Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 2

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,670 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #97592
    Yiannis
    Συμμετέχων

    Εγώ πάντως που φοράω σπασμένο νούμερο (42), με 180 εουρος παίρνω 2 zante κ ενα 1400 κ βγάζω 2 χρόνια. Αναρωτιέμαι αν αγοράζει κάποιος με 180 παπούτσι πλέον. Εκτός κ αν είναι π.χ. κανά VF4% που εντάξει ως ένα βαθμό δικαιολογείται, αλλά ακόμα κ έτσι είναι πολλά τα λεφτά νομίζω.

    #97598
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Το ξέρω, Pegasus Turbo περιμένατε αλλά προς το παρόν βολευτείτε με αυτό (το Nike είναι καθ’ οδόν).

    38269238_2617168711841549_966060383934611456_n

    #97626
    Yiannis
    Συμμετέχων

    Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου, μόλις παρήγγειλα από amazon.de το zante v4 με μεταφορικά 49 ευρώ. Το NB beacon την επόμενη φορά, σε κανά εξάμηνο δλδ

    #97662
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @panosal Καλησπέρα, Πάνο.

    Όλα τα μοντέλα της premium cushioned κατηγορίας έχουν μεγάλη απορροφητικότητα.
    Παρ’ όλα αυτά, όπως έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, αν μια άρθρωση έχει ευαισθησία (π.χ. γόνατο), χρειάζεται περισσότερο μια σταθερή βάση απ’ όσο μια πολύ μαλακή,όπου η άρθρωση θα παλεύει να ισορροπήσει.
    Προσωπικά θα πρότεινα μοντέλα όπως το ΝΒ 1080, Ghost, Triumph 4.
    Από Hoka, το Clifton 4 είναι αρκετά σταθερό αλλά στην περίπτωσή σου θα προτιμούσα το Vanquish.

    Ομως… κανένα παπούτσι δεν κάνει θαύματα. Μάθε να τρέχεις σωστά, όπως είπε κι ο Σωτήρης.
    Απόφυγε τον υπερδιασκελισμό, όπου το πόδι προσγειώνεται πολύ μπροστά από την κάθετο των ισχιων και επιβαρυνονται γόνατα και κνήμες. Το να κοντύνεις τον βηματισμό σου είναι ένας τρόπος.
    Και φυσικά, φρόντισε να μην υπερβάλλεις γενικότερα.

    Έχω διαβάσειπ τα περισσότερα και θα ήθελα το γνώμη σου για την αγορά παπουτσιού! Γενικότερα έχω διάφορα θέματα με τα πόδια και ψάχνω ένα παπούτσι που να απορροφά όσο το δυνατό περισσότερο τους κραδασμούς ώστε να μην επιβαρύνω κ άλλο τα γόνατα μου! Σκέφτομαι να πάρω το clifton 4 είναι καλό σαν επιλογή?

    #97666
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    Παίδες, τα προπονητικά παπούτσια είναι ακριβότερα από τα αγωνιστικά.

    Νίκο, μιας και προανήγγηλες ήδη Pegasus Turbo Review, η ερώτηση (θα) είναι:
    ZF για προπονητικό ή Turbo? Δεδομένου ότι τα ΖF απέδειξαν οτι τα βγάζουν τα 1000km.
    Με το ZF γλυτώνεις 30€ σε τιμή καταλόγου, και στην πράξη ίσως και 80€ αφού τα βρίσκεις κοντά στα 100€ πλέον αν είσαι τυχερός στο νούμερο. Θα αναμένουμε με αγωνία την ετυμηγορία σου

    #97668
    dimitrissss
    Συμμετέχων

    Χθες βολτάροντας στη Βεΐκου στο Γαλάτσι είδα στη βιτρίνα του Zakcret τα Zoom Fly στα 50% λόγω εκπτώσεων. Δεν κάνετε κάνα τηλέφωνο στο μαγαζί;

    #97670
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @aristidi Εντελώς αντικειμενικά, το ZF δεν είναι προπονητικό. Το Turbo απ’ ό,τι φαίνεται είναι κυρίως προπονητικό.
    Αν όμως εσύ το έχεις βολευτεί ως τέτοιο το Fly, είναι μεγάλη η διαφορά των 100€.

    #97684
    Fotoc
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί.
    Κάνω την προετοιμασία μου για να τρέξω τον πρώτο μου μαραθώνιο, Στόχος μου είναι Κάτω από 4 ώρες.
    Κάνω τα μεγάλα τρεξίματα με το Clifton 4 και τις ταχύτητες με ένα Pegasus 35.
    Σκέφτομαι για τον αγώνα να πάρω ένα kinvara να τρέξω, είχα πιο παλιά και μου είναι οκ.
    Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή η να τον τρεξω με ένα μαλακό παπούτσι μήπως το kinvara καταπονήσει τα πόδια μου?

    #97704
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @fotochris Καλησπέρα, Χρήστο.

    Κατ’ αρχάς, το Kinvara είναι απορροφητικό παπούτσι, στην δε φτέρνα το λες και ψιλομαλακό (ιδίως μέχρι το V8). Απλά το Clifton είναι πολύ πιο μαλακό. Παρ’ όλα αυτά, μπορείς να πάρεις το Kinvara, να το δοκιμάσεις σε 1-2 μεγάλα κι αν δεις ότι σε κουράζει, το κρατάς για τις πιο γρήγορες προπονήσεις. Χαμένο σίγουρα δεν θα πάει…
    Νομίζω πάντως πως στους ρυθμούς που θα κινηθείς, το Pegasus είναι το πιο κατάλληλο.

    #97814
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Έρχεται το review…

    20180809_193303

    #97824
    trikalos
    Συμμετέχων

    Γεια σας, επειδή σιγά σιγά θα ξεκινήσω για την προετοιμασία για τον 3 μαραθώνιο μου στην Αθηνά, σκεφτούμε τι παπούτσια να πάρω για τον αγώνα και ένα μέρος της προετοιμασίας.
    Στον πρώτο είχα τρέξει με saucony ride 8 σε χρόνο 3:44 και πέρσι στον δεύτερο με NIKE Air Zoom Pegasus 34 με χρόνο 3:29. Είμαι 1.73 και 64 κιλά και είμαι αναμεσά σε αυτά τα παπούτσια :
    NIKE Zoom Elite 9
    Nike Zoom Fly
    Skechers Performance GOrun Ride 7 (αν βρω στο νούμερο μου 42)
    Saucony Kinvara 9
    NIKE Air Zoom Pegasus 35

    #97828
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @trikalos Όλα που αναφέρεις είναι πολύ καλά παπούτσια.
    Προσωπικά θα επέλεγα Ride 7 ως βασικό προπονητικό και Zoom Fly για τον αγώνα.
    Επειδή όμως το ZF δεν είναι δεδομένο πως θα σου ταιριάξει, τότε Elite.

    #97834
    Kalogeridis
    Συμμετέχων

    Κάνα review από s(d)olarglide ?
    Μιας και έπεσες στην asics το cumulus έριξε το drop στα 9mm.

    #97896
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Σχετικά με το Pegasus Turbo, με το οποίο τρέχω ανελλιπώς εδώ και 10 ημέρες.
    Επειδή μ’ έχει πιάσει μουργέλα και δεν ξέρω πότε θ’ ανέβει το review, αν κάποιος περιμένει και την παρουσίαση για να αποφασίσει (λέμε τώρα…), η ετυμηγορία είναι, πάρτε το… χθες!

    20180814_212222

    #97922
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Τα νέα Zoom Fly (μαύρο) και Vaporfly:

    Dk1-4_uUYAEyYzX

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 1,670 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.