Διάφορα περί ρουχισμού

Αυτό το θέμα περιέχει 9 απαντήσεις, έχει 6 φωνές, και ανανεώθηκε τελευταία από  Γιώργος Κ 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)
  • Συντάκτης

big-blue
    Συμμετέχων

Έχω μια απορία σχετικά με τα υλικά που χρησιμοποιούν στα μπλουζάκια, στα singlet ας πούμε. Παλιότερα νομίζω πως ήταν πιο χοντρό το υλικό, αλλά δεν πότιζε σε συνθήκες έντονης υγρασίας. Πιο βαρύ όταν ήταν στεγνό, αλλά δε γινόταν λούτσα κ δεν κολλούσε πάνω στο κορμί. Τελευταία (;) οι εταιρίες έχουν επιλέξει πιο hi tech υλικά, πιο λεπτά, με πιο έντονη πλέξη νομίζω, τα οποία είναι αρκετά πιο ελαφριά όντας στεγνά, αλλά επηρεάζονται πολύ απ´ την υγρασία κ κολλούν πανω στο δέρμα. Έτσι δείχνουν βαρύτερα κ σπαστικά σε μένα. Με δεδομένη την υγρασία της χώρας μας, τι λέτε, το προσέχουμε αυτο;
    2. Ζηλεύω αυτά τα singlet με τις τρύπες, παίζει να κανω καμιά ζούρλια με ψαλιδάκι κ να το κανω racing το μπλουζάκι;)
    3. Και άσχετο. Κανά νεότερο μοντέλο καλής κάλτσας;

Echetlos
    Συντονιστής

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι.
    Ναι μεν το λεπτό είναι σα να μην υπάρχει όταν είσαι στεγνός αλλά μόλις ιδρώσεις κολλάει στο δέρμα σου. Ιδίως αν σου φύγει και λίγο προς τα πίσω ο λαιμός, δεν επανέρχεται με τίποτα. Τα χοντρύτερα είναι πιο διαχειρίσιμα.

tse89
    Συμμετέχων

Πλάκα πλάκα εχει δοκιμάσει κανενας το nike aeroswift singlet απο πανω δλδ;;
    Εχει καποιος γνώμη δλδ!;;
    Απο κάλτσες όλες καλές είναι ανάλογα τί σε βολεύουν,δεν αλλαζουν δραματικά απονχρονο σε χρόνο…

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@tse89 μου έρχεται την Δευτέρα, οπότε θα σου πώ εντυπώσεις
    Πάντως η δικία μου υποκειμενική αίσθηση είναι διαφορετική καί από το Νικο και από τον Big. Με βολεύουν απίστευτα τα πολύ λετπά υλικά, π.χ. adizero singlet ή salomon slab, γιατί στεγνώνουν ευκολότερα τρέχοντας και είναι πολύ πιο ελαφριά όταν μουσκέψουν πλήρως.

big-blue
    Συμμετέχων

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!
    Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν βρίσκεις μπλούζες με χοντρή πλέξη πλέον.
    Αριστείδη, στην περιοχή μου, έχω γίνει λούτσα απ’ το δεύτερο κιόλας χλμ σε βραδιές με φουλ υγρασία, κάτι συνηθισμένο για φέτος

tse89
    Συμμετέχων

Το δοκίμασες το singlet της nike @aristidi?

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν από  Echetlos.

aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

@tse89 ναι!

Έχει στενή γραμμή, σχετικά κοντό σε μήκος και πολύ λεπτό ύφασμα. Για εμένα είναι ό,τι πρέπει αυτό το fit (καθαρά υποκειμενικό).
    Αερίζεσαι μια χαρά και δεν σε προβληματίζει καθόλου στην κίνηση. Ούτε δημιούργησε κάποιο ερεθισμό, παρότι δεν βάζω κρέμες κλπ.
    Τό μόνο που με προβλημάτισε ήταν το ότι αφού τελείωσα, και προφανώς ήταν μούσκεμα, το άφησα δίπλα να στεγνώνει, μαζί με το σορτσάκι, και δέν κατάφερε να στεγνώσει πλήρως. Ενώ και το split shorts, αλλά και άλλα singlets στην extra thin κατηγορία (π.χ. adizero, slab) θα είχαν στεγνώσει αμέσως. Από την άλλη πλευρά, μου φάνηκε πιο ελαστικό και πιό ανθεκτικό από τα adizero.
    Επειδή δέν ειναι και φθηνό, αν το πάρεις, φρόντισε να είναι σε καλή έκπτωση όπως το πήρα κι εγώ.

Αυτό που δοκίμασα ειναι αυτό:
    https://www.nike.com/gr/t/%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF-aeroswift-shp9Rz/AQ5247-315

και το adizero που αναφέρομαι είναι αυτό που φόραγε και ο Πάνος εδώ.

• Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν από  aRiSTiDiS.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνας, 1 εβδομάδα πριν από  Echetlos.

tse89
    Συμμετέχων

@aristidis
    Κοιτα στο nike com το εχει σε ασπρο σχεδον σε όλα τα μεγάθη 45 ευρώ!!
    Επίσης εχει του mofarah αλλά σε xl !!εγω νομίζω medium είμαι αλλά και large αν ειπχε του mofarah to κόκκινο θα το επαιρνα αβλεπεί…
    Ευχαριστώ για την άποψή
    Σου επιβτου θέματος

mashine
    Συμμετέχων

@aristidi Στον αγώνα το φορούσαν σετάκι οι περισσότεροι με τα next % αλλά δεν φαινόταν όμορφο ήταν κάπως μπόλικο;;;Εν τω μεταξύ με την βροχή είχε κολλήσει σαν αυτοκόλλητο πάνω στο δέρμα. Εγώ με το adizero sub singlet την έβγαλα μια χαρά!

Γιώργος Κ
    Συμμετέχων

ίσως ακουστεί λίγο ξεκάρφωτο, αλλά όποιος θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό, μπορεί να δοκιμάσει κολάν της venum. πείρα πρόσφατα ένα με αφορμή κάτι γάντια πυγμαχίας που πήρα για τον γιο μου και αισθάνθηκα ότι δεν έχω ξαναφορέσει καλύτερο κολάν. λέω να δοκιμάσω και κάποια από τις μπλούζες συμπίεσης.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1 έως 10 (από 10 συνολικά)

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.