Απωθητικό σκύλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #96408
    nikos79
    Συμμετέχων

    Μεγάλο πρόβλημα αυτό για προπόνηση σε εξωτερικούς χώρους. Μέχρι το 2010 περίπου δεν θυμάμαι να υπήρχε ιδιαίτερο θέμα αλλά τα τελευταία χρόνια δεν ξέρω τί έχει συμβεί μετά από συχνές συναντήσεις κατέληξα 2 φορές δαγκωμένος ενώ έχω χτυπήσει και από πτώσεις μιας και εξαιτίας προβλήματος ακοής που έχω δεν τα καταλαβαίνω όταν με παίρνουν στο κατόπι και με αιφνιδιάζουν.. είναι ο σημαντικότερος λόγος που έκοψα εντελώς την ποδηλασία και τρέξιμο κάνω μόνο στο στάδιο και στο εσωτερικό πάρκου

    #96410
    Vlod
    Συντονιστής

    @manolis ξαναλεω πως στο αρχικο ποστ μιλας για αγελη σκυλων…μετα μπλεκεις στη συζητηση και δεσποζομενα και τωρα λες πως θες να παρεις μαζι και τα παιδια σου. Αληθεια για ποιο πραγμα μιλαμε να καταλαβουμε τελικα.
    Η ουσια σου ειναι μου φαινεται πως δεν θες να υπαρχει ψυχη ζωσα στο διαβα σου.
    Επειδη αυτα τα σκυλια που λες στα χωρια πολλα ειναι ημιαδεσποτα η τσοπανοφυλακες πιασε τους συνανθρωπους εκει και πες τους να τα εχουν περιορισμενα στην αυλη του κτλ οπως οριζει ο νομος. Αυτοι δημιουργουν το προβλημα και οχι τα σκυλια. Αλλα παντα θα την πληρωσει ο πιο αδυναμος ειναι πιο ευκολο ε?

    #96412
    nikos79
    Συμμετέχων

    καλά δεν το συζητάμε καν αυτό, προφανώς και δεν φταίνε τα σκυλιά…

    #96422
    prof
    Συμμετέχων

    @Vlod Πράγματι μίλησα για αγέλη 4-5 σκύλων,δηλαδή για σκύλους που ζούνε μαζί. Κάποιες φορές μπορεί να μαζεύονται και 10 σκυλιά. Δεν μίλησα για δεσποζόμενα η αδέσποτα. Στην συζήτηση κάποιοι ανέφεραν ότι τους δάγκωσε δεσποζομενος σκύλος και μετά παραθέσαμε την νομοθεσία.
    Όσο αναφορά τη βόλτα με το ποδήλατο των παιδιών το έγραψα για να δούμε το τραγελαφικο του πράγματος,όπως αν σκεφτείς ότι ένας άνθρωπος με προβλήματα όρασης η ακοης θα έχει σοβαρό πρόβλημα να περπατήσει σε περιβάλλον που κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα σκύλοι.
    Και για να σου απαντήσω σε μια προηγούμενη ερώτηση,ΝΑΙ, θεωρώ ότι είναι παράνομο να ταιζεις αδέσποτα ζωα.
    Η λογική του νομοθέτη είναι ότι το κράτος πρέπει να γνωρίζει και να ελέγχει όλα τα ζώα που υπάρχουν.
    Θα μπορούσες να γίνεις ο ιδιοκτήτης τους για να μπορεί το κράτος να σας ελέγχει η να τα αναφέρεις σε φιλοζωικές και δήμους για να γίνουν και οι απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις.
    Τέλος τη συζήτηση την άνοιξες εσύ προσπαθώντας να την κλείσεις!

    #96426
    Lachaniaris
    Συμμετέχων

    Κάποτε υπήρχε στο καραμπόλα του παγωτό, ένα δωράκι σαν βάτραχος που έκανε ένα έντονο κλικ. Έχω την εντύπωση πως ένα σκυλί που ήταν στην γειτονιά μου τότε, ενοχλούνταν.
    Η αίσθηση που έχω πάντως είναι πως έχει παραγίνει το κακό με τα αδέσποτα. Σαφώς δεν φταίνε τα ίδια αλλά κάτι πρέπει να γίνει. Έχω “τσακωθεί” με ανθρώπους λέγοντας τους το λογικό (για εμένα). Θα πρέπει να στειρωθούν όλα και σε 10 χρόνια θα εξαλειφθεί το πρόβλημα. Ακόμα και να θανατωθούν (νόμιμα) κάποιες περιπτώσεις, που αποδεδειγμένα έχουν επικίνδυνη συμπεριφορά όχι μόνο στους ανθρώπους αλλά και στην πανίδα της περιοχής.
    Αλλά για να μην ξεφύγω από το θέμα, έχει τύχει πολλές φορές να με έχουν κυνηγήσουν σκυλιά στο χωριό μου. Συνήθως βάζω τις φωνές για να τρομάξουν αλλά και να με ακούσει κανένας από γύρω αν υπάρχει.
    Παράδειγμα: https://www.youtube.com/watch?v=-lkDb1H-8Ao

    #96432
    tazi
    Συντονιστής

    Εδω ο τοπος ειναι γεματος σκυλια, κανενα αδεσποτο βεβαια. Σε ενα χρονο μονο ενα μου εχει γαβγισει, απλα πολλα ειναι λιγο στο κοσμο τους και πρεπει να προσεχεις οταν περνας απο κοντα γιατι μπορει να πεσεις πανω τους. Οι ιδιοκτητες ευγενεστατοι παντα ζητουν συγνωμμη.
    Αρκετοι ειναι και οι δρομεις που τρεχουν μαζι τους, ορισμενοι κιολας αρκετα γρηγορα, 430 πανω κατω, δε ξερω ποιος βγαζει βολτα ποιον γιατι ο σκυλος ειναι σχεδον παντα μπροστα!!!

    #96434
    Thanassis Priskos
    Συμμετέχων

    Προσωπικά δεν έχω δαγκωθεί από σκυλί, ωστόσο έχω υποστεί αφενός πτώση στην προσπάθειά μου να αποφύγω δεσποζόμενο σκύλο που έκανε επιθετική κίνηση ξαφνικά εναντίον μου, και αφετέρου επίθεση από αδέσποτο που έληξε με εμένα να του δίνω κλωτσιά στην πλάτη και να τρέπεται σε φυγή (σημειωτέον πως δεν έχω ξαναχτυπήσει ποτέ ζώο και είμαι φιλόζωος)…

    Τρέχοντας τόσο στην Αθήνα, όσο και στην εξοχή σε σημεία που η συνάντηση με σκύλους μόνο σπάνια δεν είναι, προσωπικά κοιτάζω πάντοτε σε απόσταση στο βάθος του δρόμου και όταν παρατηρήσω πως κάποιο σκυλί (ή σκυλιά) με έχει “σκανάρει”, απλά αλλάζω έγκαιρα διαδρομή ή αναστρέφω. Πιστεύω η έγκαιρη αποφυγή είναι η πιο σωστή τακτική. Έχω ακούσει από πολλούς συν-δρομείς επίσης, πως το να κραυγάσεις όσο πιο έντονα μπορείς την ώρα που σου επιτίθεται κάποιο αδέσποτο σκυλί, είναι μια μέθοδος που οπωσδήποτε λειτουργεί…

    #96438
    Etien
    Συμμετέχων

    Εχω δαγκωθει 2 φορες παιδια . Την πρωτη , εν ωρα προπονησης . Ενω επι 3 χρονια περνουσα στα 20εκ. μακρια τους (ηταν 2 τσοπανοσκυλα ) χωρις κανενα προβλημα ,ξαφνικα ενα απογευμα μου αρπαξε πολυ γερα το καλαμι . Αρχικα κ ενστικτωδως , τραβουσα ςγω , τραβουσε κι εκεινο …μετα σκεφτηκα :”θα βγει κομματι” και ετσι χαλαρωσα κ με αφησε (ας μην αναφερω την συνεχεια ). Το 14 που ετρεχα τον Φειδιπιδειο , καπου στο 80ο , στην Κινετα , ωρα μεσανυχτα , ηταν 4 θεορατα ξαπλωμενα μες τον δρομο . Τα ειχα δει απο μακρια κ σκεφτηκ :”τοσοι δρομεις περασαν πριν απο εμενα ….εμςνα θα πειραξουν ;;!! ” ….Ε , μολις πσρασα 3 μετρα μπροατα , μου χυμηξαν , το ενα καταφερε και δαγκωσε μπουτι , φωναξα ουτε κι εγω ξερω ποσα ντεσιμπελ(!!!) και μ αφησε …. Στον σταθμο , ειχα δικο μου φαρμακειο , εκανα τα απαραιτητα και συνεχισα μεχρι Σπαρτη !!! 😀

    Συχαριστω .

    #96446
    Vlod
    Συντονιστής

    «Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσπο− τα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινης.#Ν 4235/2014 αρθρο 46 παρ.ε…Επισης εγκυκλιος Αρειου Παγου…
    #Ενκατακλείδι,η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα δεν παραβιάζει τις διατάξεις τουν.4039/2012,είναι μέσα στο πνεύμα σεβασμού κάθε έμβιας ύπαρξης για δικαίωμα στη ζωή,πρέπει όμως να τηρούνται συνθήκες καθαριότητας,η έλλειψη της οποίας ασφαλώς δημιουργεί ευθύνη.»1/13/1613 /8.4.13
    Οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να το κλεισω οταν για αλλη μια φορα θεωρεις εσυ κατι διαφορετικο απο το νομο.
    Κριμα που πιστευεις πως το να ταιζεις καποιον που εξαρταται απολυτα απο σενα εινςι παρανομο!και ασχετως νομου ειναι αδικο και ολα τα α στερητικα.
    Κλεινω το θεμα. Παρε σπρει πιπεριου και πες στους ανθρωπους εκει στο χωριο να αφησουν τα ζωα να ψοφησουν
    Καλες προπονησεις

    #96448
    prof
    Συμμετέχων

    Άρθρο 46 – Νόμος 4235/2014 – Τροποποίηση του ν. 4039/2012 (Α΄ 15)

    Το άρθρο 1 του ν. 4039/2012 τροποποιείται ως ακολούθως:α) Η περίπτωση στ΄ του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:«στ) Επικίνδυνο ζώο συντροφιάς είναι το ζώο συντροφιάς, που εκδηλώνει απρόκλητη και αδικαιολόγητη επιθετικότητα, χωρίς να απειληθεί, προς τον άνθρωπο ή τα άλλα ζώα, καθώς και το ζώο που πάσχει ή είναι φορέας σοβαρού νοσήματος, που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στα άλλα ζώα και δεν θεραπεύεται.»
    Όταν ταιζεις και συντηρείς ένα ζώο που δεν έχει περάσει ιατρικές εξετάσεις προφανώς δεν ακολουθείς τις επιταγες του νόμου!
    Η παράγραφος που αναφερεις μιλάει για ζώα που έχουν περάσει από ιατρικές εξετάσεις,έχουν τσιπ κ.λ.π

    “Για την επαναφορά στο φυσικό περιβάλλον των αδέσποτων ζώων συντροφιάς λαμβάνεται υπόψη η πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που επαναφέρονται. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων 557 ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις.Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής”

    Άρα ΔΕΝ βλέπουμε ΜΟΝΟ κανόνες καθαριότητας και υγιεινής.
    Επιπλέον για την επαναφορά των ελεγμένων ζώων πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που επαναφέρονται.
    Άρα όταν ταιζεις σκύλους πρεπει να λαμβάνεις υπόψη ΚΑΙ την πυκνότητα του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων.
    Εκτός από αυτά…νόμος συνεχίζει…
    “Δεν επιτρέπεται επαναφορά σε περιοχές με νοσοκομεία, σχολεία, αθλητικά κέντρα, αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, στους χώρους αποβίβασης και επιβίβασης ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών στα λιμάνια, στα αεροδρόμια, στους σιδηροδρομικούς σταθμούς, στους περιφραγμένους αρχαιολογικούς χώρους και στους περιφραγμένους χώρους του Οργανισμού Κεντρικών Αγορών και Αλιείας ΑΕ και της Κεντρικής Αγοράς Θεσσαλονίκης ΑΕ. Με απόφαση της πενταμελούς επιτροπής της παραγράφου 12 ρυθμίζονται οι λεπτομέρειες προσδιορισμού της πυκνότητας του πληθυσμού των αδέσποτων ζώων στην περιοχή που αυτά επαναφέρονται, καθώς και η οριοθέτηση των περιοχών που δεν επιτρέπεται η επαναφορά τους.”
    Άρα όταν ταιζεις σκύλους θα πρέπει να προσέχεις ΚΑΙ σε ποια περιοχή βρίσκονται.
    Άρα εκτός από κανόνες καθαριότητας και υγιεινής πρέπει να προσέχεις αν έχουν τσιπακια, αν υπάρχουν πολλά αδέσποτα, και την περιοχή που βρίσκονται.
    Ελπίζω να ολοκλήρωσα αυτό που ήθελες να πεις.

    #97434
    prof
    Συμμετέχων

    Δυστυχώς ήρθαν τα πάνω κάτω στο χωριό που μένω!
    Πριν λίγες μέρες αδέσποτα και δεσποζόμενα σκυλιά επιτέθηκαν σε κοπάδι προβάτων. Η ζημιά του κτηνοτρόφου μεγάλη, τόσο μεγάλη που του γύρισαν τα μυαλά που τριγυρνούσε στα χωριά με όπλο και πυροβολούσε οποίο σκύλο έβλεπε. Στην συνέχεια πήγαινε στους ιδιοκτήτες σκύλων και έπαιρνε χρήματα. Κανένας από τα χωριά δεν έκανε καταγγελία. Αποτέλεσμα να μην υπάρχει σκύλος ελεύθερος. Τα σκυλιά που εμειναν και γαβγίζουν στα τρεξίματα μου είναι μέσα σε αυλές!

    #97436
    prof
    Συμμετέχων

    Πριν δύο μέρες δυστυχώς έφαγε φόλα ένα πολύ καλό σκυλί που δεν πείραξε κανέναν και τίποτα. Ο ιδιοκτήτης το είχε ελεύθερο και πάντα μαζί του!

    #100076
    liana
    Συμμετέχων

    Προσωπικά δεν θα είχα καμία επιφύλαξη για το σπρέι πιπεριού, παρότι όντως ειναι παράνομο. Προέχει η σωματική σου ακεραιότητα.

    Έχει τύχει να πέσω σε μεγάλο σκυλί που άρχισε να γαβγίζει και να με πλησιάζει απειλητικά και έμεινα τελείως ακίνητη, με γάβγισε λίγο ακόμα και έφυγε. Δεν ξερω ομως αν αυτό το κόλπο μπορεί να πιάνει κάθε φορά κι αν είναι για τον καθένα.

    #100078
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Προσωπικά όταν αντιμετωπίζω επίθεση ή περιέργεια σκύλων , χαμηλώνω προσποιούμενος ότι πιάνω κάτι από το έδαφος και αμέσως σηκώνομαι με το χέρι σηκωμένο. Προτιμώ να αιφνιδιασω τα σκυλιά από το να δεχθώ επίθεση. Με τον τρόπο αυτό διαλύεται ακόμα και αγέλη πολυμελής. Μοναδική αντένδειξη είναι αν το σκυλί έχει πάρει παραστάσεις από εκπαίδευση φυλαξης που με τον τρόπο αυτό καταφέρνεις απλά να το εξαγριώσει. Έτσι όμως μπορείς να σπάσεις πολλά ρεκόρ!!!

    #101030
    Χρήστος Ιωαννίδης
    Συμμετέχων

    Φίλε @prof είδα αυτό που είχες γράψει για τα σκυλιά το καλοκαίρι.
    Επειδή ζω σε επαρχία, το πρόβλημα με τα τσομπανοσκυλα είναι τεράστιο, κουβαλούσα πάντα σπρέι πιπεριού.
    Είναι μικρό ελαφρύ και δε κάνεις κακό στο ζώο. Επειδή τα σκυλιά έχουν τρομερή όσφρηση, πατάς λίγο όταν το σκυλί είναι στα 5 μέτρα και αυτό απλα τρομάζει και μπορεί για λίγο να φταρνιζεται. Δε ξέρω αν είναι παράνομο, πάντως πωλούνται κανονικά.
    Έχω διώξει μέχρι και 9 άγρια σκυλιά, που είχαν φτάσει λυσσασμένα στους 20 ποντους. Αν κάποιο έκανε την παραπάνω κίνηση, νομίζω τώρα δε θα ημουν σε θέση να τρέξω.
    Ο τσομπανος νοητικά ΑΜΕΑ δεν τα φωναζε, αν και τον εκλιπαρουσα να τα φωναξει πισω, αυτός νομίζοντας ότι ο δημόσιος δρόμος είναι για υα πρόβατα του, δε το έκανε επιδεικτικά.
    Το πρόβλημα με το σπρέι ξεκινά αν φυσάει αντίθετα…. Τότε δεν……. Βλέπουν τα σκυλιά ότι το σπρέι ρίχνει στραβά ή προς τα εσένα και δε μασάνε (μου έτυχε στα ίδια σκυλιά, μια βδομάδα μετά). Προσπάθησα να γυρίσω αλλά δε με αφηναν.
    Πήρα λοιπόν υπερήχους. Κάνουν δουλίτσα. Κάποια σκυλιά πανικοβάλλονται και τρεχουμ, καποια απλά σταματάνε σαν αγάλματα. Πάντως ξεμπερδευεις.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.