Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Ρούχα & εξοπλισμός / Αδιάβροχο και τρέξιμο στο βουνό

Αδιάβροχο και τρέξιμο στο βουνό

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Blackdog
    Συμμετέχων

Έχει κανείς εμπειρία από κάποια ή ξέρει να προτείνει κάτι αξιόλογο; στο δρόμο δεν φοράω ποτέ γιατί θα γυρίσω σπίτι ή στο αμάξι και αλλάζω. Στο βουνό αν φτάσεις παπι στην κορυφή και φυσάει προσωπικά δεν την παλεύω ούτε να σταθώ ούτε να ξεκινήσω την κατάβαση. Με λίγα λόγια ψάχνω κάτι που να μαζεύει καλά ώστε να μπαίνει στην τσέπη η στη ζώνη, να είναι διαπνέον, αδιάβροχο-αντιανεμικο με κουκούλα και να επιτρέπει να τρέχεις με σχετική άνεση.

chamav
    Συντονιστής

Για να είναι διαπνέον, αδιάβροχο, αντιανεμικό και να μαζεύτεται πολύ, θα είναι και αρκετά ακριβό.
    Έχω ένα Gore Running που ταιριάζει με όλα τα παραπάνω.

Blackdog
    Συμμετέχων

Δεν με ενοχλεί το κόστος αν αξίζει. Ξέρεις στη Αθήνα που θα βρω να δοκιμάσω; ποιο μοντέλο έχεις;

chamav
    Συντονιστής

Δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, το αγόρασα πριν δυο χρόνια από το internet. Γράφει πάνω Windstopper Active Shell, αλλά πιθανά αυτό μπορεί να είναι κάποιο marketing brand του υλικού.

Blackdog
    Συμμετέχων

Οκ σε ευχαριστώ, όποιος άλλος βοηθήσει έχει καλώς!

tazi
    Συντονιστής

An meneis stib athina dokimase na pas sto alpamayo, nimizi exei sxetiki poikilia mua kai o idioktitis tou katastimatis einai kai dromeas

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

Έχω αυτό

Salomon Fast Wing Hybrid Jacket
    “μαζεύει, είναι διαπνέον, αδιάβροχο-αντιανεμικο με κουκούλα, σου επιτρέπει να τρέχεις με σχετική άνεση”, αλλά ίσως θέλεις κάτι πιό ζεστό?

Blackdog
    Συμμετέχων

Όχι το ζεστό δεν με ενδιαφέρει καθόλου ίσα ίσα όσο πιο διαπνέον και δροσερό τόσο καλύτερα! Αυτό που θέλω είναι αν βρέχει συνέχεια να μην μουσκευει και να με κρατήσει όσο πιο στεγνό γίνεται.

vasilis lar
    Συμμετέχων

Φίλε άκου από την εμπειρία μου στα βουνά, από την εμπειρία μου σε βροχές, ψιλόβροχο και καταιγίδες….μπορεί να έδωσα 200 ευρώ για ένα Salomon s lab hybrid jacket και θεωρείτε το κορυφαίο που κυκλοφορεί, μπορεί να έδωσα 140 σ’ένα North Face Flight RKT Jacket αλλά όταν υπάρχει μπόλικο νερό δεν κάνουν τίποτα όπως δεν κάνει και κανένα άλλο……ότι και να αγοράσεις μην δώσεις πολλά γιατί το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και προσοχή:……ότι και να πάρεις να έχεις μαζί σου και ένα αδιάβροχο από τα jumbo, αυτά σαν σακούλες του 1-2 ευρώ αλλιώς την πάτησες, είναι τα μόνα που κρατάνε το νερό μακριά!!

Blackdog
    Συμμετέχων

Α ωραία! Δηλαδή στους ultra trail που μπορεί να βρέχει κανα 2ωρο όλοι είναι μούσκεμα; πάντως κι εγώ που το ψάχνω δεν ξέρω αν τελικά αξίζει να δώσω 200€ για αδιάβροχο…

vasilis lar
    Συμμετέχων

Ναι αυτοί που χρησιμοποιούν μόνο αυτά τα επώνυμα είναι μούσκεμα σε μια δυνατή, για να μην πω σε μια μέτρια, βροχή…..το ξέρουμε και είμαστε όλοι προετοιμασμένοι για διάφορες ”πατέντες” του στυλ μαύρες σακούλες σκουπιδιών, αδιάβροχα βαρέως τύπου που φορούν οι αγρότες, αδιάβροχα φτηνιάρικα μιας χρήσης από jumbo (η super λύση!!)……όχι μην δώσεις πολλά, π.χ όχι πάνω από 20-30 ευρώ, δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος για παραπάνω, βρε και αυτά πολλά είναι….

…..π.χ προτείνω από το να δώσεις αυτά που σκέφτεσαι για κάποιο επώνυμο δώσε καλύτερα ένα 60άρι και πάρε αυτά τα δύο:

https://www.sportsshoes.com/product/reg60/regatta-lyle-iii-waterproof-jacket/
    https://www.sportsshoes.com/product/ron2462/ronhill-momentum-sirius-jacket/

Etien
    Συμμετέχων

Λοιπον….εχω ενα παναλαφρο, λευκο, διαπνεων(πολυ σημαντικο αυτο) και αδιαβροχο, λεπτο σαν χαρτοπετσετα αλλα ανθεκτικοτατο, μηκος εως τους μηρους και εχει λαστιχακια γυρω απο τα χερια , στην κουκουλα του κ στο τελειωμα του . .”Μαζευει” οσο ο ογκος ενος…λεμονιου.(Βεβαια οταν το προμηθευεσαι ειναι σε συσκευασια οπως οι μπλουζες😊 !!!! ) Ειναι της TYVEK . ΠΕρισσοτερα στοιχεια θα βρω αυριο κ θα τα γραψω.Το εχω μαζι μου στον ΟΜΤ100 , 3 χρονια τωρα. Περυσι μαλιστα ετυχα σε πολυωρη ,δυνατη βροχοπτωση με χαλαζι . Μου καλυψε και το σακιδιο . Δεν περασε σταγονα μεσα.

Ευχαριστω.

Etien
    Συμμετέχων

Aluminum-plating-inside-Dupont-Tyvek-Jacket-Tyvek

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 1 έως 13 (από 13 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.