Μέτρηση καρδιακών παλμών

  • Αυτό το θέμα έχει 75 απαντήσεις, 21 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 4 έτη, 7 μήνες πριν από τον χρήστη Johnkara.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 76 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #100572
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    30 δολάρια το μήνα αν δεν κάνω λάθος

    #100574
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Στο iPhone μου βλέπω με 3.5Ε το monthly subscription. Πιθανόν στο 12μηνο να βγαίνουν τα 30Ε που βλέπω σαν επιλογή. Όπως και να ‘χει, δεν νομίζω ότι αξίζει να τα δώσεις. Για την ακρίβεια, ακόμη και αν μου έδιναν αυτοί 3.5Ε το μήνα, αντί να τους τα δίνω εγώ, πάλι δεν θα χρησιμοποιούσα την εφαρμογή 🙂 . Υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές (πχ runkeeper) που σου δίνουν πολλά πράγματα στη δωρεάν εκδοσή τους.

    #100776
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

    Τελικά μετά από πολύ σκέψη παρήγγειλα σήμερα την h10 της polar. Δε σας κρύβω ότι το έψαξα για ρολόι αλλά πολλά τα λεφτά κι από ότι κατάλαβα για ακρίβεια στις μετρήσεις του καρδιακού ρυθμού δεν γλιτώνεις και την αγορά ζώνης. Επίσης έχω βολευτεί με το κινητό, μουσικούλα, φακός αν χρειαστεί κλπ. Δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψουν δύο app μαζί την ίδια στιγμή ,πχ το polar beat με το eldomondo. Τέλος πάντων εκείνο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την μπαταρία της ζώνης είναι πόσο είναι περίπου το κόστος της όταν καταναλωθεί αλλά κυρίως πως θα αποφύγω άσκοπη κατανάλωση της. Έχει κάποιο διακόπτη;

    #100778
    Joot20
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα. @ΜΑΝΩΛΗΣ την ζώνη την έχω αρκετούς μήνες. Η μπαταρία που παίρνει είναι η cr2025 και κοστίζει 1-1,5 ευρώ. Έχει διάρκεια 200 ώρες χρήσης και για να κλείσει η ζώνη πρέπει να ξεκουμπώσεις τον αισθητήρα πάνω από την ζώνη (δεν υπάρχει διακόπτης για να κλείνει). Μετά από 5 μήνες προετοιμασίας με χρήση 3-4 φορές την εβδομάδα ακόμη δεν έχει φτάσει η μπαταρία της ούτε στην μέση . Η ζώνη μπορεί να συνδεθεί σε 2 συσκευές Bluetooth ταυτόχρονα (την συνδέω στο ρολόι και στο κινητό ταυτόχρονα) αλλά όχι σε δύο εφαρμογές στην ίδια συσκευή.

    #100902
    ΜΑΝΩΛΗΣ
    Συμμετέχων

    Joot20@ Σε ευχαριστώ! Σήμερα μου ήρθε οπότε θα την δοκιμάσω σύντομα και θα γράψω εντυπώσεις

    #104384
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Εντάξει, δεν το σφίγγω στο χέρι το Fenix και πάντα βγάζει κουκουρούκου σφιγμούς, σήμερα όμως σε ελεύθερο μου έβγαλε HRmax 189, όταν πριν 5 χρόνια η εργομέτρηση είχε δείξει 179.

    #104390
    Sotiris Diamantopoulos
    Συμμετέχων

    Ε δεν φοράς heart rate monitor strap, και δεν σφίγγεις και το ρολόι στο χέρι. Τι θέλεις να σου δείξει; Όταν βγαίνω χωρίς το strap, το ρολόι το έχω τόσο σφιχτά στο χέρι, που το πρώτο πράγμα που κάνω όταν τελειώνω την προπόνηση είναι να το χαλαρώσω. Δοκίμασέ το την επόμενη φορά. Ανησυχείς μόνο αν δεις το χέρι σου να αποκτά άλλο χρώμα και δεν νιώθεις τα άκρα του 🙂

    #104392
    Elda
    Συμμετέχων

    Εγω φοραω ακομα τον παλιο παλμογραφο της garmin το θεοσκληρο, απο το 2008. Ακομα λειτουργει αψογα. Σημερα στο τελος του αγωνα ειδα 171, δεν ξερω ποσο εχω μαξ καθοτι δεν μπορω να τρεξω σε διαδρομο ωστε να κανω σωστη εργομετρηση (2 φορες το ειχα κανει το 2012 σε γυμναστηριο και σε ρυθμο που εξω επιανα για πλακα στο γυμναστηριο πεθαινα, και δεν εφταιγε ο διαδρομος, χωρια που την επομενη μερα ημουν παντου πιασμενη σε πλατη, χερια, ποδια κλπ). Ειχα κανει μια εργομετρηση την ιδια εποχη εν γνωσει μου οτι δεν μπορω το διαδρομο και ειχε δειξει μαξ παλμοι 166, λογικο, μια και καπου εκει ημουν ενα βημα πριν το ασθενοφορο! Εννοειται βεβαια οτι ο παλμογραφος εδειχνε πολυ παραπανω τοτε και σημερα 7 χρονια αργοτερα ξεπερναω τους 170.

    #104394
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Έτσι κι αλλιώς δεν παρακολουθώ ποτέ παλμούς, απλά τους βλέπω αφού τους έχει.

    #104396
    Roberto4Carlos
    Συμμετέχων

    Κατά καιρούς μυ έχει δείξει και 250 και 280 παλμούς. Δεν ξέρω αν εκείνη τη στιγμή παθαίνω έμφραγμα, ή αν απλά μου κάνει πλάκα το ρολόι! Επίσης δεν θυμάμαι αν κάποια από αυτές τις φορές φόραγα heart rate monitor στο στήθος! Σίγουρα πάντως τέτοιες τιμές έχω δει από τον παλμογράφο καρπού

    #104412
    Elda
    Συμμετέχων

    Aν και δε φοραω ποτε ζωνη σε recovery, ειπα να βαλω σημερα απο περιεργεια να δω τι παλμους εχω σε αργους ρυθμους. Εκανα 8χλμ στο 6:10 με ΜΟ παλμων 123 (αφηνω στην ακρη τα 2 πρωτα χλμ που κλασικα εδειχνε αλλου γι αλλου). Πλακα ειχε, δεν ειχα δει ποτε τοσο χαμηλα νουμερα.

    #104458
    big-blue
    Συμμετέχων

    Ώπα! Κ ο ψηλός στο κλαμπ; Καλώς τα τα παιδιά!
    Εγώ σε κομμάτια κ συ με παλμούς:)
    Εγώ το χρησιμοποιώ στα easy για να μην τεμπελιαζω, παω στο άνω όριο του easy, στο 78% της hrmax

    #104460
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @big-blue Όχι ρε συ, δεν τους κοιτάω. Στη σύνοψη τους βλέπω μετά, αφού αναγκαστικά τους γράφει.

    #104482
    Elda
    Συμμετέχων

    To μεταφερω εγω εδω για ν απαντησω:

    Ο/Η Γιώργος Κ έγραψε μια ενημέρωση
    12 ώρες πριν


    @elda
    Δεν είναι και πολύ λογικό να φοράς ζώνη και για 2 χλμ να σου δείχνει άλλα αντ΄ άλλα. Τρία πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: είτε έχεις χαμηλή μπαταρία στη ζώνη, είτε είχε πολύ κρύο, είτε δεν είχες βρέξει το δέρμα κάτω από τον αισθητήρα πριν την προπόνηση.
    η δική μου ζώνη με βρίσκει κατευθείαν σωστά.
    τι ζώνη φοράς αν επιτρέπεται;

    Το γραφω και πιο πανω, η ζωνη μου ειναι η πρωτη ζωνη που ειχε βγαλει η garmin (την εχω απο το 2008) με το σκληρο κομματι μπροστα.
    null

    Απο την αρχη που τη χρησιμποιουσα ηθελε 10-15 λεπτα ωστε να ιδρωσω και να κανει καλη επαφη για να δειχνει σωστα τους παλμους. Ακομα κι αν την εβρεχα το ιδιο συνεβαινε οποτε σταματησα να τη βρεχω. Αν δεν εχω ζεσταθει-ιδρωσει απλα δε δειχνει σωστα, αλλα για τα πρωτα 2=3 χλμ δε με απασχολει.

    #104484
    Odysseas
    Συμμετέχων

    έχω ακριβώς την ίδια ζώνη με την @Elda. Την πήρα πριν κανένα χρόνο απο ebay κάπου 7-8 ευρώ.
    Ακριβώς η ίδια συμπεριφορά. Στα πρωτα 1-2-3 χιλιόμετρα 250 παλμους…μετά στρώνει… Δοκίμασα από νερό μέχρι και τζελ υπερήχων και τζελ καρδιογραφηματος για καλύτερη επαφή, αλλά χωρίς καμία βελτίωση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 76 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.