Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Υγεία & Τραυματισμοί / Μεταταρσαλαγία-οίδημα στο μετατάρσιο.

Μεταταρσαλαγία-οίδημα στο μετατάρσιο.

  • Αυτό το θέμα έχει 59 απαντήσεις, 13 φωνές και ενημερώθηκε τελευταία φορά 3 έτη, 10 μήνες πριν από τον χρήστη Vicky.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #118153
    Vicky
    Συμμετέχων

    Καλημέρα.
    Όπως έγραψα στο προηγούμενο post ξεκίνησα τρέξιμο σιγά σιγά. Στο τρέξιμο δεν έχω ενοχλήσεις στο πόδι!!! Όμως στη δουλειά και στην ορθοστασία οι ενοχλήσεις τελικά παραμένουν.
    Επισκέφτηκα στα Γιάννενα έναν ορθοπεδικό τον Δρούγια Χρόνη ο οποίος είναι δρομέας. Μου τον συνέστησαν κάποιοι φίλοι δρομείς από την Κοζάνη από την οποία κατάγομαι.
    Στη Θεσσαλονίκη από τον Σεπτέμβριο όπου ξεκίνησε το πρόβλημά μου, επισκέφτηκα 5 ορθοπεδικούς και έναν φυσίατρο. Με τον προτελευταίο ορθοπεδικό νόμιζα ότι βρήκα άκρη αλλά τελικά δεν ήταν έτσι τα πράγματα. Στην τελευταία επικοινωνία που είχα μαζί του, του είπα ότι όταν στέκομαι όρθια το πόδι μου ακόμα πονάει. Η απάντησή του ήταν να μην στέκομαι όρθια κάτι που φυσικά είναι αδύνατο λόγω της δουλειάς και της καθημερινότητας μου γενικότερα. Επιπλέον μου είχε πει ότι αν δεν περάσουν τα συμπτώματα που είχα θα πρέπει να χειρουργηθώ, όμως τώρα δεν μίλησε για χειρουργείο παρότι οι ενοχλήσεις παραμένουν.
    Στα Γιάννενα ο Δρούγιας με τον οποίο συζήτησα τι έχω κάνει μέχρι τώρα μου είπε ότι δεν είχα μερική ρήξη πελματιαίας πλάκας, (αυτή είναι η πρώτη διάγνωση που είχα). Αν είχα ρήξη πελματιαίας πλάκας θα είχα σίγουρα ενόχληση στο πέλμα. Εμένα το πέλμα δεν με ενοχλούσε καθόλου ούτε στο περπάτημα ούτε στο τρέξιμο. Επίσης μου είπε ότι δεν έχω συμπιεστική νευροπάθεια.(αυτή είναι η δεύτερη διάγνωση που είχα)δεν του φαίνεται ότι κάποιο συγκεκριμένο νεύρο προκαλεί όλη αυτή την καυσαλγία που νοιώθω στο πόδι.
    Κατά την κλινική εξέταση που μου έκανε με την έντονη πίεση κάτω από τον αστράγαλο στη έσω πλευρά ένοιωσα να διαπερνά ρεύμα σε όλη την πατούσα. Όπως είπε από το σημείο αυτό περνά ο ταρσιαίος σωλήνας και η αντίδραση του ποδιού, χαρακτηρίζεται ως σημείο Tinnel.
    Εν κατακλείδι : Αρχόμενο σύνδρομο Ταρσιαίου σωλήνα. Στο χέρι το αντίστοιχο είναι το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα που είναι πιο γνωστό.
    Το σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα δεν είναι πολύ συχνό. Για την αντιμετωπισή του
    κάνω εντατικά φυσιοθεραπείες με στόχο να δυναμώσω-κινητοποιήσω το πέλμα.
    Σε αυτήν την πλευρά έχω και το γόνατο με την αρθρίτιδα οπότε προσπαθώ να βοηθήσω το γόνατο να τεντώσει με ασκήσεις για τον γλουτιαίο…
    Φοράω κάλτσες συμπίεσης στη δουλειά, έκανα ορθωτικούς πάτους (προσπαθώ να συνηθίσω να τους φοράω), και αγόρασα και ένα ζευγάρι παπούτσια altra τα paradigm. Προσπαθώ να τα συνηθίσω και αυτά….
    Ο γιατρός στα Γιάννενα μου είπε ότι μπορώ να τρέχω αφού στο τρέξιμο δεν με ενοχλεί. Τρέχω λίγο ίσα-ίσα για να μου φεύγει το μεράκι. Προσπαθώ να γίνω καλά για να μπορέσω αργότερα να τρέξω όπως θέλω…..
    Σκέφτομαι να κάνω τρεις μήνες εντατικά φυσιοθεραπείες. Είμαι ήδη στον 2ο μήνα.
    Αν δεν γίνω καλά θα δω πως θα συνεχίσω.

    #118171
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    Γεια σου Βίκυ,

    Χαίρομαι που έβγαλες άκρη. Είναι πολύ σημαντικό αυτό.
    Πες μου λίγο, μιλάμε γι’ αυτό το τεστ; https://www.youtube.com/watch?v=FBaonEgJHGs

    Αν ναι, τότε ειλικρινά πολύς κόσμος είναι για κλωτσιές.

    #118172
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Στο σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα πάντως, η απελευθέρωση του νεύρου χειρουργικά είναι πολύ απλή υπόθεση.

    #118174
    Vicky
    Συμμετέχων

    Σωτήρη @sotosdiam ναι αυτό είναι.
    Νίκο δεν θα είχα πρόβλημα να χειρουργηθώ μήπως και λήξει το πρόβλημά
    μου. Προσπαθώ τώρα με τις φυσιοθεραπείες και τις ασκήσεις μήπως το ξεπεράσω. Αν δεν φύγει, ένας από τους προβληματισμούς μου είναι ποιος θα με χειρουργήσει, αφού απότι φάνηκε 5 γιατροί εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν το γνώριζαν καν.

    #118175
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @vicky Φαντάζομαι ότι όταν ο χειρουργός ξέρει πού είναι το πρόβλημα, θα γνωρίζει και τι να κάνει, Βίκυ.
    Σου είπε τι ιστός μπορεί να μπλοκάρει το νεύρο; Τένοντας μάλλον, ε;

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 έτη, 11 μήνες πριν από Nikos Pilikas.
    #118177
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    Ε γι’ αυτό εκνευρίζομαι. Είναι δεν είναι 20 τεστ, πολύ απλά, που μπορεί να τα κάνει ένας γιατρός, ή ακόμη και μη γιατρός, για να καταλήξει με σχετικά μεγάλη ακρίβεια στο πρόβλημα. Ειδικά εφόσον ξέρεις και τα συμπτώματα, καταλήγεις σε 2-3 ελέγχους, χωρίς να χρειάζεται να τα κάνεις όλα. Το συγκεκριμένο τεστ το έχω προτείνει σε άλλον που είχε ενοχλήσεις και δεν έβγαζε άκρη, με ένα ψάξιμο 10 λεπτών. Μου θυμίζει την περίπτωσή μου επίσης, που είχα πάει σε ορθοπεδικό, μου έλεγε έναν έναν διάφορους τραυματισμούς που υπέθετε ότι είχα, κι εγώ με τέτοια τεστ και άλλα λογικά επιχειρήματα του εξηγούσα ότι δεν ήταν τίποτα από αυτά που έλεγε.

    #118178
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    @echetlos ο Flexor Hallucis Longus περνάει κι αυτός από εκείνο το πέρασμα ανάμεσα στο κόκκαλο και την ταινία. Υποθέτω ότι αυτός ενοχλεί. Αν ισχύει αυτό, τότε πιθανή ενδυνάμωση του σχετικού μυ (πχ προς τα κάτω κάμψεις του μεγάλου δακτύλου) να αποφορτίσουν τον τένοντα, και ως εκ τούτου να σταματήσει να συμπιέζει το νεύρο. Θέλει ψάξιμο όμως, και να τα πει στη Βίκυ κάποιος που ξέρει.

    #118181
    tazi
    Συντονιστής

    @vicky Καλημερα Βικυ, στενοχωρηθηκα που ακομα παιδευεσαι ρε παιδι μου, μαλιστα μου περασες απο το μυαλο την προηγουμενη εβδομαδα και αναρωτηθηκα τι να κανεις γιατι και εγω μετα την ευτυχως προσκαιρη ενοχληση που ειχα στα μεταταρσια πηγα σε κατι που ακομα με ταλαιπωρει. Τελος παντων. Αφου μπορεις να τρεχεις και βεβαια σου κανει κεφι να το κανεις καλο ειναι να συνεχισεις, παντα βεβαια με την προυποθεση οτι δε σε πονανει η δε νιωθεις οτι δυσχεραινει την κατασταση σου. Η ενεργη αποκατασταση νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο.
    Σε οτι αφορα τη θεραπεια εγω να σου πω την αληθεια δε θα εδινα τοσο καιρο για να δω αποτελεσμα, 3 μηνες ειναι πολυ μετα απο ηδη τοσο καιρο που εχει περασει. Αν δε εβλεπα διαφορα μεσα στο μηνα και η επεμβαση θα εδινε αποτελεσμα θα προχωρουσα αμεσα στη ριζικη λυση. Απο οτι καταλαβα ειναι μαλλον μια απλη εμπεμβαση, αρκει βεβαια να βρεισ το γιατρο που θα ξερει τι να κανει. Μαγνητικη αληθεια εχεις? νομιζω θα σου τη ζητησουν αν ειναι να προχωρησεις επεμβατικα, αλλα και γενικοτερα θα ειχες εσυ και ο γιατρος σου μια πιο καθαρη εικονα για το τι συμβαινει.

    #118188
    Vicky
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα.
    Νίκο @echetlos ο γιατρός δεν μου είπε τι μπορεί να μπλοκάρει το νεύρο, αν είναι τένοντας. Σωτήρη @sotosdiam έψαξα για ασκήσεις πατώντας : σύνδρομο ταρσιαίου σωλήνα στα αγγλικά φυσικά, και ξεχώρισα κάποιες ασκήσεις τις οποίες κάνω καθημερινά. Επιπλέον με τον φυσιοθεραπευτή κάνω άλλες, ιδιοδεκτικότητας, ενδυνάμωσης….
    Αφιερώνω αρκετό χρόνο και πολύ ελπίδα….
    Νίκο @tazi έχω από την αρχή δύο μαγνητικές, από ότι έχω καταλάβει δεν βοήθησαν και πολύ στη διάγνωση. Εδώ που έφτασα Νίκο δεν μου είναι πολύ να δώσω άλλον έναν μήνα περιθώριο μήπως και φύγουν τα συμπτώματα….

    #118192
    sotosdiam
    Συμμετέχων

    @vicky @tazi το θέμα με τις μαγνητικές, και ειδικά τις μαγνητικές στα πόδια δρομέων, είναι ότι σου δείχνουν ένα σωρό “προβλήματα”, που όμως κανένα δεν ευθύνεται για την ενόχλησή σου. Τι υγρά στα γόνατα, υγρά στους αστραγάλους, μικροραγίσματα στα μετατάρσια, που τα βλέπει ο άλλος, λέει “βρήκα το πρόβλημα”, και στην ουσία, αν πάρεις 100 ασυμπτωματικούς δρομείς, θα δεις την ίδια ακριβώς εικόνα, οπότε πιθανότατα δεν είναι εκεί η αιτία του προβλήματος. Αν όμως έχεις βρει την αιτία, και δεν πας να κάνεις διάγνωση μέσω της μαγνητικής, αλλά εκτίμηση της κατάστασης, εφόσον πλέον ξέρεις πού και τι να κοιτάξεις, ίσως να έχει νόημα να τις ξαναδείς Βίκυ (αν και φαντάζομαι το έχετε κάνει ήδη αυτό).

    #118193
    stratus
    Συμμετέχων

    Αναλαβανω τους ανθρωπους οχι τη μαγνητικη τους.
    Τα “σοφα” λογια αυτης που εμπιστευομαι.
    Επειδη πολλες φορες ακουω ΄η διαβαζω το λαθος που παρα πολλοι κανουν (το εκανα και εγω αλλα εμαθα το μαθημα μου)Να πηγαινουμε σε ιατρους,φυσικοθεραπευτες αθλητικων ομαδων.
    Δυο πρωην φυσικοθεραπευτες του Γαβρου και του Βαζελου διαγνωση μεση.Του Γαβρου εκανε διαγνωση απο το τηλεφωνο!!!Γαβρος τι περιμενεις;
    Ιατρος πασιγνωστος πρωην μεγαλης ποδοσφαιρικης ομαδας διαγνωση δεν εχεις τιποτα.
    Φυσικοθεραπευτης που εμπιστευονται πολλοι δρομεις ακομα και απο εδω μεσα ,δρομεας και ο ιδιος διαγνωση μεση.
    Το προβλημα ηταν ενα τεραστιο trigger point πανω στο ισχιακο νευρο και ο προβληματικος τροπος που τρεχω (σουπερ ντουπερ υπτιασμος) και τα προστατευτικα παπουτσια που μας προτεινει καποιος εδω μεσα.Ονοματα δεν λεω αλα ρε @echetlos με εκαψες με τα nike (πλακα κανουμε).Συγγνωμη Βικυ που καταχραστηκα το προβλημα σου,αλλα βαρεθηκα να βλεπω τους ιατρους και φυσικοθεραπευτες να προσπαθουν να πακεταρουν το προβλημα σε μια κατηγορια ,ειτε αυτη ειναι μεση,ειτε πελματιαια,ειτε λαγοκνημιαια ειτε …..

    #118194
    tazi
    Συντονιστής

    Συμφωνώ και με τους δύο σας αλλά εν μέρει. Πράγματι η μαγνητική θεωρητικά θα δείξει τα πάντα. Ο καλός ακτινοδιαγνωστης θα σου ‘διαβασει’ όσα μπορεί. Μετά έρχεται ο γιατρός που υποψιασμένος πια αφού ξέρει τα συμπτώματα το ψάχνει ακόμα περισσοτερο. Στην περίπτωση μου ο ορθοπαιδικος μου σύστησε συγκεκριμένο μηχάνημα και συγκεκριμένη ακτινοδιαγνωστη. Μετά, επειδή πράγματι η μαγνητική έδειχνε μπόλικα κουσούρια μου είπε πως τα περισσότερα από όσα έλεγε δεν αφορούσαν στο πρόβλημα μου. Εστίασε σε συγκεκριμένα και μετά προχώρησε στην επέμβαση. Όταν δε άνοιξε είδε και αλλα τα οποία δεν φαινοντουσαν καθαρά. Ναι λοιπόν, μαγνητική αλλα και καλή αξιολόγηση της.

    #118195
    Vicky
    Συμμετέχων

    Συμφωνώ και εγώ στο ότι η μαγνητική από μόνη της δεν θα δώσει διάγνωση
    Αρχές Νοεμβρίου η πρώτη μαγνητική περιέγραψε ήπιο οστικό οίδημα στο δεύτερο και τρίτο δάκτυλο…..
    Τέλος Νοεμβρίου έπειτα από καθοδήγηση του ορθοπεδικού περί ρήξη πελματιαιας πλάκας….η μαγνητική περιέγραψε μερική ρήξη πελματιαιας πλάκας και υποχώρηση οστικού οιδήματος….
    Έφυγε μόνο του το οστικό οίδημα…σε 20 μέρες…..(αδύνατο να συμβεί)…
    Θεωρώ την κλινική εξέταση από έμπειρο γιατρό πρωτίστης σημασίας για την διάγνωση οποιασδήποτε νόσου. Η μαγνητική θα έρθει να συμπληρώσει…

    #118196
    stratus
    Συμμετέχων

    Η κορη μου κανει ενοργανη.Τα τελευταια 2 χρονια πονουσε η μεση της .Παμε στον γιατρο και κλασσικα μας βαζει να κανει μαγνητικη .Η μαγνητικη δειχνει δισχιδη ραχη και σκολιωση .Κομμενη η ενοργανη μας λει και οι πονοι προερχονται απο τη δισχιδη ραχη .Παμε σε αλλον φταιει η σκολιωση μας λεει και κομμενη η ενοργανη .
    Με 5 θεραπειες και 2Χ10 λεπτα ασκησεις καθε μερα συνεχισε απτοητη την ενοργανη.Το οτι εχουμε κατι δε σημαινει οτι ποναμε απο αυτο .Επειδη εχω δισκοκηλες οτι παθω φταιει η μεση,ενω η διεθνης βιβλιογραφια αναφερει οτι μονο των 1% αυτων που εχουν δισκοκηλη πονανε στη μεση λογω της δισκοκηλης.Στους υπολοιπους ευθυνεται το μυικο συστημα .

    #118198
    tazi
    Συντονιστής

    Η απεικόνιση δείνει πληροφορία, η αξιολόγηση της σε συνδυασμό με τα συμπτώματα, την γνώση και την εμπειρία θα δώσουν τη θεραπεία, όχι πάντα την ίδια ανάλογα με τη ‘σχολή’ που ο κάθε γιατρός ακολουθεί, εξ ου και η εμπειρία, και μετά το αποτέλεσμα. Αν αυτό δεν είναι το ευκταιο σίγουρα δε φταιει η πληροφορία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.