Αρχική / Θέματα / Δρομικά θέματα / Παπούτσια / Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Σκόρπιες σκέψεις περί παπουτσιών – 3

Τοποθέτηση ετικέτας: 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 1,613 συνολικά)
  • Συντάκτης
    Δημοσιεύσεις
  • #124194
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    @sotosdiam Όπως τα λέει ο Σωτήρης είναι. Torsion είναι η στροφή ώς προς διαμήκη άξονα π.χ. κρατάς το μπροστά μέρος σταθερό και στρίβεις το πίσω περί τον άξονα του παπουτσιού. Η κάμψη (είτε ως προς διαμήκη, είτε εγκάρσιο άξονα) λέγεται bending

    Πλησιάζει η ώρα να αντικαταστήσω τα Invincible. Τι προτείνετε? Δεν αποκλείεται να πάω πάλι σε invincible

    #124195
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    244791095_355321009414865_165972416795949621_n

    #124197
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    Για εμένα το Hoka Νίκο? Κάποιο συκγκεριμένο μοντέλο? Για το infinity2 έχει κανείς άποψη?

    #124200
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @aristidi Όχι, άσχετη με εσένα η φωτό.

    Σε αυτό που ρωτάς, Αριστείδη, εγώ θα ξανάπαιρνα το Invincible. Από την στιγμή που δεν σε έχει ενοχλήσει πουθενά (έχει τελικά βγάλει θεματάκια σε ουκ ολίγους), αντίστοιχο πάτημα δεν θα βρεις αλλού.
    Το Infinity εμένα δεν μου άρεσε, άρεσε όμως στους περισσοτέρους. Πλέον έχει και πολύ βελτιωμένο upper. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, εκμεταλλευόμενος και την πολιτική επιστροφών της Nike.
    Εξίσου οδοστρωτήρας με το Invincible, είναι και το More v3. Δεν είναι τοοοσο πολύ μαλακό αλλά η σταθερότητά του το κάνει αντίστοιχα ξεκούραστο. Θα έχουμε και review σύντομα.

    #124201
    Panos
    Συμμετέχων

    Χαιρετώ την παρέα.
    Τρέχω με nike react odyssey εδώ και 3 χρόνια, έχω 2 ζευγάρια το ένα πρέπει να πάει στην άκρη, το άλλο ψιλό αντέχει ακόμη.
    Από τα σπάνια παπούτσια που με έχουν βολέψει τόσο στο τρέξιμο έχοντας ουδέτερο πάτημα αλλά μίζερο πέλμα.
    Έχει βλέπω προσφορές η Nike, η Adidas και η reebok.
    Τι προτείνετε από την καθεμία;
    Υπάρχει κάποιο αξιόλογο vfm;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #124202
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @tiniakos Δες το Nike Pegasus ή τα Reebok Floatride Energy 3/ Symmetros, Πάνο.

    #124203
    Panos
    Συμμετέχων

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Τα nike τα pegasus 38 easyfly τα πήρα για καθημερινή χρήση στη δουλειά.
    Στα nike φοράω 46 τι νούμερο να προτιμήσω στα Reebok;
    Τα Floatride Energy 3 είναι στα 100 ευρώ δεν τα λες κ; Ι φτηνά.

    #124204
    aRiSTiDiS
    Συμμετέχων

    Τελικά αντικατέστησα τα Invincible με Invincible…
    Το άσπρο το έχει 100 ευρώ με τον εκπτωτικό κωδικό η Nike
    Τα προηγούμενα θα έχουν φτάσει 1000km ώς το τέλος του μήνα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (μετά την αλλαγή πάτων)

    #124205
    Vicky
    Συμμετέχων

    Καλημέρα.

    @Panos
    η Reebok βγάζει συχνά εκπτωτικούς κωδικούς 30%, έχω πάρει δύο Floatride energy 3 στα 65 και 70 ευρώ..αν δεν βιάζεσαι κάνε εγγραφή στο site για να έχεις την ενημέρωση.
    Επίσης σε nike φοράω 39 στο floatride energy 3 πήγα σε 38,5.
    Η nike έχει εκπτωτικά κωδικό έως 12/10 σε προϊόντα που ήδη έχουν έκπτωση.
    Nike Pegasus 38 στα 67 ευρώ!!!

    #124206
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @tiniakos Επειδή μου είπες ότι έχει προσφορές η Reebok, φαντάστηκα ότι θα είναι κι αυτό ανάμεσά τους. ΣΑχεδόν πάντα είναι σε προσφορά το FE3, πρόσφατα έβγαινε στα 42€ μαζί με κουπόνι.
    Για το νούμερο, δες την σχετική παράγραφο στο review.

    #124230
    Καθηγητής
    Συμμετέχων

    Καλημέρα σας. επιδιώκω εδώ και εβδομάδες, που ανακάλυψα την ιστοσελίδα σας, να εγγραφώ, τελικά τα κατάφερα σήμερα με προσέγγιση προς τον και πρωτοβουλία του συντονιστή.

    Ευχαριστώ που μου δίνετε τη δυνατότητα να συμμετέχω!

    νέος δρομέας, 45 ετών, ξεκίνησα πέρυσι με ακατάλληλα παπούτσια, παραλίγο να κάνω ζημιά στο πόδι, αφού…ανέπτυσσα ρυθμό και επιδόσεις κατακόρυφα (πάντα άσφαλτο, εξαιρετικά σπάνια σε στίβο και ποτέ σε σαθρό οδόστρωμα ή χώμα-άμμο), στην αρχή…περπάτημα έντονο, μετά περπάτημα έντονο σε κεκλιμένη άσφαλτο πάντα, έχτιζα μέρα με τη μέρα και από μερικά μέτρα τρεξίματος, υπολογίζω αρχικά βρισκόμουν στα πλαίσια χαλαρού τζοκιγκ με περίπου 7-8 χλμ την ώρα.

    Πλέον…μετά από 10 μήνες και αφού προμηθεύτηκα για πρώτη φορά στη ζωή μου σοβαρό παπούτσι από Intersport με εκείνο το τυπικο μηχάνημα πελματογραφήματος https://www.heavenofbrands.com/gr/air-zoom-vomero-15mens-shoesnike-cu1855-004 ένα Vomero 15, έφτασα μετά από 10 μήνες από τότε που ξεκίνησα…το περπάτημα να τρέχω περίπου 50-60 χλμ την εβδομάδα, μία ημέρα πλήρους ξεκούρασης την εβδομάδα και περίπου 1-2 με ένα ελαφρύ 4άρι για εξάσκηση και μετά 5-10 σπριντακια (150-250 μέτρα) με διάφορες διατάσεις ενδιάμεσα για ανάπτυξη ρυθμού.

    Έχω χάσει κοντά στα 10+ κιλά, προσέχω τη διατροφή με πολλούς χυμούς, γιαούρτια, λαχανικά , λογικές ποσότητες κατανάλωσης κρέατος, έχω παρατηρήσει πολύ καλή απόδοση σε κεκλιμένα επίπεδα ασφάλτου, πχ…ανεβαίνω από παραλία Νέας Μάκρης (για όποιον ξέρει) προς τον…Άγιο Πέτρο και κατεβαίνω ως προπόνηση!

    Την περασμένη εβδομάδα απέκτησα αφού δεν κατάφερα να συνδεθώ αν και μπορούσα να αναγνώσω τις απόψεις σας προμηθεύτηκα τα https://www.heavenofbrands.com/gr/mizunowaveskyrise2amsterdamm-j1gc216297

    Μέσα σε μία εβδομάδα και συγκριτικά με τα “πεσμένα” και χαλαρά Vomero 15 και, θέλωντας να καταθέσω τις απόψεις μου σχετικά με τις εμπειρίες μου από αυτό το καινούριο , συλλεκτικό σχεδιαστικά παπούτσι, μπορώ να πώ μέσα από την απειρία μου, πως η αντίδραση της σόλας σε κάνει να μπορείς να τρέχεις σταθερότερα και γρηγορότερα, μειώθηκαν δραστικά οι περισσότεροι σε κατωφέρεια πόνοι σε γόνατα, το δέσιμο, επιτέλους, είναι εξαιρετικό και αγκαλιάζει το πόδι, εξακολουθεί και γλιστρά σε βρεγμένο όπως το Νικε αν και λιγότερο, είναι όμορφο αλλά όχι τόσο σοβαρό και επιβλητικό όπως το Νικε, ενώ γενικά ποιοτικά είναι ένα κλικ παραπάνω. Πλέον οι χρόνοι μου είναι 12 χλμ κοντά στα 60 λεπτά (από 65-63), το 10άρι κοντά στα 50, ενώ αξιοθαύμαστη είναι η επίδοσή μου (συγκριτικά με τον παλιό μου εαυτό με τα Vomero ) σε ανηφοροκατηφόρες συγκεκριμένων αποστάσεων…κοντά στα 10 λεπτά κάτω! πιστεύω πως δραστικά ανέπτυξα το μέσο όρο ταχύτητας κυρίως εξαιτίας της αντίδρασης του παπουτσιού στο πάτημά μου, σε κάθε πάτημά μου, και της σταθερότερης επαφής με το οδόστρωμα στις κατηφόρες! Δεν εχω δοκιμάσει ακόμα σπριντ, μετά από περίπου 70-80 χλμ τρεξίματος θέλω να “τα στρώσω” πρώτα.
    Μέγιστη απόσταση κοντά στα 12+χλμ την οποία κάνω κοντά σε 70- λεπτά ανάλογα με διάθεση, ξεκούραση και χώνεψη!

    Μοναδικό πρόβλημα, το οποίο εξαφανίστηκε, ήταν από την πρώτη μέρα ένας πόνος-κοκκίνισμα στην καμάρα ενός ποδιού, το οποίο μετά από 3-4 προπονήσεις μειώθηκε εξαφανίστηκε σχεδόν. Ίσως η νέα σόλα? η μετάβαση από το ένα στο άλλο?

    Θα λάβω μέρος στον Αθηναϊκό ημιμαραθώνιο τέλη Νοέμβρη.

    Θα ήθελα πολύ να έκανα προπόνηση (τρομάρα μου) με κάποιον από εσάς!

    Α, μόλις επέστρεψα από καρδιολόγο για γενικό τσεκ απ κτλ, όλα περίφημα, εφόσον αποτελούν ενδιαφέρον, πείτε μου να ανεβάσω ό,τι επιθυμείτε.

    σας ευχαριστώ θερμά

    Ο Καθηγητής

    #124231
    Nikos Pilikas
    Συντονιστής

    @sir-tem-on-orx-2 Καλωσήρθες, συντρέχτη.
    Πολύς ενθουσιασμός, πράγμα που είναι σίγουρα καλό. Πρόσεξε μόνο μην σε παρασύρει σε υπερβολές, οι περισσότεροι την έχουμε πατήσει, λίγο πολύ. Σίγουρα θα σε βοηθούσε η καθοδήγηση κάποιου προπονητή.

    #124233
    Καθηγητής
    Συμμετέχων

    ευχαριστω πολυ, ειμαι διαθεσιμος να μαθω!

    #124241
    tazi
    Συντονιστής

    @sir-tem-on-orx-2

    Καλως τον καθηγητη ινκογνιτο, μαλλον ΙΤ μου φαινεσαι😊.
    Καλα τρεξιματα και παρτο χαλαρα στην αρχη.

    #124246
    Καθηγητής
    Συμμετέχων

    διάβασα αλλού τις συστάσεις για το Novablast 2, απλά το βρήκα σχεδόν 15 Ε παραπάνω από το Μιζούνο, βιαζόμουν να αλλάξω επειγόντως παπούτσι κι έτσι επέλεξα το Μιζούνο! Αφήστε που έπρεπε να περιμένω για 46,5άρι με 30 cm5-10 εργάσιμες με την απαράδεκτη Γενική Ταχυδρομική… Η ACS είναι ιδανική συγκριτικά! και το heaven πολύ άμεσο τηλεκατάστημα. Βέβαια πολύ θα ήθελα να ενημερωνόμουν και να προμηθεύομαι παπούτσια από οποιονδήποτε μπορεί να προμηθεύσει και να πληροφορήσει στις ίδιες ή καλύτερες τιμές! κανένα πρόβλημα! Το Μιζούνο μου το έχει δοκιμάσει κάποιος έμπειρος δρομέας απο εδώ? Γενικά δεν κατάφερα να βρώ απόψεις για Μιζούνο, εξαιρετικά σχέδια και μεγάλη παλέτα πάντως στο ελληνικό σάιτ.

    ΙΤ δεν είμαι αλλά ΕΚΠΑ που και που!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 811 έως 825 (από 1,613 συνολικά)
  • Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.