Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,028 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #9338
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @roberto4carlos Μανώλη, είναι το σύστημα απόσβεσης κραδασμών (αλλά και στήριξης) που χρησιμοποιεί η Mizuno.
    Μία πλαστική “πλάκα” ανάμεσα στον αφρό. Αναλόγως του σχήματος και του μήκους της, δίνει και αντίστοιχα χαρακτηριστικά στο κάθε μοντέλο.

    Mizuno_Wave_Rider_18_15

    #9361
    georgeb
    Συμμετέχων

    καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Gorun 🙂
    θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή καινούργιου παπουτσιού. Λόγω υπερπρηνισμού τρέχω αυτή τη στιγμή με Kayano 18 (δεν έχουν και πολλά ψωμιά όπως τα κόβω), Kayano 20 (με έχουν ψιλοαπογοητεύσει, παρότι έχω αλλάξει αρκετά kayano) και τώρα τελευταία με τα adrenaline 15.
    Ψάχνω για ένα παπούτσι σίγουρα ελαφρύτερο, να έχει αποροφητικότητα καθως έχω και ψιλοπροβληματάκια με τα γόνατα, τα οποία είναι ελεγχόμενα πλέον ευτυχώς. Σεφτόμουν για ένα ουδέτερο παπούτσι σαν αυτά που έχει παρουσιασει το gorun (Boracay, Zante κλπ). Ποιά είναι η άποψή σας?
    Τα παπούτσια τα θέλω για ελεύθερα τρεξίματα, LR και γιατί όχι να είναι και το παπουτσι που θα τρέξω στον ΑΜΑ. Να σημειώσω επίσης ότι από πλευράς επιδόσεων, δεν ανάβω φωτιές στην άσφαλτο-το αντίθετο μάλλον-καθώς στοχεύω για έναν τερματισμό αν μπορώ στο 4:30.

    #9362
    dimitrissss
    Συμμετέχων

    @echetlos Αγαπημένη συνήθεια κάθε 3 μήνες!!

    http://www.runnersworld.com/running-shoes/2016-fall-shoe-guide-videos

    #9363
    dimitrissss
    Συμμετέχων

    @bougasgeorge Από Kayano κατευθείαν σε Boracay, Zante είναι λίγο απότομο. Αν θες κάτι ουδέτερο δοκίμασε κάτι πιο παραδοσιακό Saucony Ride ή Triumph, Brooks Ghost ή Glycerine, Nike Pegasus ή Vomero, Adidas Glide Boost, NB 1080. Αν θες υποστηρικτικό κοίτα στην κατηγορία mild stability, Saucony Guide, Brooks Ravenna, θα σου έλεγα και NB 870 αλλά το αντικαταστήσανε με το Vazee Prism για το οποίο δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα.

    #9366
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bougasgeorge Γιώργο, ή πας σε stability μοντέλο με λιγότερη στήριξη ή σε ουδέτερο που είναι σχετικά σταθερό.
    Στην πρώτη κατηγορία δες το Guide 9 ή το Lunarglide.
    Από neutral, τo Mizuno Rider είναι πολύ σταθερό.
    Γενικότερα, θα θυσιάσεις λίγο cushioning σε σχέση με τα Kayano αλλά πας σε αρκετά ελαφρύτερα μοντέλα και σαφώς, λιγότερο ογκώδη.
    Απ’ την άλλη, αν έχεις επιφυλάξεις για το αν θα σοθ παρέχουν το επίπεδο stability που χρειάζεσαι, ρίξε μια ματιά εδώ; -): http://31958001149.blog.com.gr/equipment/πώς-επιλέγουμε-το-σωστό-παπούτσι-τρε/

    #9367
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @dimitrissss Παλιότερα ήταν ακριβώς όπως το λες. Από εκεί έβλεπες όλα τα επόμενα μοντέλα. Πλέον όμως τα “διαρρέουν” πολύ νωρίτερα άλλες “πηγές”.
    Βέβαια, στο RW τα έχεις όλα μαζί και σε βίντεο. Κι ας είναι εντελώς αν αξιόπιστο ως κριτικές.


    @echetlos
    Αγαπημένη συνήθεια κάθε 3 μήνες!!

    #9368
    georgeb
    Συμμετέχων

    @dimitrissss, @echetlos Ευχαριστώ Δημήτρη και Νίκο για τις απαντήσεις σας.

    Από Kayano κατευθείαν σε Boracay, Zante είναι λίγο απότομο.

    . Αυτό έχει να κάνει με την φυσιολογία του ποδιού/πατήματος, δηλαδή δεν μπορεί να γίνει ούτε σταδιακά, καθώς ίσως να υπάρξει πρόβλημα τραυματισμού ή η μετάβαση μορεί να γίνει σταδιακά έτσι ώστε να εκπαιδευτεί και το πόδι;
    Νίκο είναι καλύτερο να επιλέξω κάποιο ουδέτερο (πχ mizuno που αναφέρεις για αρχή) έτσι ώστε αργότερα να πάω σε κάποιο άλλο ουδέτερο ή να ξεχάσω εντελώς τα ουδέτερα λόγω του υπερπρηνισμού και να στραφώ απευθείας σε κάποιο mild stability;

    #9371
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bougasgeorge Γιώργο, ο μόνος λόγος που ΙΣΩΣ σου πέσει λίγο “απότομο” κάποιο παπούτσι σαν το Zante ή το Boracay, είναι ότι έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτά που έχεις συνηθίσει. Χαμηλότερο drop, σκληρότερο πάτημα κτλ. Αλλά αυτό είναι θέμα προσαρμογής και μόνο. Τίποτε άλλο. Αρκεί βέβαια να σου αρέσουν αυτά τα χαρακτηριστικά αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις.

    Όσον αφορά τον υπερπρηνισμό, η άποψή μου είναι πως δεν χρειάζεται να τον λαμβάνεις καν υπ’ όψιν. Δεν πρόκειται περί “παθήσεως” ή ατέλειας. Μπορείς να τρέχεις με ο,τι μοντέλο θες. Διάβασε το άρθρο που σου παρέθεσα…

    #9374
    georgeb
    Συμμετέχων

    @echetlos Οκ Σε ευχαριστώ Νίκο για τις διευκρινήσεις

    #9388
    georgeb
    Συμμετέχων

    @echetlos Νίκο πήγα σήμερα και δοκίμασα το Guide. Το δοκίμασα μισό νούμερο παραπάνω απ’ότι φοράω κανονικά και ενώ στο μήκος ήταν πολύ άνετο, στο πλάτος το ένιωθα αρκετά σφικτό στο μετατάρσιο (η δοκιμή μάλιστα έγινε με λεπτή κάλτσα λόγω του ότι μόλις είχα φύγει από το γραφείο μου). Είναι λίγο στενό ή μου φάνηκε; Δυστυχώς δεν δοκίμασα το ένα νούμερο μεγαλύτερο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα παραείναι άνετο.
    Ο πωλητής δεν ήξερε επίσης εάν βγαίνει σε έκδοση wide.

    #9397
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @bougasgeorge Γιώργο, δεν το έχω φορέσει το Guide 9, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα της εφαρμογής. Απ’ όσα έχω διαβάσει εδώ κι εκεί πάντως, μετά από λίγο “ανοίγει”, όπως και το Ride 9.
    Σίγουρα βγαίνει και σε 2Ε. Πάρε ένα τηλέφωνο στην Saucony στο Ψυχικό, να σου πουν αν το εισάγουν. Αν όχι, δες κάτι άλλο, μην το ρισκάρεις.

    #9435
    xipolitakos
    Συμμετέχων

    To Asics Piranha το έχει δοκιμάσει κανείς;

    #9439
    mashine
    Συμμετέχων

    @xipolitakos Οχι γιατί διαλύεται στα 80-100Κ!Ultra light φλατ αγωνιστικό το φοράς αντί spikes.Ισως να σου ταιριάζει η φόρμα του (που δεν έχει τουλ. στην 4,5 έκδοση δομή).Σωστά προσανατολίζεσαι πάντως στα japanese flats αφού δίνουν έχτρα χώρο μπροστά.Τι νούμερο φοράς ;

    #9441
    xipolitakos
    Συμμετέχων

    @mashine, τα νούμερα (ανάλογα με τα μοντέλα που φοράω) τα αναφέρω εδώ (πάτα στο παρακάτω link):

    post #9100

    #9448
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @xipolitakos Χρήστο, γιατί δεν κοιτάς τα Altra; Εισάγονται και στην Ελλάδα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,028 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.