Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Echetlos
    Συντονιστής

@Elda Η σχεδίαση τα κάνει να δείχνουν έτσι, Μαρία. Τα χαρακτηριστικά τους είναι ίδια. Έχουν πολύ καλές κριτικές πάντως.

big-blue
    Συμμετέχων

Γιατρέ μου αυτό τι λέει;
    https://www.runnerstore.gr/brooks-pureconnect-4-man-black/
    Παιζει να μπει ως αγωνιστικό κ να γίνει προπονητικό το Ζάντε;

big-blue
    Συμμετέχων

Όπως το λέει ο τίτλος λοιπόν:
    Χτες έτρεξα ενα recovery με τα brooks ghost 6 τα οποία έχουν 1400 χλμ κ έχουν σκιστεί στο πλάι (το διχτυωτό, μετά τα 1100χλμ, αλλά ο τσαγκάρης τη μπάλωσε τη δουλειά;)
    Τα τρέχω ενίοτε κ σε 10αρια σε πατημένο χώμα κτλ. Τι ωραία αίσθηση, τι ωραίο transition που θα έλεγε και ο γιατρός των παπουτσιών εδώ…
    Τα είχα βγάλει στην άκρη φοβούμενος επιπτώσεις στις κήλες μου, στη μέση (εχω θέμα ημισοβαρο). Όμως έχουν τοσο ωραίο τρέξιμο ενώ πλέον η αίσθηση ειναι κάπως σαν του Ζάντε. Λίγο σκληρό αρχικά αλλά όταν ρολαρεις, έφυγες. Τα σκοτώνουμε όταν γεράσουν λοιπόν; Μήπως δε γερνάνε τόσο γρήγορα;
    *έχω κ ένα ζευγάρι saucony ride 7, μισό νούμερο μεγαλύτερο απ´ το κανονικό μου, με 1100χλμ. Αυτά, στα ελεύθερα τρεξίματα μου δίνουν μια αίσθηση φουλ απορροφητικού παπουτσιού, περισσότερο απ´ το ίδιο παπούτσι με 350χλμ (εχω κ δεύτερο ζευγαρι)! Πιστευω πως είναι λόγω μεγαλύτερου μεγέθους, αλλά δείχνουν να είναι σεταρισμένα πλέον για LR. Και πάλι δεν τα χρησιμοποιώ στα μεγάλα γιατί φοβάμαι επιπτώσεις στη μέση…γνώμες;

Echetlos
    Συντονιστής

@big-blue Πολύ στενό, από εμπρός μέχρι πίσω, αποκλείεται να σου κάνει, Ηλία.

Γιατρέ μου αυτό τι λέει;
    https://www.runnerstore.gr/brooks-pureconnect-4-man-black/
    Παιζει να μπει ως αγωνιστικό κ να γίνει προπονητικό το Ζάντε;

dimitrissss
    Συμμετέχων

Τον φαντάζομαι να προτείνει το κατάλληλο παπούτσι φορώντας ιατρική μπλούζα 😛

big-blue
    Συμμετέχων

Το ίδιο πράγμα ειναι κ το pureflow? μας έχουν ζουρλανει με τόσα μοντέλα!

Echetlos
    Συντονιστής

Όχι, κανονική εφαρμογή και μαλακό.
    Αφού κάποιο Ride θα πάρεις πάλι, γιατί με παιδεύεις..;

big-blue
    Συμμετέχων

Ή boracay ή το go run (ride είναι κ αυτό βέβαια;))
    Τη Δευτέρα ανεβαίνω Αθήνα, λογικά θα δοκιμάσω

Etien
    Συμμετέχων

Saucony Triumph ISO 2
    Με ..περιμενουν τωρα εξω απο το σπιτι …ολοκαινουργια !!! Το απογευμα θα τιμηθουν οπως τους αρμοζει με 20 χιλ…ελπιζω να μην σοκαριστουν !!

Ευχαριστω !

tazi
    Συντονιστής

Με το μαλακο Παναγιώτη, στοργη και προδερμ στα νεα σου παπα, καλοφόρετα!!

Etien
    Συμμετέχων

Ευχαριστω Νικο !!
    Ουτως η αλλως , στα πολυ χαλαρα ( 5,40-5,50) θα κινηθουμε !! Ποσο πιο μαλακά?!!

Καλο απογευμα !!

Echetlos
    Συντονιστής

Κατ’ αρχάς, περαστικά Γιάννη!
    Αν υποθέσουμε ότι ψάχνεις κάτι πιο απορροφητικό και μαλακό απ’ ό,τι συνήθως φορούσες, το Rider σίγουρα δεν είναι τέτοιο.Ναι μεν έχει προστασία αλλά είναι σχετικά σκληρό και άκaμπτο σαν πάτημα, λόγω wave plate. Βέβαια, είναι και πολύ σταθερό, κάτι που ευνοεί την εγχειρισμένη σου άρθρωση. Δεν θα σου έλεγα να δεις το Enigma διότι πας σε αρκετά βαρύ παπούτσι.
    Προσωπικά, θα σου πρότεινα τα Pegasus 33 και το Triumph Iso. Πολύ cushioning χωρίς το extra βάρος της κατηγορίας.

@cranfield : Καλώς σας βρήκα και ειδικά τον guru των running shoes!!! Μάλλον θα σε εκμεταλλευτώ που σε βρήκα. Ψάχνω για παπούτσι με προστασία – έκανα μερική αφαίρεση μηνίσκου πριν 3 μήνες και έχω ξεκινήσει ξανά. Συνήθως προτιμάω τα launch, boston, Ride, zealot δηλαδή όχι γενικά βαριά. Τώρα όμως είμαι αρκετά προβληματισμένος αν θα πρέπει τουλάχιστον για κάποιο διάστημα πρέπει να πάω σε κάτι διαφορετικό. Σε κάποιο κατάστημα που πήγα με κατεύθυναν σε Mizuno (Ride) αλλά δεν τα ξέρω. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!!! Φιλικά Γιάννης

cranfield
    Συμμετέχων

Εξαιρετική πρόταση για τα triumph!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Echetlos
    Συντονιστής

@cranfield Το V1 έχει πιο φαρδύ toe box από το V2 και είναι ελααααχιστα πιο μαλακό, να ξέρεις…

Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

@Echedtlos , Νίκο, Τι είναι το wave plate που αναφέρεις για τα Ride

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.