Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,606 έως 1,620 (από 1,630 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #130500
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Όλα αυτά με ένα παπούτσι θα τα κάνεις;

    10-15k καθημερινά και για 2-3 ημιμαραθώνιους. Ρυθμός 4:20

    #130501
    Stelios
    Συμμετέχων

    @GreTsi31
    Στο Adios pro 3 θα καταλήξεις, στο λέω από τώρα. Ειδικά αν σου άρεσε ο αφρός του Prime x.

    #130503
    GreTsi31
    Συμμετέχων

    Καλημέρα! Καθημερινά τρέχω 10k αλλά σε διάδρομο με τα nimbus 25. Τα «καλά» τα θέλω για ΣΚ που τρέχω έξω και +-15k
    Θα τα δοκιμάσω τα adios

    #130537
    GreTsi31
    Συμμετέχων

    Καλημέρα. Τελικά πήγα εχθές και αγόρασα τα VF3. Αλλά ανέβηκα μισό νούμερο από ότι είχα στα VF2.

    #130569
    Blackdog
    Συμμετέχων

    έχουμε κάνενα στοιχείο για Mach 6 ?

    #130594
    Καθηγητής
    Συμμετέχων

    Καλημέρα, καλή εβδομάδα! Έχει προκύψει ευαισθησία στον τένοντα, ήπια τενοντίτιδα πολύ χαμηλά στη φτέρνα, που δεν λέει να με αφήσει ακόμα και με 24ωρη ξεκούραση ή συγκεκριμένες ασκήσεις από φυσικοθεραπευτή δεν με απαλλάσσουν τελείως, πότε εξαφανίζεται, πότε επανέρχεται, ειδικά μετά το πρωινό ξύπνημα. Γενικά όταν τρέξω αρκετά, σταματά (!?). Τέλος πάντων, φοράω ήδη τα Novablast 4 για περίπου 250 χλμ, διαφορετικά από τα 3άρια, τα οποία προμηθεύτηκα 2 φορές. Τη “ζημιά” στον τένοντα έκαναν μάλλον τα νεκρά Hokka Clifton 9, με τα οποία πίεσα τον εαυτό μου σε τρεξίματα παρ’ όλο που είχαν πάνω πάνω από 800 χλμ….

    Την Κυριακή θα τρέξω στο run greece στο “δεύτερό μου σπίτι” και σκεφτόμουν μήπως δεν έτρεχα με τα Novablast 4 αλλά με κάτι καινούριο. Τους φοράω, φανταστείτε και πάτους σιλικόνης καμιά 15αριά μέρες! Δεδομένου πως με κάθε νέα αγορά NV 3 ή 4 η τενοντίτιδα εξαφανιζόταν στις πρώτες 15 μέρες χρήσης….αλλά εμφανιζόταν αμέσως μετά και πάλι, μήπως να σκεφτόμουν κάτι διαφορετικό, ή μήπως τελικά τα NV σχεδιασστικά επιτείνουν ευαισθησίες στον αχχιλειο? στα συγκεκριμένα φοράω 47 με 30 εκατοστά. Από όσα δοκίμασα μου άρεσαν τα Nike Invincible 3, δεν θυμάμαι αν ήταν τα Zoom X και αν υπάρχουν άλλα ως Zoom X και άλλα ως απλά Invicible 3, για τα οποία όμως επικροτώ την κρίση του Νίκου, πως στο πίσω μέρος του ποδιού έχουν αστάθεια, τουλάχιστον στα 30cc, αλλά το δέσιμο, αίσθηση και σόλα δείχνουν ιδιαίτερα μαλακά, ειδικά με τα NV4. Θα ήθελα εκείνη την αρχική αίσθηση του NV3 και μέχρι τα πρώτα 150 το πολύ χλμ, εκείνον τον παιχνιδιάρικο χαρακτήρα αλλά με την κορυφαια αντικραδασμική και την επιστροφή του NV 4 . Διάβασα και σκέφτομαι και τα Asics Gel Nimbus 26 M αλλά βγαίνουν μέχρι 29,5 εκατοστά, εντωμεταξύ προσπαθώ να καταλάβω αν ειναι για ουδέτερο πάτημα, όπως το δικό μου. Τα χρειάζομαι για έντονα προπονητικά και που και που συμμετοχή σε 10άρια και ημιμαραθωνίους, ευχαριστώ

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από Καθηγητής.
    #130596
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @sir-tem-on-orx-2 Δαμιανέ, κατά την γνώμη μου η τενοντίτιδα δεν έχει να κάνει με το παπούτσι. Όλα όσα φοράς δεν έχουν χαμηλό drop (πλην του Clifton), χαρακτηριστικό που σε κάποιους επιβαρύνει τον αχίλλειο.

    Θεωρώ πως είναι ξεκάθαρα θέμα υπέρχρησης. Κάτι κάνεις προπονητικά που έχει πέσει βαρύ στο σημείο και εσύ δεν του δίνεις χρόνο αποκατάστασης. Εννοείται πως το 24ωρο δεν αρκεί. Κανονικά πρέπει να διακόψεις, να κάνεις θεραπεία και να ξαναμπείς σταδιακά και ελεγχόμενα. Σ’ αρέσει, δεν σ’ αρέσει…

    Τα Nimbus είναι ουδέτερα μεν αλλά πολύ σταθερά.

    #130597
    Stelios
    Συμμετέχων

    Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με τενοντίτιδα αχιλλειου θα πω εμπειρικά ορισμένα πραγματα και προτάσεις.
    Αρχικά κάτω κοντά στη φτέρνα πολυ πιθανο να είναι υποκνημιδιος τον οποίο πολλοί τον βαφτίζουν τενοντίτιδα αχίλλειου. Σχεδόν το ίδιο είναι όμως.
    Το ότι σε ποναει με το που ξυπνάς είναι κλασσικό συμπτώμα πάθησης τένοντα. Λογικά μέσα στην ημέρα υποχωρεί ο πονος και αυτό γίνεται λόγω αιματωσης που προκαλειται από την κίνηση. 24 ώρες ξεκουραση δεν είναι ξεκουραση…. Πάνω από 10 ημέρες και ίσως χρειαστεί και ΜΣΑΦ για αρχή και φυσικά λάστιχα η ασκήσεις σε σκαλοπάτι για να υπάρξει αιματωση.
    Η νουμερο ενα πρόληψη της τενοντίτιδας είναι η ενδυνάμωση. Όποιος δεν κάνει ενδυνάμωση είναι 100% σίγουρο πως θα τραυματιστεί με το που θα αυξήσει ένταση η όγκο.
    Τώρα στον δικό σου τραυματισμό….. Δυστυχώς τα high stack παπουτσια που πλεον ειναι της μόδας έχουν πολλα καλά όπως, απορρόφηση, ξεκουραση κτλ αλλά αν δεν έχεις δουλέψει αρκετά ποδοκνημική είτε στο γυμναστήριο, είτε σε trail, είτε με δίσκο ισορροπίας μετά από κάποια χιλιόμετρα αρχίζει να υπάρχει θέμα με την άρθρωση στον έσω, έξω σφυρό το οποίο αργότερα φτάνει μέχρι και σε ισχίο.
    Εγώ θεωρώ το καλυτερο προπονητικό παπουτσι που έχει βγει το superblast . Μετά από 550 χλμ όμως άρχισε να μαλακώνει πολυ με αποτέλεσμα ασυναίσθητα να προσπαθεί το ποδι να ισορροπήσει μέσα (και ας μη το καταλαβαινω εντονα) , πραγμα το οποίο οδήγησε σε ερεθισμό του υποκνημιδιου και σε εμένα.
    Πιθανόν λοιπόν να ποναει το ποδι σου όταν αρχίζει και σπάει αρκετά το παπουτσι και υπάρχει κίνηση έστω και πολυ μικρή μέσα.
    Να τονίσω πως δεν είναι θέμα σταθερότητας του υποδηματος αλλά μη προσαρμογης δικής μας σε συγκεκριμένες κινήσεις.
    Αυτό λοιπόν σε συνδυασμό με απότομη αυξηση χιλιομέτρων η έντασης η εναλλαγές κλίσεων (κυρίως κατηφόρας) πολυ πιθανο να σε οδήγησε σε τραυματισμό.
    Εγώ θα απεφευγα low drop παπουτσια καθώς και πολυ high stacked και θα εδινα βάση στη ξεκουραση και έπειτα στην ενδυνάμωση. Προσοχή γιατί μπορεί να εξελιχθεί σε χρόνια ευαισθησία.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από Stelios.
    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 1 μήνα πριν από Stelios.
    #130679
    flea
    Συμμετέχων

    Καλησπέρα!

    Έτρεξα την περασμένη Κυριακή τον πρώτο μου μαραθώνιο στον μέγα Αλέξανδρο με Saucnony Speed 3 και συνειδητοποίησα με τον κακό τρόπο πως μάλλον τόσο καιρό τρέχω με λάθος νούμερο παπούτσι, ή και λάθος παπούτσι γενικά καθώς τερμάτισα με 3 διαλυμένα νύχια σε κάθε πόδι, παρότι είχα ανέβει και ένα νούμερο από αυτά που φορούσα εκτός τρεξίματος, από 43 σε 44. Ξαναμετράω τώρα το πόδι μου και βλέπω πως ειναι 47.5cm αρα θα πρέπει να παω σε 48.5 το οποίο στη Saucony αντιστοιχεί σε νο 45

    Έτσι μπήκα σε φάση αλλαγής παπουτσιών για να ξεκινήσω προετοιμασία για τον ΑΜΑ, σκέφτομαι να πάρω 2 διαφορετικά ένα για τον αγώνα και για μερικά long και ημι πριν από αυτόν, και ένα γενικό προπονητικό. Ο στόχος για τον ΑΜΑ είναι κάτω από 4 ώρες όπως τερμάτισα και στον Αλέξανδρο, με ρυθμό 5:35

    Ακούω προτάσεις, από τα speed 3 γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος μέχρι πριν τον αγώνα.

    #130681
    Stelios
    Συμμετέχων

    Προφανώς εννοείς πως μέτρησες το ποδι 27,5 και όχι 47,5.
    Και εγώ 27,5 είμαι και φοράω 44 , απλώς δε μου κάθονται τα saucony λόγω φόρμας γιατί είναι στενά μπροστά, κανένα παπουτσι τους εκτός των trail.
    Αυτό όμως που μου κάνει εντυπωση είναι πως σε χτυπησαν στον αγώνα και οχι στην προπόνηση. Δε μιλάω για τις μικρές αλλά σε 30+ χλμ long η σε 2+ ώρες αν το παπουτσι ενοχλει τότε ότι θέμα σου βγάλει στον αγώνα θα στο έχει βγάλει πρωτα στο long. Γι αυτό φοράμε και τα παπουτσια που τρεχουμε σε μεγάλο long , για να δουμε πως θα είναι τα ποδια μετά από αρκετή ώρα στον αγώνα.
    Πάντως και εγώ μετά από κάθε μαραθώνιο με 2 δάχτυλα μαυρα και χτυπημένα βγαίνω , ειδικά στην Αθηνα με την κατηφόρα και ας φοραω σωστό νούμερο, απλά ξέρω ότι θα συμβεί και κάνω υπομονή, δεν με ενοχλεί στον αγώνα αλλά μολις τερματίσω.

    • Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε στις 3 εβδομάδες, 2 ημέρες πριν από Stelios.
    #130683
    flea
    Συμμετέχων

    Ναι σωστά 27.5 εννοώ.
    Θεωρητικά δεν λένε πως πρέπει να αφήσεις και 1 εκατοστό κενό;
    Τα έχω φορέσει σε όλα μου τα long μέχρι και 36χλμ εννοείται και ειχα μόνο μια φορά μια μικρή ενόχληση σε ένα νύχι αλλά το θεώρησα φυσιολογικό.
    Έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως φταίνε και οι κάλτσες ή λάθος δέσιμο στα κορδόνια

    #130685
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @flea Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με μύρα νύχια αλλά απ’ ό,τι έχω συμπεράνει, είναι θέμα εγγενούς ευαισθησίας. Ξέρω κόσμο που έχει δοκιμάσει τα πάντα και το πρόβλημα παραμένει. Ο γενικός κανόνας πάντως είναι +1.5cm από το μήκος στο μακρύτερο δάχτυλο. Εγώ που είμαι 27.5cm, πάω σε 29cm/45 παπούτσι.

    Σχετικά με τα μοντέλα, οι επιλογές είναι πάρα πολλές.
    Για γρήγορη και αγωνιστική χρήση, εγώ θα πρότεινα Cielo. Ιδίως στους ρυθμούς που θα κινηθείς. Εναλλακτικά το SC Elite κι αν δεν θες πλάκα, Superblast.
    Σε προπονητικό δες το Novablast κι αν θες κάτι πολύ μαλακό, 1080. Είναι πολύς ο καιρός πάντως και σίγουρα θα χρειαστείς κάτι φρέσκο για τον Νοέμβριο.

    #130686
    flea
    Συμμετέχων

    Νίκο έχω ένα ζευγάρι Novablast το οποίο χρησιμοποιούσα για recovery μετα απο τραυματισμό και αργότερα στα easy runs γιατί μου φαινόταν βαρύ στην αίσθηση σε σχέση με τα speed 3.

    Ta Cielo έχουν φαρδύτερο toe box σε σχέση με τα καινούρια speed 4 πχ? Γιατι κι εκείνο το γλυκοκοιτάζω

    #130687
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    Ναι, είναι φαρδύτερα τα Cielo μπροστά. Και το Speed 4 θα μπορούσες, απλά έχε υπ’ όψιν σου ότι είναι πιο performance από το ν3.
    Αν θες λιγότερο όγκο και βάρος από το Novablast, δες Rebel 4.

    #130688
    flea
    Συμμετέχων

    Πφφ δεν υπάρχουν πουθενά νούμερα για το Cielo 🙁

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,606 έως 1,620 (από 1,630 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.