Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Προπόνηση / Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Οι καθημερινές μας προπονήσεις – 4ο Μέρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 1,027 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #56888
    sotos-marathon
    Συμμετέχων

    @than φιλε Θαναση ολα καλα για εμας …Τι εγνινε ρε γαμωτο?? ευχομαι να ειναι περαστικα!!

    #56966
    tazi
    Συντονιστής

    Αυτα κανουν οι κακες παρεες!!!

    Το πιο γρηγορο λονγ που εχω κανει ποτε, ελαφρα επιταχυνομενο, παρεα με τον Κωσταντινο Τουσε, παλιο πρωταθλητη Ελλδας και βαλκανιονικη με εντυπωσιακους χρονους στο παλμαρες του.

    #56970
    TJohn
    Συμμετέχων

    @tazi να μου προσεχεις τον Κωστα!
    Δυνατη προπονηση! 😉

    #56974
    tazi
    Συντονιστής

    Οτι πεις @john, η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε λιγακι κουρασμενος…😁😁😁

    #56992
    big-blue
    Συμμετέχων

    Δε μ αρέσει να γράφω εδώ, μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις. Χτες το βράδυ ξεκινάω προπονηση στις 21:00 με 79% υγρασία (μετρημένη με ψηφιακό ρολογάκι-θερμόμετρο) και κάθε 15′ ανέβαινε 1%! Στο τελος του 13αριού έφτασε στο 84%!
    Τη νύχτα ήταν φρίκη, κολλούσαμε! Έβαλα αφυγραντήρα-πρωτη φορά καλοκαιριάτικα-& λειτουργία αφύγρανσης στο κλιματιστικό, για να κοιμηθουμε. Παρόλα αυτά στο στο τρεξιμο δε ζορίστηκα τρελά. Ήμουν μετά από δεύτερο ρεπό εντος εβδομαδας (πρώτη φορά από την αρχή της προετοιμασίας-9/7) γιατί τα πόδια δεν πήγαιναν. Χτες ένιωθα δυνατός παρόλη την τρελή υγρασία…Πολύ περίπλοκο χόμπι κάνουμε:)

    #57010
    big-blue
    Συμμετέχων

    Σήμερα δείχνει χειρότερα!!!>£#~

    #57012
    big-blue
    Συμμετέχων

    Όντως, 85% υγρασια απόψε!
    Αυριο αν είναι έτσι θα ακολουθήσω τη λογική του Νίκου, θα παω μεσημέρι προς απογευμα.
    Οι 30+ βαθμοί & ο ήλιος παλεύονται, η τέτοια υγρασια με τίποτα!

    #57018
    than
    Συμμετέχων

    Σάββατο πρωί στο ίδρυμα Νιάρχος, επιταχυνόμενα 1600άρια χωρίς διάλλειμμα. Ξεκίνησα από 4:30 κ το τελευταίο βγήκε στο 4:05. Με κούρασε πολύ όμως…
    Την Κυριακή το βραδάκι 22άρι long run από Βριλήσσια μέχρι Παλλήνη και πίσω. Αισθητά αυξημένοι παλμοί που οφείλονται αφενός στην υγρασία αλλά και στην καλοκαιρινή αποχή. Γενικά ήταν μια δύσκολα βδομάδα με 80χλμ συνολικά και 2 βαρβάτα τέμπο. Ευτυχώς ο μικρός βγήκε από το νοσοκομείο (ιώσεις + σαλμονέλα) και επανερχόμαστε σιγά σιγά στην καθημερινότητα.
    Καλή αρχή εβδομάδας σε όλους!

    #57020
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @big-blue Νομίζω ότι αυτές οι ώρες είναι καλύτερη επιλογή, Ηλία.
    Όπως έχουμε ξαναπεί, έχεις ξεκάθαρη εικόνα από τον ήλιο και την ζέστη, εξ αρχής κιόλας.
    Σου λένε, “εδώ είμαστε, αυτοί είμαστε, δες τι θα κάνεις”.
    Βάλε καπέλο, βγάλε μπλούζα,κόψε ρυθμό, κόψε χλμ, ενυδατώσου περισσότερο, έχεις τα δεδομένα ξεκάθαρα εν πάση περιπτώσει, κανόνισε την πορεία σου…
    Η υγρασία όμως είναι ύπουλη, ιδίως αν πέσεις επάνω στο μεταίχμιο, εκεί που αρχίζει να αυξάνει απότομα (~20:30).
    Δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσο πολύ σε χρεώνει, ούτε και πόσο γρήγορα θα αρχίσει το “άδειασμά” σου. Και συνήθως είναι απότομο.


    @thanasiskypraios
    Περαστικά σας, Θανάση!

    #57022
    big-blue
    Συμμετέχων

    Αν συνεχίσει έτσι η υγρασια και δεν προλάβω το μεςημερι θα την κάψω τη μεγαλη προπόνηση, δε γινεται δουλειά έτσι, θα με χρεώσει διπλά…

    Θανάση σαλμονέλα;

    #57036
    than
    Συμμετέχων

    @big-blue Ναι Ηλία, σαλμονέλα που σε συνδυασμό με τις 2 ιώσεις του έκαναν τρελή γαστρεντερίτιδα και πυρετό. Για 5 μέρες ήταν χάλια.

    #57072
    big-blue
    Συμμετέχων

    Περαστικά σας. Ρώτησα γιατί αυτό προέρχεται λογικά από τροφική δηλητηρίαση (πουλερικά κτλ) και θέλει προσοχή. Να δούμε από που προήλθε μήπως το γλυτωσουμε οι επόμενοι!
    Λοιπον η μερα φαίνεται να έχει τα ίδια χάλια με χτες κ προχτές…

    #57094
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Ζόρικη προπόνηση σήμερα, 5Χ300 – 3Χ500 – 1500m.
    Εν γνώσει μου αποφάσισα να “υπονομεύσω” το 2ο και 3ο σετ, χτυπώντας το πρώτο.
    Τα 300άρια έφτασαν χωρίς τρελό ζόρι μέχρι και 51″ καθαρό και φυσικά στα υπόλοιπα σετ τα πόδια ήταν κόκαλο.
    Το ευχαριστήθηκα όμως! 🙂

    #57108
    big-blue
    Συμμετέχων

    Σιγά τα ζόρια. Εκεί ήσουν και τον Αύγουστο, με φουλ ζέστη. Έλα να ανεβαίνουμε λίγο!

    #57110
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @big-blue Άλλο ψηλό 51″, άλλο καθαρότατο 51″ και μάλιστα αρκετά πιο άνετα.
    3′ rest τότε, 2′ τώρα.
    Όχι πως παίζει κανέναν ουσιαστικό ρόλο, έτσι για την κουβέντα… 😛

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 1,027 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.