω το νεο pace 2 περιπου 10 ημερες και ειμαι περισσοτερο απο ευχαριστημενος με την επιλογη μου. Εγω δοκιμασει αρκετα σε suunto, garmin ομως αυτο που τα ξεχωριζει ειναι η απλοτητα τους, η φοβερη αυτονομια, και ειναι εξαιρετικα ελαφρυ. Εμενα βεβαια δεν με ενδιαφερουν τα καλουδια με μουσικη, πληρωμες κτλ, ειμαι old fashion… Σημαντικο επισης η αψογη συνεργασια του με το stryd που εχω και το polar H10. Σαν μοναδικο προς το παρων σημειο σκεψης η απικλιση των παλμων οταν αλλαζεις ρυθμο αλλα αυτο συμβαινει σχεδον σε ολα τα παρομοια ρολογια, αν θελεις αξιοπιστια φορας HR belt. Επισης αυρο πιυ πιθανον να ενοχλει καποιους η μη δυνατοτητα internet laptop version του app.

    Ομως ειναι πραγματικη ευκαιρια για αυτα που προσφερει (τουλαχιστον γθα αυτο που εγω γνψριζω Oace 2).

    #120308
    simon
    Συμμετέχων

    Προσωπικά παρακολουθώ την coros από την αρχή της, και η αλήθεια είναι ότι έκανε τεράστια άλματα σε πολύ λίγα χρόνια. Το πρώτο της μοντέλο ήταν ένας αξιοπρεπής κλώνος των garmin, τώρα όμως πλέον χαράζει τη δική της πορεία η οποία φαίνεται πολλά υποσχόμενη. Χαρακτηριστικό είναι το track run που πρωτο-έβγαλε η coros και αντέγραψε πρόσφατα η Garmin.
    έχοντας δοκιμάσει τις υπόλοιπες εταιρείες, πριν από ενάμιση μήνα αποφάσισα και εγώ να πάρω το pace 2 και δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή. Για μένα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις άλλες εταιρείες. Έχει το ίδιο chip gps της Sony που χρησιμοποιείται και από τις υπόλοιπες εταιρείες, ενώ σαν ρολόι είναι ότι πιο ελαφρύ υπάρχει στην αγορά. Πολύ απλό στη χρήση, κάνεις τα πάντα μέσω κινητού και υπολογίζει ακόμα και ισχύ από τον καρπό.
    Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για 2 κυρίως πράγματα. Το πόσο εύκολο στη χρήση είναι, και την επική πραγματικά μπαταρία. Δεν έχει τα recovery metrics που έχει η polar, αλλά από προπονητικής πλευράς προσφέρει τα πάντα σε ασυναγώνιστη τιμή. Για να βρεις βαρόμετρο σε άλλη εταιρεία π.χ πας στα διπλάσια και λεφτά. Επίσης το θεωρώ πολύ ηθικό το γεγονός του ότι καινούργιο προσθέτουν σαν χαρακτηριστικό το διαθέτουν δωρεάν και στα προηγούμενα μοντέλα, ως εκεί βέβαια που το σηκώνει το hardware. Εγώ δεν το έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο που επέλεξα Coros, και νομίζω ότι θα πρωταγωνιστήσει αρκετά τα επόμενα χρόνια

    #120318
    pseiras
    Συμμετέχων

    Να συμπληρώσω ότι η Coros ήταν η πρώτη εταιρεία που “δάμασε” το καινούργιο gps chip της Sony με ακριβέστατες μετρήσεις , ενώ η Garmin πάλευε μήνες και μας είχε τρελάνει στα updates αφου μας έδειχνε να τρέχουμε από ταράτσα σε ταράτσα.
    Δουλευταρού και τίμια εταρεία που αξίζει να στηριχθεί από τον κόσμο.

    #120319
    takosan
    Συμμετέχων

    Που το βρίσκουμε το coros? Στο skroutz δεν το βλέπω.

    #120320
    Panagiwths
    Συμμετέχων
    #120321
    simon
    Συμμετέχων

    Εγώ από Amazon Αγγλίας το πήρα. Απλά πρέπει να το παρακολουθείς γιατί φέρνει παρτίδες κατά καιρούς και εξαντλούνται αρκετά γρήγορα

    #120323
    cranfield
    Συμμετέχων

    Υπαρχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα απο Μαρτιο αν δεν κανω λαθος και το πηρα απο εκει. Υπαρχει side και FB, coros.gr. Μπορεις μεσω του messager του FB νσ επικοινωνησεις και θα λαβεις απαντησεις.

    Γιαννης

    #120492
    PanDex
    Συμμετέχων

    Καλημέρα, κάτοχος μια βδομάδα του pace 2. Το ρολόι έχει απίστευτα καλό gps, στον στίβο δεν χάνει μέτρο, σε άλσος έχει πολύ λιγότερες απώλειες από το 235 που είχα. Πχ μετρημένο 1000αρι το βγάζει 970 ενώ το γκαρμιν το μετρούσε 880. Παλμογράφος έχει καλύτερη επαφή στον καρπό από γκαρμιν. Είναι πάρα πολυ ελαφρύ και ξεχνάς να το φορτίσεις. Από εκεί και πέρα ξεχνάς το interface και το κοινωνικό του connect και προσπαθείς να συμπληρώσεις με strava τις ανάγκες. Το πρόγραμμα της coros είναι μόνο για το κινητό , σου δείχνει όλα τα αναγκαία δεδομένα, δεν έχει καταχώρηση παπουτσιού, δεν έχει επαφές και δεν κρατάει γενικά ρεκόρ σαν ρολόι. Δεν νομίζω ότι σαν δρομικο ρολόι συγκρίνεται με κανένα σε αυτά τα λεφτά. Αν και το μέγεθος του είναι μικρό, η οθόνη είναι όσο του 245 και αρκετά ευδιάκριτη. Πολύ ικανοποιημένος , αν και διστακτικός στην αρχή.

    #121470
    demetris
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα, είμαι κι εγώ κάτοχος του COROS PACE 2 εδώ και ενάμιση μήνα και ήθελα να μοιραστώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου αλλά και να θέσω κάποια ερωτηματικά.

    Το ρολόι είναι πράγματι πολύ ελαφρύ και η μπαταρία του έχει μεγάλη διάρκεια. Επίσης βρίσκει πολύ γρήγορα δορυφόρο και η μέτρηση παλμών από τον καρπό κατά τη διάρκεια του τρεξίματος φαίνεται αρκετά αξιόπιστη. Η περιβόητη δυναμομέτρηση είναι γεγονός! Η διαμόρφωση των πεδίων που θα βλέπεις κατα τη διάρκεια της προπόνησης, ανάλογα με τις ανάγκες σου, είναι κάτι που μου έλειπε πολύ και σ’αυτή την περίπτωση λειτουργεί εξαιρετικά. Το ρολόι επίσης καλύπτει μεγάλη γκάμα αθλημάτων.

    Όμως υπάρχουν αρκετά ζητήματα κάποια από τα οποία ομολογώ ότι δεν τα περίμενα ειδικά έπειτα από τα διθυραμβικά reviews που κατακλύζουν το internet. Η αποτύπωση της εκάστοτε διαδρομής στο χάρτη είναι από τις χειρότερες που έχω συναντήσει, πολύ εκτός. Τα υψομετρικά έχουν αρκετή απόκλιση από την πραγματικότητα και καθόλου συνέπεια. Τρέχω συνήθως στις ίδιες διαδρομές και κάθε φορά παίρνω διαφορετικές τιμές. Ακόμα και τα τρεξίματα που κάνω σε στάδιο, κάνοντας ουσιαστικά κύκλους, εμφανίζουν άλλοτε κατηφορική καμπύλη άλλοτε ότι να’ναι…
    Το ρολόι δεν παρέχει τη δυνατότητα να ενεργοποιήσεις μόνιμα το φωτισμό της οθόνης(backlight), αν είναι δυνατόν! Πρέπει να έχεις στο ON τη λειτουργία Gesture Backlight έτσι ώστε να φωτίζεται η οθόνη καθώς στρέφεις τον καρπό για να δεις. Όμως αυτό μερικές φορές είτε δεν πιάνει ή σε αναγκάζει να κρατήσεις τον καρπό σου σε τέτοια θέση που ειδικά σε πολύ γρήγορες ταχύτητες δεν βολεύει καθόλου. Η εναλλακτική που σου δίνει είναι μια άλλη λειτουργία το Night Mode που υποτίθεται ότι έχει επαρκές φως για νυχτερινές προπονήσεις αλλά τρέχοντας διαβάζεις την οθόνη με πολύ δυσκολία. Επίσης όταν αυτή η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη δεν ισχύει η προηγούμενη(Gesture Backlight). Κάνω τα περισσότερα τρεξιματά μου νύχτα και όπως καταλαβαίνετε παλεύω με το ρολόι…

    Η εφαρμογή της COROS αν και παρέχει πολλές μετρήσεις και δεδομένα υστερεί σε λειτουργικότητα. Κυρίως γιατί όλα αυτά τα στοιχεία για να διαβαστούν χρειάζονται μεγάλη οθόνη, σίγουρα όχι κινητού. Δε μπορείς να δεις όλα τα δεδομένα παράλληλα για να εξάγεις τα συμπερασματά σου, πρέπει να ανοιγοκλείνεις πεδία πράγμα πολύ κουραστικό. Επίσης δε μπορείς να συγκρίνεις τις προπονήσεις σου. Όμως αυτό το γνώριζα και έχω βρει λύση στέλνοντας τα δεδομένα και σε άλλες εφαρμογές που μπορώ να διαχειριστώ άνετα στην οθόνη του υπολογιστή μου. Αυτό που με ενόχλησε όμως πολύ είναι η εκτίμηση της αποτελεσματικότητας της εκάστοτε προπόνησης. Έχω δει optimized αποτελέσματα μόνο κινούμενος κοντά στα προσωπικά μου ρεκόρ. Δοκίμασα μια ποικιλία προπονήσεων με διαφορετικά υψομετρικά, ζώνες παλμών, εναλλασσόμενες ταχύτητες αλλά το λογισμικό καταλαβαίνει μόνο από πολύ γρήγορες προπονήσεις… Αν δηλαδή ακολουθήσει κανείς, χωρίς ιδιαίτερη προπονητική εμπειρία, τη λογική του θα πρέπει να βάζει όλο και πιο γρήγορες προπονήσεις για να δει προπονητικό όφελος. Η τέλεια συνταγή για τραυματισμούς και κάψιμο.

    Τέλος να αναφέρω ότι εκτός τρεξίματος έχω χρησιμοποιήσει το ρολόι μόνο σε προπόνηση δύναμης όπου, αντίθετα με το τρέξιμο, η μέτρηση παλμών από τον καρπό σταθερά μεγάλη αποτυχία, δεν πέφτει μέσα σχεδόν ποτέ ούτε στα διαστήματα χαλάρωσης μεταξύ ασκήσεων. Οι καθημερινές μετρήσεις βημάτων, σκαλοπατιών, θερμίδων απλά υπάρχουν για να υπάρχουν. Θα τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία και τη λειτουργία ποδηλασίας και περιμένω και το καλοκαίρι για κολύμβηση σε ανοικτή θάλασσα.

    Ερχόμενος από προηγούμενο ρολόι GPS μοντέλο του 2014 της TomTom περίμενα να πάω μόνο μπροστά, όμως εδώ πηγαίνω και αρκετά βήματα πίσω. Η ακρίβεια του TomTom στην προβολής της διαδρομής στο χάρτη και των μετρήσεων στα υψομετρικά είναι η νύχτα με την ημέρα σε σχέση με το COROS PACE 2. Όλα αυτά μου έχουν δώσει την εντύπωση ενός προϊόντος και μιας εταιρείας που αν και έχει δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες έχει παραδώσει ένα προϊόν τελικά κατώτερο αυτών. Τέλος μου δημιουργεί μεγάλα ερωτηματικά γενικότερα για την αξιοπιστία των παρεχόμενων δεδομένων. Η COROS έχει βάλει τα πάντα, σχεδόν, σε ένα πολύ δελεαστικό πακέτο αλλά τελικά τι απ’όλα αυτά πραγματικά λειτουργεί καλά; Ότι πληρώνεις παίρνεις λέμε… Ελπίζω να μη σας κούρασα, περιμένω τα σχόλια σας. Ευχαριστώ.

    #121474
    AntonisP
    Συμμετέχων

    Σε ευχαριστούμε πολύ Demetris που μπήκες στο κόπο να γράψεις για λεπτομέρειες που δεν αναφέρουν πολλά reviews. Πράγματι, η φωτεινότητα-ευκρίνεια της οθόνης που έχω δει σε review με σύγκριση side by side με άλλα ρολόγια δεν είναι η καλύτερη δυνατή και σίγουρα δεν συγκρίνεται με αυτή των Garmin. Με προβληματίζει αυτό που γράφεις για το backlight επειδή και εγώ τρέχω, σχεδόν πάντα, το βράδυ.
    Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το γυμναστήριο (αν και όταν ξανανοιξει), Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν διαθέτει χρονόμετρο για τα διαλείμματα ανάμεσα στις ασκήσεις δηλαδή αν μετράει κάποιο συγκεκριμένο χρόνο που του καθορίζει ο χρήστης και σε ειδοποιεί με δόνηση ή ήχο για την έναρξη του επόμενου σετ.
    Τέλος, με ενδιαφέρει και εμένα η κολύμβηση σε ανοικτή θάλασσα, μιας που το Vivoactive 3 δεν την υποστηρίζει, αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει κάποιο σχετικό review.

    #121475
    geomaz
    Συμμετέχων

    Για μένα από την άλλη το Coros pace 2,ειναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν. Έχω θέμα με το βάρος στο χέρι, πχ το 935 που είχα παρόλο που θεωρείται ελαφρυ 50γρ, με ενοχλούσε να το φοράω όλη τη μέρα. Με το Coros είναι σαν να μην φοράω ρολόι (..30γρ). Σε όλες τις μετρημένες διαδρομές με (google maps), πάντα παρουσιαζει μεγαλύτερη ακρίβεια στις μετρήσεις από 2 935 και ένα Fenix 3 που έχουν φίλοι στην παρέα. Μέσα στο στάδιο επιλέγοντας το track mode(κάτι το οποίο δεν διαθέτει το 935 πχ) τρέχοντας 7 χλμ στην εσωτερική, είχα απόκλιση 10 μ ( την στιγμή που με το Garmin είχα αποκλίσεις από 100εως και 300 μ στο 10ρι με χρήση gps και αναλόγως με τα ψυχολογικά του..) . Επισης έχει πολυ καλη μπαταρια-λιγο περισσοτερη διάρκεια απο το 935. Στα μείον,ειναι ότι ο αισθητήρας καρπου,ειναι για τα μπαζα-λεει ότι να ναι ,αλλα δεν με απασχολει και τόσο μια και παντα τρέχω με ζώνη.Επισης το 935 έχει σαφώς πιο εξελιγμένο λογισμικό για τον υπνο,μια που μετράει και φάση ρεμ, ενώ το Coros μονο βαθυ και ελαφρυ φάση υπνου.Τέλος το Coros,προσωπικα το επελεξα και γιατί έχει άριστη συνδεσιμότητα με το stryd , που χρησιμοποιω. Από το σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα που το χρησιμοποιω (1 μήνα), θα έλεγα ότι ρολόγια οπως το 935 είναι πολυ υπερτιμημένα…

    #121476
    demetris
    Συμμετέχων

    @antonisp

    Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε σκοτεινό περιβάλλον αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με τον τρόπο που λειτουργεί.
    Για κάποιο λόγο έχουν κάνει τα εύκολα, δύσκολα.
    Σε ερώτηση που έκανα στο Coros Support γιατί δεν έχουν λειτουργία μόνιμου φωτισμού στο PACE 2 μου απάντησαν ως εξής:
    “We offer a dedicated backlight button on COROS APEX Pro and COROS VERTIX models.”
    Κοινώς το backlight για την COROS ανήκει σε σειρά προϊόντων αξίας 500€-700€, τα συμπεράσματα δικά σας…

    Μπορείς να διαμορφώσεις το πρόγραμμα ασκήσεων επιλέγοντας από μια ευρεία γκάμα ή και να προσθέσεις δικές σου.
    Το ρολόι αντιλαμβανεται με περισσότερη ή λιγότερη επιτυχία της επαναλήψεις που κανεις, ανάλογα την άσκηση.
    Επίσης ορίζεις τα διαλείμματα μεταξύ αυτών και φυσικά μπορείς να παρακάμψεις χειροκίνητα την άσκηση ή το διάλειμμα και να προχωρήσεις στην επόμενη. Σε ειδοποιεί μια χαρά για το επόμενο σετ ή διάλειμμα.

    Όταν το δοκιμάσω σε θάλασσα θα ποστάρω, έχω διαβάσει μικτές κριτικές για τη λειτουργία σε πισίνα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 25 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.