Nike Wildhorse 4

Αυτό το θέμα περιέχει 8 απαντήσεις, έχει 4 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Γιώργος Κ 6 μήνες, 1 εβδομάδα πριν.

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)
  • Συντάκτης

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Έχοντας τρέξει σε αυτά περίπου 40χλμ. ακολουθεί αύριο (αν κρατήσει ο καιρός) ανάβαση 1000μ με μ.ο. κλίσης 30%, συνολικά χλμ. διαδρομής 6. Για να μην κουράζω όμως, πείτε μου αν θέλετε να γράψω μια σύντομη αξιολόγηση, αλλιώς θα την κρατήσω για τον εαυτό μου 🙂

Echetlos
    Συντονιστής

@skull Προφανώς, Γιώργο.
    Κι είναι και μοντέλο όχι ιδιαίτερα διαδομένο.

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Λοιπόον, τα κάναμε τα πρώτα 52,5 χλμ με τα Wildhorse 4 και ξεκινώ από το τέλος. Δεν με έχει εκπλήξει ξανά ένα παπούτσι τόσο πολύ όσο αυτό. Είναι αλήθεια ότι δεν μου γέμιζε πολύ το μάτι και δεν περίμενα πολλά από αυτό, εξ’ ου και η μεγάλη μου έκπληξη, καθώς εκτός από ένα σημείο, είναι καταπληκτικό. Εν συντομία λοιπόν για να μην κουράζω, εξ’ άλλου και το youtube είναι γεμάτο αξιολογήσεις. Το παπούτσι φαίνεται βαρύ και ασήκωτο, αλλά δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Η σόλα του πάρα πολύ απορροφητική, συνάμα όμως δίνει στον δρομέα αυτοπεποίθηση ότι δεν θα τον αφήσει πουθενά. Τόσο σε χωματόδρομους, σε μονοπάτια με μεγάλη κλήση, αλλά και σε πετρώδης πλαγιές δεν «μασσάει» τίποτα. Από τα πρώτα χιλιόμετρα μου έδινε την πεποίθηση ότι μπορώ να βασιστώ στη σόλα και να δοκιμάσω ελιγμούς, που με άλλα παπούτσια δεν τολμούσα.
    Η καινοτομία, που είναι και η παραξενιά του παπουτσιού είναι το πάνω μέρος του, το οποίο περιβάλλεται από μια ύφανση αρκετά σφιχτή που αγκαλιάζει όλο το κουτουπιέ και δεν θα αρέσει σε ορισμένους δρομείς. Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα το συνήθισα και μου αρέσει πολύ, αλλά σίγουρα δεν δίνει πολλά περιθώρια ελιγμών (σχετικά με το δέσιμο των κορδονιών). Εγώ τα πήρα «στα τυφλά», αλλά μην κάνετε το ίδιο, είναι αρκετά ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. Σε όποιον όμως ταιριάζει θα το λατρέψει, δίνει απίστευτη σταθερότητα, χωρίς να πρέπει να παλέψεις με τα κορδόνια και τον τρόπο δεσίματός τους.
    Το μόνο σημείο που ενόχλησε εμένα είναι ένα τμήμα από το κολάρο, δεξιά από την γλώσσα του δεξιού παπουτσιού και αντίστοιχα στο αριστερό, το οποίο με τρίβει στις κατηφόρες. Δεν έχει ξανασυμβεί σε άλλο παπούτσι αυτό, είτε δρομικό, είτε trail, οπότε μάλλον δεν πρέπει να φταίει το πόδι μου 🙂 Αυτό γίνεται όταν δένω σφιχτά τα κορδόνια. Ξαναλέω όμως, το δέσιμο των κορδονιών επηρεάζει μόνο την περιοχή του κολάρου, διότι στην περιοχή του κουτουπιέ η ύφανση έχει τον πρώτο λόγο.
    Δεν θεωρώ ότι είναι door to trail, διότι στην άσφαλτο δεν «τρέχεται» καλά, για εκεί είναι βαρύ. Το παπούτσι θέλει μονοπάτι, όσο πιο πολύ κλήση, τόσο πιο ευχάριστο γίνεται.
    Αυτά από εμένα, ελπίζω να μην κούρασα. 🙂

chamav
    Συντονιστής

Το μέγεθός του σε σχέση με άλλα Nike πως είναι;

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Κοίτα, φοράω τα Pegassus 31 EUR 44, τα οποία μου είναι καλά με λεπτή κάλτσα. Στο Wildhorse όμως θέλω 44,5 με λεπτή κάλτσα

chamav
    Συντονιστής

Μάλιστα, οπότε θέλει μάλλον μισό νούμερο μεγαλύτερο. Τα έχω στον νου μου εδώ και καιρό μαζί με τα Kiger, περιμένω να μπουν σε προσφορά.

tazi
    Συντονιστής

@chamav Τα θες για περιπατο στο δασος του Υμηττου η γιατι σε εξιταρει το ονομα τους?

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Γιώργος Κ
    Δρομέας

Επανέρχομαι ξανά για το wildhorse 4 μετά από 300 χλμ. κατά βάση σε χωματόδρομους και λασπώδη εδάφη. Παραμένω στις θετικές μου εντυπώσεις για το παπούτσι, το θεωρώ πάρα πολύ αξιόλογο, πιο φθηνό από τους ανταγωνιστές του, χωρίς να υστερεί σε τίποτα. Επειδή είχε αναφερθεί σε κάποια review στο youtube ότι η σόλα είναι το «αδύνατο» σημείο του, επειδή φθείρεται εύκολα, μπορώ να πω ότι εγώ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Η σόλα μου είναι σαν καινούρια, όπως και όλο το παπούτσι (αν εξαιρέσεις βέβαια τη λάσπη γύρω γύρω).
    Πολλές φορές το βλέπω σε καλή τιμή και στο nike.com, οπότε όποιος ενδιαφέρεται για τραιλ παπούτσι πιστεύω να πρέπει να το έχει στο μυαλό του. Αν πρέπει να αναφέρω κάτι αρνητικό, τότε ίσως να είναι το βάρος του και (για ορισμένος) το φαρδύ του σχήμα (είναι πρόβλημα σε τεχνικά κατηφορικά terrain όπου δεν στρίβει τόσο γρήγορα).
    Θα ξαναγράψω στα 600χλμ…..

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 1 έως 9 (από 9 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.